web
stats
تکیه بر ارتباطات و فناوری کلید ترمیم جراحات اقتصادی
en کد مطلب: 54771 | تاریخ مطلب: 1397/06/21
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

در میزگرد ایرنا مطرح شد:

تکیه بر ارتباطات و فناوری کلید ترمیم جراحات اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات از حوزه های مهم و تاثیرگذار در توسعه پایدار محسوب می شود که تکیه بر ظرفیت های مختلف این حوزه در راهبردهای اقتصادی و زیرساختی، کلید ترمیم مشکلات و ورود به عرصه نوین کسب و کار است.

تکیه بر ارتباطات و فناوری کلید ترمیم جراحات اقتصادی

با وجود جایگاه حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در توسعه کسب و کارهای جدید و خلق ایده تا تولید، رفع آسیب های اقتصادی کنونی، حل مشکل بیکاری و تولید ثروت این عرصه، دامنه توانمندی های آن کمتر شناخته شده و زنجیره اثرگذاری آن بر روند اقتصاد و توسعه با کاستی هایی مواجه است.


باروری توانمندی های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با هدف افزایش فرصت‌های اقتصادی، تجاری، سرمایه‌گذاری و بهبود سطح رفاه و زندگی مردم نیازمند گفتمان سازی اثربخش در سطوح مختلف جامعه است که بتواند با نگاهی نو و هدفمند بیشترین بهره وری را از این قابلیت ها مهیا کند.


در این راستا میزگردی با عنوان فرصت و چالش های اقتصاد مبتنی بر فناوری اطلاعات با حضور مسئولان و کارشناسان خانواده ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مرکزی در خبرگزاری ایرنا اراک برگزار شد.


*** تقویت زیرساخت ها و تجهیزات روز در حوزه رسانه بخشی از روند توسعه کشور است


معاون فنی خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران و عضو هیات علمی گروه کامپیوتر دانشگاه اراک گفت: تقویت زیرساخت ها و فناوری و تجهیزات به روز برای رسانه ها حیاتی است و به عنوان بخشی اجتناب ناپذیر در تکمیل زنجیره توسعه پایدار باید به آن توجه شود.


« وحید رافع » افزود: ایرنا به عنوان رسانه ای متعهد و اثرگذار باید در این خصوص پیشرو باشد و تقویت امکانات چند رسانه ای قابلیت ها و فناوری در بدنه حرفه ای استان ها و شهرستان ها به عنوان مکمل راهبردهای توسعه محور مبتنی بر فناوری برجسته شود.


وی اظهار کرد: ترمیم معضلات اقتصادی از مسیر نگاه نو به اشتغال و درآمدزایی و پژوهش و خلاقیت های کاربردی می گذرد و رسانه ها در این خصوص تکلیف دارند که افکار عمومی جامعه را در این موضوعات همراستا و همگرا کنند.


عضو هیات علمی گروه کامپیوتر دانشگاه اراک خاطرنشان کرد: ابزار رسانه در بیان قابلیت ها، نزدیک کردن دانشگاه، تولید و دستگاه های اجرایی باید از کارویژه های موثری بهره گیرد و نقد مشکلات این بخش و ارائه پیشنهادات راهگشا از صاحبان ایده و نخبگان را به عنوان سرفصل مهم کاری تعریف کند.


رافع عنوان کرد: بستر فناوری اطلاعات و ارتباطات نوین با سرعت زیادی در تغییر و رشد است و برگ برنده رسانه هایی چون ایرنا در این است که با دانش روز همراستا بوده و با بهترین ابتکارات و جذاب ترین محصولات چند رسانه ای در خدمت ماموریت های حرفه ای خود باشد.


وی گفت: ارتباط با صنعت و دانشگاه ها و حوزه های مختلف باید به صورت تخصصی تحلیل و بررسی شود.


