پنجمین شورای تهران و چالش سومین شهردار

رای منفی کمیسیون های اجتماعی و شوراهای مجلس به استفساریه قانون منع به کارگیری بازنشستگان، آخرین تیر در ترکش برای حفظ «محمدعلی افشانی» به عنوان شهردار تهران بود که به سنگ خورد. به همین خاطر از فردا شورای شهر به شکلی جدی فرایند انتخاب شهردار تازه را آغاز می کند.

کد خبر: 56432 | تاریخ خبر: 15/08/1397

 رای منفی کمیسیون های اجتماعی و شوراهای مجلس به استفساریه قانون منع به کارگیری بازنشستگان، آخرین تیر در ترکش برای حفظ «محمدعلی افشانی» به عنوان شهردار تهران بود که به سنگ خورد. به همین خاطر از فردا شورای شهر به شکلی جدی فرایند انتخاب شهردار تازه را آغاز می کند.

پایان دوران دوازده ساله شهرداری «محمدباقر قالیباف» در تهران، آغاز دوره های کوتاه مدت مدیریت شهری پایتخت به دست سرپرستان و شهرداران بود.

از زمان روی کار آمدن شورای شهر پنجم یعنی شهریورماه پارسال تاکنون چهار تن در جایگاه شهرداری پایتخت یا سرپرستی آن قرار گرفته اند.

سابقه استعفای «محمدعلی نجفی» از ریاست سازمان میراث فرهنگی در بهمن ماه 92 باعث شد تا زمانی که وی در فروردین امسال از شهرداری تهران کناره گیری کرد، تصمیم او چندان تعجب برانگیز به نظر نیاید به ویژه که دلیل هر دو استعفا بیماری عنوان شد.

البته در مقطع دوم بسیاری گفتند فشارهای غالبا پنهان بر نجفی سبب تصمیم وی به کناره گیری شده است؛ فشارهایی که پس از حضور نجفی در مراسمی عمومی در برج میلاد و نمایش حرکات موزون چند دختربچه وارد فازی تازه شد و بهانه ای را برای تشدید مخالفت ها با وی فراهم آورد. در برابر، حامیان نجفی دلیل هجمه های گسترده به وی را افشاگری هایش در زمینه کارنامه مدیریت پیشین پایتخت و مقابله با مافیاهای شهری عنوان و خواستار ادامه کار او در شهرداری شدند.

با وجود تلاش هایی که در شورای شهر برای ادامه کار نجفی صورت گرفت وی اردیبهشت ماه جای خود را به افشانی داد؛ شهرداری که با تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان در اواخر تابستان امسال جایگاه خود را متزلزل دید.

در برابر این تفسیر که شهردار تهران جایگاهی معادل وزیر یا معاون رئیس جمهوری داشته و در زمره استثنائات قانون مذکور قرار می گیرد، نهادهایی چون سازمان بازرسی کل کشور این برداشت از قانون را نپذیرفته و بر ضرورت کناره گیری افشانی و سایر شهرداران با سن بازنشستگی تاکید کردند.

در کش و قوس و بیم و امیدهای مربوط به ابقا یا رفتن افشانی، وی اعلام کرد تا زمان تعیین تکلیف قانونی در شهرداری مانده و استعفایی در کار نخواهد بود.

با وجود این، با تلاش برخی نمایندگان مجلس و شورا استفساریه ای به مجلس ارائه شد تا شهردار را در زمره استثناء شدگان از قانون بازنشستگی قرار دهد. این استفساریه دیروز در جلسات کمیسیون های اجتماعی و شوراها رای نیاورد و اعضای این کمیسیون های مجلس رای به رفتن افشانی دادند.

صرف نظر از حواشی رخدادهای دیروز که برخی نمایندگان مجلس آن را «لشکرکشی های قومیتی در لابی های مجلس» و گروهی «سیاسی کاری با توجه به وابستگی های حزبی و گروهی» و به طور مشخص تکاپوی اعضای «اعتماد ملی» برای حفظ هم حزبی خود در شهرداری عنوان کردند، اینک مشخص است که احتمال پابرجایی افشانی در شهرداری تهران به صفر نزدیک شده است.

«محسن هاشمی رفسنجانی» رئیس شورای شهر تهران که انتخاب پنج نامزد نهایی از میان نامزدهای شهرداری تهران را سبب تضعیف جایگاه افشانی پیش از تعیین تکلیف نهایی عنوان کرده بود، اعلام داشته در میانه آبان ماه رایزنی هایی جدی در این باره صورت خواهد گرفت.

چند روز پیش هم لیستی 28 نفره از نامزدهای جانشینی افشانی اعلام شد که بر اساس اعلان رسانه ها به دلیل شرایط سنی و مساله بازنشستگی 16 نفر آنان حذف شدند. البته در میان رسانه ها اتفاق نظری درباره نامزدهای باقی مانده وجود ندارد.

در این زمینه، روزنامه «آفتاب یزد» از مذاکره برخی اعضای شورای شهر با «علی اوسط هاشمی» استاندار سیستان و بلوچستان در دولت یازدهم و معاون پیشین وزیر جهاد کشاورزی خبر داده و محسن هاشمی رئیس شورای شهر را در زمره حذف شدگان اعلام کرده است.

این در حالی است که «سازندگی» به نقل از محسن هاشمی نوشته بر اساس استعلام از سازمان امور استخدامی وی همچنان چهار سال تا موعد بازنشستگی فرصت دارد و می تواند گزینه ای برای شهرداری تهران باشد.

در همین پیوند، طی روزهای گذشته برخی رسانه های هوادار هاشمی از شهرداری وی حمایت کرده و با اشاره به اول شدن او در انتخابات شوراها، انتخابش به عنوان شهردار را به نوعی «تنفیذ رای مردم» توصیف کرده اند. البته شهرداری هاشمی مخالفانی نیز دارد از جمله کسانی که می گویند جانشینی افشانی از سوی هاشمی سبب خواهد شد نام وی از میان اعضای شورای شهر پنجم حذف شده و عضو علی البدل از بیرون لیست امید به شورا راه یابد.

در کنار این چهره ها از «عباس آخوندی» و «علی ربیعی» وزرای پیشین راه و کار به عنوان گزینه های شهرداری تهران یاد می شود.

دیگر نامزدها عبارتند از «معصومه ابتکار»، «غلامرضا انصاری»، «پیروز حناچی»، «مصطفی سلیمی»، «محسن پورسیدآقایی»، «نصرا... جهانگرد»، «مناف هاشمی»، «ایرج معظمی» و «سمیع‌ا... حسینی مکارم» که در کنار چهار چهره یاد شده از شانس جانشینی افشانی برخوردارند.

منبع: گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، 14 آبان 1397

1197

انتهای پیام /*