دفاع از میراث ولایت فقیه

معرفی از چهره های شاخص دومین مجلس خبرگان رهبری

اگر چه خبرگان اول را می توان به سبب انتخاب جانشین رهبر انقلاب، موثرترین و تاریخ سازترین دوره مجلس خبرگان رهبری نامید، ولی این مجلس در ادوار بعدی هم اهمیت خاص خود را داشت.

کد خبر: 33550 | تاریخ خبر: 16/10/1394

اگر چه خبرگان اول را می توان به سبب انتخاب جانشین رهبر انقلاب، موثرترین و تاریخ سازترین دوره مجلس خبرگان رهبری نامید، ولی این مجلس در ادوار بعدی هم اهمیت خاص خود را داشت. به ویژه در دورانی که با رحلت رهبر فقید انقلاب، نگاه ها به عملکرد رهبر جدید جمهوری اسلامی بیش از پیش دوخته شده بود.

به دنبال رحلت امام خمینی، چینش نخبگان سیاسی در ایران تغییر کرد. دولتی بر سر کارآمد که زاویه ای زیاد نسبت به دولت میرحسین موسوی داشت. جنگ به پایان رسیده بود و بسیاری از شعارهای سیاسی دستخوش تغییر شده بود. برخی سرخورده از پایان جنگ و برخی با دغدغه سازندگی، افکارعمومی را مهندسی می کردند. طبقه متوسط ایران اندک اندک بالیدن می گرفت و پس از دولت، حتی مجالس چهارم و پنجم نیز در اختیار طیفی از نخبگان سیاسی قرار گرفته بود که پرچم راستگرایی در دست داشته و در برابر آرمان های چپ اسلامی قرار می گرفتند و همزمان چپ ها که خود را میراث دار رهبر فقید می دانستند، تندرو می نامیدند.

در چنین سپهری از سیاست ورزی بود که مجلس دوم خبرگان با ترکیبی از چهره هایی که بعد ها پدران جریان اصولگرایی ایران شدند، شکل گرفت. مجلس دوم هم در برابر تحولات پرشتاب داخلی قرار داشت و هم در دوران سقوط بلوک شرق و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، شاهد صف آرایی تازه ای در نظام بین الملل بود و این تغییرات برای نهادی که می خواست کارآمدی مدل ولایت فقیه و تداوم انقلاب در عصر جدید را به اثبات برساند، با مشکلاتی همراه بود.

چنین بود که در دوم اسفند سال 69 یعنی در افتتاح خبرگان دوم، رهبر انقلاب به خبرگان ملت چنین پیام داد: «چهره دنیای امروز، به وضوح با آن چه در روزگار پیش از ظهور دولت اسلامی بود، متفاوت است و جهان، دورانی حساس و در حال تبدیل از دوره به دوره دیگر را می گذارند. شک نیست که ایمان اسلامی و عمل صالح براساس آن، می تواند نقش بزرگی در این تغییر و تبدیل ایفا کند و ساختار زندگی بشر را به سمت صلح و کمال سوق دهد و بنابراین، چشم جهانی به سوی جمهوری اسلامی است که پرچکم معزز اسلام را با دست های نیرومند این ملت بزرگ و بی نظیر و با فداکاری های بسیار و با خون شهدای بی شمار، برافراشته نگاه داشته و اقتدار ایمان و عجز جهانداران دنیاطلب را به همه نشان داده است. وظیفه ی ما آن است که با پایداری خود در مقابله با تهدید و تطمیع سلطه گران، این پرچم را همچنان برافراشته نگه داشته، از هیچ فداکاری ای دریغ نکنیم، تا بتوانیم نقش و مسوولیتی تاریخی ای را که بر عهده ما در این برهه از زمان گذارده شده است، به بهترین وجه ایفا کنیم. بدیهی است که مسوولیت و تکلیف رهبری در این عرصه از همه سنگین تر است و خبرگان محترم با توجه به این حقیقت است که باید مسوولیت خود را در تشخیص و تعیین و اعانت رهبر در هر دوره انجام دهند.»

