web
stats
صلح آمریکایی
en کد مطلب: 52780 | تاریخ مطلب: 1397/02/27
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

صلح آمریکایی

تحلیلگر روزنامه واشنگتن پست در گزارشی ضمن بررسی تحولات مربوط به انتقال سفارت آمریکا به «بیت المقدس»، سیاست واشنگتن در قبال سرزمین های اشغالی را در چارچوب ایجاد صلح نمی داند.

صلح آمریکایی

تحلیلگر روزنامه واشنگتن پست در گزارشی ضمن بررسی تحولات مربوط به انتقال سفارت آمریکا به «بیت المقدس»، سیاست واشنگتن در قبال سرزمین‌های اشغالی را در چارچوب ایجاد صلح نمی‌داند.


«پاول والدمان» تحلیلگر روزنامه واشنگتن پست می نویسد: روز دوشنبه، نشان از لحظه ای داشت که سیاست دولت آمریکا در موضوع فلسطین، همه پیچیدگی، ابهام و ظرافت خود را از دست داد.


جهان با آغاز به کار سفارت آمریکا در بیت المقدس با دو تصویر روبرو شد؛ در یک سو، هزاران فلسطینی که در مرز غزه برای اعتراض گردهم آمده بودند، توسط تیراندازان اسراییلی کشته می شدند. دست کم 42 نفر در این اعترا ها کشته شدند و بیش از دو هزار نفر نیز آسب جدید دیدند. بی گمان این آمار افزایش می یابد.


در سوی دیگر، نمایندگان دولت ترامپ از جمله دختر و داماد وی، برخی از حامیان مالی جمهوریخواه و شماری از کشیش های انجیلی سرگرم جشن گشایش سفارت آمریکا در بیت المقدس بودند.


باید در نظر داشت که در این مساله ترامپ تنها نیست. «چارلز شومر»، رهبر اقلیت دمکرات سنا از نیویورک، روز دوشنبه در بیانه ایتاکید کرد: 'در یک گام بسیار دیر، سفارتمان را به اورشلیم منتقل کردیم. هر ملتی باید حق داشته باشد که پایتختش را انتخاب کند. من دو دهه پیش، حامی لایحه ای بودم که این اقدام را ممکن ساخت و اکنون از دولت ترامپ به دلیل این اقدام تشکر می کنم.'


شومر درباره فلسطینی هایی که کشته و مجروح می شوند، کلمه ای بر زبان جاری نمی سازد- یک بیماری بدخیم روحی به نام انکار- چه رسد به اینکه بگوید سیاست های ترامپ در منطقه، جز اینکه احتمال صلح را کمرنگ تر کند، چه دستاوردی خواهد داشت.


برای سالها، رفتار (رژیم) اسراییل در قبال فلسطینی ها، به سرچشمه کلافگی روسای جمهوری دمکرات و جمهوریخواه تبدیل شده است. از دید آمریکایی ها تل آویو یک متحد دایمی است و ما هم سرپرست و حامی آن هستیم؛ سالانه حدود چهارمیلیارد دلار کمک نظامی در اختیار آن می گذاریم و در گذر سالها، حدود 135 میلیارد دلار کمک مالی برایش فراهم کرده ایم.


اما روسای جمهوری آمریکا، یکی پس از دیگری، مایوسانه (رژیم) اسراییل را ترغیب کرده اند تا ساخت شهرک ها در کرانه غربی را متوقف کند چرا که می دانند این شهرک های یهودی نشین، رسیدن به یک توافق صلح را دشوارتر می کند که به فلسطینی ها امکان تعیین سرنوشت خود را خواهد داد.


در مجموع، آمریکا خود را نه تنها بعنوان یک شریک مهم مذاکرات صلح نشان نداده بلکه دست کم بعنوان یک میانجی شبه بی طرف نیست. این میانجی، خود را به راه حل 'دو کشوری' پایبند می دانست که در آن (رژیم) اسراییل به امنیت دلخواهش می رسد، اشغال سرزمین های فلسطینی پایان می پذیرد و فلسطینی ها از حق تعیین سرنوشت برخوردار می شوند. تا به امروز رسیدیم.


موضع کنونی آمریکا این است که ما یک راه حل دو کشوری را 'می پذیریم' اما تنها اگر هر دو طرف با آن موافق باشند. با توجه به اینکه (رژیم) اسراییل به نخست وزیری «بنیامین نتانیاهو»، سرسختانه با ایجاد یک دولت فلسطینی مخالف است، این موضع دولت آمریکا، بی معنی است.


اگر شما از هر فلسطینی بپرسید به شما خواهد گفت که دولت های پیشین آمریکا، تنها وانمود می کردند که بی طرف هستند حال آنکه در جهان واقعی به دنبال تقویت اشغال سرزمین های فلسطینی و در پی پیشبرد منافع (رژیم) اسراییل برآمدند.


موافق باشید یا نباشید، آمریکای تحت رهبری ترامپ، نقاب را کنار گذاشته است. واشنگتن خیلی روشن اعلام کرده که تنها منافع (رژیم) اسراییل اهمیت دارد یا دقیق تر بگوییم تنها منافع (رژیم) اسراییل آن طور که توسط حزب لیکود 0حزب حاکم) تفسیر می شود برای ما اهمیت دارد و اینکه دیگر هیچ توجهی به حقوق فلسطینی ها، به جان و زندگی شان و به تشکیل کشوری به نام فلسطین نداریم.


تصمیم به انتقال سفارت به بیت المقدس اقدامی نمادین بود اما یک نماد بسیار مهم چرا که هم (رژیم) اسراییل و فلسطینی ها مدعی اند که این شهر، پایتخت آنهاست و هیچ کشوری سفارت خود را به این شهر منتقل نکرده بود.


به نظر می رسد که ایالات متحده دیگر به دنبال صلح نیست. دولت نتانیاهو آزاد است هراقدامی انجام دهد -هرچقدر هم که خشونت بار باشد- و ما هم اعتراضی نخواهیم داشت. آمریکا برای فلسطینیان هیچ اهمیتی قایل نیست.


آنها می توانند همین وضعیت خفت بار زیرسلطه شان را بپذیرند یا می توانند فریاد بزنند و اعتراض کنند. به هرحال برای ما فرقی نمی کند.


 


لینک اصلی مقاله:


https://www.washingtonpost.com/blogs/plum-line/wp/2018/05/14/under-trump-the-u-s-has-


 


ترجمه: دفتر پژوهش و بررسی های خبری ایرنا، 26 اردیبهشت 1397


1885

. انتهای پیام /*
 

همایش بین المللی بازخوانی آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی ایران-

مجتمع آموزشی عالی علوم انسانی برگزار می کند:

همایش بین المللی بازخوانی آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی ایران-

1 از 4

کارگاه بازیابی اسناد سازمان ملل متحد

دانشگاه تهران برگزار می کند:

کارگاه بازیابی اسناد سازمان ملل متحد

2 از 4

نوروز و صلح

سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری برگزار می کند:

نوروز و صلح

3 از 4

اهداف و بسترهای برنامه هسته ای عربستان

پژوهشگاه مطالعات خاورمیانه برگزار می کند:

اهداف و بسترهای برنامه هسته ای عربستان

4 از 4

تازه ترين مطالب