web
stats
کابوس مدارس فرسوده
en کد مطلب: 54777 | تاریخ مطلب: 1397/06/21
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

در میزگرد ایرنا بررسی شد

کابوس مدارس فرسوده

وجود مدارس فرسوده همواره یکی از دغدغه های اصلی دولت، آموزش و پرورش، خانواده ها و دانش آموزان مناطق محروم است که با وجود تلاش دولت تدبیر و امید و نیز خیران مدرسه ساز این مساله همچنان یکی از چالش های اساسی کشور در آستانه سال تحصیلی جدید می باشد.

کابوس مدارس فرسوده

به گزارش ایرنا، تحصیل رایگان، برخورداری از امکانات یکسان تحصیلی دانش آموزان حتی در دورترین نقاط کشور و از سویی امکانات و بودجه کم در حفظ و نگهداری مدارس، موجب شده تا در طول 40 سال از عمر نظام مقدس جمهوری اسلامی، برغم ساخت و سازهای متعدد و کمک خیران مدرسه ساز و نیز یاری ارگانها در مرمت و ساخت مدارس تخریبی مناطق محروم، این مساله همچنان دغدغه اصلی کشور در حوزه آموزشی باشد.


وجود بیش از 120 مدرسه تخریبی در استان چهارمحال و بختیاری نمونه ای از این مشکل است که نگرانی خانواده ها و مسئولان را دو چندان کرده است.


استان چهارمحال و بختیاری بیش از 192 هزار دانش آموز و یکهزار و 654 مترمربع فضای آموزشی و هشت هزار و 617 کلاس درس دارد که 120 مدرسه آن تخریبی و 135مدرسه نیازمند مقاوم سازی است.


براساس اعلام رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور میانگین کنونی فضای آموزشی موجود کشور 5.2 مترمربع برای هر دانش آموز است.


براین اساس در ابتدای برنامه پنجم توسعه 70 درصد مدارس کشور تخریبی بود که این میزان اینک به 30 درصد رسیده است که رفع این مشکل تامین اعتبار و حضور پررنگ تر خیران مدرسه ساز و البته دولت را می طلبد.


مدیران و کارشناسان چهارمحال وبختیاری در میزگردی با عنوان بررسی وضعیت مدارس تخریبی استان به بیان مشکلات و کاستی های این حوزه پرداختند.


**30 درصد مدارس چهارمحال وبختیاری فرسوده است


مدیرکل آموزش و پرورش چهارمحال وبختیاری با اشاره به اینکه هم اکنون 66 درصد دانش آموزان استان در 40 شهر و 34 درصد دانش آموزان در 914 روستا مشغول تحصیل هستند، افزود: پراکندگی جمعیت در مناطق روستایی یکی از مشکلات آموزش و پرورش در توزیع اعتبارات است.


بهروز امیدی افزود: 35 درصد فضاهای آموزشی موجود در مناطق شهری و مابقی در مناطق روستایی قرار دارند.


به گفته وی، بیش از 30 درصد مدارس استان گرد پیری و فرسودگی را یدک می کشند و تخریبی هستند و 31 درصد مدارس نیز نیازمند مقاوم سازی هستند.


امیدی اظهار داشت: بیشتر مدارس تخریبی و نیازمند مقاوم سازی استان در شهرستان لردگان قرار دارد.


به گفته وی، تخریب و بازسازی مدارس فرسوده و خطرآفرین، مقاوم سازی مدارس غیراستاندارد و استانداردسازی سیستم های گرمایشی و سرمایشی در یکهزار مدرسه و نبود اعتبار لازم برای تعمیرات اساسی، حصارکشی و تجهیز مدارس از موانع و مشکلات اداره کل آموزش و پرورش استان است.


امیدی افزود: احداث 100 مدرسه جدید مورد نیاز، مشکلات اداری و موانع موجود در خصوص اخذ انشعاب مدارس و نبود توان مالی برای پرداخت قبوض برق، آب و گاز و نبود زمین کافی در برخی مناطق به خصوص مسکن مهر از دیگر مشکلات آموزش و پرورش است.


وی اخذ پروانه و عدم همکاری شهرداری ها در خصوص معافیت های مراکز آموزشی از پرداخت عوارض را از دیگر مشکلات و تنگناها دانست.


