web
stats
شکوه های جامعه خبری پاکستان
en کد مطلب: 54015 | تاریخ مطلب: 1397/05/17
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

در میزگرد خبری ایرنا در اسلام آباد بررسی شد

شکوه های جامعه خبری پاکستان

خبرنگاران ارشد پاکستانی با حضور در میزگرد ایرنا در دفتر اسلام آباد از چالشها ، مشکلات و سختی های این شغل پر استرس در کشور خود گلایه و شکوه کردند و امید دارند با شروع بکار دولت جدید به رهبری عمران خان این فشارها کاسته شود.

شکوه های جامعه خبری پاکستان

به گزارش ایرنا همزمان با فرارسیدن سالروز شهادت 'محود صارمی' خبرنگار ایرنا در افغانستان و روز خبرنگار 'فیصل رضا خان' تحلیلگر امور دفاعی و روزنامه نگار 'شبکه 92' پاکستان، خانم 'راشده سیال' مجری برنامه های سیاسی شبکه 'اب تک'، 'عیسی نقوی' رئیس دفتر شبکه 'اندس' و سردبیر بخش انگلیسی زبان این شبکه در اسلام آباد و 'انور عباس' روزنامه نگار و خبرنگار حوزه سیاسی-دیپلماتیک از شبکه وقت نیوز با حضور در میزگرد ایرنا دفتر اسلام آباد از مشکلات، بیم ها و امیدهای فعالیت در عرصه خبر این کشور سخن گفتند.


حاضران در این میزگرد گفتند که از یکسال پیش رسانه های پاکستان از سوی برخی عناصر (نهادها در داخل کشور) تحت فشار قرار گرفته اند و به گفته آنان، این فشارها حتی منجر به مفقود شدن خبرنگاران و ناپدید شدن آنان برای چندین روز نیز شده است.


به عقیده آنان، وقتی نظام یک کشور از مردم خود حمایت کند قطعا مردم نیز به صدای مشترک و قوی در حمایت از نظام و کشور تبدیل می شوند.


*** ورود افراد غیرمتخصص به عرصه رسانه


خانم 'راشده سیال' در این خصوص می گوید چالش خبرنگاران در پاکستان از زمان 'پرویز مشرف' حاکم نظامی پیشین این کشور شروع شد، ولی سانسور رسانه ها و تحت فشار قرار گرفتن روزنامه نگاران در زمان کنونی بیش از آنچه است که بخواهد در زمان حکمرانی ژنرال ضیاءالحق یا پرویز مشرف رخ داده باشد.


این روزها حتی خبرنگاران و روزنامه نگارانی که گزارش تولیدی و تحلیلی دارند از سوی سردبیری تحت فشار قرار می گیرند برای مثال سردبیری، روزنامه نگاران را مجبور به تغییر محتویات گزارش کرده یا اینکه خود سردبیری اقدام به انتشار ناقص گزارش فوق می کند.


وی در خصوص مقام و جایگاه خبرنگاران در پاکستان و یا اینکه آیا روزنامه نگاران براساس فعالیت های خود حقوق لازم را دریافت می کنند، نیز گفت: متاسفانه رفتارهای تبعیض آمیز باعث شده تا جایگاه خبرنگاران در کشور زیر سوال رود.


وی اضافه کرد: با ورود افراد غیرحرفه ای و کسانی که حتی کلمه ای از رسانه و روزنامه نگاری نمی دانند ولی با استفاده از نفوذ شخصیت های موثر از جمله احزاب سیاسی و یا سرمایه داران وارد دنیای رسانه شده اند، خبرنگاران حرفه ای و افرادی که برای این رشته مدارک عالی دانشگاهی را کسب کرده اند به کنار گذاشته شده و حتی از حقوق ماهانه براساس برابری محروم می مانند.


خانم راشده سیال که مجری و روزنامه نگار شبکه 'اب تک' پاکستان است، از 15 سال پیش فعالیت رسانه ای خود را آغاز کرد، وی گفت: در برخی مراکز رسانه های چه روزنامه یا شبکه خبری، خبرنگار یا روزنامه نگاری اگر بخواهد درباره حقوق یا دستمزد خود حرف بزند تهدید به اخراج می شود.