خبرگان دوم که کار خود را در جریان تحولات پس از ارتحال امام و افول موقعیت چپ اسلامی آغاز کرده بود، وقتی به کارش پایان داد که در جریان انتخابات دوم خرداد، چپ گرایان با شکل و شمایلی تازه، به قدرت بازگشته و سودای به دست گرفتن دوباره خبرگان در دوره سوم را در دست داشتند. خبرگان دوم به عنوان اولین خبرگانی که قرار بود روند فعالیت نتیجه انتخابات خبرگان اول را مورد بررسی قرار دهد، بار سنگینی در مراقبت از جایگاه ولی فقیه بر دوش داشت. همان باری که در ادوار سوم و چهارم نیز بر دوش خبرگان قرار داشت اما دفاع همزمان از ولی فقیه در برابر برخی حرف و حدیث های ناشی از تحولات داخلی و خارجی، باعث شد که اعضای خبرگان دوم با شدت بیشتری از دفاع از میراث ولایت فقیه سخن به میان آورند. میراثی که حالا در قامت رهبری جدید خود را به نمایش گذاشته بود.

مروری می کنیم به زندگی سیاسی برخی چهره های شاخص در دوره دوم خبرگان رهبری: 

سیاست ورزی به سبک یادگار امام

نه فقط یادگار امام لقب گرفته بود، بلکه یکی از تاثیرگذارترین چهره های سیاسی در دهه اول انقلاب به شمار می آمد. حاج احمد آقا خمینی در تاریخ 24 اسفند سال 1324 به دنیا آمد و تمام دوران کودکی، نوجوانی و جوانی اش را باید در کنار کارنامه مبارزاتی پدرش یعنی امام خمینی مرور کرد. در روز 12 بهمن سال 1357 همراه با امام خمینی و در پرواز مشهور به «پرواز انقلاب» به تهران بازگشت و در مدرسه علوی و رفاه تهران مستقر شد. حاج سید احمد خمینی در اسفند همان سال به همراه پدرش عازم قم شد و وسایل و زمینه های لازم را برای هدایت امور انقلاب و تنظیم اموربیت و دفتر روح الله خمینی و تامین شرایط برای ارتباط های گسترده با مردم و مسوولین که روزانه در نوبت های متوالی به دیدار آیت الله خمینی در قم می رفتند را فراهم می کرد. او مسوول انتقال فرامین امام به مراکز ذیربط به شمار می رفت و از این جهت نقش تعیین کننده ای در امور سیاسی کشور داشت.

این نقش در سال های بعد در شکلی جدید در پایتخت ادامه یافت و سید احمد خمینی واسطه بسیاری از چهره های اثرگذار انقلابی با بنیان گذار انقلاب شد. به عنوان مثال گفته می شود که اخبار جنگ از طریق سید احمد، به امام خمینی می رسید و علاوه بر آن، پیام های سری و علنی امام در رابطه با امور نظامی و ارتباط با شورای عالی دفاع و فرماندهان نظامی و شرکت در جلسات شورا و برنامه ریزی ملاقات رزمندگان ارتشی و سپاهی و بسیجی با فرمانده کل قوا از دیگر مسوولیت های او بود.

سید احمد خمینی پس از رحلت امام به حمایت از رهبری آیت الله خامنه ای پرداخت و بر اساس نظر ایشان، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای عالی امنیت ملی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و نیز عضو هیات امنای مرکزی کمیته امداد شد. عضویتش در این نهادها تا زمان درگذشت او ادامه داشت. افزون بر این ها، سید احمد خمینی با رای مردم تهران، نماینده این استان در مجلس خبرگان رهبری نیز بود. در صبح اسفند 1373، خبر بستری شدن او موجی از نگرانی ها را به دنبال داشت. گزارشات بعدی حاکی از آن بود که عارضه قلبی و تنفسی ناگهانی در حالت خواب سبب ایست قلب و تنفس برای لحظاتی گردید و همین امر موجب بروز سکته مغزی شده است. پس از پنج روز، تلاش تیم پزشکی نتیجه نبخشید و «سید احمد خمینی» در شامگاه 25 اسفند 1373 درگذشت.

 پدر معنوی جبهه پایداری

پدر معنوی جبهه پایداری است و عمر سیاسی اش از مجلس دوم خبرگان رهبری آغاز شد که نماینده مردم خوزستان شد. او بنیان گذار و مدیر موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی است. محمد تقی مصباح یزدی، عضو مدرسین حوزه علمیه قم مدتی است تلاش دارد در کنار دو ضلع جامعتین، ضلع سومی بسازد تا مثلثی به نام شورای فقها شکل بگیرد. مصباح یزدی می خواهد او در کنار محمد یزدی (رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم) و محمد علی موحدی کرمانی (رییس جامعه روحانیت مبارز) که به سران جامعتین معروفند، در تصمیم گیری برای جریان اصولگرایی موثر باشد. حضور او باعث دل چرکینی قدیمی هایی چون علی لاریجانی و علی اکبر ناطق نوری از این جریان شده است. البته مصباح یزدی هیچ گاه موافق نشستن لاریجانی بر کرسی ریاست مجلس نبوده است. او از نظر سیاسی به محمود احمدی نژاد نزدیک است و مخالف جدی دولت فعلی. مصباح برای کرسی ریاست جمهوری سعید جلیلی و باقری لنکرانی را در چنته داشت.

مصباح یزدی نقش چندانی در مبارزات انقلابی پیش از سال 57 نداشته است و حتی به روایت هاشمی رفسنجانی، مصباح یزدی در آن دوران، مبارزاتی که در آن مجاهدین و چپی ها حضور دارند را حرام خوانده است. خود مصباح این روایت هاشمی، اعتراض آیت الله خامنه ای به این سخنان نیز وجود دارد که مصباح این بخش از روایت را صحیح نمی داند. او اکنون رابطه خوبی با رهبری دارد، به طوری که ایشان در وصف مصباح یزدی گفته اند: «اگر خداوند متعال به نسل کنونی ما این توفیق را نداد که از شخصیت هایی مثل علامه طباطبایی و شهید مطهری استفاده کند اما به لطف خدا این شخصیت عزیز و عظیم القدر خلأ آن عزیزان را در زمان ما پر می کند.»

مصباح یزدی در زمینه مطالعات دینی قوی تر از فعالیت های سیاسی عمل کرده است. او در سن 27 سالگی به درجه اجتهاد رسید، اما با این حال تا 8 سال در دروس فقه و اصول امام خمینی و تا 15 سال در درس فقه محمد تقی بهجت و تا 2 سال در درس محمد علی اراکی شرکت می کرد. حالا هم او را در این زمینه صاحب نظر می دانند و افرادی همچون سید مهدی طباطبایی می گوید که بهتر است آقای مصباح به درس و بحث علمی اش بپردازد و به سیاست ورود نکند. مصباح برای دوره پنجم، همچون دوره های سوم و چهارم از تهران کاندیدای خبرگان شده و در زمان ثبت نام در اظهارنظری جنجالی گفته که حضور زنان در خبرگان رهبری بلامانع است.

تنها روحانی حزب ملل اسلامی

پدرش جدید الاسلام بود اما تبدیل به یک روحانی و زاهد معروف در کرمان شد. محمد جواد فرزند حاج میرزا عبدالحسین حجتی کرمانی است. نیاکانش زرتشتی بودند اما دو نسل آخر، از روحانیون شیعه البته تغییر دین پدر دلیل اصلی شهرت محمد جواد حجتی کرمانی نیست. او پس از 50 سال همچنان به عنوان یکی از اعضای حزب ملل اسلامی شناخته می شود. عضو مجلس دوم خبرگان رهبری، سابقه طولانی در مبارزات سیاسی برای انقلاب اسلامی دارد. او در آبان ماه 1344 به خاطر عضویت در حزب مسلح ملل اسلامی در یک گروه 55 نفری در حالی که تنها روحانی گروه بود دستگیر و محاکمه و به 10 سال زندان محکوم و در شهریور ماه 1354 از زندان آزاد شد. البته این اولین باری نبود که زندان را تجربه کرده بود. حجتی در بهمن ماه 1343، پس از ترور منصور به دست شهید محمد بخارایی، به دلیل سخنرانی در مسجد جامع تهران به زندان رفت و پس از حدود 3 ماه از زندان آزاد شد.