رئیس اداره پشتیبانی و خدمات اداره کل آموش و پرورش چهارمحال وبختیاری نیز گفت: به منظور ایجاد یک مکان امن و آرام برای تحصیل و تربیت دانش آموزان، نیازمند فضاهای آموزشی مناسب و به دور از هرگونه تخریب و مشکلات مختلف از جمله؛ امکانات سرمایشی و گرمایشی، کمبود امکانات رفاهی، فرهنگی و ورزشی هستیم.


محمود جعفری افزود: علاوه بر فرسوده بودن مدارس، کمبود امکانات و تجهیزات از جمله صندلی و نیمکت، تجهیزات رایانه ای و کارگاهی و آموزشگاهی از مهمترین مشکلات آموزش و پرورش استان است.


وی گفت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی حدود 650 فضای آموزشی در استان داشتیم که به برکت نظام جمهوری اسلامی این تعداد اینک به یکهزار و 654 فضای آموزشی رسیده که درصد زیادی از این فضاها تخریبی و نیازمند مقاوم سازی است.


جعفری افزود: 60 واحد فضای ورزشی سرپوشیده و 10 فضای خدماتی و رفاهی و 40 اردوگاه و کانون هم اینک در این استان فعال است.


وی به فعالیت های دولت تدبیر و امید در امر نوسازی و تجیهز مدارس استان اشاره کرد و گفت: از سال 92 تاکنون 137 واحد فضای آموزشی با 616 کلاس درس احداث و به آموزش و پرورش استان تحویل شده است.


جعفری افزود: 188 واحد فضای آموزشی نیز با بیش از 772 کلاس درس کمبود داریم.


وی با بیان اینکه از مجموع 100 مدرسه تخریبی استان، 17 مدرسه باید کامل تخریب شود، افزود: با توجه به کمبود اعتبارات دولتی حمایت خیران در این امر ضروری است.


**توجه دولت به مدارس مناطق محروم


مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس چهارمحال وبختیاری نیز با تائید تخریبی و فرسوده بودن بیش از 200 مدرسه استان گفت: هم اکنون 120 واحد فضای آموزشی با 700 کلاس درس در استان در اولویت تخریب و بازسازی قرار دارد.


حمیدرضا براتی افزود: برای بازسازی مدارس تخریبی با زیربنای 90 هزار متر مربع بیش از 150 میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده است.


وی گفت: بیشتر کلاس های درس بدلیل کوهستانی بودن استان و پراکندگی روستا در شهرستان لردگان، اردل و کوهرنگ قرار دارند.


براتی افزود: کلاس های درس در دورترین و حتی صعب العبورترین مناطق استان دایر است و از سویی در برخی مناطق نیز بدلیل سخت گذر بودن امکان حمل وسایل ساخت و ساز وجود ندارد، به همین دلیل در برخی از این مناطق دانش آموزان در کانکس مشغول تحصیل هستند.


وی با اشاره به اینکه هیچ مدرسه خشت و گلی در سطح مدارسی که کد آموزشی دارند، در این استان نداریم ، افزود: تعداد کمی از مدارس در روستاها خشت و گلی است که این مدارس استیجاری هستند.


مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان افزود: 600 مدرسه با سه هزار و 600 باب کلاس درس و زیربنای 500 هزار مترمربع در استان نیازمند مقاوم سازی است که البته این مدارس از استحکام نسبی برخوردار هستند.


وی با بیان اینکه برای مقاوم سازی کلاس های درس بیش از 250 میلیارد تومان اعتبار نیاز است ، گفت: از سال 82 تاکنون 520 پروژه در قالب 2 هزار و 750 کلاس درس در استان تخریب و بازسازی شده است.


به گفته میرکل نوسازی ،توسعه وتجهیز مدارس استان ، طرح نوسازی فضاهای آموزشی تخریبی که استحکام کافی ندارند و خطر آفرین هستند، در استان شروع شده است.


براتی تصریح کرد: از سال 92 تاکنون نیز 137 پروژه آموزشی، فرهنگی و ورزشی با زیربنای بیش از 95 هزار مترمربع در استان احداث شده است.


وی بااشاره به اینکه بیشتر این پروژه ها در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته و در شهرستان های لردگان، کوهرنگ و اردل قرار دارند ، گفت: برای احداث این پروژه ها با بیش از 95 هزار مترمربع فضا، بیش از 103 میلیارد تومان هزینه شده است.


مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس چهارمحال وبختیاری افزود: در طرح استانداردسازی سیستم گرمایشی که از سال 92 شروع شده است نیز 600 مدرسه استانداردسازی شده است.


وی گفت: در این طرح وسایل گرمایشی و سرمایشی مدارس، بخاری های نفتی و گازی جمع آوری و سیستم موتورخانه و پکیچ در کلاس های درس نصب می شود.


براتی با اشاره به اینکه سیستم گرمایشی و سرمایشی یکهزار فضای آموزشی استان نیاز به استانداردسازی دارد، افزود: به دلیل بالا بودن هزینه نصب سیستم موتورخانه، مدارسی که کلاس های کمتر دارند از جمله مدارس یک تا 5 کلاسه به سیستم گرمایشی الکتریکی و خورشیدی مجهز می شوند.


**خیران مدرسه ساز بازوان نظام آموزشی هستند


مدیرعامل انجمن خیران مدرسه ساز چهارمحال وبختیاری نیز خیران را بازوان توانمند نظام در امر مدرسه سازی و توسعه فرهنگ ایثار و وقف دانست و افزود: تاکنون 282 فضای آموزشی در قالب یکهزار و 500 کلاس درس و تعدادی سالن ورزشی و فرهنگی و نمازخانه توسط خیران در استان احداث شده است.


حبیب الله رحمتی افزود: خیران حقیقی و حقوقی در استان طی سال جاری تعهد احداث 25 مدرسه دیگر را داده اند.


وی به میانگین 15درصدی مشارکت خیران مدرسه ساز در بحث مدرسه سازی اشاره کرد و گفت: مجمع خیران مدرسه ساز استان 235 خیر دارد که 50 نفر از این تعداد را بانوان تشکیل می دهند.


رحمتی در ادامه افزود: یکی از مشکلات خیران در حوزه پرداخت نیمی از هزینه ساخت مدرسه توسط دولت است که با توجه به وضعیت اقتصادی کشور این امر با مشکل مواجه است.


وی با بیان اینکه خیران با مدرسه سازی در توسعه فرهنگ، رشد و تعالی فرهنگی دانش آموزان و جامعه گام بر می دارند، افزود: ساخت هر کلاس درس به مثابه جلوگیری از یک زندانی و در معرض آسیب قرار گرفتن 20 نفر از افراد جامعه است که این کاری خداپسندانه و در عین حال آینده ای روشن برای فرزندان این مرز و بوم است که می طلبد همگان به سهم خود هر چند اندک همت گمارند.


 


میزگرد از: سمیه پناهنده


منبع: ایرنا- شهرکرد، 20 شهریور 1397


1885

. انتهای پیام /*
 

کارگاه آموزشی ابزارهای تحلیل در سیاست خارجی

موسسه مطالعات و تحقیقات بین المللی تهران برگزار می کند:

کارگاه آموزشی ابزارهای تحلیل در سیاست خارجی

1 از 4

ایده ایران ( چرا باید ایران را دوست داشته باشیم)

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می کند:

ایده ایران ( چرا باید ایران را دوست داشته باشیم)

2 از 4

سیاست جنایی فرانسه در قبال پولشویی

دانشگاه شیراز برگزار می کند:

سیاست جنایی فرانسه در قبال پولشویی

3 از 4

ایران و روسیه در آستانه دهه چهارم همکاری های پسا جنگ سرد

انجمن ایرانی مطالعات جهان برگزار می کند:

ایران و روسیه در آستانه دهه چهارم همکاری های پسا جنگ سرد

4 از 4

یک نوروز کاملا تلویزیونی

نتایج نظرسنجی ملی بهارانه ایسپا در مورد برنامه های نوروزی صداوسیما منتشر شد

یک نوروز کاملا تلویزیونی

2 از 4

رأی اعتماد مردم به نهادهای امدادی

تازه ترین نظرسنجی نشان می دهد مردم در حادثه سیل بیشترین اعتماد را به نهادهای رسمی، مساجد، حسینیه ها و رسانه ملی داشتند

رأی اعتماد مردم به نهادهای امدادی

3 از 4

پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی

فیلترینگ چه اثری بر استفاده از تلگرام داشت؟

پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی

4 از 4

تازه ترين مطالب