web
stats
منطق رئیس جمهور و عبور از دشورای های تحریم
en کد مطلب: 55060 | تاریخ مطلب: 1397/07/01
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

منطق رئیس جمهور و عبور از دشورای های تحریم

ایران تمام توان خود را برای بی اثر کردن تحریم ها بکار خواهد بست. سامانه ضد تحریم، سلاح قدرتمندی است برای کشورها که دستاوردهای آن کمتر از دیگر سلاح های نظامی موجود جهت بازدارندگی کشورها نیست، بنابراین شایسته است دنیا نیز برای بی اثر کردن سلاح تحریم ها متحد شود.

منطق رئیس جمهور و عبور از دشورای های تحریم

رئیس جمهور باور دارد که بی تردید در مسیر افزایش فشار از طرف آمریکا به ملت ایران مشکلاتی برای ما به وجود آمده است و خواهد آمد، اما ما از این پیچ تاریخی با عزت و سربلندی عبور خواهیم کرد.


منطق منطبق بر باور رئیس جمهور در توانایی عبور عزتمند از دشواری های تحریم برخواسته از سال ها تجربه او در سطوح عالی مدیریتی و آگاهی از توانمندی های کشور در حوزه های مختلف و توجه به ناخرسندی ملت ها از تحقیر آمیز بودن رفتار آمریکا در دهه های اخیر و لزوم دادن پاسخ مناسب به این رفتارها، ناشی می شود.


دو سوال اساسی در این رابطه وجود دارد که پاسخ به آنها بسیار مفید است و آن دو عبارتند از:


1-توانمندی های ایران برای عبور از این مرحله چیست؟


2-عبور از مسیر دشوار تحریم ها علاوه بر عزت و سربلندی برای ایران چه دستاوری برای جامعه جهانی خواهد داشت؟


برای پاسخ دقیق به این سوال ها لازم است زوایای مختلفی از شرایطی که پیش روی کشور بوده است از طریق مقایسه آماری بررسی و نتایج تبین شود. آنچه بیان می شود واقعیت های تاریخی یا  اقتصادی است که به سادگی از طریق اسناد و مدارک موجود یا آمارهای منتشر شده، قابل اثبات است. برای روشن شدن موضوع مقدمه ای بر هر دو سوال بیان می شود و پاسخ کامل به این سوال ها  ذهن های کنجکاوی را که توانایی تحلیل دقیق مسایل را دارند، می طلبد.


1- برای پاسخ به سوال اول می دانیم که آمریکا و همراهانش در دو مرحله از طریق فشار اقتصادی و به منظور تامین خواسته های خود، ایران را تحت فشار قرار داده اند. ابتدا قبل از انقلاب، تحریم ها و فشار اقتصادی منجر به کودتای ننگین 28 مرداد شد. بعد از انقلاب نیز از طریق تحریم های پی در پی، نظام اسلامی را تحت فشار قرار دادند.


اگرچه در نتیجه این تحریم ها دشواری هایی حادث شد و راه رشد و تعالی با موانعی همراه گردید، اما نگرانی هایی که کشورهای تحریم کننده و حمایت کننده تحریم ها دارند بسیار بیشتر از فشاری است که مردم ایران تحمل می کنند و ادامه این روند در شرایط خاص توانسته پیروزی های بزرگی در ایجاد وحدت ملی و توانمند سازی تولید ایرانی داشته باشد. برای درک صحیح وضعیت ایران در شرایط فعلی با شرایط سال های 1332 تا انقلاب اسلامی، با وجود فراز و فرودهای فراوان بعد انقلاب و فضاهای بسیاری که برای بهبود وضعیت کشور وجود داشته و دارد، شواهد حاکی از آن است که حاکمیت ملی، خودباوری و تسلط کامل اراده مردم بر سرنوشت شان با اقتدار در کشور جاری بوده و اندک تردیدی در ادامه این روند وجود ندارد. بازبینی گوشه ای از برتری امروز نسبت به قبل نشان می دهد که مسیر صحیحی که انتخاب شده می تواند دستاوردهای بسیاری به همراه داشته باشد.


گوشه ای از این دستاوردها عبارتند از:


الف- با دست توانای همه دلسوزان و علاقمندان کشور، توانمندی علمی ایران در بسیاری از رشته ها قابل تحسین است و پیوندی که بین مراکز علمی و تولیدی در جریان است نوید بخش آینده بهتر و روشن تر می باشد. مقام هایی که فرزندان کشور در مسابقات علمی کسب نموده اند، اختراعاتی که ثبت شده و تکنولوژی هایی که بکار گرفته شده نشان از توانمندی های بسیاری دارد.


ب- در حال حاضر ارز مورد نیاز تنها از فروش نفت تامین نمی شود، بلکه صادرات محصولات پتروشیمی، محصولات تولید شده از آهن، مصالح ساختمانی، روغن معدنی  و صدها کالای تولید داخل توانایی تامین ارز مورد نیاز کشور را دارد. دانش فنی و خدمات مهندسی بخش مهمی از توانایی ایران برای عرضه به بازار جهانی است و این توانمندی ها قابلیت  ارز آوری بالایی دارد.


