web
stats
چراغی که خاموش می شود
en کد مطلب: 53152 | تاریخ مطلب: 1397/03/23
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

چراغی که خاموش می شود

در چند سال اخیر که سایه خشک سالی بر اثر غفلت و کم عنایتی ها به بستر حیات کشور، رنگی از تشویش و نگرانی را بر آگاهان و دلسوزان این حوزه زده بود، دبیرکل خانه کشاورز، هشدارهای متعددی به همگان می داد. او در این هشدارها از بحران آب، ازدست رفتن 80 درصد ذخایر آب زیرزمینی، در خطر قرارگرفتن تمدن هفت هزارساله ایران و کوچ اجباری 50 میلیون نفر از مناطق خشکی زده و... بسیار و پرمخاطب گفت.

چراغی که خاموش می شود

در چند سال اخیر که سایه خشک‌سالی بر اثر غفلت و کم‌ عنایتی‌ ها به بستر حیات کشور، رنگی از تشویش و نگرانی را بر آگاهان و دلسوزان این حوزه زده بود، دبیرکل خانه کشاورز، هشدارهای متعددی به همگان می‌داد. او در این هشدارها از بحران آب، ازدست‌ رفتن 80 درصد ذخایر آب زیرزمینی، در خطر قرارگرفتن تمدن هفت‌ هزارساله ایران و کوچ اجباری 50 ‌میلیون نفر از مناطق خشکی‌ زده و... بسیار و پرمخاطب گفت.


هشدارهایی که اگرچه بر غلظت نگرانی‌ ها می‌افزود اما از ورای آن، کورسویی از امید هم سوسو می‌زد. مردی با سابقه 13 سال وزارت در بخش کشاورزی، اگرچه در گذشته در مراسم کلنگ و قیچی‌ افتتاح بعضا برنامه‌ های موسوم به توسعه متعددی شرکت کرده بود اما با این هشدار لابد با خط بطلان شجاعانه بر این گذشته دستگاه‌های اجرائی، به مصاف بحران آمده است.


گذشته‌ای که بسیاری باور داشتند برای امثال دکتر کلانتری حتما چراغی برای روشنایی آینده خواهد بود. او در هنگام نشستن بر کرسی حفاظت محیط زیست اتفاقا از سازمانی با 80 ‌میلیون محیط‌بان نوید داد تا از ورای هجوم ریزگردها بارقه‌ های امید را حس کنیم. اکنون و پس از گذران نزدیک به یک سال از مدیریت او و خلاف انتظار، به نظر می‌رسد چراغ‌ های سازمان حفاظت محیط زیست بیش از هر زمان دیگری خاموش شده است.


اینکه سازمان در همان آغاز مدیریت جدید با احداث صنایع پتروشیمی در اکوسیستم و زیستگاه بی‌ نظیر میانکاله مازندران و رودسر گیلان موافقت کرد، هنوز در زمره پرسش‌های اولین از این دستگاه قرار دارد. آیا شگفتی نیست که بلندگوی بزرگ بحران آب کشور این‌ گونه در قبال طرح‌ های متعدد انتقال آب اخیر، سکوت پیشه کرده است؟ آیا مشکلات و بحران کم‌آبی کاهش یافته و تمدن هفت‌هزار‌ساله ایران در سایه این مدیریت جدید از دستبرد خشک‌ سالی رها شده است؟ اگر تنها به شنیده‌های پرشماری که در این چراغ خاموش سازمان از مرز شایعه گذشته است، اکتفا کنیم؛ چه‌بسا باید بر نگرانی‌های گذشته نیز بیفزاییم.


به‌ جز موافقت پرحاشیه انتقال آب ونک، آیا موافقت آن سازمان با احداث چندین سد جدید در استان گیلان واقعا صحت دارد؟ اینکه گفته می‌شود سازمان در خلال مدت کوتاهی با اجرای هزارو 500 پروژه و طرح صنعتی موافقت کرده است تا چه حد درست است؟ طرح‌ هایی که در دوره مدیریت گذشته و به دلیل ضرورت در دست بررسی قرار داشت.


سازمان حفاظت محیط زیست درباره انحراف یا احداث سد روی سرشاخه‌ هایی از رود «تلار» قائم‌شهر مازندران و بالادست سد سلیمان تنگه ساری و نیز کردکوی چه موضع‌ گیری‌ هایی داشته است؟ اساسا مدیریت آن سازمان با تأکید بر راهبرد مردمی‌کردن حفاظت از بستر حیات کشور و با عنوان «80 ‌میلیون محیط‌ بان» تاکنون چه تمهیداتی اندیشیده است؟


بدون تردید متولی حفاظت محیط زیست کشور ظرفیت‌های علمی و تخصصی فراوانی را در شاخه‌های مختلف دانش و فناوری در تمامی کشور در اختیار دارد.این ظرفیت لزوما قرار نیست در زیرمجموعه مدیریت آن سازمان قرار داشته باشند (اتفاقا باید بدون قید از روابط و محذورات مدیریتی به اظهارنظرات کارشناسی و البته با نگاهی ملی نظر دهند).


سازمان حفاظت از محیط زیست باید تمامی برنامه‌ ها و پروژه‌های کلان کشور را قبل از هر موافقتی در معرض داوری صاحب‌نظران متنوع در هر شاخه تخصصی قرار داده و با ابزار رسانه‌ای به افکار عمومی اطلاع دهد. درصورتی‌که موافقت‌ های آن سازمان بدون حضور رسانه‌ ها و افکار عمومی صورت بگیرد، بدون تردید بازار شایعات داغ و چه‌ بسا تلاش‌ های سازنده آن سازمان نیز مخدوش شود. لطفا چراغ‌ها را در این فضای مه‌آلود روشن کنید.


از: عبدالحسین طوطیایی پژوهشگر کشاروزی


منبع: روزنامه شرق، شماره سه شنبه 22 خرداد 97


9117

. انتهای پیام /*
 

استاندارد دوگانه غرب

دست های پنهان صهیونیست ها در پشت پرده قتل منتقد سعودی؛

استاندارد دوگانه غرب

1 از 4

دفاع از آزادی

سرمقاله مشترک روزنامه های ایران خطاب به روزنامه نگاران جهان؛

دفاع از آزادی

4 از 4

جلسه نقد، بررسی و رونمایی کتاب "تاریخ ارتباطات ایران و فرانسه از قرون وسطی تا امروز"

موسسه مطالعات آمریکای شمالی و اروپا دانشگاه تهران برگزار می کند:

جلسه نقد، بررسی و رونمایی کتاب "تاریخ ارتباطات ایران و فرانسه از قرون وسطی تا امروز"

1 از 4

کندوکاو در مورد رژیم حقوقی دریای خزر

بنیاد مطالعات قفقاز برگزار می کند:

کندوکاو در مورد رژیم حقوقی دریای خزر

2 از 4

درسگفتار: اقتصاد سیاسی تضعیف ارزش پول ملی

موسسه مطالعات سیاسی اقتصادی برگزار می کند:

درسگفتار: اقتصاد سیاسی تضعیف ارزش پول ملی

3 از 4

نشست علمی با عنوان «گفته ها و ناگفته های FATF»

کانون وکلای دادگستری برگزار می کند:

نشست علمی با عنوان «گفته ها و ناگفته های FATF»

4 از 4

تازه ترين مطالب