قلمهای شکسته زیر پای قدرت

مدتها است که فعالان رسانه ای و اجتماعی در این گوشه از دنیا آموخته اند مقصود و مقصدشان را لابه لای کلمات و واژه ها پنهان کنند تا بتوانند از محاق ممیزی و سانسور به سلامت بگذرند. گرچه داستان درازدامان روزنامه نگاران خاورمیانه ای به اینجا ختم نمیشود و آنها بیش از ممیزی و سانسور نگران «آزادی پس از بیان»اند.

کد خبر: 55625 | تاریخ خبر: 18/07/1397

مدتها است که فعالان رسانهای و اجتماعی در این گوشه از دنیا آموخته اند مقصود و مقصدشان را لابه لای کلمات و واژه ها پنهان کنند تا بتوانند از محاق ممیزی و سانسور به سلامت بگذرند. گرچه داستان درازدامان روزنامه نگاران خاورمیانه ای به اینجا ختم نمیشود و آنها بیش از ممیزی و سانسور نگران «آزادی پس از بیان»اند.

موج تخریبی تهدیدها و تخریبها و تخطیٔه ها

بعد از هر مطلب و گزارش و نوشتهای که به مذاق عدهای خوش نمیآید، آغاز میشود. اینها همه آغاز فرآیند و روندی است که گاه به حذف فیزیکی روزنامه نگار و خبرنگار هم منجر میشود. اتفاقی که به تازگی هم برای یکی از خبرنگاران این منطقه زمین روی داد و روزنامه نگاران خاورمیانه حالا عزادار یکی ازهمکاران عربستانی خود هستند.

در این مجال نه قصد واکاوی چرایی بروزاین اتفاق است و نه بنا است که ابعاد بزرگ و کوچک آن احصا شود. مساله اصلی دلیل این همه فشار بر مطبوعات و رسانه ها در مهد تمدن جهان است.

مردمان خاورمیانه را چه شده است که تا این حد با فرزندان خود بیرحمی کرده و از کنار ـ حتی ـ مرگ آنها به سادگی عبور میکنند. مگر نه این است که روزنامه نگاران و خبرنگاران رسالت بزرگ اطلاع رسانی صحیح و حق برخورداری همگان از تصمیمها و برنامههای حکومتها را بر دوش میکشند؟ چرا در میان تمام گروهها اجتماعی آنها باید بیش از دیگران در معرض «تروریسم سازمان یافته» قرار بگیرند؟

اینکه کثیری از سیاست پیشگان نظامهای خودکامه و توتالیتر خاورمیانه ایجاد چرخه عادلانه اطلاع رسانی را برنمی تابند، نه موضوعی عجیب است و نه غیرمنتظره؛ مساله بر سر همراهی گروههای مختلف اجتماعی در سطوح گوناگون با نهادهای خودکامه قدرت در این جوامع است. آنها که نه در قامت تروریست، دست به «ترور فیزیکی» میزنند بلکه با بهره گیری از ابزارهای مختلف دست به «ترور شخصیت» روزنامه نگاران و اصحاب جریده می زنند. در این میان بهره مندی از انواع شبکه های اجتماعی نظیر تویٔیتر، تلگرام، اینستاگرام، واتسآپ و ... هم به عنوان ابزاری قدرتمند دراختیارآنها قرارمیگیرد.

شرایط فعلی روزنامه نگاران این منطقه به نقطه ای رسیده است که اگر حرفی بزنند که اصحاب و ارکان قدرت نپذیرند، بلافاصله با برخوردهای تند و گاه رادیکال «پیاده نظام»شان در شبکه های اجتماعی روبه رو میشوند.

این پیاده نظام، سوژه را به هر شکلی که می خواهند و مورد نظر اصحاب قدرت است، تغییر داده، جعل کرده و سازمانی تازه برایش می سازند تا به هدف نهایی برسند. آنها به شکل سازماندهی شده، هماهنگ و با کلیدواژه هایی مشخص و معین، به روزنامه نگار و خبرنگار حمله می کنند و اتهاماتی بزرگ را متوجه اومی دانند.

در این میدان نبرد نابرابر، بسیاری از مردم عادی هم بدون تحلیل دقیق به جریان ورود می کنند و به عنوان جاده صافکن این گروه، نقش خود را ایفا کرده و زمینه را برای شکستن قلم روزنامه نگار و خبرنگار فراهم می سازند. تبلیغات مخرب سازمان یافته، حمایت از سوی نهادهای بالادستی قدرت، توان همراه سازی توده مردم و ایجاد فضایی هماهنگ و یکپارچه علیه ارباب جراید، همه و همه در نهایت بالاترین فشار را متوجه روزنامه نگار یا خبرنگاربی دفاع می کند.

از آنجا که بسیاری از خبرنگاران وروزنامه نگاران این منطقه از نهادهای صنفی قدرتمند بی بهره بوده و هیچ نهاد و سازمان مشخصی از آنها حمایت نمی کند، در برابر چنین هجوم وسیعی از کمترین ابزار دفاعی برخوردار هستند. در این میان اگر رسانه مبتوع هم از خبرنگار حمایت نکند، وضعیت به مراتب پیچیده تر و بغرنج تر میشود.

در نهایت احتمال حذف خبری خبرنگار به مراتب بالا میرود به طوری که مدتهاست بسیاری از خبرنگاران این خطه، رسانه و جریدهای در اختیار ندارند و نمیتوانند از آنچه می بینند و می شنوند ومی دانند و می خوانند، بگویند. گویی کشورهای خاورمیانه با چشمانی نابینا، گوشهایی ناشنوا و زبانهایی گنگ ادامه حیات میدهند. در این رهگذر، وفاداران به قدرت به بیشترین سطح برخورداری رسیده و در برابر هر نوع روشنگری و اطلاع رسانی شفاف مواضعی رادیکال و تند اتخاذ می کنند.

اما مساله بر سر این است که اگر خبرنگاران نگویند، ننویسند و منتشر نکنند هم اصل مساله تغییری نمی کند. رانت، فساد، سوءاستفاده از قدرت، بهره مندی از امکانات عمومی، بی توجهی به منافع ملی، مصادره اموال همگانی و ... موضوعاتی که تا این وضع ادامه دارد، گریبان کشورهای منطقه را خواهدگرفت.

اگر در میان مسوولان و ساکنان هرم قدرت، کسی سودای تمامیت ارضی، حفظ کیان کشور، توجه به منافع ملی، مبارزه با فساد، پاسداشت دستاوردهای ملی و ... را داشته باشد، در برابر این نوع برخوردها با اصحاب رسانه موضع خواهد گرفت.

اما آنچه تاکنون مشاهده شده، حکایت از آن دارد که گویی تمام نخبگان سیاسی سوار بر ماشین مدیریت، از وضعیت موجود راضی هستند و در این میان قربانیان اصلی خبرنگاران ـ به مثابه سربازان اطلاع رسانی و روشنگری ـ خواهند بود.

از: علیرضا صدقی

منبع: روزنامه ابتکار، چهارشنبه 18 مهر 97

1194

انتهای پیام /*