ج- صنایع نفت و گاز ایران بعنوان یکی از صنایع مهم کشور که وابستگی زیادی به منابع انسانی خارجی و تجهیزات فنی و مهندسی وارداتی داشت، امروز به دست توانمند فرزندان کشور در حال رشد و بالندگی است و تمام تجهیزات مورد نیاز در داخل تامین می شود. در صنعت هواپیمایی و به عبارتی صنایع با تکنولوژی بالا قدرت فرزندان کشور بی نظیر است. این موضوع هنگامی لذت بخش است که صحبت های تولیدکنندگان کالا و تولیدکنندگان فکر و دانش شنیده شود. زمانی نه چندان دور اگر ایران فقط از واردات بنزین تحریم می شد، مشکلات بسیاری فراروی مردم بود ولی این مشکل با توسعه پالایشگاه ها و استفاده از گاز طبیعی بعنوان سوخت جایگزین برطرف شده است.


د- در حوزه نظامی شگفتی هایی که هر روز خلق می شود دشمنان کشور و ملت ایران را به وحشت انداخته و دستاوردهای بی نظیری برای صلح و امنیت منطقه به همراه داشته است. این دستاوردها در شرایطی رخ می دهد که بودجه نظامی کشور در داخل نسبت به سایر بخش ها کمتر و در مقایسه با بودجه نظامی کشورهای ضعیف منطقه نیز ناچیز است و آنچه تولید می شود و آزمایش می شود و بکار گرفته می شود حاصل اراده و نبوغ و اردات فرزندان این مرز و بوم به دین، نظام و کشورشان است.


این ها تنها گوشه هایی از توانمندی ایران و شرایط پیش روی کشور است که زمینه را برای عبور از این پیچ تاریخی فراهم نموده و بخشی از باور رئیس جمهور در توانایی عبور عزتمند از دشورای های تحریم است.


2-برای پاسخ به سوال دوم نگاهی به رفتار استکباری آمریکا با کشورهای جهان نشان می دهد که این کشور برای تحمیل ارداه خود و دستیابی به خواسته هایش  از انواع سلاح ها استفاده نموده است. در جنگ با ویتنام سال ها با انواع و اقسام سلاح های نظامی جنگید، بر علیه مردم ژاپن سلاح هسته ای به کار برد و نفرت انگیزترین حادثه تاریخ را رقم زد. در افغانستان و عراق سلاح های خود را آزمایش کرد.در کره جنایت ها خلق نمود.


در مقابل کشورها برای دفاع در مقابل خواسته های نامشروع اقدام به ساخت سلاح های  بازدارنده نمود. برای اینکار هزینه های بسیاری که می تواند صرف رفاه عمومی کشور ها شود، به انحراف می رود.


موشک ها و ضد موشک های فراوانی توسط آمریکا برای استفاده علیه منافع کشورها و تسلیم نمودن آنها ساخته شد و در مقابل کشورهای دنیا نیز در حد توان، سلاح های گوناگونی ساخته و آزمایش کردند که کمترین هزینه آن برای نسل فعلی و نسل های آیند تخریب محیط زیست بوده است.


آمریکا از سلاح تحریم و با ابزار سازمان های بین المللی از شورای امنیت گرفته تا صندوق بین المللی پول، بانک جهانی  و سازمان تجارت جهانی برای تامین خواسته های خود و تسلط بر کشورها استفاده نموده است. کشور شیلی وقتی اقدام به ملی نمودن منابع مس نمود، این آمریکا بود که با کمک بانک جهانی بیشترین فشار ها را بر این کشور تحمیل نمود تا جهان رسوایی حاکم نمودن یک دیکتاتور را در پرتو شعارهای دروغین حمایت از دمکراسی نظارگر باشد.


انتظار براین است که همانگونه که برای مقابله با موشک، سامانه های ضد موشک ساخته می شود برای مقابله با تحریم ها که حاکمیت ملی کشورها را تهدید می کند سامانه های قوی ضد تحریم برقرار شود. این سامانه چیزی جز تدبیر و خردورزی و اراده محکم برای گذر از شرایط نیست.


کشورهای دنیا می دانند که این سلاح اگر بر ایران عزتمند کارگر افتد فردا بر علیه آنها خواهد بود تا حاکمیت و غرور ملی آنها را نشانه رود. ایران تمام توان خود را برای بی اثر کردن تحریم ها بکار خواهد بست.


سامانه ضد تحریم، سلاح قدرتمندی است برای کشورها که دستاوردهای آن کمتر از دیگر سلاح های نظامی موجود جهت بازدارندگی کشورها نیست، بنابراین شایسته است دنیا نیز برای بی اثر کردن سلاح تحریم ها متحد شود.


 


**گروه ایرنا مقاله


از: امین عربی، مشاور استاندار فارس


پژوهش**1885


 

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب