web
stats
صدای بلند زنگ های خطر را بشنوید
en کد مطلب: 53304 | تاریخ مطلب: 1397/04/03
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

صدای بلند زنگ های خطر را بشنوید

خریدن یا نخریدن؟ آیا نخریدن کالا و امتناع از حضور در بازار در کاهش تورم نقش دارد؟ این سوال مهمی است که این روزها در فضای اقتصادی ایران مطرح است.چهره های مشهور در شرایط کنونی از کمپینی حمایت کرده اند که علی کریمی، فوتبالیست مشهور به راه انداخته است.

صدای بلند زنگ های خطر را بشنوید

خریدن یا نخریدن؟ آیا نخریدن کالا و امتناع از حضور در بازار در کاهش تورم نقش دارد؟ این سوال مهمی است که این روزها در فضای اقتصادی ایران مطرح است.چهره‌های مشهور در شرایط کنونی از کمپینی حمایت کرده‌اند که علی کریمی، فوتبالیست مشهور به راه انداخته است.


کمپین «نه به خرید» به مدت یک ماه اما برای بسیاری از مردم این سوال مطرح می‌شود که آیا کمپین‌هایی از این دست کارایی لازم را خواهد داشت؟ پاسخ به این سوال از دو منظر امکانپذیر است. راه اندازی چنین کمپینی در شرایط عادی، وقتی یک تولید کننده یا تولیدکنندگان یک محصول و خدمت مشخص، منافع مصرف کننده را نادیده می‌گیرند، می‌تواند موفقیت آمیز باشد.


فرض کنید یک شرکت مخابراتی تعرفه خدمات خود را ناگهانی بالا ببرد، در این شرایط مردم با تحریم این شرکت و استفاده از خدمات مشابه دیگر شرکت‌ها می‌توانند آنها را وادار به عقب نشینی کنند.


حال سوال اینجاست که آیا شرایط ایران عادی است؟ در چنین شرایطی، وقتی همه بازارها دستخوش بی‌ثباتی و افزایش قیمت هستند، چطور می‌توان با راه‌ اندازی کمپین در برابر موج گرانی و تورم ایستاد؟ نه فقط بازار خودرو که بازار طلا و سکه و مسکن و حتی دیگر بازارها با هجوم تورم رو‌به‌رو شده‌اند، بخشی از این اتفاق ناشی از رشد قیمت ارز است و بخشی دیگر نیز ناشی از سودجویی برخی تولیدکنندگان. حال در این شرایط می‌توان وضعیت را مورد واکاوی قرار داد.


پیش از این نیز کمپین‌هایی از این دست راه افتاده بود اما نه فراگیری آن در این سطح بود و نه مقامات دولتی همراهی خاصی با آن نشان داده بودند. این بار حتی سخنگوی دولت به این کمپین واکنش مثبت نشان داده و همین نکته قابل تامل است با این حال به نظر می‌رسد تنها لبخند و همراهی از سوی بدنه دولت کافی نباشد و اقدام عملی در این بخش ضرورتی انکار ناپذیر است.


با توجه به بالا رفتن نرخ ارز، افزایش قیمت تمامی کالاها مانند خودرو، طلا، سکه و... قابل پیش‌ بینی بود. تا اینجای داستان پذیرفتنی است اما عدم عرضه خودرو از سوی خودروسازان، عدم تحویل خودروهایی که موعد تحویلشان فرارسیده است و اقداماتی از این دست چه سیگنالی را به جامعه می‌دهد؟


اینجاست که دولت باید با تشکیل یک گروه ناظر بی‌ طرف، نسبت به بازرسی دقیق از خودروسازان و حتی دیگر تولید کنندگان اقدام کند تا تورم کنونی دامن زده نشود. دولت باید عملکرد خود را به گونه‌ ای تنظیم کند تا اعتماد مردم به سخنان دولتمردان بازگردد. تردیدی نیست که بی‌توجهی مردم به پیام‌ هایی که مقامات و مسئولان درباره آینده اقتصاد ارائه می‌ کنند، اتفاق خطرناک و قابل بررسی است. دولت نباید از کنار این بی‌اعتمادی به سادگی عبور کند چرا که در این صورت سیاست‌های ابلاغی‌اش نیز با همراهی مردم رو‌به‌ رو نمی‌شود.


کمپین‌ هایی از این دست آلارمی است که جامعه به دولت می‌دهد تا به وظایف خود به درستی عمل کند، از این منظر اگر آلارم‌ها به موقع شنیده شوند، می‌توان کارکرد چنین حرکت‌ های اجتماعی را مثبت دانست.


از: آلبرت بغزیان دکترای علوم اقتصادی


منبع: روزنامه آرمان، شماره یکشنبه 3 تیر97


9117

. انتهای پیام /*
 

نخستین نشست وضعیت مقاله نویسی در ایران

انجمن علوم سیاسی ایران برگزار می کند:

نخستین نشست وضعیت مقاله نویسی در ایران

1 از 4

فلسفه سیاسی در عصر فترت

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

فلسفه سیاسی در عصر فترت

2 از 4

کارگاه آموزشی تخصصی سینما و دیپلماسی

دانشکده روابط بین الملل وزارت امورخارجه برگزار می کند:

کارگاه آموزشی تخصصی سینما و دیپلماسی

4 از 4

تازه ترين مطالب