**فشار سانسور بر دوش خبرنگاران و رسانه ها


'فیصل رضاخان' که فعالیت حرفه ای خود را در دنیای رسانه از 18 سال پیش آغاز کرده است نیز، می گوید: این روزها سردبیری مانع اصلی در انتشار آزاد و بدون تبعیض گزارش های روزنامه نگاران است، حتی سردبیری به پسند برخی نهادها و یا عناصر قدرت اقدام به تغییر ماهیت گزارش، افزودن نکات غیرحقیقی و در برخی موارد حذف گزارش مورد نظر می کند و در برخی اوقات گزارش های خبرنگاران تغییر کرده و براساس ماهیت یکطرفه و غیرواقعی منعکس می شود.


فیصل خان افزود: در برخی موارد روزنامه نگاران و خبرنگاران شبکه های تلویزیونی تهدید می شوند، برخی ها نهادهای قدرتمند به نظر می رسد از فعالیت خبرنگارانی که به دنبال روزنامه نگاری سالم و بدون تبعیض هستند، خوشحال نیستند به همین دلیل این روزنامه نگاران تهدید می شوند، تماس های تهدید آمیز دریافت می کنند که در اثر آن نه فقط خود فرد دچار آشفتگی شده بلکه خانواده وی نیز دچار آسیب های روحی می شوند.


به عقیده وی، نفوذ احزاب سیاسی میان رسانه ها نیز چالشی دیگر پیش روی روزنامه نگاران در پاکستان محسوب می شود، حتی برخی از روزنامه نگاران وابستگی ویژه ای به حزب سیاسی پیدا کرده و درپی آن فعالیت آنان گزینشی و تبعیض آمیز می شود.


تحلیلگر دفاعی شبکه 92 پاکستان می گوید: چالش های پیش روی روزنامه نگاران بی شمار است به همین دلیل از پاکستان به عنوان یکی از کشورهای پر خطر برای خبرنگاران به شمار می رود.


وی که خود نیز چند سال پیش به دلیل انتشار اطلاعات محرمانه درخصوص پرونده قتل اسامه بن لان رهبر معدوم القاعده در شمال پاکستان و انعکاس این گزارش در شبکه تلویزیونی تهدید شده بود، گفت: امروز ما به روزنامه نگاری سالم و شفاف نیازمندیم البته اگر تسهیلات و امکانات، عادلانه در اختیار خبرنگاران قرار بگیرد، می توان با چالش های عنوان شده مقابله کرد.


با این حال فیصل رضا خان معتقد است که فضای روزنامه نگاری و رسانه در پاکستان در مقایسه با دیگر کشورها بهتر است.


'انور عباس' از شبکه وقت نیوز پاکستان نیز گفت:سانسور یا همان جلوگیری از انعکاس برخی از خبرها یا گزارش ها در شبکه های خبری یا روزنامه از زمان ژنرال ضیاء الحق شروع شد که طی آن اصحاب رسانه حق چاپ گزارش یا خبری علیه نهادهای نظامی و امنیتی نظیر ارتش و سازمان اطلاعات (ISI) نداشتند.


به عقیده وی، ورود اشخاص غیرمرتبط، غیرحرفه ای و به اصطلاح کارشناس به دنیای رسانه، عرصه را برای روزنامه نگاران پرتلاش و خبرنگارانی که سال ها برای فعالیت خود تلاش کرده اند، تنگ کرده است، امروز ما افرادی را در اطراف خود مشاهده می کنیم که با کمترین مدرک تحصیلی در رسانه های مکتوب و الکترونیک حضور دارند و هدف اصلی آنان کسب درآمد از این راه است.


*** فشار بر خبرنگاران در مسیر انجام مسئولیت


'عیسی نقوی'رئیس دفتر شبکه 'اندس نیوز' و سردبیر بخش انگلیسی زبان این شبکه نیز با تشریح مشکلات فعالیت خبری در پاکستان گفت: رسانه ها دچار عدم شناخت هستند، این روزها رسانه ها به موارد غیرواقعی توجه می کنند و استفاده از افراد غیرمرتبط در دنیا رسانه مهم ترین چالش برای این حرفه و روزنامه نگاران واقعی محسوب می شود.


به عقیده وی، دنیای رسانه فقط جای افرادی است که در این حوزه تحصیل کرده، تجربه کسب کرده و سال ها برای رسیدن به درجه خبرنگاری، روزنامه نگاری یا کارشناسی تلاش کرده اند، دنیای رسانه جای پزشک، ثروتمند، سیاسیون یا افرادی که به حوزه های دیگر تعلق دارند اما برای نفوذ بیشتر در جامعه وارد عرصه رسانه شده نیست، اما متاسفانه ما امروز در پاکستان شاهدیم که چگونه یک بازیگر مشهور تبدیل به مجری برنامه های سیاسی شده و یک ثروتمند، سرمایه گذار یا شخصیت سیاسی در لباس تحلیلگر یا کارشناس مسائل مختلف روی صفحه تلویزیون ظاهر می شوند.