معاون فنی خبرگزاری جمهوری اسلامی و عضو هیات علمی گروه کامپیوتر دانشگاه اراک افزود: حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات از ظرفیت ها و پتانسیل های مختلفی برخوردار است که جامعه کمتر با آنها آشنایی دارد که می طلبد رسانه ها در این راستا نیز با جدیت بیشتری وارد شوند.


*** استان مرکزی رتبه دهم رتباطات کشور را داراست


مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مرکزی در این میزگرد خبری گفت: این استان از نظر وضعیت ارتباطات و بر اساس شاخص های تعیین شده توسعه یافتگی با کسب امتیاز 6 و 46 در جایگاه دهم کشور قرار دارد.


«محسن رحمانی» افزود: عوامل متعددی در رقم خوردن جایگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات نقش آفرین هستند که تک به تک این شاخص ها کلیدی و ارزشمند هستند و باید در امور توسعه ای مورد توجه جدی باشند.


وی یادآور شد: اکنون امکانات اینترنت 4G در 33 شهر استان مرکزی برقرار است و بیش از 70 درصد از مناطق روستایی این استان از اینترنت پرسرعت بهره مند هستند.


وی ادامه داد: پهنای باند برای تلفن همراه در استان بستگی به نسل ارتباطی تلفن همراه، فاصله تا دکل و تعداد کاربران در حال استفاده متفاوت است و پهنای باند استان مرکزی برای اینترنت 4G با سرعت بالای 20 مگابیت در ثانیه و در 3G بالای 10 مگابیت در ثانیه دایر است.


مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مرکزی گفت: سرعت اینترنت ای دی اس ال هم به فاصله آن تا مرکز مخابراتی و کیفیت خط مخابراتی بستگی دارد.


رحمانی اضافه کرد: 200 دفتر آی سی تی روستایی در این استان فعال است که خدمات پستی، پست بانک و مخابراتی را ارائه می دهند البته برخی از این دفاتر ارائه تمام خدمات را ندارند و علاوه برآن حدود 120 دفتر پیشخوان دولت شهری در استان مرکزی فعال است که خدمات دولت از طریق این دفاتر به مردم ارائه می شود.


وی گفت: یکی از مشکلات حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات آشنایی اندک مردم با خدمات و مسائل فنی این بخش است به طوری که برای مثال موضوع نگرانی از آسیب اشعه دکل های بی تی اس موجب شده که مقاومت مردمی برای نصب این تجهیزات در استان باشد و این درحالیست که این دکل ها بنا به گزارش مراجع ذی صلاح مشکل اشعه ندارند و تاخیر در نصب آن ها کیفیت خدمات به مردم را ضعیف می کند.


مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مرکزی افزود: بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی سازمان انرژی اتمی متولی اندازه گیری میزان تشعشعات دکل های بی تی اس است و این وظیفه هم اکنون در خصوص دکل های ارتباطی ون به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی محول شده که گزارش های فنی موجود به صورت دوره ای استاندارد بودن اشعه دکل ها را حکایت می کند اما مردم از روی ناآگاهی در توسعه این خدمات سنگ اندازی می کنند.


وی گفت: برابر قانون اگر در روند اندازه گیری کمترین میزان اشعه غیرمجاز مشاهده شود این تجهیزات مغایر با حوزه سلامت مردم اعلام می شود و به سرعت از سرویس خارج خدمات کنار می روند که در این زمینه تاکنون در استان مرکزی مشکلی نبوده است.


مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مرکزی اظهار داشت: استفاده از تلفن همراه با دکل های بی تی اس امکان پذیر است و با گسترش نسل های ارتباطی باید شمار دکل های در استان مرکزی افزایش یابد و در این خصوص رسانه ها باید به کمک توسعه زیرساخت های ارتباطی و فناوری استان بیایند.


رحمانی ادامه داد: گام نهادن در مرزهای کسب و کارهای نو، اقتصاد مبتنی بر فناوری و تقویت حوزه دانش بنیان و ارتباطات نوین نیازمند مجموعه ای همگرا از تفکر و ایده و برنامه های عملی هدفمند است تا به حصول نتیجه برشد و با مقاومت و تششت فکری با کندی و ناقص حرکت می کند.


