web
stats
ترامپ و دشمنان خانگی
en کد مطلب: 54827 | تاریخ مطلب: 1397/06/22
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

ترامپ و دشمنان خانگی

انتشارِ تقریبا همزمان مقاله و کتابی در زمینه ویژگی های «دونالد ترامپ» و هراس کارکنان کاخ سفید از تبعات تصمیمات وی، موج بزرگی از اختلاف نظر و همچنین انتقادات متقابل را در جامعه سیاسی ایالات متحده به راه انداخته است.

ترامپ و دشمنان خانگی

طی حدود بیست ماهی که از ریاست جمهوری ترامپ در ایالات متحده می گذرد کمتر هفته ای بوده که کاخ سفید با چالشی از جانب وی روبرو نشود. در طول این مدت به صورت پی در پی رئیس جمهوری آمریکا با توئیت ها، سخنرانی ها، تصمیمات خلق الساعه در سیاست داخلی و خارجی یا افشای نقاط تاریکی از پیشینه و حال حاضرش مورد حمله منتقدان و رسانه ها قرار گرفته است.


ترامپ باعث شده تا انتقادات تند و آتشین از کاخ سفید به رویه ای عادی تبدیل شود و مقالات و کتاب های متعدد با حمله به رئیس جمهوری، اعتبار عالی ترین مقام سیاسی آمریکا را زیر سوال ببرند.


** ولوله ای در کاخ سفید


در چند روز اخیر هیاهو و اختلاف نظرها درون دولت ایالات متحده با انتشار یک مقاله در روزنامه مهم و پرتیراژ «نیویورک تایمز» آنهم از سوی یکی از مقام های ارشد کاخ سفید بالا گرفته است.


نویسنده ناشناس مقاله «من بخشی از نیروی مقاومت هستم» که خود را یکی از مقام های عالی رتبه کنونی دولت معرفی کرده، عنوان داشته وی بخشی از نیرویی در دولت ایالات متحده است که سعی دارد در برابر بدترین خواسته ها و تصمیم های رئیس جمهوری از کشور خود محافظت کند. وی در مقاله خود، ترامپ را فردی بدون اصول اخلاقی دانسته که تصمیم گیری های غیرمنطقی و نادرست زیادی اتخاذ می کند.


نویسنده متن مدعی است همه همکاران ترامپ می دانند او به هیچ اصول بنیادینی در تصمیم گیری پایبند نیست. به همین علت خود را متعهد می دانند برای حفاظت از جمهوری و دموکراسی در آمریکا مانع از اجرای خواسته های غلط و ناگهانی ترامپ شوند.


متن تند و گزنده مقاله باعث شد تا ترامپ و نزدیکان وی با انواع تهمت و توهین ها به نویسنده مطلب حمله کنند و به شدت برای شناسایی وی بکوشند. در این پیوند، برخی افراد در کاخ سفید در مظان اتهام قرار گرفتند به گونه ای که اکنون بسیاری از منتقدان و مقام هایی همچون معاون رئیس جمهوری، وزیر دفاع آمریکا،... و حتی «جارد کوشنر» داماد ترامپ هم به عنوان نویسنده احتمالی مقاله مطرح   می شوند.


تارنمای نشریه «اسلیت» (slate) در مورد نویسنده این مطلب عنوان داشت اکنون شناخت فرد یا افرادی که در کاخ سفید باعث افشای اطلاعات یا انتشار مقاله نیویورک تایمز شده اند برای دولت آمریکا و ترامپ بسیار مهم شده و بسیاری از مقام های این کشور با تکذیب نقش داشتن در این اقدام به دنبال نجات خود هستند.


این گزارش یکی از مهمترین افرادی را که گمان می رود نویسنده مقاله باشد «جان هانتسمن» سفیر آمریکا در روسیه دانسته و نوشته سبک نوشتاری کلاسیک مقاله به همراه اطلاعات دقیق از جزئیات و مشابهت های متن با سخنرانی ها، وی را مظنون اصلی این اقدام قرار داده است. وی حتی در دوره ترامپ در اظهار نظری حفظ منافع آمریکا را وظیفه اصلی خود اعلام کرده بود.


این مقاله تقریبا همزمان با متن کتاب دیگری منتشر شد که در انتقاد از کاخ سفید دوره ترامپ نگاشته شد. «باب وودوارد» روزنامه نگار برجسته آمریکایی که مقالات وی باعث فاش شدن ماجرای واترگیت و رسوایی «ریچارد نیکسون» رئیس جمهوری پیشن آمریکا شد نیز تقریبا به مسائلی مشابه در مورد ویژگی های شخصیتی و ناتوانی های ترامپ در اداره ایالات متحده اشاره کرده است.


وودوارد در کتاب خود با عنوان «هراس: ترامپ در کاخ سفید» اظهار داشت که آمریکا اکنون دارای دولتی بحران زده است و مشاوران ارشد ترامپ، اسناد مهم را از او پنهان می کنند.


روزنامه «واشنگتن پست» نوشته پس از انتشار کتاب وودوارد، بیانیه های پی در پی از سوی کاخ سفید و مقامات آن رسانه ای می شود اما این تکذیب ها (نه همه آن ها) یکسانند و حتی برخی از آن ها بیشتر به نوعی اعتراف شباهت دارند.