عیسی نقوی افزود: احزاب سیاسی و افراد وابسته به سازمان های خصوصی یا مردم نهاد نیز برای منافع تجاری و شخصی نیز وارد دنیای رسانه شده و شناخت رسانه را به چالش کشیده اند.


وی گفت: برخی از این افراد غیرحرفه ای که دارای از صلاحیت لازم نیز برخوردار نیستند در برخی موارد در دنیای رسانه به ویژه در پاکستان طرح بین المللی را دنبال می کنند.


*** فشار به روزنامه نگاران از سوی نهادهای قدرت


فیصل رضا خان نیز در این خصوص گفت: روزنامه نگاران با تهدیدهاتی از سوی زمین خوران، سرمایه داران، اصحاب قدرت و ثروتمندان پرنفوذ در کشور نیز مواجه می شوند، گاهی اوقات خبرنگاران گزارش هایی مبنی بر اقدامات زورگویانه و غیرقانونی مافیای زمین علیه افراد بی دفاع منعکس می کنند که متعاقب آن اراذل و شرخرهای وابسته به عناصر مافیایی به دفاتر رسانه های مذکور حمله کرده این ماجرای در برخی موارد منجر به قتل بی رحمانه خبرنگار می شود که نمونه آن را چند ماه پیش شاهد بودیم که یک خبرنگار زن وابسته به شبکه 92 در شهر اسلام آباد به قتل رسید.


عیسی نقوی درخصوص آزادی فعالیت رسانه ای یا اینکه به چند اندازه رسانه مجاب به آزادی بیان باید باشد نیز ، گفت: آزادی رسانه به این معنا نیست که ما بخواهیم از هر چیزی سخن بگوییم، باید در بیشتر مواقع حاکمیت نظام، امنیت ملی و مصلحت کشور و مردم را نیز در نظر داشته باشیم. امنیت ملی، موضوع مهمی است که رسانه ها نباید آن را در حیطه آزادی بیان قرار دهند، چون ممکن است پرداختن بیش از اندازه به این موضوع باعث تحریک مخالفان کشور یا تضعیف نظام شود.


وی تاکید کرد: در فعالیت رسانه ها باید به هنجارها و قانون مخصوص این حرفه نیز توجه داشت.


*** مشکلات خبرنگاری برای زنان و بانوان


خانم راشده سیال نیز در این ارتباط گفت: روزنامه نگاران به ویژه بانوان خبرنگاران نیز همواره و از جهات مختلف مورد تهدید قرار می گیرند. بیشترین تهدیدها متوجه خبرنگاران حوزه جنایی در شهرستان ها و شهرها است.


وی اضافه کرد: زمانی که این روزنامه نگاران، خبرنگاران، فیلمبردار شبکه یا عکاس از جنایت یا چنین حوادثی را پوشش داده و اقدام به تصویر برداری از صحنه یا مظنونان این حادثه می کنند متعاقب آن سوی عناصر ناشناخته که قطعا از همان افرادی هستند در جنایت مورد نظر دست دارند، تهدید می شوند.


وی افزود: فیلمبردار همراه خبرنگار و یا عکاسان نیز بیشتر از روزنامه نگاران یا خبرنگاران مورد تهدید قرار می گیرند چون آنان در بیشتر مواقع به جاهایی که خبرنگار دسترسی ندارد ورود می کنند، بنابراین دولت ها، نهادهای ناظر و دستگاهای مجری قانون باید برای تامین حفظ جان فیلمبرداران و عکاسان خبری نیز گام بردارند.


خانم راشده به ماجرای تهدید وی در سال 2009 اشاره کرد و گفت: آن زمان وی گزارشی را درخصوص روسای جمهوری، قوه قضائیه و فرمانده وقت ارتش تهیه کرده و درخصوص آن در برنامه سیاسی بحث می کرده که در پی آن وی تماس هایی تهدیدآمیز را دریافت می کند که نباید این گزارش را منعکس کند در غیراین صورت شبکه وی تعطیل شده و جان وی نیز در خطر خواهد افتاد.