وی اظهار کرد: برای مثال های مردمی در نصب دکل ها صورت گیرد توسعه با مشکل همراه خواهد شد و امکان آوردن نسل های جدید ارتباطی ایجاد نخواهد شد.


مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مرکزی افزود: خانواده ارتباطات و فناوری اطلاعات متشکل از شرکت ارتباطات زیرساخت، شرکت ملی پست ، پست بانک ایران، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است که هر کدام از حلقه های این زنجیره نقش اثرگذار در مناسبات بخش های مختلف جامعه دارد.


رحمانی گفت: سازمان فناوری اطلاعات ایران از دیگر نهادهای تابعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است که فعالیت هایی در استان مرکزی دارد اما استقرار این سازمان در تهران است.


مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مرکزی ادامه داد: بخش زیادی از فعالیت های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات توسط بخش خصوصی انجام می شود که مهمترین آن شرکت مخابرات ایران است که از سال 88 به این بخش واگذار شده و تاکنون خدمات خوبی به مردم ارائه کرده است.


رحمانی عنوان کرد: شرکت ارتباطات سیار، رایتل، ایرانسل، دفاتر پیش خوان دولت و دفاتر آی سی تی روستایی از دیگر شرکت های فعال بخش خصوصی این وزارتخانه است که در استان های کشور از جمله مرکزی نیز فعال است.


وی تصریح کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بخش های دولتی دیگری از جمله سازمان فضایی ایران، پژوهشکده ارتباطات و فناوری اطلاعات، پژوهشکده فضایی، شرکت خدمات پیام، فرودگاه پیام و سایر شرکت ها را داراست که در استان های کشور فعالیتی ندارند.


مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مرکزی اضافه کرد: سیاست گذاری و اجرای خدمات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بیشتر به صورت ملی انجام می شود.


وی گفت: تسهیلات وجوه اداره شده در وظایف ذاتی وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات آمده که به شرکت های فعال و اشخاص حقیقی حوزه فناوری اطلاعات ارائه می شود.


مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مرکزی بیان کرد: این بخش دارای چهار رسته تولید و توسعه تجهیزات در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات، تولید و توسعه نرم افزار، تولید و توسعه در زمینه امنیت اطلاعات و تولید و توسعه در زمینه محتوا و خدمات است.


مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مرکزی ادامه داد: متقاضیان تسهیلات وجوه اداره شده در این استان کم است و به نظر می رسد آشنایی کافی با این بخش وجود ندارد و رسانه ها باید با معرفی این ظرفیت به کمک این حوزه بیایند.


رحمانی بیان کرد: کارگروه استان مرکزی در این راستا در حدود یک ماه گذشته تشکیل شده است و به متقاضیان این استان تا سقف 2 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت می شود و بیشتر از این مبلغ باید برای تایید به تهران ارسال شود.


وی تصریح کرد: اطلاع رسانی لازم در خصوص پرداخت این تسهیلات به دانشگاه ها، مراکز آی تی، نمایندگان فرمانداری ها و دهیاری ها، صورت گرفته و انتظار است رسانه ها در این راستا تلاش مضاعفی را برای افزایش آگاهی عمومی در جامعه به کار گیرند.


*** ظرفیت پست در کسب و کارهای نوین و نسل جدید شیوه های ارتباطی باید شناسانده شود


مدیرکل پست استان مرکزی گفت: نسل جدیدی از خدمات نوین در قالب ماموریت های پست تعریف شده که اغلب برای مردم ناشناخته است درحالی که می تواند در بهبود مناسبات کسب و کارهای نوین و کیفیت ارتباطی بخش های مختلف تسهیل ایجاد کند.


«محمدعلی چراغی» افزود: سرویس های پست الکترونیکی که از طریق پرتال پستی و بدون مراجعه و حضور مردم خدمات و سرویس ها می دهد نمونه این برنامه ها است.


