web
stats
جنگ زرگری
en کد مطلب: 55007 | تاریخ مطلب: 1397/07/05
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

به نظر کار تصویب لوایح مربوط به FATF به پایان رسیده است ولی برخی همچنان مشغول سرگرم کردن مردم هستند!

جنگ زرگری

منافع ملی در ایران تعریف مشخصی ندارد و نهادهای تصمیم گیر و تصمیم ساز از آن جایی که خوانش های متفاوت و سیاست زده از این موضوع دارند نمی توانند برای مردم تعریف و چارچوب مشخصی از موئلفه های منافع ملی ارائه دهند. این معضل سبب می شود تا در برهه های حساس تاریخی سردرگمی ناخوشایندی ملت را فرابگیرد که آیا این موضوع یا آن مساله به نفع کشور و آینده جامعه هست یا خیر!

جنگ زرگری

منافع ملی در ایران تعریف مشخصی ندارد و نهادهای تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز از آن‌جایی که خوانش‌های متفاوت و سیاست‌زده از این موضوع دارند نمی‌توانند برای مردم تعریف و چارچوب مشخصی از موئلفه‌های منافع ملی ارائه دهند. این معضل سبب می‌شود تا در برهه‌های حساس تاریخی سردرگمی ناخوشایندی ملت را فرابگیرد که آیا این موضوع یا آن مساله به نفع کشور و آینده جامعه هست یا خیر! نمونه بارز این گفتار را می‌توانیم در رابطه با تصویب لوایح مربوط به FATF مشاهده کنیم. موضوعی که تضاد دیدگاه‌های مختلف درباره آن کم‌کم به بحرانی در سیاست داخلی مبدل شده است.


نکته‌ اینجاست که عده‌ای از جریان‌های سیاسی و جریان‌های پشت آن‌ها می‌کوشند تا این لوایح را امضای حکم پایان آزادگی ملت بخوانند و برخی دیگر آن را راهکاری برای رهایی از معضلاتی می‌دانند که این روزها کشور با آن روبه‌روست‌. این رویه به درگیری‌هایی میان آن‌ها مبدل شده و این رویکرد اذهان عمومی را نیز درگیر کرده‌است.


طومارهای تکراری


در همین راستا روز گذشته عده‌ای که خبرگزاری فارس آن‌ها را اقشار مختلف مردم و دانشگاهیان خوانده است بعد از نماز با امضای طوماری FATF را در تضاد با استقلال کشور و منافع ملی دانسته و از نمایندگان مجلس خواستار عدم تصویب این لایحه شدند.


این خبرگزاری که نیازی به معرفی ندارد در گزارش خود آورده است:« در طوماری که به امضای دانشگاهیان و مردم رسید، آمده که قرار بود مجلس در راس امور باشد و وکلای ملت پاسدار قانون اساسی و جمهوریت کشورمان.جمهوریتی که وجه تضمین آن استقلال است و قانونی که بر اسقلال کشور تاکید دارد و کسانی که باید با روند قانون گذاری و ممانعت از تصویب قوانین استعماری پاسدارِ اصلِ استقلال باشند؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی هستند. آن هم در شرایطی که جنگ تمام عیار اقتصادی علیه کشور آغاز شده و بعضی وزارتخانه‌ها، نهادهای دیپلماتیک، تجاری و مالی آمریکایی و اروپایی به اتاق جنگ علیه مردم ایران مبدل شده و اکنون دشمن با ابزار های مختلف سیاسی و اقتصادی در حال چیدن مهره های مختلف از جمله لوایح FATF است که هدفی جز خالی کردن دست نظام اسلامی از مولفه‌های قدرت ندارد.


در روزهای آتی خانه ملت برای بار دیگر با مطرح شدن لوایح مربوط به FATF با آزمون بزرگ و سرنوشت‌سازی مواجه است که برای آینده کشور بسیار مهم و اثرگذار محسوب می شود؛ معاهده ای که به گفته کارشناسان با شفاف کردن چرخه مالی و بانکی کشور برا راه را برای دخالت و تحریم های بیشتر هموار می کند و امکان دور زدن تحریم های پیشرو را از ما می گیرید. در این بین عده ای معتقدند بحران ارزی اخیر در کشور؛ نتیجه اجرایی شدن بندهایی از FATF و لو رفتن قسمتی از اطلاعات پولی و مالی کشور است که امکان نفوذ و تخریب چرخه ارزی را برای دشمنان ممکن ساخت.