وی گفت: متاسفانه امروز در دنیای رسانه از بانوان بهره برداری شخصی و تجاری می شود. به عنوان مثال خانمی که هیچ ارتباطی با رسانه و خبرنگاری ندارد، وارد تلویزیون می شود، فردی که قبلا در دنیای مد فعالیت می کرده اکنون وارد عرصه رسانه شده، بنابراین از چنین افرادی نباید انتظار داشت که بتوانند برای ارتقای جایگاه خبرنگاران و رسانه قدمی بردارند، بلکه هدف آنان کسب درآمد و یا تقویت منبع درآمد مدیران شبکه و صاحبان ثروتمند آن است.


خانم راشده سیال گفت: ورود افراد غیرحرفه ای باعث شده تا دریافت دستمزد و حقوق توسط خبرنگاران با استعداد و حرفه ای با چالش مواجه شود. در مواردی ما مشاهده می کنیم که فردی با پشتیبانی شخصیت های سیاسی، ثروتمند ویا سرمایه گذار وارد دنیای رسانه شده و دستمزد بالایی نیز دریافت می کند در حالی که روزنامه نگاری با مدرک بالای تحصیلی و حتی تجربه چند ساله در مراکز مختلف رسانه ای، حقوقی چندبرابر کمتر از آن فرد غیرحرفه ای دریافت می کند.


***نهادهای حمایتی از رسانه ها


فیصل رضا خان درخصوص نقش مراکز غیردولتی، سازمان های خصوصی به ویژه انجمن های مردم نهاد برای دفاع از حقوق خبرنگاران و رسیدگی به مشکلات پیش روی رسانه ها نیز ، گفت: متاسفانه امروز این نهادها، دارای برنامه های مهندسی شده هستند که هدف آن کسب درآمد و رسیدن به اهداف شخصی است.


وی معتقد است: عملکرد ضعیف نهادهای حامی رسانه و دفاع از خبرنگاران باعث شده تا شبکه های تلویزیونی و سایر نهادهای رسانه ای تبدیل به یک کارخانه شوند به این صورت که در آنجا به جای بحث رسانه و انعکاس تحولات برای مردم، حرف پول در میان است و هر نفر بیشتر پول بدهد برنامه وی روی آنتن رفته و یا گزارش وی صبح روی میز مسئولان یا در درب منزل شهروندان خواهد بود.


فیصل رضا خان افزود: رسانه ها و مسئولان آن نه تنها به فکر ارائه تسهیلات یا دستمزد عادلانه برای خبرنگاران و کارمندان مرتبط با این بخش نیستند، بلکه رفتارهای ناعادلانه آنان باعث شده تا خانواده های ما نیز با این وضعیت به طور جدی دچار مشکل شوند.


وی گفت: خبرنگاران و همکاران آنان نه تنها حقوق عادلانه دریافت نمی کنند بلکه اداره مورد نظر که آنان در آنجا مشغول به کار هستند، آنان را مجبور می کنند که 24 ساعته و هفت روز هفته فعال بوده و حتی در روزهای تعطیل و در کنار خانواده نیز مشغول ارسال خبر و یا همکاری در دیگر بخش ها را انجام دهند.


فیصل رضا خان گفت: وضعیت نابه سامان خبرنگارانی که با وجود استعداد و حرفه ای بودن آنان، حقوق ناچیز دریافت می کنند، یک طرف و طرف دیگر افرادی هستند که خود را دارای مدرک دکترا یا کمتر آن معرفی می کنند و حقوق های میلیونی (به روپیه) دریافت می کنند.


عیسی نقوی نیز در خصوص نقش سازمان های مردم نهاد برای کمک به رفع مسائل پیش روی رسانه ها و درخصوص نقش دولت برای حمایت از جامعه خبرنگاری گفت: سازمان های خصوصی و مردم نهاد باید در نقش یک اهرم فشار فعالیت کنند که به موجب آن دولت تحت فشار قرار بگیرد و بتوان گام های موثر را برای تامین حقوق جامعه رسانه و روزنامه نگاری برداشت.


 


منبع: ایرنا-اسلام آباد، 17 مرداد 1397


1885

. انتهای پیام /*
 

هم اندیشی ملی موافقت نامه اقلیمی پاریس

دانشگاه تهران برگزار می کند:

هم اندیشی ملی موافقت نامه اقلیمی پاریس

2 از 4

نشست "تحریم های عادلانه؟!"

دانشگاه تهران برگزار می کند:

نشست "تحریم های عادلانه؟!"

3 از 4

روند تحولات سوریه و آخرین وضعیت آن

دانشگاه امام صادق (ع) برگزار می کند:

روند تحولات سوریه و آخرین وضعیت آن

4 از 4

تازه ترين مطالب