web
stats
روحانی بر بالین برجام!
en کد مطلب: 53443 | تاریخ مطلب: 1397/04/13
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

روحانی بر بالین برجام!

اتریش کشور بی طرفی است و سوئیس هم که اصلا عضو سازمان ملل نیست. بنابراین ارتباط ما بر سر برجام بستگی به دو کشور عمده اروپایی یعنی فرانسه و آلمان دارد که ظرف 20 روز گذشته صحبتی در این باره نداشته و از تب و تاب اولیه ای که برای حفظ برجام داشتند، خبری نیست.

روحانی بر بالین برجام!

اهمیت دو کشور سوئیس و اتریش به عنوان کشورهای درجه دوم اروپایی است که در حد محدودی از جهت توانایی‌های اقتصادی قرار دارند و در واقع کشورهایی نیستند که بتوانند مشکلات اقتصادی ما را حل کنند. ما در اجرای پروژه‌ های اقتصادی به سه پتانسیل اصلی سرمایه، تکنولوژی و نیروی متخصص نیازمندیم و این دو کشور توانایی احیای اقتصاد ما را ندارند ولی ممکن است در حد پایین‌تری در پروژه‌های کوچک‌تر و محدودتری با ما همکاری کنند که قابل قبول است. اما در ارتباط با برجام موضوع متفاوت است و هیچکدام از این دو کشور عضو برجام نبوده‌اند.


اتریش کشور بی‌طرفی است و سوئیس هم که اصلا عضو سازمان ملل نیست. بنابراین ارتباط ما بر سر برجام بستگی به دو کشور عمده اروپایی یعنی فرانسه و آلمان دارد که ظرف 20 روز گذشته صحبتی در این باره نداشته و از تب و تاب اولیه‌ای که برای حفظ برجام داشتند، خبری نیست.


موضع‌ گیری‌ هایی که بیشتر به‌ خاطر حفظ پرستیژ خودشان در برابر آمریکا بود و می‌خواستند دست به اقدام نمایش قدرت بزنند ولی با تحریم بازرگانی آمریکا و افزایش تعرفه‌ها مواجه شدند و بعد از آن تا حدودی عقب نشینی کردند. اتحادیه اروپا 1200 میلیارد دلار مبادله بازرگانی با آمریکا دارد و آمریکا تقریبا درهمه صنایع عمده و شبکه‌ های بانکی اروپایی سهیم و سرمایه‌گذاری کرده است.


بنابراین اروپا توانایی ایستادگی در برابر آمریکا به خاطر ایران را ندارد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، فدریکا موگرینی از ارائه بسته پیشنهادی خود ظرف 20 روز آینده به ایران خبر داد درحالی که این بسته قبلا از طریق وزرای خارجه فرانسه و آلمان در کنفرانس امنیتی مونیخ به وزیر خارجه کشورمان پیشنهاد شده بود. هرچند مدتی هم سخن از این بود که آمریکا برای بعضی شرکت‌های کوچکتر یا کشورهای اروپایی معافیت‌هایی را به‌ وجود بیاورد اما اکنون نزدیک به 45 هیات از طرف آمریکا به کشورهای مختلف سفر می‌کنند تا جلوی مبادلات تجاری کشورها را با ایران بگیرند.


از طرفی یک مقام ارشد کاخ سفید اعلام کرد جلوی صادرات حتی یک قطره نفت ایران را هم می‌گیرند! که این سخن بی‌ معناست و هیچ وقت صادرات ایران به نقطه صفر نخواهد رسید. درواقع خرید یک میلیون بشکه نفت از سوی اتحادیه اروپا نباید مغایریتی با سیاست‌ های آمریکا داشته باشد.


هر چندآمریکا در ارتباط با ژاپن و کره به شدت مخالفت کرد و اولین کشورهایی که تقاضای معافیت کردند این دو کشور بودند که مورد موافقت آمریکا قرار نگرفت ولی سرمایه‌ گذاری شرکت‌ های کوچک و متوسط اروپایی در ایران تقریبا قطعی و شدنی است. بانک‌ها و صنایعی که وابستگی اقتصادی با آمریکا ندارند و آمریکا در آنجا سهامدار نیست و این بانک‌ ها از شبکه بانکی آمریکا وام دریافت نکرده‌اند، می‌توانند به فعالیت‌ های خود ادامه دهند. اکنون شرایط خاص در منطقه و شاید در سطح جهان داشته باشیم، نباید همه درها را ببندیم و جواب همه تهدیدات را بدهیم بلکه باید با آرامی و متانت سیاسی قدم برداریم. شرایط‌مان بسیار حساس است.
از: علی بیگدلی استاد دانشگاه- حقوق بین‌الملل


منبع: روزنامه آرمان، شماره چهارشنبه 13 تیر


9117

. انتهای پیام /*
 

نشست "تحریم های عادلانه؟!"

دانشگاه تهران برگزار می کند:

نشست "تحریم های عادلانه؟!"

1 از 4

روند تحولات سوریه و آخرین وضعیت آن

دانشگاه امام صادق (ع) برگزار می کند:

روند تحولات سوریه و آخرین وضعیت آن

2 از 4

فراخوان کتاب سال جوانان

وزارت ورزش و جوانان فراخوان داد:

فراخوان کتاب سال جوانان

3 از 4

آیین نکوداشت اندیشمند فرزانه استاد سید عبدالعلی قوام

خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می کند:

آیین نکوداشت اندیشمند فرزانه استاد سید عبدالعلی قوام

4 از 4

تازه ترين مطالب