پس از آن در آذرماه 1356 پس از سخنرانی در چهلم مرحوم آیت الله حاج سید مصطفی خمینی (ره) در مسجد اعظم قم، در کرمان دستگیر و به شهرستان ایرانشهر تبعید شد و تا نخستین روزهای سال 1357 همراه با آیت الله خامنه ای در این شهرستان به سر برد.  در فروردین 1357 تبعیدگاه او از ایرانشهر به سنندج تغییر یافت و تا شهریور ماه همان سال در سنندج تبعید بود. پس از انقلاب حجتی کرمانی عضو مجلس اول شورای اسلامی و مشاور فرهنگی آیت الله خامنه ای در دوران ریاست جمهوری بود. مدتی هم به عنوان عضو هیات علمی و هیات امنا در دایره المعارف بزرگ اسلامی فعالیت داشت. دایره المعارف بزرگ اسلامی به همت اعضای حزب ملل اسلامی و در مکانی که اعضای حزب دستگیر شده بودند ، بنا شده است. حالا حجتی کرمانی را بیشتر می توان در موسسه اطلاعات پیدا کرد.

رایزنی های پشت پرده شیخ محمد یزدی

مردی که امروز رییس خبرگان چهارم است، برای اولین بار در خبرگان دوم وارد مجلس بزرگان شد. آیت الله شیخ محمد یزدی متولد 1310 در شهر اصفهان است. پس از پیروزی انقلاب ، منزل او برای دیدارهای امام خمینی انتخاب شد؛ خو در این باره می گوید: «اداره ستاد استقبال قم و ترتیب جایگاه برای دیدارهای امام در فیضیه، برعهده ما بود. به دلیل این که منزل شخصی امام در یخچال قاضی دارای کوچه های تنگی بود و مناسب ملاقات ها نبود، در خیابان ساحلی یک منزل آبرومند و مجهز با وسایل که متعلق به یکی از بازاریان بود فراهم شد که در آن منزل وارد شدند، پس از چند روز اقامت، امام به حاج احمد آقا فرمودند: «من این جا نمی مانم». ما جاهای مختلفی را که مناسب رفت وآمد و اجتماعات باشد، دیدیم و سرانجام منزل ما که در خیابان ساحلی بود و کوچه وسیعی داشت، مورد موافقت قرار گرفت و ما به طور موقت به منزل مرحوم اشراقی (داماد امام) رفتیم.» یزدی در سال های بعد مسوولیت های مختلفی را برعهده داشت. ریاست دادگاه انقلاب اسلامی قم، عضو شورای ریاست دفتر امام، نمایندگی مجلس خبرگان قانون اساسی، نمایندگی مجالس اول و دوم، عضویت در شورای نگهبان پس از استعفای آیت الله صافی، عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی در سال 1368 با حکم اما و ریاست قوه قضاییه پس از رحلت حضرت امام. یزدی همچنین در سه دهه پس از پیروزی انقلاب، نقش های سیاسی متعددی داشته است. از دبیرکلی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که هم اکنون بر عهده دارد تا نقش های سیاسی منحصر به فردی چون نمایندگی روسای سه قوه در هیات سه نفره حل اختلاف بین رجایی و بنی صدر. او همچنین در زمان حضور در مجلس و در دوره معرفی میرحسین موسوی به عنوان نخست وزیر از جمله هیاتی بود که در کنار مهدوی کنی، جنتی و ناطق نوری به دیدار امام رفت تا از ایشان بخواهد رییس جمهور وقت را در انتخاب  نخست وزیر آزاد بگذارد. جلسه ای که البته نتیجه اش، تاکید مجدد امام خمینی بر انتخاب میرحسین موسوی به عنوان نخست وزیر بود.          

ماجرای انتقاد از فیلم «گاو»

آیت الله محمد امامی کاشانی که اکنون خطیب نماز جمعه تهران است، از جمله اعضای مجلس اول و دوم خبرگان رهبری به شمار می آید. او دهم مهر 1310 در محله کلهر کاشان به دنیا آمد. پدر او شیخ ابوتراب از علمای کاشان بود. وی از دهه 40، فعالیت های مبارزاتی خود علیه رژیم پهلوی را آغاز کرد و در کنار آن به کنش های فرهنگی نیز پرداخت. از جمله این که در تاریخ 27 بهمن سال 1348 در منزل محمدعلی موحدی کرمانی، امامی کاشانی و جمعی دیگر از روحانیون جلسه ای تشکیل دادند و از ماهیت ضد دینی دو فیلم ساخته شده در آن زمان به نام های «گاو» و «دختر جنگل» انتقاد کردند.  فیلم «گاو» همان فیلمی است که در سال 1359­، اما خمینی آن را آموزنده خواندند. امامی کاشانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در مناصب مختلف اجتماعی و حکومتی قرار گرفت و از سوی رهبر کبیر انقلاب به تولیت مدرسه عالی شهید مطهری منصوب شد. وی در مجلس اول شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم کاشان انتخاب شد و سپس به ریاست دیوان عدالت اداری منصوب شد. مدتی بعد، به عضویت شورای نگهبان درآمد و تا 1378 در ان سمت بود. او در دوره های اول تا چهارم مجلس خبرگان رهبری، نمایندگی مردم استان تهران را برعهده داشت. امامی کاشانی مدتی دبیر جامعه روحانیت مبارز تهران بود و هم اکنون از ائمه جمعه موقت تهران است. علاوه بر آن از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام هم به شمار می رود.

