کسب و کاری جدید به نام «بارداری»

« یک عدد بچه به دلیل نبودن شرایط نگهداری، 20 روز مانده به دنیا آمدنش، به فروش می رسد.» تصویر این آگهی که به صورت دستی روی کاغذ نوشته شده بود، چند وقت پیش در همه جا پیچیده و سر و صدا کرد.

کد خبر: 43736 | تاریخ خبر: 07/11/1395

نمای ساختمان ها کهنه و قدیمی است. روی آجرهای بعضی از آنها هیچ پوششی قرار نگرفته و بعضی پنجره ها آن قدر دود گرفته و سیاه است که تصور جریان زندگی پشت قاب آنها سخت می شود.

تمام  آپارتمان ها قدیمی و کوچک هستند با درهایی باریک که بعضی های شان نیمه بازند و امتداد راهروی تنگ و بلندی از آن ها پیداست. کنار در یکی از خانه ها، دختری با پیراهن بلند صورتی رنگ، موهای کرک شده و درهم رفته ایستاده و سوز سرما پاهایش را در دمپای پلاستیکی سرخ کرده است. قامت کوتاهی دارد، چهره آفتاب سوخته، دستان زخمت و چشمان بی حالتش شبیه به گل فروش های سرچهارراه، چیزی بیشتر از کودکی دخترانه را روایت می کند.

کمی پایین تر از بازار تهران، جایی که 5 درصد از اقتصاد کشور درآن جریان دارد، نشان زیادی از زندگی شهری پیدا نمی شود. خانه ها و محله ها در هم تنیده اند و گوشه و کنارشان ردی از اعتیاد و کارتن خوابی دیده می شود.

محله های دروازه غاز، شوش و هرندی که در دسته معضل خیز ترین محلات تهران جای می گیرند، در جنوب شهر و در نزدیکی بازار تهران قرار گرفته اند. در این حاشیه هایی که در دل شهر شکل گرفته اند، روایت های غریب زیادی جریان دارد.

در این محله ها، خانه های تنگ و نمور زیادی وجود دارد، مددکاری که چند سالی است در آن جا فعالیت می کند، خانه ای را در محله ای که ماشین های دزدی اوراق می شوند، نشان می دهد و می گوید:« همین جا زندگی می کرد. در طول مدت بارداری، مدام به او سر می زدیم و حواسمان بود که بچه اش را بعد از زایمان، نفروشد.اما چند روز مانده به زایمانش، جایش را عوض کرد، دیگر او را ندیدم و بچه را فروخت.»

چند سالی است که صدای فروش بچه بلند شده است و هربار، به عناوین گوناگونی سر زبان ها می افتد. در یکی از محلات جنوب تهران، دختری 21 ساله زندگی می کند که تا به حال، شش بار زایمان کرده و تمام شش نوزادش را فروخته است.

سمیرا مهدوی، فعال اجتماعی که با این دختر آشناست، می گوید:« این دختر، مشکلات روحی هم دارد و مورد سوء استفاده قرار می گیرد. به خاطر این مشکلات روحی، نمی تواند خودش را مدیریت کند، اما باز هم به نیت فروش باردار می شود و البته تمام آنها به خواست خودش نیست.»

او که 14 سال است در حوزه زنان و کودکان آسیب دیده فعالیت می کند، درباره استفاده هایی که از این بچه های فروخته شده می شود، برای « صدا» چنین توضیح می دهد:« در خوشبخت ترین حالت ممکن، این بچه ها به خانواده هایی که بچه ندارند، فروخته می شوند.اما موارد استفاده مختلفی دارند، فروش به متکدیان، فروش به توزیع کننده های مواد و فروش برای قاچاق اعضای بدن، از جمله مواردی است که بچه ها با آن درگیر هستند.»

قیمت ها در بازار فروش بچه چگونه است؟

« یک عدد بچه به دلیل نبودن شرایط نگهداری، 20 روز مانده به دنیا آمدنش، به فروش می رسد.» تصویر این آگهی که به صورت دستی روی کاغذ نوشته شده بود، چند وقت پیش در همه جا پیچیده و سر وصدا کرد.

اما گروه های خیریه، مانع از فروش این بچه شدند.بررسی های صدا نشان می دهد، مادر دختری متولد 73 و پدر، پسری متولد 71 بوده است. این زوج جوان، به خاطر عدم مهارت، بعد از بارداری بچه سوم، تصمیم به فروش آن می گیرند. این تصمیم، برای فقر شدید گرفته شده بوده و البته بیماری پدر.

مهدوی، فعال اجتماعی درباره این مورد به « صدا» می گوید: « نوزاد متولد شد و نگذاشتیم به فروش برسد، اما دچار نارسایی کلیه بود و هزینه عمل بالایی داشت، با پیگیری هایی که انجام دادیم، دکترهاشمی، وزیر بهداشت، تمام هزینه های درمان این نوزاد را قبول کردند.» اما همه بچه ها، آن قدر خوش شانس نیستند که خیریه ها به دادشان برسند.

اگر بچه ها از مادری سالم متولد شده باشند، در حال حاضر در بهترین قیمت حدود 15 میلیون تومان به فروش می رسند. اما عده زیادی از زن ها که بچه هایشان را در شرایط اعتیاد و فقر متولد می کنند، آن ها را حتی به قیمت 150 هزار تومان نیز، به دست غریبه ها می سپارند.