وی گفت: بیش از 110 سرویس و خدمات پستی در این استان به مردم ارائه می شود که این خدمات توانسته به نوبه خود در کاهش مراجعه ها به سازمان ها و کم کردن هزینه ها دخیل باشد.


مدیرکل پست استان مرکزی اضافه کرد: 343 واحد پستی در استان مرکزی وجود دارد که 94 واحد آن شهری و 231 واحد روستایی است.


چراغی بیان کرد: پست این استان سه هزار و 600 فروشگاه اینترنتی کشور را پوشش می دهد و محصولات این شرکت ها را توزیع می کند که خود دامنه ای از کسب و کارهای نوین و اشتغالزایی است و این مهم گوشه ای از نقش و جایگاه حوزه ارتباطات را در مناسبات جدید شغلی و اقتصادی نشان می دهد.


وی گفت: پست استان مرکزی 2 طرح ملی با اولویت اقتصادی مقاومتی را در راستای توسعه دولت الکترونیک دنبال می کند که طرح جی نف پارسال در اراک و ساوه به صورت 100 درصد انجام شد و اطلاعات 140 هزار مکان و ساختمان در راستای این طرح مشخص شد.


مدیرکل پست استان مرکزی خاطرنشان کرد: این طرح در سایر شهرستان های استان مرکزی نیز در سال جاری کلید خورده که توسط بخش خصوصی، آدرس های استاندارد شده مکانی محور به عنوان یک زیرساخت اصلی در راستای توسعه دولت الکترونیک ثبت می شود.


وی گفت: مقرر شده بر اساس بانک اطلاعاتی، کد پستی و آدرس هایی که موجود است تمام آدرس ها به صورت واحد و استاندارد توسط پست تعریف شوند و کد مکانی آن مشخص شده تا همه دستگاه ها و مردم از آدرس های جدید استفاده کنند و این مهم نقش موثری در کاهش هزینه دستگاه ها و مردم و تسهیل مناسبات اقتصادی و کسب و کارها با رویکرد نوین دارد.


مدیرکل پست استان مرکزی ادامه داد: بزرگترین بانک اطلاعاتی کشور با رکورد 52 میلیون کد پستی و مکان های موجود طبقه شدی در اختیار پست است که قابلیت های خوبی برای استفاده شرکت های تولیدی و صنعتی برای تبلیغات و بازار یابی مستقیم دارد.


چراغی اظهار داشت: اطلاعات کدپستی پست کمک های زیادی به سازمان برنامه و بودجه در سرشماری نفوس و مسکن کرد و هم اکنون نیز همکاری 2 جانبه ای بین این 2 نهاد برای اجرای طرح جی نف وجود دارد.


وی گفت: جی نف در کمک به مدیریت بحران نقش موثری دارد و یکی از طرح های مهم اقتصادی مقاومتی است که همه تلاش ها برای اتمام و تکمیل آن به کار گرفته شده است.


مدیرکل پست استان مرکزی اضافه کرد: پروژه سیماک (سیستم یکپارچه مدیریت املاک) نیز طرح ملی در دست اجرا است که در شهرداری ها و دهیاری های استان پیاده سازی می شود.


چراغی بیان کرد: تمام استعلام هایی که در 28 دستگاه مرتبط با حوزه املاک است از طریق الکترونیکی و توسط دفاتر پیشخوان و دفاتر پست از طریق این طرح قابل انجام است.


وی گفت: این طرح در استان مرکزی پیشرفت های خوبی داشته و در این راستا کارگاهی به مساحت 200 مترمربع راه اندازی و تجهیز شده و 45 دستگاه رایانه برای آموزش دهیاران و شهرداران مستقر شده و با اجرایی شدن آن استانداران، فرمانداران و شهرداران در هر لحظه می توانند آخرین تحولات و استعلام ها را با گزارش گیری های مختلف دریافت کنند و با اجرای این طرح اعمال سلیقه های شخصی از بین خواهد رفت و در جلوگیری از زمین خواری، کوه خواری و دریا خواری نیز نقش موثری دارد.


