web
stats
تداوم برجام در سایه اعتماد متقابل
en کد مطلب: 52769 | تاریخ مطلب: 1397/02/27
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

تداوم برجام در سایه اعتماد متقابل

برجام بدون آمریکا از جهات مختلف قابلیت اجرایی را دارد زیرا در عین حال که مورد تائید و تاکید دیگر رهبران اروپایی قرار دارد از طرف دیگر خواست سازمان ملل و جامعه جهانی بر تداوم و بقای آن است.

تداوم برجام در سایه اعتماد متقابل

پس از خروج آمریکا از برجام شاهد واکنش‌ های جهانی به این اقدام دونالد ترامپ و حمایت سران کشورهای اروپایی و طرف‌های دیگر برجام از تداوم این توافقنامه بین‌ المللی بودیم. این برای اولین بار است که رهبران اروپایی، سران چین و روسیه به یک اجماع مشترک مبنی بر تدارم روند برجام بدون آمریکا دست یافته‌ و بر آن تاکید دارند.


از طرف دیگر رئیس جمهور کشورمان در پیام خود اعلام کرد برجام بدون آمریکا ادامه خوهد یافت و تنها یک موجود مزاحم از این میان کم شده است. بنابر این با وجود چنین اتفاق نظری میان کشورهای طرف برجام، بقای این توافق‌ نامه در شرایطی تداوم خواهند داشت که سایه اعتماد بر سر مذاکرات حاکم بوده و همه طرف‌ ها با رویکردی مثبت به این مذاکرات نگاه کنند.


به طور خاص عرصه بین‌ المللی شاکله‌ای بر پایه بی‌ اعتمادی دارد و همین امر کشورها را ملزم می‌سازد که در روابط با هم قبل از هر کاری دست به اعتمادسازی زنند. یعنی «اعتماد» وجود خارجی ندارد و باید «آفریده» شود. به این ترتیب شرط اصلی در هر توافقی اعتماد است که باید آن را با نگاهی مثبت به وجود آورد و نمی‌توان با رویکردی منفی در پی کسب اعتماد بود.


با توجه به تاکید گروه 1+4 بر تداوم برجام بدون آمریکا باید این فرصت را غنیمت شمرد و از موقعیت به وجود آمده کمال استفاده را برد و اجازه نداد با سخنان بی‌ اساس و رویکردهای منفی، منافع ملی ما به چالش‌ های جدیدی کشیده شود. اولین گام برای رسیدن به نتیجه مطلوب در مذاکرات تداوم برجام، رسیدن به یک درک مشترک از شرایط فعلی در داخل کشور است.


باید مسئولان امر ابتدا به سیاستی مشترک در مواجهه با تحولات جهانی دست یافته و با صدایی هماهنگ، دور از تناقض‌ گویی‌ ها در برابر جهان سخن بگویند. نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که برجام محصول تضمین‌ هایی نانوشته بود که طرف ‌های این توافقنامه در اصل به آن متعهد بودند و امروز وقت گرفتن ضمانت‌ های جدید نیست بلکه زمان مذاکره برای اجرایی شدن تعهداتی است که پیش از این طرف‌ های برجام بر آن تاکید داشتند.


دستگاه دیپلماسی کشور باید به این مساله دقت داشته باشد که اگر با رویکردی منفی مبتنی بر بی‌اعتمادی به مذاکرات بپردازد، طرف مقابل نیز می‌تواند همین رویکرد را اتخاذ نماید و مذاکرات بدون نتیجه خواهند بود. از طرف دیگر در شرایطی که آمریکا پس از خروج از برجام در پی بازگرداندن تحریم‌ ها و اعمال تحریم‌ های جدید علیه ایران است، هم‌پیمان بودن ایران با دیگر کشورهای قدرتمند 1+4 و تاثیرگذار در عرصه بین‌ المللی می‌تواند برگ برنده‌ای برای ما باشد تا آثار فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌ ها به حداقل خود برسد. برهمین اساس حفظ جایگاه برتر ایران به عنوان کشوری که به تعهدات بین‌المللی پایبند است و تعامل سازنده با دیگر طرف‌های توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک به سود منافع ملی ماست.


به طور قطع رویکرد مثبت ما به ادامه روند برجام زمینه‌ ساز مقابله 1+4 با کارشکنی‌های آمریکا خواهد بود و انگیزه‌ای برای دیگر طرف‌ ها خواهد بود تا همچنان به تعهدات خود پایبند باشند. برجام بدون آمریکا از جهات مختلف قابلیت اجرایی را دارد زیرا در عین حال که مورد تائید و تاکید دیگر رهبران اروپایی قرار دارد از طرف دیگر خواست سازمان ملل و جامعه جهانی بر تداوم و بقای آن است.


از: پیروز مجتهد‌زاده کارشناس مسائل بین‌الملل


منبع: روزنامه آرمان، شماره چهارشنبه 26اردیبهشت


9117


 

. انتهای پیام /*
 

همایش بین المللی بازخوانی آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی ایران-

مجتمع آموزشی عالی علوم انسانی برگزار می کند:

همایش بین المللی بازخوانی آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی ایران-

1 از 4

کارگاه بازیابی اسناد سازمان ملل متحد

دانشگاه تهران برگزار می کند:

کارگاه بازیابی اسناد سازمان ملل متحد

2 از 4

نوروز و صلح

سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری برگزار می کند:

نوروز و صلح

3 از 4

اهداف و بسترهای برنامه هسته ای عربستان

پژوهشگاه مطالعات خاورمیانه برگزار می کند:

اهداف و بسترهای برنامه هسته ای عربستان

4 از 4

تازه ترين مطالب