داور اختلافات در سازمان مجاهدین انقلاب

حاج شیخ حسین راستی کاشانی در سال 1306 در شهرستان کاشان متولد شد. او افزون بر فعالیت های علمی و فرهنگی، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به فعالیت های سیاسی روی آورده و سمت های مختلفی می نشیند. عضویت در دفتر استفتائات امام خمینی (ره)، عضویت در شورای عالی موقت اعزام قضات، عضویت در شورای تشخیص فقهی و اجتهاد کاندیداهای شورای عالی قضایی، نمایندگی امام (ره) در شورای عالی مدیریت حوزه علمیه قم، ریاست شورای عالی حوزه علمیه قم، عضویت در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، نمایندگی مجلس خبرگان رهبری در دوره های اول و دوم از استان تهران، از جمله مسوولیت های او پس از انقلاب است. راستی کاشانی همچنین نتمایندگی امام (ره) برای نظارت بر سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی را نیز برعهده داشته است. همان نقشی که در اوج اختلافات دو جناح راست و چپ سازمان، باعث خروج جناح چپ این سازمان شد. چهره هایی همچون بهزاد نبوی و محمد سلامتی – از سازمان مجاهدین در سال 1361 شد. راستی کاشانی البته چهار سال پس از این اتفاق از نمایندگی در  سازمان مجاهدین انقلاب استعفا داد و این سازمان را نیز منحل کرد. این انحلال زمینه ساز آغاز دوره ای تازه از فعالیت های این تشکل در ابتدای دهه 1370 شد.

آیت الله سفیر

سیدهادی خسروشاهی از جمله چهره های شناخته شده در داخل و خارج کشور است که با تالیف 80 عنوان کتاب و همکاری مطبوعاتی با نشریات مختلف دینی از دهه 1330 تاکنون (شامل مکتب اسلام، مکتب تشیع، معارف جعفری، راه حق، ندای حق، وظیفه، مجموعه حکمت، نور دانش، آیین اسلام، مسلمین، آستان قدس، نسل نو، نسل جوان، استوار، پیکار اندیشه، مهد آزادی) توانسته دیدگاه های اسلامی خود را ترویج کند. او که در سال 1317 شمسی در تبریز متولد شد، در سال 1352 شمسی، «مرکز بررسی های اسلامی قم» را به عنوان مرکزی وابسته به حوزه علمیه قم، تاسیس و به ثبت رساند و سپس در سال 1361، «مرکز فرهنگی اسلامی اروپا» را در رم ایتالیا تاسیس کرد. خسروشاهی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، نخست به مدت دو سال، به عنوان نماینده امام خمینی (ره) در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعال بود و سپس به عنوان سفیر ایران در واتیکان انتخاب شده و به مدت 5 سال، در این سمت به فعالیت پرداخت. او همچنین در مجلس خبرگان دوم به عنوان نماینده تهران حضور داشت. حضور در کنفرانس های بین المللی در نیم قرن گذشته از وی چهره ای بین المللی ساخته است.

