web
stats
ترامپ به دنبال حذف نام اوباماست
en کد مطلب: 52641 | تاریخ مطلب: 1397/02/19
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

یادداشت اختصاصی

ترامپ به دنبال حذف نام اوباماست

دونالد ترامپ چهل و پنجمین رییس جمهور آمریکا در طی یک سال و نیم گذشته پس از به قدرت رسیدن تمام تلاش خود را برای حذف نام اوباما رییس جمهور پیشین به کار بسته است و در آخرین اقدام خود با خارج شدن از برجام آخرین و شاید مهم ترین دستاورد اوباما را نیز از تاریخ سیاسی آمریکا حذف کرد.

ترامپ به دنبال حذف نام اوباماست

دونالد ترامپ چهل و پنجمین رییس جمهور آمریکا در طی یک سال و نیم گذشته پس از به قدرت رسیدن تمام تلاش خود را برای حذف نام اوباما رییس جمهور سابق به کار بسته است و در آخرین اقدام خود با خارج شدن از برجام آخرین و شاید مهم ترین دستاورد اوباما را نیز از تاریخ سیاسی آمریکا حذف کرد.


شاید برای ما ایرانی ها آخرین اقدام ترامپ مهم ترین تصمیم اشتباه وی قلمداد شود چراکه پر واضح است که این رفتار در صحنه بین المللی و بویژه حوزه های اقتصادی و سیاسی و امنیتی چالش هایی را ممکن است در پی داشته باشد، اما این اقدام ترامپ را از زوایای دیگری نیز می توان ارزیابی کرد.


1- دولت اوباما توانست پس از سال ها تلاش با ایجاد اجماع جهانی علیه فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران تقریبا سنگین ترین تحریم های بین المللی را با تصویب شورای امنیت سازمان ملل به اجرا بگذارد و در نهایت پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال 92 و تغییر دولت و اتخاذ راهبردهای جدید از سوی دکتر روحانی زمینه و بستر توافق مهم بین المللی برجام را بین ایران و1+5 و با تصویب آن در شورای امنیت مهم ترین چالش بیش از یک دهه اخیر پیرامون فعالیت های صلح آمیز ایران را حل نماید.


2- با تغییر دولت در آمریکا و روی کار آمدن ترامپ متاسفانه راهبرد کاخ سفید به یکباره 180 درجه ظاهرا تغییر کرد و رفتارهای پوپولیستی ترامپ که اتفاقا باعث به قدرت رسیدنش شده بود ادامه یافت و بر همین اساس بود که دستاوردهای دولت سابق آمریکا را یک به یک زیرسوال برده و نهایتا زمینه حذف آنها را فراهم آورد و در آخرین اقدام و با وجود اینکه نه تنها نتوانست اجماع جهانی و بین المللی را بوجود آورد بلکه حتی در داخل آمریکا و بویژه هم حزب های خود نیز با مخالفت های شدیدی روبرو بود، دیشب به صورت یک جانبه از برجام خارج شد.


3- همپیمایان و همراهان ترامپ در خارج از شدن از برجام این بار نه جامعه جهانی و 5 کشور اروپایی بلکه معدود مخالفان برجام یعنی رژیم اشغالگر قدس و فقط 2 کشورعربی (عربستان، امارات) از خروج آمریکا از برجام حمایت کرده اند که از قضا این خود بزرگترین شکست برای کشوری است که مدعی است قدرت برتر است.


4- بیانیه مفصل اوباما بلافاصله پس از اعلام تصمیم ترامپ در خارج شدن از برجام که از آن به عنوان " تصمیم اشتباه و گمراه کننده " نام برد به عنوان رییس جمهوری که در طی یک سال و نیم گذشته تنها یک بار به صورت رسمی به رفتار ترامپ اعتراض کرده بود نیز به قدر کافی نشاندهنده راهبرد غلط ترامپ است.


5- بر اساس آخرین نظرسنجی های اعلامی از سوی سی ان ان ساعتی قبل از اعلام تصمیم ترامپ تنها 36 درصد مردم آمریکا موافق خروج از برجام بودند و این یعنی آقای ترامپ حتی در طی یک وسال نیم گذشته نتوانسته حتی نظر 50 درصدی مردم آمریکا را نیز جلب کند!!!


6- جهانیان چه قضاوتی خواهند داشت درباره ترامپی که ناتوان از جلب نظر مردم کشورش برای همراهی از تصمیم برای خارج شدن از برجام است، آنگاه که در سخنرانی خود بیشرمانه خطاب به مردم ایران ادعا می کند این تصمیم برای رهایی و سعادت آنان اتخاذ کرده است!  