مدیرکل پست استان مرکزی بیان کرد: این اداره کل در سه سال گذشته توفیقات و رتبه های خوبی در بخش های مختلف به دست آورده و در بحث ثبت نام کارت ملی هوشمند نیز پس این استان فعال است و در همه دفاتر شهرستان ها این باجه راه اندازی شده و با استفاده از پتانسیل بخش خصوصی ثبت نام در 14 دفتر استان مرکزی انجام می شود.


چراغی عنوان کرد: 26 هزار ثبت نام کارت ملی هوشمند در پنج ماه نخست امسال در این استان انجام شده است.


وی جابه جایی 6 میلیون مرسوله پستی در پنج ماه امسال در این استانرا از دیگر خدمات این نهاد عنوان کرد.


مدیرکل پست استان مرکزی خاطرنشان کرد: ترافیک سرویس های الکترونیکی در این مدت 860 هزار سرویس بوده که این رقم پنج درصد از سهم کشور را به خود اختصاص داده است.


چراغی گفت: جزیره ای عمل کردن در هر امری موجب تلف کردن هزینه ها می شود و در حوزه پوست اندازی از اقتصاد سنتی به اقتصا مبتنی بر فناوری و ارتباطات نوین باید جامع نگری و گفتمان سازی از سوی تصمیم سازان کلان کشور به صورت جدی دنبال شود.


وی عنوان کرد: نقش پست در ارائه خدمات به شرکت های دانش بنیان، صنعتی و تولیدی زیاد است و در کمک به اهداف این شرکت ها و واحدها نیز تاثیرگذار است.


مدیرکل پست استان مرکزی بیان کرد: خیلی از شرکت ها و دستگاه های اجرایی با قابلیت و پتانسیل های پست آشنایی ندارند درحالی که به سهولت می توانند در زمان و کیفیت امورشان با بهره گیری از خدمات نوین پست عمل کنند.


*** ظرفیت حوزه زیرساخت استان مرکزی 374 گیگابایت است


معاون اداره کل ارتباطات زیرساخت استان مرکزی نیز در این میزگرد گفت: شرکت ارتباطات زیرساخت در سال 1383 متولد شده و در سال 1388 پس از خصوصی سازی مخابرات فعالیت خود را آغاز و به ارائه خدمات در حوزه ارتباط با زیرساخت که متولی شبکه مادر مخابراتی است ارائه می دهد.


سید «مصطفی آل یاسین» افزود: خدمات شرکت ارتباطات زیرساخت در استان مرکزی در حوزه شبکه کابل فیبرنوری است که در حدود یکهزار و 543کیلومتر فیبر نوری در 18 مسیر مختلف استان وجود دارد.


وی بیان کرد: ظرفیت شبکه انتقال در حوزه زیرساخت در استان مرکزی 374گیگابایت است که برای ارتباطات تمام اپراتورها از جمله مخابرات، ایرانسل، مبین نت، رایتل و تمام شرکت هایی که خدمات اینترنتی ارائه می دهند و همزمانی و سیگنال هایی که سوئیچ های مختلف برقرار می کنند استفاده می شود.


مدیرکل ارتباطات زیرساخت استان مرکزی ادامه داد: ظرفیت شبکه آی پی داخل استان تا پایان تیرماه امسال 76 گیگابایت اعلام شده که 64 گیگابایت آن قابل واگذاری است که 26 گیگابایت آن واگذار شده است.


آل یاسین اظهار داشت: ظرفیت این شبکه در نیمه اول شهریورماه جاری به 300 گیگابایت رسیده که 100 گیگابایت آن برای ارتباطات داخلی شبکه زیرساخت استفاده می شود و بقیه آن قابل واگذاری است.


وی بیان کرد: 160 گیگابایت از ظرفیت شبکه آی پی قابل واگذاری در استان مرکزی مربوط به شهرستان اراک، 20 گیگابایت مربوط به ساوه و 20 گیگابایت مربوط به خمین است.


