web
stats
نگرانی آتلانتیکی ها
en کد مطلب: 53497 | تاریخ مطلب: 1397/04/17
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

تقابل آمریکا و اروپا به اوج رسیده است؛

نگرانی آتلانتیکی ها

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز در اظهاراتی قابل تامل اعلام کرد که اتحادیه اروپا دیگر نمی تواند به ایالات متحده آمریکا و انگلیس متکی باشد ؛ اظهاراتی که بیانگر ایجاد شکاف و خدشه دارشدن اتحاد اعضای پیمان آتلانتیک شمالی است.

نگرانی آتلانتیکی ها

تقابل اقتصادی و امنیتی ایالات متحده آمریکا و متحدان اروپایی آن به نقطه اوج خود نزدیک می شود. اگرچه مقامات اروپایی کماکان مواجهه منفعلانه ای با این موضوع داشته و حتی برخی افراد مانند ترزا می، نخست وزیر انگلیس درصدد همراهی اروپا با تمامی خواسته های ترامپ هستند، اما بسیاری از تحلیلگران معتقدند که تقابل واشنگتن و اروپای واحد در آینده ای نزدیک به نقطه اوج خود خواهد رسید.


برگزاری نشست کشورهای عضو ناتو، بار دیگر دغدغه اعضای پیمان آتلانتیک شمالی را در قبال کاخ سفید دوچندان کرده است. ترامپ در جریان رقابت های انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 ایالات متحده آمریکا به صورتی صریح ساختار حاکم بر ناتو را منسوخ شده خواند. وی پس از حضور در کاخ سفید نیز بارها از دیگر کشورهای عضو ناتو خواست تا هزینه های دفاعی و نظامی خود را در ذیل پیمان آتلانتیک شمالی افزایش داده و آن را به میزان 2 درصد تولید ناخالص داخلی کشورهایشان ارتقا دهند.  


در هرحال، از زمان حضو ر ترامپ تاکنون، شاهد شکل گیری شکاف هایی میان آمریکا و اعضای اروپای ناتو بوده ایم.


گزارش سی ان ان در این خصوص از نظرتان می گذرد:


تنش ها میان دولت ترامپ و اتحادیه اروپا در حال افزایش است. برگزاری نشست اعضای ناتو، تحت تاثیر اعام وضع تعرفه های گمرکی (در خصوص فولاد و آلومینیوم وارداتی اروپا) و دیگر دیدگاه های سلبی ترامپ قرار گرفته است. یک مقام ارشد اروپایی در این خصوص می گوید: «ماهم اکنون در وضعیتی بحرانی قرار داریم. ترامپ جهنمی را ایجاد کرده است که در آن، پیمان ناتو به مانند پیمان نفتا بد محسوب می شود و اتحادیه اروپا نیز از چین بدتر است.»


این اظهارات پس از آن بیان شد که ترامپ در جریان برگزاری نشست اخیر گروه هفت در کانادا، اعلام کرد که پیمان آتلانتیک شمالی مانند پیمان نفتا بد است. اگرچه مقامات آمریکایی در صددند مناسبات خود و اروپا را خوب جلوه دهند، اما رویکرد عملی آنها به گونه ای است که تقابل با اروپا را تشدید کرده است.


وضع تعرفه های گمرکی بر فولاد و آلومینیوم صادراتی از اروپا، کانادا و مکزیک درهمین راستا قابل ارزیابی و تحلیل است. درحال حاضر بسیاری از نزدیک ترین متحدان ایالات متحده آمریکا نیز دیگربه این کشور اطمینان ندارند و قابلیت اطمینان به واشنگتن (درحال وآینده) را زیر سوال می برند.


همچنین مقامات اروپایی از تلافی اقدامات آمریکا سخن گفته و درعین حال نگران شکل گیری یک جنگ تجاری با واشنگتن هستند. از سوی دیگر، ترامپ در صدد است اروپا را تقسیم کرده و میان بازیگران اروپایی شکاف ایجاد کند.


او به امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه گفته است که در صورت خروج از اتحادیه اروپا، مناسبات اقتصادی دوجانبه (مبتنی بر تجارت آزاد میان آمریکا و فرانسه) را به صورتی بهتر میان طرفین تعریف و اجرایی خواهد کرد. او همچنین در بحبوحه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا چنین پیشنهادی را به مقامات انگلیسی نیز ارائه داده است. دونالد ترامپ معتقد است که شرکای اروپایی آمریکا در ناتو، رقبایی هستند که اقدامات لازم را برای تامین هزینه های ناتو صورت نمی دهند.


مقامات اروپایی معتقدند که ترامپ همچنان به انتقادات متداول خود از ناتو و اعضای این پیمان ادامه خواهد داد و مواضع وی تغییری نسبت به قبل پیدا نخواهد کرد. همچنین چند دیپلمات اروپایی نسبت به برگزاری نشست آینده ناتو ابراز نگرانی کرده اند. آنها معتقدند که نشست ناتو می تواند تکرار نشست گذشته باشد ؛ جایی که ترامپ با اصرار و تاکید بر تامین هزینه های دفاعی ناتو (ازطریق اختصاص 2 درصد تولید ناخالص داخلی اعضا)، اهمیت اتحاد میان اعضای ناتو را کاهش داد.


در هر حال، منابع اروپایی از اینکه ترامپ دقیقا می خواهد چه اقداماتی در نشست ناتو صورت دهد، ابراز بی اطلاعی می کنند. دیپلمات های اروپایی نگران تکرار تجربه برگزاری نشست اخیر گروه هفت در نشست اعضای ناتو هستند.


در نشست گروه هفت، شاهد تقابل ایالات متحده آمریکا و دیگر اعضا بودیم؛ جایی که ترامپ رسما به میزبان نشست یعنی جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا توهین کرد. همچنین در جریان برگزاری نشست اخیر گروه هفت، ترامپ از امضای بیانیه پایانی نشست اجتناب کرد و امضای خود را پس گرفت.


نکته دیگری که در این خصوص باید مدنظر قرار داد، سفر ترامپ به هلسینکی (پایتخت فنلاند) و دیدار وی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه است. این دیدار، پس از برگزاری نشست اعضای ناتو در بروکسل صورت خواهد گرفت و نگرانی هایی را در میان اعضای ناتو به وجود آورده است.


این دیدار دوستانه می تواند ضمن ایجاد اتحاد میان آمریکا و روسیه، تلاش های پوتین برای ایجاد شکاف در ناتو را در آینده تقویت کند.


اگرچه مقامات آمریکایی سعی دارند همه چیز را خوب و تحت کنترل جلوه دهند اما مقامات اروپایی اعلام م یکنند که هیچ چیز نسبت به آینده نمی دانند و از نگرانی های خود (در قبال رابطه با آمریکا) سخن می گویند. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در مصاحبه اخیر خود با سی ان ان، سعی کرد اهمیتی به موضوع اختلافات آمریکا و اروپا ندهد و این اختلافات را اغراق آمیز جلوه دهد.


اما رهبران اروپایی به صورتی واضح نشان داده اند که ارتباطات آنها با دولت ترامپ در وضعیتی عادی و طبیعی قرار ندارد. پس از آنکه دونالد ترامپ از توافق هسته ای با ایران خارج شد، دونالد در پیامی توئیتری اعلام کرد که با وجود دوستی مانند رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا نیازی به دشمن ندارد.


آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز در اظهاراتی قابل تامل اعلام کرد که اتحادیه اروپا دیگر نمی تواند به ایالات متحده آمریکا و انگلیس متکی باشد ؛ اظهاراتی که بیانگر ایجاد شکاف و خدشه دارشدن اتحاد اعضای پیمان آتلانتیک شمالی است.


مایک پمپئو اعلام کرده است که وی با متحدان آمریکایی و کانادایی ایالات متحده آمریکا گفت وگوهای فراوانی را هدف دستیابی به مجموع های از اهداف مشترک صوت خواهد داد.


وزیر امور خارجه آمریکا در این خصوص می گوید: «چیزهای زیادی وجود دارد که در آن ارزش های مشترک و نگرانی های مشترک را به اشتراک می گذاریم. اما در نهایت، اتحاد سنتی باارزش بین اروپا و ایالات متحده (اتحاد آتلانتیک) که 70 سال از آن می گذرد، همچنان قوی است.»


مترجم: سعید سبحانی


انتشار: هفته نامه خبری، تحلیلی مثلث، شماره 403، شنبه 16 تیر 1397


1885

. انتهای پیام /*
 

نشست "تحریم های عادلانه؟!"

دانشگاه تهران برگزار می کند:

نشست "تحریم های عادلانه؟!"

1 از 4

روند تحولات سوریه و آخرین وضعیت آن

دانشگاه امام صادق (ع) برگزار می کند:

روند تحولات سوریه و آخرین وضعیت آن

2 از 4

فراخوان کتاب سال جوانان

وزارت ورزش و جوانان فراخوان داد:

فراخوان کتاب سال جوانان

3 از 4

آیین نکوداشت اندیشمند فرزانه استاد سید عبدالعلی قوام

خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می کند:

آیین نکوداشت اندیشمند فرزانه استاد سید عبدالعلی قوام

4 از 4

تازه ترين مطالب