اگر بخواهیم به موارد شبیه فوق بپردازیم به قول مثل ایرانی یک من کاغذ خواهد شد و اما بعد آنچه ترامپ به دنبال آن است، در واقع مخالفت با برجام نیست بلکه حذف نام اوباماست و لذا برای رسیدن به این مقصود باید دستاوردهای اوباما را حذف و با جایگزینی طرحی جدید به نام خود ثبت کند و از همین روی است در حالیکه سخن از خارج شدن از برجام می راند همزمان اعلام آمادگی برای مذاکره و تصمیم و راهبرد جدید می کند!!


ازهمین روی است که در طی کمتر از 24 ساعت و بویژه پس از اعلام تصمیم خارج شدن از برجام، با توییت کردن "جان کری" وزیر خارجه سابق را شماتت می کند که با اقدام های خود امنیت آمریکا را به خطر می اندازد (ظاهرا جان کری برای حفظ برجام در روزهای اخیر سنگ تمام گذاشته بود و از قضا رسانه ای شدن دیدار جان کری و ظریف باعث شده بود که ترامپ از شدت عصبانیت تصمیم خود را 48 زودتر ازموعد اعلامی قبلی، اجرایی کند).


به نظر نگارنده خارج شدن آمریکای ترامپ از برجام با توجه به عدم همراهی 5 کشور اروپایی و جامعه جهانی نه تنها به ضرر ایران نیست بلکه در صورت هوشمندی و تدبیر با توجه به روحیه کاسبکارانه و البته پی بردن به دلایل اصلی مخالفت ترامپ از قضا می تواند زمینه ساز کسب توافقی به مراتب جامع تر از برجام برای کشورمان به ارمغان آورد.


شاید از همین روی است که دکتر روحانی و ظریف به ظرافت اعلام می کنند که خارج شدن آمریکا از برجام به ضرر خود آمریکا بود!!


ترامپ برگ خود را رو کرده و باید منتظر برگ های ایران باشد و این ایران است که می تواند با برگ های برنده خود بازی را مدیریت کند.


واقعیت مهم دیگر که می تواند نگرانی ها داخلی را ناشی از خروج آمریکا از برجام کم کند این است که عمده فشار اقتصادی علیه ایران در دوره تحریم ها به خاطر تحریم های سازمان ملل و کمک همه جانبه  کشورها حتی چین و روسیه بود که هم اینک با توجه به اجماع جهانی درمخالفت با تصمیم ترامپ، قطعا ایران دوباره ذیل بند 7 منشور سازمان ملل قرار نخواهد گرفت! و اقدام ترامپ عملا راه را برای استفاده از ظرفیت شورای امنیت سازمان ملل برای برگشت قطعنامه های تعلیقی بست.


و سخن پایانی اینکه همه احزاب و گروه ها و اشخاص علاقمند به ایران عزیز باید بدانند از این فرصت فقط وقتی می توان به درستی بهره برد که منافع شخصی و حزبی و جریانی را کنار زده و از سخنان و توجیهات و بهانه های امروز ترامپ در خارج شدن از برجام درس بگیرند و با وحدت و همدلی و هم افزایی دولت منتخب و دولتمردان را برای رویایی و مصاف با این رویداد همراهی کنند، وگرنه این دشمن است که از شکاف ها و بی اخلاقی ها و ... سود برده و به مقصود خواهد رساند.**گروه ایرنا مقاله


از: علی اصغرافتاده خبرنگار ایرنا


پژوهشم**1885

. انتهای پیام /*
 

کارگاه آموزشی ابزارهای تحلیل در سیاست خارجی

موسسه مطالعات و تحقیقات بین المللی تهران برگزار می کند:

کارگاه آموزشی ابزارهای تحلیل در سیاست خارجی

1 از 4

ایده ایران ( چرا باید ایران را دوست داشته باشیم)

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می کند:

ایده ایران ( چرا باید ایران را دوست داشته باشیم)

2 از 4

سیاست جنایی فرانسه در قبال پولشویی

دانشگاه شیراز برگزار می کند:

سیاست جنایی فرانسه در قبال پولشویی

3 از 4

ایران و روسیه در آستانه دهه چهارم همکاری های پسا جنگ سرد

انجمن ایرانی مطالعات جهان برگزار می کند:

ایران و روسیه در آستانه دهه چهارم همکاری های پسا جنگ سرد

4 از 4

رأی اعتماد مردم به نهادهای امدادی

تازه ترین نظرسنجی نشان می دهد مردم در حادثه سیل بیشترین اعتماد را به نهادهای رسمی، مساجد، حسینیه ها و رسانه ملی داشتند

رأی اعتماد مردم به نهادهای امدادی

1 از 4

پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی

فیلترینگ چه اثری بر استفاده از تلگرام داشت؟

پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی

2 از 4

تازه ترين مطالب