ما تصویب این لایحه را در تضاد با استقلال کشور و منافع ملی می دانیم و نمایندگان مردم ایران باید مطلع باشند که لوایح و کنوانسیون های مربوط به FATF در حالی با ظاهری کاریکاتوری مبارزه با تروریسم عنوان می‌شود که ارتباط مستقیم با خدشه دار کردن استقلال و امنیت اقتصادی کشور دارد. نمایندگان مردم باید بداند تصویب لایحه مذکور دوباره قدم به عقب برداشتن و کوتاه آمدن بر سر منافع ملی است.


این نکته نیز حائز است که این لوایح نه تنها راه حل وضع موجود نیستند بلکه خود بخشی مهمی از مشکل اقتصادی موجود هستند و به آن شدت می بخشد. مجلس بهتر است به جای لوایح شائبه داری همچون FATF به دنبال رفع تبعیض های موجود و تسهیل تولید باشد و خود را برای مقابله با جنگ اقتصادی مهیا کند. امیدواریم خانه ملت در طی روزهای آینده با تصمیم درست و کارشناسی شده؛ جلوه گاه هوشیاری و پاسداری از منافع ملت باشد؛ نه آنکه با تصمیمی ذلت بار خود را مایه عبرت آیندگان کند».


فارس در ادامه گزارش خود مدعی شد که همچنین دفتر تحکیم وحدت با انتشار و توزیع بیانیه ای در نماز جمعه اعلام کرد که در شرایط جنگ اقتصادی که قرار است تحریم های بیشتری علیه کشور اعمال شود؛ تلاش برای شفاف کردن اطلاعات مالی برای دشمن که منجر به بستن اندک راه های تنفسی کشور در ابعاد اقتصادی می شود؛ خیانت به جامعه است. گفتنی است چندی پیش نیز زمان امضای لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسیم عده‌ای در مجلس طومار امضا کردند که سبب به تعویق افتادن تصویب این لایحه شد.


واهمه سیلی


در همین حال احمد علم‌الهدی نیز در خطبه‌های نماز جمعه مشهد گفت: در میدان جنگ رسانه‌ای، باید به دشمن ثابت کنیم که همه ما یک صدا هستیم؛ دولت و مجلس و مردم ما یکی هستند و در یک صف مقابل دشمن ایستاده‌اند. تدبیری که در حل مشکلات معیشتی مردم دارند مراقب باشید ما را به دست دشمن ندهند. این کنوانسیون FATF رییسش وزیر خزانه داری آمریکاست و فرمانده مطلق جنگ با ما و جنگ اقتصادی با ما این‌ها هستند. چه لایحه‌ای را قرار است تصویب کنید؟ قرار است ما را دوباره به دشمن بدهند و ملت را در محاصره دشمن قرار دهند؟ مسائل را دقیق ببینید و تاریخ این کنوانسیون را ببینید. با یک تهدید دشمن فکر نکنند ما خود را در چنگ دشمن قرار دهیم. یک بار با ارز و سکه تدبیر کردید و این وضعیت را برای مردم پیش آوردید. فکر این مردم باشید. دشمن سیلی خورده و درصدد جبران این سیلی است.


گوشه‌ای از منافع یک همراهی


گفتارهای متناقضی در این زمینه وجود دارد و در همین راستا معصومه آقاپور علیشاهی، نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در واکنش به انتشار خبری مبنی بر ارائه اطلاعات صرافی‌ها به FATF ، اظهار داشت: FATF مربوط به روابط بانکی بین کشورها و موسسات مالی آن‌ها است و ربطی به صرافی ها ندارد.


نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه صرافی ها بخش خصوصی هستند، افزود: حتی بانک هایی که صرافی دارند در واقع کار بخش خصوصی را انجام می دهند، بنابراین FATF هیچ ربطی به موضوع صرافی ها و ارائه اطلاعات آن ها ندارد.


