web
stats
توافق حداقلی
en کد مطلب: 53172 | تاریخ مطلب: 1397/03/23
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

توافق حداقلی

بی تردید برای ترامپ، موفقیت شیوه جدید دیپلماسی اش بر مبنای معامله محوری و «توافق بزرگ» و برای کیم، استفاده از فرصت این شیوه ترامپ برای خنثی کردن تهدیدات ترامپ و یک توافق احتمالی برای رفع تحریم های آمریکا، بسیار حائز اهمیت بوده است.

توافق حداقلی

بعد از چندین روز هیجان رسانه‌ ای درباره نتایج احتمالی نشست رهبران آمریکا و کره‌شمالی، دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، در 12 ژوئن 2018، اکنون مشخص شده این توافق بیشتر متمرکز بر نیاز متقابل رهبران این دو کشور در دستیابی به یک «توافق حداقلی» برای مدیریت روابط دوجانبه دو کشور در معادلات سیاست جهانی و فهم بیشتر از اهداف، نیات و ظرفیت‌های یکدیگر بوده تا دستیابی به نتایج استراتژیک مورد انتظار.


بی‌تردید برای ترامپ، موفقیت شیوه جدید دیپلماسی‌ اش بر مبنای معامله‌ محوری و «توافق بزرگ» و برای کیم، استفاده از فرصت این شیوه ترامپ برای خنثی‌ کردن تهدیدات ترامپ و یک توافق احتمالی برای رفع تحریم‌های آمریکا، بسیار حائز اهمیت بوده است. به عبارت دیگر، هر دو رهبر خواهان نوعی مصالحه در این مرحله و موفق‌نشان‌دادن این نشست بوده‌اند.


در طرف آمریکا، درگیر‌نکردن جان بولتون که بیشتر خواهان تداوم سیاست‌های سخت تحریمی و تغییر رژیم است، نشان از تمایل شدید ترامپ به موفقیت در این نشست داشته است. ترامپ برای اولین‌ بار و با انرژی زیادی، بیشتر از یک ساعت در پرسش و پاسخ مطبوعاتی، صرفا از موفق‌بودن این نشست صحبت کرد.


اما‌ در عمل، انتظارات اصلی جهانی از این نشست یعنی تعهددادن کیم به غیراتمی‌ کردن شبه‌ جزیره کره از یک سو و تضمین ترامپ به رفع تحریم‌های دوجانبه و بین‌المللی علیه کره‌شمالی از سوی دیگر، با یک طرح عملیاتی مشخص همراه نبود و حتی با جزئیات کمتری بحث شد. البته رهبر کره‌شمالی در یک قالب کلی، بر تعهد خود در محدودکردن آزمایش‌های هسته‌ای و بستن پایگاه‌های نظامی مربوطه تأکید کرد.


در مقابل ترامپ نیز اعلام کرد مانورهای نظامی مشترک آمریکا با کره‌ جنوبی را که سابقه‌ ای طولانی دارد، به دلیل هزینه‌ سازبودن آن متوقف خواهد کرد که این خود به معنای یک مصالحه جدی از سوی ترامپ به حساب می‌آید.


 البته این نشست برای رهبر کره‌ شمالی مهم‌ تر بود؛ چون خواهان گرفتن امتیازات بیشتر سیاسی-اقتصادی از این گفت‌ وگو است. در مقابل، ترامپ به پیمودن چند قدم اولیه برای دستیابی به اهداف جامع آمریکا در مسیر توافق راضی است. ترامپ در مصاحبه مطبوعاتی تأکید کرد اتمی‌زدایی روندی طولانی است و چندین مرحله دارد و تا زمانی که توان هسته‌ ای کره‌ شمالی پابرجا باشد، تحریم‌ها رفع نخواهند شد. بر همین مبنا، گفت‌ وگو در این زمینه مشخص، با جزئیات کمتر و کوتاه‌تری همراه شد.


هم‌زمان اینکه رهبر کره‌شمالی از همه برنامه هسته‌ای خود صرف‌نظر کند، جای تردید جدی است؛ اما اینکه حاضر به انجام مصالحه برای دستیابی به بعضی اهداف سیاسی و اقتصادی، در شرایط فعلی کاملا پذیرفتنی است. در واقع، شیوه مدیریت سیاست جهانی و تهدید ترامپ، کیم را نگران کرده و بنابراین او خواهان خنثی‌کردن یا حداقل متعادل‌ کردن تهدیدات رئیس‌جمهور آمریکاست. هم‌زمان رهبر کره‌ شمالی خواهان توسعه اقتصادی به دلیل نارضایتی‌های داخلی ناشی از فقر اقتصادی است که اکنون تحت‌ تأثیر تحریم‌ های جاری امکان‌پذیر نیست.


