web
stats
نقش سواد رسانه ای در کسب و کارهای دیجیتال
en کد مطلب: 53416 | تاریخ مطلب: 1397/04/12
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

در میزگرد ایرنا بررسی شد؛

نقش سواد رسانه ای در کسب و کارهای دیجیتال

سواد رسانه از مفاهیم نوپایی به شمار می رود که تسلط بر آن امروزه برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان محتوا در فضای مجازی یک ضرورت است چرا که راه درست بهره برداری و کسب درآمد در این فضا را نشان می دهد.

نقش سواد رسانه ای در کسب و کارهای دیجیتال

با رشد فناوری، مردم در پی آن هستند که نیازهای خود را با کم ترین زمان و هزینه ممکن و با بیشترین سرعت دریافت کنند، از این رو شاهدیم که بسیاری از خدمات امروزه از طریق کسب وکارهای دیجیتال در فضای مجازی به شهروندان ارایه و عرضه می شوند.


در کنار این موضوع، بسیاری علاقه مند هستند تا از علم، دانش، هنر و حرفه خود در فضای مجازی به کسب درآمد بپردازند و بسیاری از مصرف کنندگان نیز می خواهند تا با تسلط بر این فضا بهترین خدمات موجود را در بین تنوع و تکثر خدمات ارایه شده دریافت کنند که لازمه تحقق این خواسته برخورداری از سواد رسانه ای و اطلاعاتی برای تولید محتوای مناسب و جذب مخاطب است.


علاوه بر تاثیراتی که افزایش سواد رسانه بر تولید محتوای مناسب، سالم سازی و استفاده درست از فضای مجازی دارد، این مهم کمک می کند تا راه های کسب سود و درآمد از این فضا نیز برای علاقه مندان بدست آید، در اصل با تقویت سواد رسانه هم تولیدکنندگان و هم مصرف کنندگان در این فضا سود و منفعت کسب می کنند.


در همین ارتباط میزگردی با حضور محمد صادق افراسیابی معاون امور کسب و کارهای فرهنگی دیجیتال مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجید شفیعی مدیر گروه فرهنگ سازی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال و سعید پورایمانی مدیر مجتمع دیجیتال قزوین و مسئول دبیرخانه دومین همایش بین‌المللی سواد رسانه‌ای در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) قزوین برگزار شد.


**سواد رسانه گسترش اخلاق حرفه ای در تولید محتوا


معاون امور کسب و کارهای فرهنگی دیجیتال مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این میزگرد گفت: برای پرداختن به موضوع سواد رسانه ای و نقش آن در تاثیر و نحوه استفاده از فضای مجازی ابتدا باید به تعریف این اصطلاح بپردازیم.


محمد صادق افراسیابی افزود: سواد رسانه ای به مهارت های استفاده از رسانه های جمعی و نوین با تحقق رژیم مصرف مناسب رسانه ای و گسترش تفکر انتقادی نسبت به محتوای رسانه، افزایش قدرت تحلیل در حوزه محتوا و پیام، گسترش اخلاق حرفه ای در خصوص استفاده از رسانه های جمعی ،تولید محتوای مناسب و ایجاد خدمات در فضای رسانه ای کشور با هدف درآمدزایی و بهره مندی جامعه از خدمات سالم، مفید و ایمن اطلاق می شود.


این مسئول در مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد با بیان اینکه خیلی ها موفق به کسب درآمد از فضای مجازی شده اند،افزود: اما باید پرسید که این درآمدزایی به چه طریقی انجام می شود و آیا در یک فرایند سالم، ایمن و مفید به تولید محتوا پرداخته شده و محصول نهایی بدرد جامعه می خورد یا خیر؟


وی اظهار داشت: ما با ارتقای سواد رسانه ای می خواهیم درآمدزایی از فضای مجازی به گونه ای باشد که محتوای نامناسب و ناسالم که بدرد جامعه هدف نمی خورد، تولید نشود بلکه محتوایی تولید شود که غنی بوده و نیاز شهروندان را به شکل صحیح تامین نماید.


افراسیابی با بیان اینکه برخی سایت های اینترنتی و شبکه های اجتماعی از طریق اتکا به شیوه های 'زرد' به کسب درآمد مشغول هستند،افزود: این سایت ها و شبکه ها از تولید محتوا و خدمات سالم ناتوان هستند و به نوعی از نظر رسانه ای و اطلاعاتی آنها را کم سواد یا بی سواد می دانیم چرا که به گونه ای فعالیت می کنند به جامعه آسیب می زنند.


وی ادامه داد: برخی سایت ها و شبکه ها نیز دارای محتوای خوب هستند اما درآمدزایی ندارند و به این ترتیب فعالیت آنها در معرض خطر نابودی و تعطیلی است که این دسته را نیز به لحاظ سواد رسانه ای و اطلاعاتی باید جزو کم سوادها و یا بی سوادها دانست چرا که از کسب سود ناتوان هستند.


معاون امور کسب و کارهای فرهنگی دیجیتال مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با ارتقای دانش و سواد رسانه ای در اصل می خواهیم ضعف های یاد شده در بین این 2 دسته را برطرف کنیم.


وی با بیان اینکه سواد رسانه تنها منحصر به تولیدکنندگان محتوا نیست،افزود: باید مصرف کنندگان فضای مجازی و رسانه ای نیز از مهارت های لازم برای تشخیص محتوای خوب و مناسب بهره مند شوند و اگر فاقد این قدرت باشند در زمره افراد کم سواد یا بی سواد قرار دارند.


افراسیابی اظهار داشت: علاوه بر تولیدکنندگان و مصرف کنندگان محتوا، سطح سومی از آموزش وجود دارد که مختص نخبگان و مسئولان است چرا که آنها بدلایل مختلف و خاص در این حوزه نه مصرف کننده و نه تولیدکننده هستند.


وی همچنین گفت: وقتی یک مسئول و یا نخبه دقیق نمی داند چه گونه باید صحبت کند با حرف های خود در جامعه التهاب ایجاد می کند در صورتی که در این حوزه باید دارای مهارت های لازم بود تا دچار مشکل نشد بنابراین افزایش سواد رسانه ای برای مسئولان یکی از اهداف ما است که در این خصوص مکاتباتی نیز با وزارت کشور انجام داده ایم.


معاون امور کسب و کارهای فرهنگی دیجیتال مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد گفت: معتقدم اگر مسئولان و نخبگان ما از سواد رسانه ای کمی برخوردار باشند به یک تهدید تبدیل می شوند.


وی در پایان با اشاره به برگزاری دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی در آبان ماه امسال با موضوع خانواده،افزود: توانمندسازی با تاکید بر نقش خانواده بر بهره برداری مناسب از فضای مجازی و ضرورت توجه به استفاده از فضای سالم و ایمن براساس نشان 'شامد' و معرفی سبک زندگی مناسب براساس سواد رسانه ای و اطلاعاتی و آموزش آخرین مطالب مربوط به این حوزه از اهداف این رویداد به شمار می روند.


** فعالیت 1400 شرکت شناسه دار در حوزه کسب وکار دیجیتال


مجید شفیعی مدیر گروه فرهنگ سازی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال نیز در این میزگرد گفت: برای تقویت کسب وکارهای نو و دیجیتال باید فعالیت ها را در 2 بعد حاکمیتی و مردمی پیش برد.


وی با بیان اینکه در حوزه حاکمیت مسئولان وظیفه دارند تا به ایجاد زیرساخت های لازم بپردازند تا زیست بوم لازم برای کسب وکارهای مورد نیاز در جامعه فراهم شود،افزود: یکی از مسایل زیرساختی تقویت سواد رسانه ای در سطح جامعه است که این موضوع مورد توجه حاکمیت قرار گرفته و از طریق نهاد و دستگاه مربوطه در دولت مورد پیگیری قرار دارد.


شفیعی گفت: مساله بعدی مربوط به حاکمیت به ساماندهی فعالیت ها و کسب و کارهاست که این موضوع در حوزه فضای مجازی با شناسه دار کردن فعالیت ها برای شناخت تولیدکنندگان محتوا و نظارت و قابلیت رهگیری فعالیت ها و ارایه تسهیلات به آنها پیگیری و دنبال می شود.


مدیر گروه فرهنگ سازی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال گفت: در زمان حاضر برای شناسه دار کردن محتواهای تولیدی در فضای مجازی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی بخش محتوایی فضای مجازی، امور را برعهده دارد.


وی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه ما کمک می کنیم تا فعالان کسب وکارهای موجود در فضای مجازی از سواد و دانش لازم برای تولید محتوا و کسب درآمد برخوردار شوند،گفت: مرکز ما می خواهد ابتدا کسانی که به تولید محتوا می پردازند و از آن در پی کسب درآمد هستند خود را معرفی و شناسه دار کرده و سپس از حمایت های مادی و معنوی در نظر گرفته شده توسط حاکمیت استفاده کنند.


شفیعی گفت: یکی از مزیت های شناسه دار کردن فعالیت ها در حوزه کسب وکارهای دیجیتال، امکان سفارش دستگاه های اجرایی به شرکت های فعال در این زمینه و تقویت درآمد آنها است که به کسب و کار آنها رونق می بخشد.


مدیر گروه فرهنگ سازی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال در ادامه از فعالیت 1400 شرکت شناسه دار در حوزه کسب وکارهای دیجیتال در کشور خبر داد و گفت: تاکنون 2 هزار و 132 اثر نیز در قالب نرم افزار و اپلیکیشن در این مرکز ثبت شده اند.


وی اظهار داشت: اگر احساس کنیم محصولات و محتواهای تولید شده از نوآوری خاصی برخوردار هستند به تولیدکنندگان کمک می کنیم تا فعالیت های خود را در قالب شرکت های دانش بنیان ادامه دهند.


شفیعی همچنین خطاب به علاقه مندان به کسب درآمد از فضای مجازی گفت: فضای مجازی در این خصوص یک ابزار، مکمل و کمک دهنده است و اصل نوع کسب و کار و خدمتی که عرضه می شود است که در این جا بار دیگر ضرورت داشتن سواد رسانه ای و اطلاعاتی احساس می شود.


مدیر گروه فرهنگ سازی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال افزود: اگر کسب و کار ما از غنای لازم برخوردار نبوده و خدمتی که ارایه می دهد مناسب با نیاز شهروندان نباشد، این فعالیت محکوم به شکست و فنا است.


وی خاطرنشان کرد: پیش شرط آنکه بدانیم چه محتوایی تولید کنیم تا جامعه را سودمند ساخته و نیازهای شهروندان را بدرستی پاسخ دهد، داشتن سواد رسانه ای و اطلاعاتی است.


** توسعه کسب وکارهای دیجیتال در گرو افزایش سواد رسانه


سعید پورایمانی، مسئول دبیرخانه دومین همایش بین‌المللی سواد رسانه‌ای در قزوین نیز در این میزگرد گفت: به شفافیت در حوزه فعالیت های کسب و کار دیجیتال نیازمند هستیم و تا شناخت دقیقی از فعالیت ها در این حوزه نداشته باشیم قادر به تمیز و تشخیص کار خوب و بد در این حوزه نیستیم و نباید فراموش کرد این مهم با افزایش سواد رسانه ای کسب می شود.


وی گفت: وقتی از سواد رسانه ای مناسب و کافی برخوردار باشیم قادر به تشخیص یک کسب و کار واقعی از یک کسب و کار حبابی خواهیم بود و در تله فعالان این حوزه که از طریق روش های ناسالم در پی جذب مخاطب و مشتری هستند، گرفتار نخواهیم شد.


مدیر مجتمع دیجیتال قزوین با اشاره به ضرورت افزایش سواد رسانه ای و اطلاعاتی،گفت: توسعه کسب وکارهای دیجیتال در گرو افزایش سواد رسانه توسط تولیدکنندگان محتوا و مصرف کنندگان آن است.


وی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه شناخت کسب و کارهای دیجیتال شناسنامه دار با شناسه دار کردن آنها برای مصرف کنندگان قابل دسترسی است،افزود: این موضوع کمک می کند تا مردم خدمات مورد نیاز خود را از فروشگاه های دیجیتال مطمئن و تایید شده دریافت کنند اما گاهی اوقات شاهدیم بواسطه ناآگاهی، استفاده از فروشگاه های نامطمئن برای شهروندان مشکل ساز شده است.


پورایمانی با بیان اینکه در کنار افراد حقیقی و حقوقی که به شکل شناسه دار به تولید محتوا در فضای مجازی می پردازند، افزادی نیز وجود دارند که به آنها رقبای حبابی گفته می شود،افزود: اگر سواد رسانه ای جامعه افزایش یابد مردم به خوبی قادر به تمیز و تشخیص این 2 از یکدیگر خواهند بود.


وی در ادامه از برنامه ریزی برای آموزش سواد رسانه ای به اولیاء و مربیان با همکاری آموزش و پرورش قزوین خبر داد و گفت: این افراد جامعه هدف نخست ما هستند چرا که با دانش کسب شده می توانند به فرزندان و دانش آموزان مهارت های استفاده مناسب از فضای مجازی و شناخت عرصه های سالم و مطمین در این حوزه را آموزش دهند.


پورایمانی اظهار داشت: نقش حاکمیت نیز در خصوص ارایه خدمات مناسب در حوزه کسب و کارهای دیجیتال مهم است و در این خصوص باید یک متر و معیار و شاخص به مصرف کنندگان معرفی شود که این همان نشان 'شامد' است که به لوگوی طلایی معروف شده است و مردم می توانند در صورت مشاهده آن با خیال جمع و راحت از محتوای ارایه شده در فضای مجازی و عرصه دیجیتال استفاده کرده و خدمت بگیرند.


منبع: ایرنا- قزوین، 10 تیر 97


1194

. انتهای پیام /*
 

نخستین نشست وضعیت مقاله نویسی در ایران

انجمن علوم سیاسی ایران برگزار می کند:

نخستین نشست وضعیت مقاله نویسی در ایران

1 از 4

فلسفه سیاسی در عصر فترت

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

فلسفه سیاسی در عصر فترت

2 از 4

کارگاه آموزشی تخصصی سینما و دیپلماسی

دانشکده روابط بین الملل وزارت امورخارجه برگزار می کند:

کارگاه آموزشی تخصصی سینما و دیپلماسی

4 از 4

تازه ترين مطالب