در گفت و گو با ایرنا مطرح شد؛

عملی شدن الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، نیاز به رصد جامعه دارد

مهدی گلشنی استاد دانشگاه در گفت وگو با ایرنا بیان داشت: الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، بسیار مفید و کارساز است اما رصدی از شرایط فعلی وجود ندارد. باید توجه شود به اینکه جامعه در چه شرایطی به سر می برد و در دانشگاه ها چه می گذرد.

کد خبر: 56431 | تاریخ خبر: 15/08/1397

مهدی گلشنی استاد دانشگاه در گفت وگو با ایرنا بیان داشت: الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، بسیار مفید و کارساز است اما رصدی از شرایط فعلی وجود ندارد. باید توجه شود به اینکه جامعه در چه شرایطی به سر می برد و در دانشگاه ها چه می گذرد.

تحقق هدف های پیشرفت و عدالت، مستلزم توجه به جزئیات و اقتضائات زمانی و مکانی است؛ ضرورتی که باعث تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت شد. تدوین این الگو تنها سرآغازی برای پیمودن راهی طولانی و دشوار با عزمی استوار و تلاشی بی وقفه است تا به اجرا درآید و به سرنوشت برخی سیاست‌ها و برنامه‌های معطل مانده دچار نشود.

 البته نباید فراموش کرد که این الگو از ویژگی هایی همچون واقع‌بینی و آرمان‌گرایی، صراحت و ایجاز، بالادستی و عملیاتی بودن، انسجام و تحول آفرینی برخوردار است اما عملی شدن آن در جامعه خود نیازمند پیش زمینه هایی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

 نیاز به شناخت راه های چگونگی عملی شدن این الگو سبب شد تا پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا با «مهدی گلشنی» فیزیک دان و نظریه پرداز، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف و عضو شورای انقلاب فرهنگی به گفت وگو بپردازد.

 **ایرنا: با توجه به شرایط فعلی کشور، مهمترین پیشنهادهای شما برای عملی کردن الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در جامعه چیست؟

***گلشنی: در وهله نخست باید بررسی شود به اینکه جامعه در چه شرایطی به سر می برد و در دانشگاه ها چه می گذرد. تجربه چین و ژاپن نشان داد که از ضعف فوق العاده می توان به قوت فوق العاده رسید و نیاز به اراده دارد که باید در مسوولان ایجاد شود. الان خیلی چیزهای قشنگ تهیه می شود اما به صورت عملی اتفاق نمی افتد حرف های زیبا خیلی زده می شود اما باید در عمل اجرایی کرد و تنها به سخنرانی نیست.

 شایسته سالاری یکی از جنبه های دیگری است که برای پیاده کردن الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی مورد نیاز است؛ یعنی آنهایی که می خواهند این الگو را پیاده کنند باید افرادی شایسته باشند. درون این الگو دستورالعمل مفید و ارزنده ای وجود دارد اما پیاده کردن آن نیاز به نیرو دارد. در صورتی که محیط ما به شدت از فرهنگ اسلامی دور شده است. ما باید فرصت هایی مانند اربعین را غنیمت بشماریم. بهترین فرصت برای اینکه بگوییم پیام اسلام چه چیزی است؟

خود اتکایی و خود باوری یکی از پیام های اسلام است که در عملی شدن الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت بسیار مفید واقع می شود که در کشور ما وجود ندارد اما باید همگانی شود.

 الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت بسیار مفید و کارساز است اما رصدی از شرایط فعلی وجود ندارد. به نظر من فقط به صرف تابلو کافی نیست باید بیایند برنامه ریزی جدی کنند. متاسفانه روز به روز دانشگاها از هدف خودشان دورتر می شوند. بنابراین واقعاً باید تعارف را کنار گذاشت و افراد متدین و رسانه ها کمک کنند. در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی افراد به مادیات اهمیت نمی دادند اما الان این طور نیست الان واقعاً جنگ پول است؛ یعنی همه دنبال اقتصاد هستند تا محرومیتشان رفع کنند این کار فرهنگی می خواهد ما توی فرهنگ خیلی کم کاری و تنبلی کرده ایم.

 **ایرنا: شما یکی از لازمه های عملی شدن الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را نیروی انسانی شایسته و توانمند دانستید. این نیرو چگونه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

***گلشنی: این افراد باید با فرهنگ تربیت شوند؛ فرهنگی که درون آن اخلاق و جامع نگری باشد. این افراد باید دغدغه مند باشند. این نیروها باید با بقیه انسان ها و جامعه سروکار داشته باشند. آموزش ببینند و آموزش دهند و تبادل اطلاعات کنند. بنابراین باید همه جهات مطرح باشد.

 وقتی دانش آموز با آن فرهنگ آموزش ببیند هر گوشه دنیا هم برود نگاهش به ایران است حوادث را دنبال می کند و دغدغه دارد که چه می شود. بنابراین اگر به فرهنگ توجه شود بسیاری از مسایل حل می شود اما واقعاً این توجه کم است.

 ما از ابتدای انقلاب اسلامی دنبال فرهنگ و پرورش فرهنگی نبوده ایم آموزش بوده اما در حوزه پرورش غفلت شده است. بعد از انقلاب جنگ شروع شد که همه مشغول شدند بعد هم رفتند به فکر اقتصاد وسیاست افتادند اما فرهنگ که بر روی اقتصاد و سیاست اثر می گذارد فراموش شد. هم حوزه ها و هم دانشگاه ها کوتاهی کردند. اگه ما ادعای اسلام می کنیم و می خواهیم برای دیگر کشورها الگو باشیم چرا بسیاری از برنامه های کشور اجرایی نشد. نوعی عدم شایسته سالاری وجود دارد و از نخبگان کمتر استفاده می شود.

 **ایرنا: این فرهنگ که شما از آن صحبت کردید به نظر می آید که سیاست ردای خود را بر روی آن انداخته، آیا این حرف درست است؟

***گلشنی: بله. یعنی یک فرهنگ خاص حاکم شده که جامع نگر نیست. فرهنگی فرصت طلبانه که هر کاری می توان درون آن انجام داد که فقط خود نجات یابد. این فرهنگ جامعه اسلامی نیست حتی فرهنگ غربی هم نیست. فرصت طلبی، جاه طلبی، پول طلبی و اینها خودش یک فرهنگ شده که حتی بر اقتصاد و سیاست نیز تاثیر گذاشته است. این تفکر باید تغییر کند در کشور ما انواع تخلف ها می شود خیلی راحت از آنها چشم پوشی می کنند.

 **ایرنا: در بخش تدبیر الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، 56 محور در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ... مدنظر قرار گرفته است. ارزیابی شما از این حوزه ها چیست؟

***گلشنی: ما در همه این 56 تدبیر ضعف داریم. این تدبیرها به همه جنبه ها از جمله در توسعه فعالیت های زیر بنایی اقتصادی اجتماعی، مصرف آب انرژی و ... پرداخته است. کدوم یک از اینها ما عمل می کنیم تمام این تدبیرها صحیح است اما باید بگویم رصد می خواهد که ببینیم که در همه این 56 تدبیر در چه وضعیتی قرار داریم. واقعاً اراده و عزم ملی می خواهد یک تدبیر و سنجش نیاز است. من معتقدم ما به هیچ کدام از این رتبه ها نخواهیم رسید اگه تغییر وضعیت ندهیم؛ یعنی باید از نظر تبلیغات کاری کنند که مردم به ویژه جوانان وظیفه خودشان بدانند نخست بسیاری از اصول مانند اخلاق را رعایت کنند و دیگر اینکه بدانند به کشور مدیون هستند و باید خدمت کنند. به طور کلی می خواهم بگویم الگو و چیزهای که می گوید همه ایده ال است اما باید شرایط را فراهم کرد.

 منبع: گروه اطلاع رسانی ایرنا، 14 آبان 1397

1197

انتهای پیام /*