از سوی دیگر، رهبر کره‌ شمالی در شرایطی که این کشور یک قدرت هسته‌ ای شده، خواهان گفت‌ وگو با آمریکا شده است. وضعیت جدید پیونگ‌یانگ نوعی برابری استراتژیک از نظر دستیابی به «موشک بالستیک قاره‌ پیما» است که می‌تواند آمریکا را هدف قرار دهد.  این‌ گونه کیم می‌ تواند افکار عمومی را قانع کند که از نظر کمی و کیفی، به نوعی «تعادل استراتژیک» با آمریکا رسیده است. از این لحاظ، باید گفت رهبر کره‌شمالی از ابزار هسته‌ای نه به‌عنوان ابزاری برای جنگ با آمریکا، بلکه با هدف ایجاد و جلب همکاری با این کشور استفاده می‌کند.


پیونگ‌یانگ با حل مسئله هسته‌ ای خود به شکل فعلی، دنبال سه هدف عمده است؛ نخست، بهبود روابط با چین، کره‌جنوبی و آمریکا. دوم، دستیابی به همکاری و کمک‌های اقتصادی که نیاز مبرم کشور است؛ به‌ ویژه که تجربه فروپاشی اقتصادی دهه 1990 را دارد و سوم، رفع تحریم‌ های دوجانبه و چندجانبه موجود.


همه این اهداف با رسیدن به یک توافق همه‌ جانبه با آمریکا در روند گفت‌وگوهای دوجانبه محقق می‌شود. اکنون رهبر کره‌ شمالی ترامپ را یک تهدید واقعی و هم‌ زمان یک راه‌حل برای خروج از بن‌ بست اقتصادی می‌بیند؛ یعنی در معادلات خود، نگاهی استراتژیک به آمریکا دارد. از این نظر، شاید بتوان گفت پیونگ‌ یانگ گسترش روابط با آمریکا در شرایط فعلی را حتی مهم‌تر از روابط با چین، روسیه و کره‌ جنوبی در نظر می‌گیرد.


تجربه ویتنام نیز نشان می‌دهد که با وجود سال‌ها جنگ با آمریکا، هانوی اکنون از طریق همکاری با واشنگتن به توسعه و رشد اقتصادی بیشتری رسیده است تا از گسترش روابط با چین و روسیه. به‌‌ هرحال، هدف واقعی نشست سران آمریکا و کره‌ شمالی در این مرحله، بیشتر دستیابی به توافقی حداقلی مبتنی بر اصول با هدف آگاهی از نیات صادقانه، اعتماد سازی متقابل و ارزیابی ظرفیت‌ های یکدیگر بوده تا دستیابی به نتایج فوری، اهداف و انتظارات واقعی مبتنی بر نیازهای استراتژیک دو کشور که در بالا اشاره شد. 


در نهایت باید گفت ترامپ در گفت‌ وگوی مطبوعاتی بعد از نشست سران دو کشور، اعلام کرد تمایل زیادی به اجرای چنین مدل به‌اصطلاح موفقیت‌ آمیزی درباره ایران دارد. البته او ایران و کره‌ شمالی را دو مدل متفاوت ارزیابی کرد و بیان کرد مسئله اصلی ایران، نفود به منطقه مدیترانه است.


فرصت ترامپ در گفت‌وگو با کره‌شمالی این است که متحدان کره‌ شمالی؛ یعنی چین و روسیه، خواهان غیراتمی‌ شدن شبه‌ جزیره کره هستند و از این نظر از نتایج مثبت این گفت‌ وگو خوشحال‌ اند؛ اما درباره ایران، متحدان منطقه‌ای آمریکا؛ یعنی سعودی‌ ها و نتانیاهو، پشت پرده فشار سیاسی-اقتصادی آمریکا به ایران هستند؛ بنابراین پیگیری یک سیاست مستقل از سوی ترامپ بدون در نظر گرفتن خواسته‌ های آنها، کمتر متصور است.


فراتر از این، چالش اصلی ترامپ در یک توافق بزرگ با ایران، این است که او می‌خواهد دیدگاه حداکثرگرایانه خود را به ایران تحمیل کند. این ویژگی، با اصول یک توافق بزرگ؛ یعنی وجود «نیازهای متقابل استراتژیک» و «نیات و اهداف صادقانه» در تضاد است؛ اما هیچ‌ کدام از این دو ویژگی در شرایط فعلی بین ایران و آمریکا، به‌ ویژه با خروج ترامپ از برجام و فشار بر بقیه اعضای باقی‌ مانده در برجام به‌ ویژه تردیدهای اروپا، وجود ندارد.


از: کیهان برزگر  استاد روابط بین‌الملل


منبع: روزنامه شرق، شماره چهارشنبه 23 خرداد


9117

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب