web
stats
پایان مشاور روسیه دوست
en کد مطلب: 44278 | تاریخ مطلب: 1395/12/03
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

چرا مایکل فلین کناره گیری کرد؟

پایان مشاور روسیه دوست

مایکل فلین، قربانی شده است تا بدین ترتیب، نقطه پایانی بر اتهامات جدی که در خصوص ارتباط با روسیه، متوجه خو د ترامپ بوده گذاشته شود؛ اما ظاهرا رسانه های جریان اصلی آمریکا مانند سی ان ان، این را نه یک پایان، بلکه نقطه عطفی برای پیگیری شدیدتر اتهامات ترامپ می دانند. حالا این ایده به طور جدی مطرح شده است که امکان ندارد فلین بدون درخواست یا دستور ترامپ، با سفیر روسیه در تماس بوده باشد.

پایان مشاور روسیه دوست

دونالد ترامپ، تازه رئیس جمهور آمریکا این روزها با دردسرهای بسیاری روبه رو است. از همان آغاز تکیه بر مسند قدرت، با چالش هایی جدی دست به گریبان است.


رئیس جمهوری که تنها در چهل روز از آغاز ریاستش، مخالفت های شدیدی را به خود دیده است؛ از تظاهرات خیابانی گرفته تا لغو دستورش درباره عدم اجازه ورود هفت کشور مسلمان به خاک آمریکا. اما این همه ماجرا برای رئیس جمهوری که کمترین محبوبیت را هنگام ورود به کاخ سفید میان مردم آمریکا یا همان افکار عمومی دارد، نیست.


استعفای «مایکل فلین» در نخستین روزهای استقرار دولت جدید آمریکا، حادثه ای مهم و رویدادی کم سابقه یا شاید بی سابقه در تاریخ سیاسی آمریکا به حساب می آید.


پست «مشاور امنیت ملی» یکی از کلیدی ترین یا  شاید کلیدی ترین مناصب امنیتی کابینه آمریکا محسوب می شود و از همین رو غالبا روسای جمهور آمریکا افرادی «امین» را به این سمت می گمارند. استعفا از سمت مهم مشاور امنیت ملی رئیس جمهور در کمتر از یک ماه، دربرگیرنده پیام ها و نشانه های قابل تاملی است.


شروع ماجرا و باز شدن پای روسیه


همه ماجرا بعد از مقاله واشنگتن پست شروع و توفانی به پا شد. در این مقاله تماس تلفنی فلین با سفیر روسیه در کریسمس گذشته و قبل از روی کار آمدن ترامپ فاش شده است؛ زمانی که هنوز اوباما رئیس جمهور آمریکا بود.


ناگفته نماند که فلین، مشاور سیاست خارجی و امنیت ملی ترامپ در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری هم بوده است. فلین در این تماس تلفنی، به سفیر روسیه حرف هایی علیه آمریکا و سیاست های جاری کشورش بیان کرده و وعده هایی به روس ها داده است. اوباما در روزهای پایانی ریاست جمهوری اش، دستور اخراج سی و پنج دیپلمات روسیه را صادر کرده بود.


همان زمان فلین با سفیر روسیه به صورت پنهانی صحبت کرده و روس ها را قانع کرده بود تا واکنش انتقامی نداشته باشند. کسی از آمریکایی ها اخراج نشد و این موضوع برای همگان جای سوال داشت تا اینکه با فاش شدن گفت وگوی مخفیانه فلین و سفیر روسیه، مشاور ارشد امنیت ملی کاخ سفید مجبور به استعفا شد.


وزارت قضایی آمریکا گزارش هشدار دهنده ای به ترامپ ارائه کرده مبنی بر اینکه آقای فلین سعی بر گمراه کردن مقامات امنیتی در مورد ارتباطاتش با سفیر روسیه در آمریکا داشته است. همچنین ظن مورد سوءاستفاده واقع شدن وی توسط روس ها نیز وجود دارد. همچنین، گزارش هایی درز شده اند، مبنی بر اینکه فلین قول هایی در مورد سرانجام تحریم های اعمال شده توسط دولت اوباما در قبال روسیه داده است. در نهایت فلین با اعتراف به گفت وگوی محرمانه خود با سفیر روسیه درباره تحریم های ضد روسی در روزهای پایانی دوره اوباما از این بابت عذرخواهی کرده است.


بازیگری مسکو در سیاست داخلی آمریکا


1. ابعاد دخالت روسیه در روند انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا می تواند فراتر از یک حمله سایبری معمولی باشد که روزانه از سوی دولت های رقیب و متخاصم رقیب امروز که سابقه پنج دهه خصومت و دشمنی را پشت سر گذاشته؛ هنوز و با وجود گذشت 25 سال از فروپاشی شوروی و پایان نظام دوقطبی، نتوانسته اند فضای جنگ سرد را در روابط دوجانبه کنار بگذارند و بر همین اساس شائبه دخالت روسیه در فرآیندی سیاسی به غایت مهم در حد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و مهندسی نتایج آرای انتخابات آمریکا از سوی روسیه، برای امنیت ملّی آمریکا یک فاجعه و رویدادی بسیار مهم محسوب می شود.


2. دولت ترامپ نیز همانند هر دولت دیگری دسته بندی های داخلی خاص خود را دارد که بر سر «سهم» با یک دیگر رقابت می کنند؛ با این تفاوت که » و جایگاه تماس ها و ارتباطات نظامی بازنشسته مایکل فلین با روسیه بیشتر از حدی بوده که بشود روی آن سرپوش گذاشت و آن را کتمان کرد؛ افزون بر آن برکناری او از سمتش می تواند نتیجه نزاع جناح سیاستمداران جمهوریخواه مخالف سرسخت روسیه – به رهبری مایک پنس معاون ترامپ-با «جناح» ژنرال ها و سرمایه داران با کابینه ترامپ باشد که متهم شده اند به دلیل منافع اقتصادی یا ارتباطات احتمالی با برخی از متنفذان سیاسی در مسکو، تحت تاثیر و زیر سایه نفوذ آنها قرار دارند.


فلین یکی از برجسته ترین این افراد است و در این حوزه می توان به «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا نیز اشاره کرد که سابقه دوستی و همکاری بلند مدتی با دولت روسیه و شخص ولادیمیر پوتین دارد.


3. پیروزی فردی چون ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یک رویداد به غایت دلخواه برای دولتمردان مسکو است. ریاست جمهوری فردی چون ترامپ در آمریکا، حتی اگر برنامه ریزی دستگاه اطلاعاتی روسیه نباشد، باتوجه به دیدگاه های خاص رئیس جمهور جدید آمریکا درباره مسائل داخلی و سیاست خارجی آمریکا برای مسکو یک امتیاز و موهبت است.


نتیجه


ترامپ دولتمردی است که به رغم همه روسای جمهور پیشین آمریکا شعار اولویت مسائل داخلی آمریکا را داده و به نظر می رسد از ماجراجویی خارجی و احساس رقابت و خصومت با روسیه از حساسیت کمتری برخوردار باشد. او بارها گفته که دوران هزینه کردن از اقتصاد آمریکا برای ماجراجویی های بین المللی و حمایت از متحدان سنتی آمریکا در مناطق مختلف دنیا به سر آمده است.


او رویکردی غیر ایدئولوژیک دارد و کمتر واژه هایی چون «جهان آزاد» و«لیبرالیسم جهانی»  را بر زبان می راند و در عوض بیشتر و و بیشتر بر بهبود کیفیت زندگی مردم آمریکا، بازگرداندن ، عظمت از دست رفته به مردم آمریکا،  محدود کردن حصار کشیدن به دور آمریکا» و «مقابله با ناامنی های داخلی  ناشی از ورود مهاجران» تاکید دارد.


این نکته خود می تواند  آدرس غلطی برای این تصور باشد که آمریکا به سمت «انزواطلبی» حرکت می نماید. اما آنچه از واقعیت امر  پیداست، آمریکای ترامپ به شدت بین الملل گراست ولی این بار نه با هزینه کرد خودش بلکه با هزینه متحدان ایالات متحده. حتی از سوی دیگر نمی توان در دوره نئوکان ها (نو محافظه کاران) که بزرگ ترین سودای شان برتری آمریکا و ساخت جهانی تک قطبی است، انتظار اتخاذ سیاست انزواطلبی را داشته باشیم.


به نظر می رسد مایکل فلین، قربانی شده است تا بدین ترتیب، نقطه پایانی بر اتهامات جدی که در خصوص ارتباط با روسیه، متوجه خو د ترامپ بوده گذاشته شود؛ اما ظاهرا رسانه های جریان اصلی آمریکا مانند سی ان ان، این را نه یک پایان، بلکه نقطه عطفی برای پیگیری شدیدتر اتهامات ترامپ می دانند. حالا این ایده به طور جدی مطرح شده است که امکان ندارد فلین بدون درخواست یا دستور ترامپ، با سفیر روسیه در تماس بوده باشد.


ممکن است توفان های شدیدتری در راه باشد. همچنین نباید از یاد برد که سیاست دولت آمریکا چه با حضور فلین و چه بدون آن ضد ایرانی بوده و هست اما این استعفا برای ایران خوب است، زیرا فلین شخصی به شدت ضد ایرانی است و ادبیات بسیار تندی نسبت به ایران دارد.
 از: سید مجتبی جلال زاده  روزنامه نگار


منبع: هفته نامه خبری، تحلیی مثلث، شماره سیصد و چهل و هفت، شنبه 30 بهمن 1395


1885

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب