web
stats
نوآوری در پژوهش؛ کاربرد فاوا برای حل چالش های پژوهش در ایران
en کد مطلب: 52196 | تاریخ مطلب: 1397/01/26
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

نوآوری در پژوهش؛ کاربرد فاوا برای حل چالش های پژوهش در ایران

در این پژوهش، چالش های پروژه های پژوهشی و قابلیت های فناوری اطلاعات و ارتباطات با روش تحلیل مضمون استخراج شده، سپس تاثیر استفاده از قابلیت های فاوا برای حل برخی از چالش های پژوهش با روش دیمتل بررسی شده است. نتایج این پژوهش نشان می دهد که استفاده از فاوا تاثیر قابل ملاحظه ای در رفع چالش های پژوهش دارد. هرچند استفاده از قابلیت های فاوا برای فعالیت های پژوهشی در دنیا رایج شده است، اما از این قابلیت ها در کشور ما به خوبی استفاده نشده است.

نوآوری در پژوهش؛ کاربرد فاوا برای حل چالش های پژوهش در ایران

چالش های و مخاطره های زیادی پیش روی پروژه های پژوهشی هستند: ارائه کارهای به ظاهر علمی اما با محتوایی ضعیف و صوری، نبود رویکرد تقاضاگرا برای انجام پروژه های پژوهشی، ناکارایی در سازماندهی فعالیت های پژوهشی، دسترسی نامناسب به اسناد و دانش موجود، اجرایی نبودن و یا اجرایی نشدن دستاوردها، بی اعتمادی به پژوهش و … چه بسیار مطالعاتی که با ارائه گزارش های مکتوب خاتمه یافتند و راهی قفسه ها شدند!


از طرف دیگر فناوری اطلاعات و ارتباطات، به ویژه وب دو، فرصت هایی برای جمع سپاری، همکاری انبوه، رایانش اجتماع، نوآوری باز و ... فراهم می کند که می تواند بخشی از چالش های فعالیت های پژوهشی را رفع کند.


در این پژوهش، چالش های پروژه های پژوهشی و قابلیت های فناوری اطلاعات و ارتباطات با روش تحلیل مضمون استخراج شده، سپس تاثیر استفاده از قابلیت های فاوا برای حل برخی از چالش های پژوهش با روش دیمتل بررسی شده است. نتایج این پژوهش نشان می دهد که استفاده از فاوا تاثیر قابل ملاحظه ای در رفع چالش های پژوهش دارد. هرچند استفاده از قابلیت های فاوا برای فعالیت های پژوهشی در دنیا رایج شده است، اما از این قابلیت ها در کشور ما به خوبی استفاده نشده است.


فعالیت های پژوهشی در ایران نیازمند تحول و استفاده از نوآوری های مبتنی بر فاوا است. در کشور ما بازارهای عرضه و تقاضای فرصت های پژوهشی و همچنین پایگاه های اطلاعات منابع انسانی در مراحل مقدماتی هستند.


 شکل گیری بازارهایی مانند اینوسنتیو و پایگاه های منابع انسانی مانند لینکدین، تاثیر قابل ملاحظه ای بر بهبود وضعیت پژوهش در کشور خواهد داشت. ارائه چنین خدماتی در قالب بخش خصوصی امکان پذیر و مطلوب بوده و دولت تنها باید استاندارد لازم را تدوین و اعمال نماید.


نویسندگان: سید رضا فاطمی امین، ابراهیم محمود زاده  


منبع: نشریه مدیریت فردا، شماره 53، زمستان1396


1497 

. انتهای پیام /*
 

نشست "تحریم های عادلانه؟!"

دانشگاه تهران برگزار می کند:

نشست "تحریم های عادلانه؟!"

1 از 4

روند تحولات سوریه و آخرین وضعیت آن

دانشگاه امام صادق (ع) برگزار می کند:

روند تحولات سوریه و آخرین وضعیت آن

2 از 4

فراخوان کتاب سال جوانان

وزارت ورزش و جوانان فراخوان داد:

فراخوان کتاب سال جوانان

3 از 4

آیین نکوداشت اندیشمند فرزانه استاد سید عبدالعلی قوام

خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می کند:

آیین نکوداشت اندیشمند فرزانه استاد سید عبدالعلی قوام

4 از 4

تازه ترين مطالب