پیامی که به دست گورباچف رسید

آیت الله جوادی آملی از جمله چهره های شناخته شده است که هر چند در فضای سیاسی کمتر موضع گیری می کند اما کارنامه سیاسی او نشان می دهد که هیچ گاه از این دست کنش ها به دور نبوده است. آیت الله جوادی آملی پس از انقلاب و حاکمیت شرع با حکم امام و همچنین عضویت در شورای عالی قضایی اشاره کرد. او که عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم است، در خبرگان قانون اساسی و مجالس اول  و دوم خبرگان رهبری به عنوان نماینده مردم مازندران حضور داشته و برخی دیدارهای او مانند دیدارش با محمود احمدی نژاد نیز خبرساز شده است. احمدی نژاد در دیدار با جوادی آملی ماجرای هاله نور را بیان کرد. جوادی آملی سفرهای گوناگونی به کشورهای مختلف جهان، با انگیزه های تبلیغی و سیاسی انجام داده است. یکی از مهمترین سفرهای وی سفر به شوروی سابق برای تسلیم پیام امام خمینی به گورباچف، رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی بود که از دید صاحب نظران جهانی، پدیده ای بسیار مهم تلقی می شد. از دیگر سفرهای مهم وی، سفر به نیویورک و شرکت در نشست ادیان و ابلاغ پیام مقام معظم رهبری به شمار می رود.

فقیه خبرساز یک شورا

هرچند این روزها نامش به سبب عضویت در شورای نگهبان زیاد در اخبار انتخابات شنیده می شود، اما سوابقش محدود به حضور در این شورا نیست. آیت الله محمد مومن سال 1316 به دنیا آمد. او از جمله مبارزین پیش از انقلاب بود که در کارنامه سیاسی اش، سابقه مهمی چون رساندن مفاد نامه تعدادی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، به دست ایشان دارد. مفاد این نامه را مومن، در نجف به امام تقدیم کرد. او پس از انقلاب نیز در جایگاه های مختلفی نشست که از جمله آنها می شود به مسوولیت انتخاب و اعزام قضات شرع دادگاه های انقلاب در سراسر کشور به دستور حضرت امام خمینی، ریاست دادگاه عالی انقلاب اسلامی، عضویت شورای عالی قضایی، عضویت در شورای نگهبان با حکم امام خمینی در سال 1362 و ابقا در آن مسوولیت با حکم مقام معظم رهبری، مدیریت حوزه علمیه قم و عضویت در شورای عالی سیاستگذاری حوزه علمیه قم از سال 1371 تا 1374 و نیز عضویت در دوره چهارم شورای عالی حوزه علمیه قم، نمایندگی در دوره اول و دوم مجلس خبرگان رهبری از طرف مردم سمنان و در دوره سوم به نمایندگی از مردم قم و نیز ریاست مجمع فقه اهل بیت اشاره کرد.

اولین وزیر اطلاعات

نام اصلی اش محمد درون پرور است اما به نام محمد ری شهری شناخته می شود. او حاکم شرع دادگاه های انقلاب اسلامی در دزفول، بهبان، گچساران، بروجرد، رشت و گنبد کاووس، دادگاه انقلاب ارتش، وزیر اطلاعات در کابینه دوم میرحسین موسوی دادستان کل کشور، دادستان دادگاه ویژه روحانیت و سرپرست حجاج ایرانی بود و اکنون تولیت حرم شاه عبدالعظیم و رییس دادگاه انقلاب ارتش، به موضوعاتی همچون اتهامات متهمین به توطئه در پایگاه های هوایی تبریز، «توطئه حزب خلق مسلمان» اصفهان و بوشهر، محاکمه متهمین به شرکت در کودتای نوژه و اتهامات سران نظامی حزب توده پرداخت. حضور او در این کسوت ری شهری را برآن داشت که حکم های اعدام زیادی را صادر کند که معروف ترین آنها به صادق قطب زاده مربوط می شود. ری شهری سابقه حزبی هم دارد. او جمعیت دفاع از ارزش های انقلاب اسلامی را پیش از انتخابات دوم خرداد سال 76 راه می اندازد و امید داشته که با کمک این جمعیت توفیقی در انتخابات کسب کند که البته موفق نمی شود و کمترین رای در سال 76 به نام ری شهری به صندوق ها ریخته می شود. ماجرای ازدواج ری شهری هم جالب است. او در سن 20 سالگی زمانی با وساطت مرتضی تهرانی دختر دوم آیت الله مشکینی را که 9 سال داشت خواستگاری می کند. آیت الله مشکینی بعد از خوب آمدن استخاره این اجازه را به او می دهد.

از: مریم محمد پور، خبرنگار گروه تاریخ

منبع: هفته نامه صدا، شماره 66 ، 5 دی 1394

9160  

هدف ایرنا مشارکت در فرایند اطلاع رسانی است. از این رو انتشار این مطلب به معنای تایید محتوای آن نیست.

انتهای پیام /*