وی با اشاره به اینکه FATF در واقع در موضوع اصلاح ساختار بانکی و روابط بانکی بین بانک های جهان و بهبود روابط مالی آن‌ها اقدام می کند، ادامه داد: FATF سازمان پولی و مالی بین المللی است و در حوزه روابط بانک ها و موسسات مالی فعالیت می کند و اطلاعات صرافی ها به هیچ عنوان در اختیار این سازمان قرار نمی گیرد.


نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی ، با بیان اینکه کارمزد هزینه‌های جابه جایی پول در برخی موارد بسیار زیاد است، اظهار داشت: یک کشور از ایران برای نقل و انتقال پول ۱۱ درصد کارمزد می گیرد، در حالی که اگر ایران به FATF بپیوندد براساس قوانین جهانی این هزینه نیم درصد می شودکه قابل مقایسه با ۱۱ درصد نیست.وی افزود: تفاوت کارمزد ۱۱ درصدی و ۰.۵ درصدی در ارقام میلیارد دلاری و میلیون دلاری رقم بسیار بالایی است که در حال حاضر ایران این هزینه اقتصادی را پرداخت می کند.


چندی پیش علی‌مطهری، نایب رییس مجلس شورای اسلامی در این زمینه به موضوع FATF اشاره کرد و گفت: عده ای می گویند که تصویب لایحه الحاق به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم خیانت به کشور است و این لایحه استعماری است در حالی که واقعیت چیز دیگری است.


مسئولان کشور باید این موارد را برای مردم توضیح دهند و بیان کنند که در صورت عدم تصویب این لایحه چه مشکلاتی برای بانک های ما و مردم ایجاد می شود. نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: تصویب این لایحه هیچ خطری برای ما و برای گروه های مبارزی مانند حزب ا... و حماس ندارد. وی افزود: ولی ما چون با مردم صحبت نمی کنیم، ممکن است عده ای تحت تاثیر تبلیغاتی که صورت می گیرد قرار بگیرند و نگران شوند. در همین راستا مهدی پازوکی، کارشناس اقتصادی نیز با بیان اینکه ایران خود قربانی تروریسم و سردمدار مبارزه با فساد است گفت: ما برای رساندن نظر و صدایمان به جامعه جهانی نیازمند عضویت در « گروه ویژه اقدام مالی» یا همان «اف‌ای‌تی‌اف» هستیم.پازوکی با تحلیل وضعیت اقتصادی کشور و اینکه ایران بهشت دلالان و واسطه گران است گفت: تا کنون اگر دست فسادهای بزرگ اقتصادی در ایران شفاف سازی و مشخص شده نتیجه گزارش همین «اف ای تی اف» است.


کارشناس اقتصادی موافق پیوستن به FATF گفت: پیوستن به «اف ای تی اف» به نفع اقتصاد ایران است.مهدی پازوکی گفت: به نظر من وزارت امورخارجه ایران نیز در اطلاع رسانی در مورد «اف ای تی اف» کم کاری کرده است. اف‌ای تی اف مخالف قانون اساسی کشور ما نیست.او افزود: کسانی که فرار مالیاتی دارند یا سیاسیونی که دغدغه قطع ارتباط با نهادهای سیاسی دیگر را دارند مخالف «اف ای تی اف» هستند.پازوکی افزود: مشکل اقتصاد ایران مشکل مدیریتی است نه قبول یا رد «اف‌ای‌تی اف» ما هرچه از جامعه جهانی فاصله بگیریم منزوی تر می شویم.


مسئولان دقت کنید


به نظر می‌رسد در آینده‌ای نچندان دور لوایح مربوط به FATF تکمیل شود و در مجلس به نتیجه برسد و این هیاهویی که جریان‌های مدعی انقلابی‌گری به راه انداخته‌اند متاثر از احتمال پایان یافتن قصه FATF است زیرا مسائلی در این حد به راحتی که برخی برای مردم به نمایش می‌گذارند تحلیل و تایید نمی‌شود. مسئولانی که به دنبال نیتجه لوایح مذکور هستند باید به گونه‌ای عمل کنند که در آینده مانند برجام روزنه‌هایی برای ضربه زدن به ملت ایران وجود نداشته باشد و تنها گره‌ای از مشکلات مردم باز کند نه آنکه مانند برجام خود گره‌ای جدید شود.


منبع: روزنامه قانون، شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷


1497

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب