web
stats
ترامپ در انزوا
en کد مطلب: 53533 | تاریخ مطلب: 1397/04/20
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

ترامپ در انزوا

عزم کشورهای اروپایی در حمایت از برجام نشان از انزوای آمریکا و پایان سیاست های تک قطبی ترامپ درعرصه نظام بین الملل دارد.

ترامپ در انزوا

عزم کشورهای اروپایی در حمایت از برجام نشان ازانزوای آمریکا و پایان سیاست های تک قطبی ترامپ درعرصه نظام بین الملل دارد.


4+1 این روزها درحد توان درصدد رفع موانع قانونی تحریم های یک جانبه ایالات متحده آمریکا هستند واین امر می تواند در دراز مدت و حاصل شدن نتیجه، به انزوای بیشتر دونالد ترامپ در جهان ختم شود.


ترامپ که این روزها با تنش های روانی و بازی های رسانه به دنبال دلالی تجاری در منطقه خاورمیانه است، با تلاش وافر اتحادیه اروپا برای بقای برجام، در انزوای کامل به سر می رود و به نظر می رسد با اعمال واکنش هایی از سوی ایران طرح هایی را برای مقابله با تهدیدهای احتمالی جمهوری اسلامی برنامه ریزی کند.


از سویی دیگر اروپایی ها می دانند که ایران یکی از کشورهای قدرتمند جهان در بحث صادرات نفت به شمار می رود و بدیهی است که نمی تواند این قطب بزرگ اقتصادی جهان را در اتخاذ راهبردهای متعدد نادیده گرفت و جمهوری اسلامی در ادوار گذشته نشان داد که توان دور زدن تحریم های حتی سخت و یک جانبه گرایانه ایالات متحده را دارند و از این روز آثار منفی لغو برجام از سوی اروپا به طور کامل قابل درک است.


دولت ایران با اتخاذ راهبرد حمایت از کالای داخلی و اقتصاد مقاومتی به نظر می رسد توان مقابله با تحریم ها را دارد و درعمل باید درک کرد که حفظ برجام از سوی اتحادیه اروپا نشانه، محک خوردن این کشورها در برابر سختی و بی مرامی های مقطعی در نظام بین المللی است.


خواسته مشخص جمهوری اسلامی در مذاکرات اخیر، لغو کامل تحریم ها و رویکرد عملیاتی کشورهای انگلیس، آلمان و فرانسه و از سوی دیگر چین و روسیه در مقابل زورگویی های ترامپ است.


ترامپ در این مقطع زمانی نه تنها دوستی در سطح نظام بین الملل برای پیشبرد اهداف خود ندارد بلکه خود دلیلی برای احقاق حقوق پایمال شده جمهوری اسلامی در بحث برجام دارد.


کارشناسان اقتصادی معتقدند که حمایت از صادرات نفت و میعانات گازی، محصولات نفتی و پتروشیمی ایران و ضرورت ایجاد کانال‌ های موثر مالی برای تعامل مستمر با ایران، توسعه روابط حمل و نقل دریایی از جمله کشتیرانی و بیمه، زمینی، هوایی و ریلی از مواردی است که در مذاکره های اخیر کشورهای اروپایی با جمهوری اسلامی مورد تاکید قرار گرفته است.


صاحب نظران می گویند، ایران و طرف غربی در پی دستیابی به راهکارهایی اند تا تحریم هایی آمریکا را که در 2 مرحله اجرایی خواهد شد، بی اثر کنند و تاکنون صحبت هایی از اعمال قانون مسدود ساز و دور زدن تحریم ها از طریق بانک سرمایه گذاری اتحادیه مطرح شده اما اینکه سازوکارهای مذکور از چه میزان کارایی برخوردار است جای بحث و بررسی دارد.


از سویی دیگر روزنامه 'آ.ب. ث' در مقاله ای به قلم هرمان ترتچ نوشت: اروپا به رغم تهدید آمریکا در اعمال تحریم ها، از ایران حمایت می‌ کند.


در این مطلب آمده است: هنگامیکه دونالد ترامپ به وعده انتخاباتی خود در شکستن توافق امضا شده از سوی سلفش، باراک اوباما با جمهوری اسلامی عمل کرد، فریاد دیگر کشورهای امضا کننده بلند شد.


آ.ب. ث ادامه داد: دلیل آنها به این خاطر بود که فکر نمی‌ کردند که ترامپ همچنین به این وعده انتخاباتی خود عمل کند، همچنین به این دلیل است که کسب و کار بالقوه با ایران که صادرات هایش برای تامین مالی‌ مدرنیزه کردن بزرگی‌ که این کشور در انتظارش است آزاد شده، بسیار عظیم می‌ باشند.


این نشریه خاطرنشان کرد: فرانسه، آلمان و انگلیس به خود وعده درآمد بزرگی‌ را داده ا‌ند. همچنین چین و روسیه نیز این وعده را به خود دادند.هنگامی که ترامپ از این توافق انتقاد کرد، این کشورها به رغم انتقام های احتمالی‌ در آمریکا، تعهد خود به حفظ آن را اعلام داشتند.


به نظر می رسد باوجود تنش های سیاسی و اقتصادی که باوضع تحریم های یکجانبه گرایانه ترامپ علیه جمهوری اسلامی در جهان ایجاد می شود، اما اعتبار آمریکا در جهان به شدت در حال افول است و عاقبت این رویکرد خصمانه انزوای این کشور در نظام بین المللی را به همراه خواهد داشت.


**گروه ایرنا مقاله


از: محمدرضا یوسف نژاد خبرنگار خبرگزاری ایرنا سمنان


پژوهش**1885**

. انتهای پیام /*
 

کارگاه آموزشی ابزارهای تحلیل در سیاست خارجی

موسسه مطالعات و تحقیقات بین المللی تهران برگزار می کند:

کارگاه آموزشی ابزارهای تحلیل در سیاست خارجی

1 از 4

ایده ایران ( چرا باید ایران را دوست داشته باشیم)

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می کند:

ایده ایران ( چرا باید ایران را دوست داشته باشیم)

2 از 4

سیاست جنایی فرانسه در قبال پولشویی

دانشگاه شیراز برگزار می کند:

سیاست جنایی فرانسه در قبال پولشویی

3 از 4

ایران و روسیه در آستانه دهه چهارم همکاری های پسا جنگ سرد

انجمن ایرانی مطالعات جهان برگزار می کند:

ایران و روسیه در آستانه دهه چهارم همکاری های پسا جنگ سرد

4 از 4

رأی اعتماد مردم به نهادهای امدادی

تازه ترین نظرسنجی نشان می دهد مردم در حادثه سیل بیشترین اعتماد را به نهادهای رسمی، مساجد، حسینیه ها و رسانه ملی داشتند

رأی اعتماد مردم به نهادهای امدادی

1 از 4

پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی

فیلترینگ چه اثری بر استفاده از تلگرام داشت؟

پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی

2 از 4

تازه ترين مطالب