در کنار افرادی که از آن ها نام برده شد، «گری کوهن» و «راب پورتر» از همکاران نزدیک ترامپ نیز در مظان اتهام قرار گرفته اند. این دو مقام ارشد ستادی در کاخ سفید در بیانیه ای مشابه بیان داشته اند چه کارهایی را انجام داده اند و چه اقداماتی را صورت نداده اند.


کوهن نوشته است «این کتاب همه تجربیات من در کاخ سفید را به صورت دقیق نمایش نداده است.» پورتر نیز در سخنانی مشابه با کوهن، ضمن پذیرش بخش هایی از متن کتاب می گوید پنهان کردن برخی اسناد از روی میز رئیس جمهوری برای جلوگیری کردن از امضای آن به معنای درک غلط از فرایندهای کاری در کاخ سفید است.


واشنگتن پست آورده است: بیانیه مقام های کاخ سفید نشان می دهد آن ها برای حفظ جایگاه خود کارهایی را انجام می دهند و تلاش دارند از تنش ها در کاخ سفید بکاهند.


** مقابله ترامپ با حقیقت


تحولات اخیر صداقت و توانایی های ترامپ در کاخ سفید را زیر سوال برده است. تارنمای شبکه تلویزیونی «ان.بی.سی نیوز» در گزارشی نوشت: اکنون باید تصمیم گرفت که چه کسی صادق است؛ وودوارد یا ترامپ؟ درحالی رئیس جمهوری آمریکا نویسنده کتاب را ترسو و بزدل خطاب کرده است که سابقه کاری این خبرنگار گویای همه چیز است. حقیقت در اقدامات وودوارد بیشتر از ترامپ به چشم می خورد.


به نوشته این تارنما، وودوارد دارای اعتقادات ضدآمریکایی نیست و کسی را تاکنون فریب نداده است تا به اطلاعات در کاخ سفید دست پیدا کند، روش وی انتقادی و ریزبینی در مسائل است. این در حالی است که ترامپ از همان روزهای نخست به انتقاد از رسانه ها پرداخت تا آن ها را بی اعتبار کند.


به نوشته روزنامه «کریستن ساینس مونیتور»، محتوای مقاله و کتاب اخیر برای ترامپ و کاخ سفید یک چالش بزرگ به شمار می آید که با انتقادها، اتهام ها و حتی کتاب های پیشین متفاوت است.


به اعتقاد تحلیلگران رسانه ای در آمریکا، همانطور که نویسنده کتاب آورده است روش ترامپ مقابله با حقیقت است. دلیل اینکه اکنون بسیاری از نزدیکان ترامپ و کارکنان کاخ سفید برای پاسخگویی از سوی مقام های پلیس و دادگستری دعوت می شوند آن است که ترامپ نمی تواند واقعیت ها را بگوید.


بر همین اساس، افشای برخی روندهای به شدت سری در کاخ سفید و اعلام عمومی بی اعتمادی کارکنان کاخ سفید به ترامپ به موضوع مهم آمریکا آن هم در کمتر از دو ماه مانده تا انتخابات میاندوره ای کنگره تبدیل شده است. به اعتقاد تحلیلگران در این شرایط، ناهماهنگی ستادی با رئیس جمهوری، رسوایی های بزرگ ترامپ و تهدیدهایی که برای ایالات متحده احساس می شود این احتمال را افزایش داده تا آغاز روند استیضاح وی زودتر از آن چیزی که انتظار می رفت به جریان بیافتد.


 


انتشار: گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، 21 شهریور 1397


1885

. انتهای پیام /*
 

کارگاه آموزشی ابزارهای تحلیل در سیاست خارجی

موسسه مطالعات و تحقیقات بین المللی تهران برگزار می کند:

کارگاه آموزشی ابزارهای تحلیل در سیاست خارجی

1 از 4

ایده ایران ( چرا باید ایران را دوست داشته باشیم)

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می کند:

ایده ایران ( چرا باید ایران را دوست داشته باشیم)

2 از 4

سیاست جنایی فرانسه در قبال پولشویی

دانشگاه شیراز برگزار می کند:

سیاست جنایی فرانسه در قبال پولشویی

3 از 4

ایران و روسیه در آستانه دهه چهارم همکاری های پسا جنگ سرد

انجمن ایرانی مطالعات جهان برگزار می کند:

ایران و روسیه در آستانه دهه چهارم همکاری های پسا جنگ سرد

4 از 4

یک نوروز کاملا تلویزیونی

نتایج نظرسنجی ملی بهارانه ایسپا در مورد برنامه های نوروزی صداوسیما منتشر شد

یک نوروز کاملا تلویزیونی

2 از 4

رأی اعتماد مردم به نهادهای امدادی

تازه ترین نظرسنجی نشان می دهد مردم در حادثه سیل بیشترین اعتماد را به نهادهای رسمی، مساجد، حسینیه ها و رسانه ملی داشتند

رأی اعتماد مردم به نهادهای امدادی

3 از 4

پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی

فیلترینگ چه اثری بر استفاده از تلگرام داشت؟

پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی

4 از 4

تازه ترين مطالب