مدیرکل ارتباطات زیرساخت استان مرکزی افزود: از اهداف مهم این شرکت انتقال دیتا در یک بستر امن، نقطه به نقطه و نقطه به چند نقطه است و استان مرکزی در زمینه سوئیچ بین شهری و بین الملل در 2 نقطه اراک و ساوه حدود 47 هزار و 490 پرت نصب شده برای ارتباطات تلفن ثابت در داخل کشور و ارتباط بین الملل دارد که البته ارتباطات بین الملل تنها از طریق اراک انجام می شود.


وی گفت: 17 هزار و 368 پورت از مجموع 47 هزار و 490 پرت نصب شده این استان واگذار شده و در شهرستان های اراک و ساوه زیر بارترافیکی تلفن ثابت قرار دارد.


مدیرکل ارتباطات زیرساخت استان مرکزی ادامه داد: خدمات قابل واگذاری شرکت ارتباطات زیرساخت در فضا، دکل، برق، سرویس های دیتا است و در آینده نزدیک واگذاری فیبرتاریک هم به این خدمات اضافه می شود و هم اکنون این مهم در مرحله تدوین دستور العمل است.


آل یاسین بیان کرد: این حوزه در سطح کلان در روند توسعه استان نقش اساسی دارد و تقویت ارتباطات بین بخشی این حوزه با سایر بخش ها باید مد نظر باشد.


***پرداخت تسهیلات 90 طرح روستایی توسط پست بانک مرکزی


مدیر پست بانک استان مرکزی هم گفت: پست بانک کشور و این استان در راستای سیاست های نظام و ایجاد اشتغال در مناطق روستایی در زمره بانک های پپشتاز است و رویکرد و ماموریت های خود را با نگاه جدید به اقتصاد نوین و برنامه های جاری کشور به انجام می رساند.


«مجتبی باقری» افزود: پست بانک استان مرکزی در زمینه ایجاد اشتغال پایدار روستایی و پرداخت تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه ملی تاکنون تسهیلات 90 طرح روستایی را با اشتغال حدود 300نفر پی گرفته است.


وی بیان کرد: تخصیص اعتبارات این بخش به پست بانک و سه بانک دیگر صورت گرفته است که پست بانک استان مرکزی تاکنون توانسته 105 درصد از اعتباری که در اختیار داشته به مرحله انعقاد قرارداد و یا پرداخت تسهیلات برساند.


مدیر پست بانک استان مرکزی ادامه داد: این استان دارای 10 شعبه بانکی و 140 باجه خدمات بانکی روستایی است و باجه خدمات بانکی روستایی استان مرکزی مانند دفاتر شهری خدمات به مردم ارائه می دهند.


باقری یادآور شد: پست بانک ماموریت دارد خدمات را در روستاها افزایش دهد و تعداد دفاتر را هر سال اضافه و تجهیز کند.


وی گفت: پارسال از طریق وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات 30 دستگاه ای تی ام به روستاهای این استان اختصاص یافت که تعداد آنها در این استان مرکزی به 55 دستگاه افزایش یافته است.


مدیرپست بانک استان مرکزی اضافه کرد: پست بانک به دنبال آن است که خلاء و شکافی که بین خدمات بانکی شهری و روستایی وجود دارد را از طریق خدمات بهتر در روستاها رفع کند و در خصوص اهمیت فناوری اطلاعات و ارتباطات نوین در حوزه شهری و روستایی بیشتر نقش آفرین باشد.


*** صنایع از قابلیت های دانشگاه ها بیشتر بهره گیری کنند


مدیر ارتباط با صنعت دانشگاه اراک هم در این میزگرد گفت: صنایع باید از قابلیت ها و پتانسیل های مختلف دانشگاه ها برای حل مشکلات خود بهره گیری کنند و برخورد جزیره ای با کسب و کار و اقتصاد موجب می شود که مولفه های توسعه اقتصاد نوین و مبتنی بر کسب و کار در جامعه ابتر بماند.


