بدترین تصمیم دونالد ترامپ

تصمیم بی خردانه رئیس جمهوری ترامپ درباره خروج امریکا از توافق هسته ای با ایران، نه باعث به عقب راندن ایران از میز مذاکرات می شود و نه باعث از بین بردن نگرانی های جدی بر سر رفتار ایران در خاورمیانه. بلکه برنامه هسته ای ایران را آزاد می گذارد و باعث انزوای امریکای متزلزل و کاهش امنیت آن می شود.

کد خبر: 52653 | تاریخ خبر: 20/02/1397

تصمیم بی‌خردانه رئیس جمهوری ترامپ درباره خروج امریکا از توافق هسته‌ای با ایران، نه باعث به عقب راندن ایران از میز مذاکرات می‌شود و نه باعث از بین بردن نگرانی‌های جدی بر سر رفتار ایران در خاورمیانه. بلکه برنامه هسته‌ای ایران را آزاد می‌گذارد و باعث انزوای امریکای متزلزل و کاهش امنیت آن می‌شود. توافق هسته‌ای به مثابه یک پروژه بود.

براساس نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، جامعه اطلاعاتی امریکا، شورای امنیت سازمان ملل و مشاوران ارشد رئیس‌جمهوری، ایران به تمامی تعهدات خود عمل کرده است. ایران تحت نظارت دقیق‌ترین نهادهای بین‌المللی، همانگونه که مقید شده بود، از 97 درصد از اورانیوم غنی‌شده خود دست می‌کشید، دو سوم سانتریفیوژها و تمامی تجهیزات پلوتونیوم خود را از بین برده و از ساخت سلاح هسته‌ای فرسنگ‌ها دور شده بود.

این توافقنامه هرگز مستلزم اعتماد نبود. این توافق مستلزم تأییدی مستحکم و درازمدت بود. این پیمان تمام مسیرهای بالقوه دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را مسدود می‌کرد. برعکس، این ایالات متحده امریکا است که در کنج انزوا به‌دلیل بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران مورد شماتت قرار می‌گیرد. آقای ترامپ بی‌توجه به رضایت متحدان اروپایی ما، که ماه‌هاست در تلاشند نظر او را تغییر دهند، چنین تصمیمی می‌گیرد.

به جای دستیابی به توافقی همراه با متحدانمان، رئیس جمهوری ما به آنها گفته که گم شوند و اکنون هم که دستور داده باید شرکت‌های اروپایی که همچنان به این توافق عمل کنند، در انتظار تنبیه باشند. ما باید به عواقب اقتصادی و سیاسی روابطمان با اروپا بخوبی فکر کنیم.

زمانی که امریکا به تنهایی و بدون هیچ گشایشی زیر پیمانی بین‌المللی می‌زند، ما چشم‌انداز و وجهه بین‌المللی خودمان را درباره مسئولیت‌پذیری و قابل اعتماد بودن خدشه‌دار می‌کنیم. این دقیقاً همان کاری است که با خروج از معاهده تغییر اقلیمی پاریس و پیمان همکاری ترانس پاسیفیک در حق خودمان انجام دادیم. اما خروج از توافق با ایران از تمامی این‌ها خطرناک‌تر است. ایران از هم‌اکنون می‌تواند تا هر وقت که خواست در این توافق بماند و به تجارت آزاد بپردازد و از مزایای آن بهره بگیرد.

در مورد کره شمالی نیز رئیس‌جمهوری ما اگر تصور کرده، این پیامی قوی برای حل بحران کره‌شمالی است، او در اشتباهی مجدد است. او با این کار این پیام را به کره‌شمالی مخابره کرد که غیر قابل پیش‌بینی است و اینکه امریکا نمی‌تواند مورد اعتماد باشد.

او با این کار این گواهی را داد که هر توافقی که امریکا امضا می‌کند، ولو خوب باشد، ممکن است روزی در تغییری ناگهانی یا توسط رئیس‌جمهوری دیگر کنار گذاشته شود. رئیس‌جمهوری امریکا احمقانه‌ترین تصمیم را برای امنیت ملی کشور گرفته است. آنچه در ادامه پدیدار خواهد شد، مشخص نیست اما به طور قطع ما نسبت به امروز گرفتار اوضاع بدتری خواهیم شد.

در چنین شرایطی آقای ترامپ، مخالفان سیاسی، رؤسای جمهوری سابق امریکا، اروپایی‌ها و ایرانی‌ها را ملامت خواهد کرد. اما تنها یک نفر است که مسئولیت این فاجعه را برعهده خواهد داشت: رئیس جمهوری ترامپ.

 

از: سوزان رایس مشاور امنیت ملی امریکا در دولت اوباما

منبع: نیویورک تایمز   

مترجم: فرحناز دهقی

انتشار: روزنامه ایران، 20 اردیبهشت 1397

1885

انتهای پیام /*