مهدوی می گوید:« حدود یک سال پیش، متکدی دو روز با نوزاد فوت شده در خیابان ها می گشته است، نوازدی که فقط با قیمت 150 هزار تومان به قصد تکدی گری، از مادری خریده شده بود.»

همچنین بر اساس روایت فاطمه دانشور، عضو شورای شهر تهران و مدیر عامل موسسه مهرآفرین، مادری نوزادش را به قیمت 210 هزار تومان فروخته، خریدار در چشم نوزاد آهک ریخته و بعد از کور شدن، او را پس آورده است.

جنجالی ترین آمارها طی سال های گذشته، مربوط به فاطمه دانشور بوده است. او گفته بود: «بر اساس آمار ما از 5 بیمارستان 150 کودک مبتلا به اعتیاد بودند، در مدت 8 ماه تعدادی از این کودکان ناپدید شدند و الان بچه ای وجود ندارد. البته این گزارش را به مقامات قضایی داده ایم تا آنها پیگیر شوند اما به احتمال زیاد بچه ها به فروش رفته اند.»

اما تمام روایت های فروش بچه، به حوزه زنان آسیب دیده مربوط نمی شود. 10 میلیون، رقمی بود که 6 سال پیش، زنی جوان فرزند چند ماهه اش را به زنی نازا، به فروش رساند تا بتواند وثیقه شوهرش را برای خروج از زندان، تامین کند. برای این کودکی که حالا 6 سال دارد، شناسنامه به سختی تهیه شده است.

یکی از اعضای نزدیک به خانواده او برای «صدا» توضیح می دهد: « برای دریافت شناسنامه خیلی سخت اقدام کردند. خانه شان تهران بود، اما رفتند در شهر کوچکی ساکن شدند تا از آن طریق راحت تر بتوانند شناسنامه بگیرند. آن ها به قاضی گفتند بچه را پیدا کرده اند. قاضی هم باید اطمینان می کرد که این بچه، در این خانواده امنیت دارد. به خاطر همین، در طول 6 ماه مدام خانه شان را بازرسی می کردند و بعد از این مدت بالاخره دادگاه حکم داد که آنها صلاحیت دارند و شناسنامه را با فامیلی خودشان دریافت کردند.»

بررسی های میدانی نشان می دهد در حاشیه برخی بیمارستان های جنوب تهران، نوزاد خرید و فروش می شود. این مسئله اگرچه با تکذیب برخی مسئولین وزارت بهداشت همراه شده است اما در نهایت، حبیب الله مسعودی، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی این خبر را تایید کرد:« خرید و فروش نوزاد در کشور انجام می شود اما بیمارستان و کادر درمانی در این خرید و فروش نقشی ندارند. بیشترین مشکل در خرید و فروش نوزاد مربوط به مادران کارتن خواب است به طوری که طی هفت ماه گذشته حدود 150 نوزاد از طریق بیمارستان ها به بهزیستی تحویل داده شده اند.»

اما  روایت های اینچنینی، تنها مربوط به تهران نیست. پاییز امسال خبری از انهدام باند خرید و فروش نوزادان در آمل منتشر شد. بر اساس اعلام علی طالبی، دادستان عمومی انقلاب شهرستان آمل، اعضای این باند به طور سازمان یافته پس از شناسایی خانواده های بی بضاعت و نوزادانی ناخواسته و نامشروع با استفاده از مدارک جعلی اقدام به تهیه شناسنامه و مدارک شناسایی برای نوزادان می کردند در نهایت آنها را با رقم های میلیونی در دیگر شهرهای کشور به فروش می رساندند. هر نوزاد در این باند 15 تا 40 میلیون تومان خرید و فروش می شده است.

خبری مشابه با همین مسئله، درباره شهر اصفهان نیز منتشر شده بود. بر اساس گزارش روزنامه شهروند، اعضای این شبکه بزرگ فروش نوزادان، بعد از دستگیری به فروش 145 نوزاد اعتراف کردند. این باند 9 نفره متشکل از یک پزشک، سه ماما، سه پرستار و دو کارمند ثبت احوال بود که طی 7 سال فعالیت مجرمانه بیش از 5 میلیارد تومان به جیب زده بودند.

این  گروه یک نوزاد را 10 میلیون تومان به زوج های ناباروار کویتی می فروختند، سردسته این باند یک پزشک بود. او نوزادان را به محض تولد می فروخت و سه ماما هم خریداران و فروشندگان را شناسایی می کردند. آنها با گواهی تولد جعلی که از سوی پزشک تهیه شده بود، با مدارک جعلی که از سوی پزشک تهیه شده بود، با مدارک جعلی تولد نوزاد و مدارک زوج خریدار فرزند برای نوزادان شناسنامه صادر می کردند. 10 میلیون تومان از خریدارها می گرفتند یک میلیون تومانش را به فروشندگان می دادند و بقیه را بین خودشان تقسیم می کردند.

خرید و فروش نوزادان به شکل های مختلف انجام می شود، چه مادرانی آسیب دیده که نوزادشان را به خاطر فقر می فروشند، چه آنهایی که از طریق بارداری شخصی، تجارت می کنند و چه آنهایی که نوزادشان توسط باندها، به فروش می رود. در این شرایط، غمناک ترین قصه کوتاه جهان را به ارنست همینگوی نسبت می دهند: « یک جفت کفش بچگانه، استفاده نشده به فروش می رسد.»


از: ریحانه یاسینی خبرنگار گروه جامعه

منبع: هفته نامه خبری، تحلیلی، صدا، شماره 102، شنبه 2 بهمن 1395

1885

انتهای پیام /*