«یوسف پاینده» افزود: دانشگاه اراک به عنوان دانشگاه جامع و مادر استان مرکزی در رشته های مختلف هیات علمی و دانشجو دارد و توان پاسخگویی به نیازهای کسب و کار در عرصه صنعت، خدمات و کشاورزی همچنین حوزه های اجتماعی و فرهنگی را داراست.


وی بیان کرد: شرکت های دانشگاهی چند سال است در دانشگاه اراک مورد توجه جدی قرار گرفته و 13 شرکت آن به صورت دانش بنیان صنعتی است و توفیق خوبی داشته اند و تلاش می شود که پژوهش ها منطبق با نیازهای استان و کاربردی باشد.


مدیر ارتباط صنعت دانشگاه اراک ادامه داد: استان مرکزی در آهنگ توسعه اقتصادی خود در اتصال پیوست های پایه دستگاه ها و نهادها ، مراجع علمی و تحقیقی و حوزه تولید و خدمات نواقصی دارد که باید در سایه برنامه جامع و نظارت های اصولی بر این بخش یکی پس از دیگری حل شود.


پاینده اضافه کرد: امسال سه دوره تحقیق و توسعه برنامه ریزی شده که از طریق دانشگاه اراک و مرکز ارتباط با صنعت پی گرفته می شود و ایجاد مدرسه کسب و کار در این مرکز آموزش علمی از خدمات خوبی است که کمتر شناخته شده است.


وی اظهار کرد: دانشگاه در سال های اخیر برای حوزه اقتصاد مبتنی بر فناوری تغییر رویه را آغاز کرده اما هنوز جامعه آهنگ متناسب برای همراهی با آن را ندارد و اینجاست که رسانه ها باید به کمک بیایند و با معرفی قابلیت ها و نیازها این اتثال ها را مهیا کنند.


استان مرکزی با یک میلیون و 400 هزار نفر جمعیت و 12 شهرستان از نظر موقعیت جغرافیایی در قلب ایران قرار گرفته و در قابلیت های کشاورزی و صنعت برجسته و زبانزد است.


این استان زیرساخت ها و توان قابل ملاحظه ای را در حوزه کسب و کارهای نو دارد که به منظور تحقق آن باید راهبردهای برنامه میان مدت و بلند مدت با قابلیت های آمایش سرزمینی و تقویت پیوند کانون های محرک توسعه در حوزه های اجرایی، علمی و پژوهشی و عرصه تولید و خدمات گره بخورد.


 


منبع: ایرنا- اراک، 20 شهریور 1397


1885

. انتهای پیام /*
 

کارگاه آموزشی ابزارهای تحلیل در سیاست خارجی

موسسه مطالعات و تحقیقات بین المللی تهران برگزار می کند:

کارگاه آموزشی ابزارهای تحلیل در سیاست خارجی

1 از 4

ایده ایران ( چرا باید ایران را دوست داشته باشیم)

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می کند:

ایده ایران ( چرا باید ایران را دوست داشته باشیم)

2 از 4

سیاست جنایی فرانسه در قبال پولشویی

دانشگاه شیراز برگزار می کند:

سیاست جنایی فرانسه در قبال پولشویی

3 از 4

ایران و روسیه در آستانه دهه چهارم همکاری های پسا جنگ سرد

انجمن ایرانی مطالعات جهان برگزار می کند:

ایران و روسیه در آستانه دهه چهارم همکاری های پسا جنگ سرد

4 از 4

رأی اعتماد مردم به نهادهای امدادی

تازه ترین نظرسنجی نشان می دهد مردم در حادثه سیل بیشترین اعتماد را به نهادهای رسمی، مساجد، حسینیه ها و رسانه ملی داشتند

رأی اعتماد مردم به نهادهای امدادی

1 از 4

پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی

فیلترینگ چه اثری بر استفاده از تلگرام داشت؟

پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی

2 از 4

تازه ترين مطالب