web
stats
تلاش رهبران ۲ کره برای رسیدن به صلح پایدار
en کد مطلب: 55557 | تاریخ مطلب: 1397/07/24
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

تلاش رهبران ۲ کره برای رسیدن به صلح پایدار

با آغاز قرن جدید رهبران شبه جزیره کره تصمیم گرفتند گام هایی در مسیر رسیدن به صلح پایدار بردارند. برقراری دیدارهایی در سال های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۷ میان آنها روزنه های امیدی برای تحقق این هدف بود؛ اما تغییر در رهبری پیونگ یانگ و همچنین ادامه سیاست های افزایش توانمندی موشکی و هسته ای کره شمالی این حرکت بطئی را متوقف کرد.

تلاش رهبران ۲ کره برای رسیدن به صلح پایدار

سومین دیدار رهبران دو کره در پیونگ یانگ با تاکید تبدیل شبه جزیره به سرزمین صلح بدون سلاح هسته‌ای و غیرنظامی کردن مرزهای مشترک به پایان رسید.


آغاز جنگ دو کره در سال ۱۹۵۱ منازعه میان دو بلوک شرق و غرب را که با پایان جنگ جهانی دوم شروع شده بود، عینیت بخشید. رقابت اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده آمریکا در شکل حمایت از طرفداران نظام کمونیستی و سرمایه داری در شبه جزیره کره، نشانگر عزم دو قدرت برای گسترش جهانی نفوذ خود حتی با ابزار نظامی و در قالب جنگ‌های نیابتی بود.


در نهایت نیز، این نبرد در سال ۱۹۵۳ به تقسیم کره در مدار ۳۸ درجه شمالی منتهی شد که تا به امروز آثار زیان بار آن برای مردم آن منطقه ادامه دارد.


فروپاشی شوروی و کاسته شدن از توان مسکو برای حفظ مناطق تحت نفوذ خود، به تقابل و درگیری‌های شبه جزیره کره پایان نداد. در این میان آمریکا در راستای تداوم بخشی حضورش در شرق آسیا توافق نامه‌های نظامی-امنیتی با ژاپن و کره جنوبی به امضا رساند. در طرف مقابل، کره شمالی تلاش کرد با تمرکز بر ارتقا توانمندی‌های نظامی بقای نظام کمونیستی خود را در برابر تهدیدات آمریکا و متحدانش تضمین کند.


دستاورد رقابت‌های ۷۰ ساله در شبه جزیره کره، عمق بخشی به سوء ظن رهبران سئول و پیونگ یانگ نسبت به سیاست‌های یکدیگر، افزایش هزینه‌های‌های دفاعی، امنیتی شدن فضای منطقه شرق آسیا و متاثر شدن رشد اقتصادی دو کره از جو موجود بود.


با آغاز قرن جدید رهبران شبه جزیره کره تصمیم گرفتند گام‌هایی در مسیر رسیدن به صلح پایدار بردارند. برقراری دیدارهایی در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۷ میان آنها روزنه‌های امیدی برای تحقق این هدف بود؛ اما تغییر در رهبری پیونگ یانگ و همچنین ادامه سیاست‌های افزایش توانمندی موشکی و هسته ای کره شمالی این حرکت بطئی را متوقف کرد.


تا آنکه در اوایل سال ۲۰۱۸ برخی از رسانه‌ها از احتمال تصمیم مقامات دو کره برای انجام دوباره دیدارها خبر دادند. حضور خواهر کیم جونگ اون در مسابقات المپیک ۲۰۱۸ که در کره جنوبی برگزار شد، موید این اخبار بود. در نهایت این گمانه زنی‌ها با اعلام رسمی دیدار رهبر کره شمالی با مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی به پایان رسید.


این ملاقات در ابتدای اردیبهشت ماه گذشته در روستای مرزی پانمونجوم و در مکانی موسوم به خانه صلح در منطقه غیرنظامی صورت گرفت. در این نشست رهبران دو کشور بر دستیابی صلح دائم میان و خلع سلاح تاکید کردند و وعده دادند که تا آخر سال ۲۰۱۸، پایان جنگ کره را اعلام کنند.


این مساله با توجه به اینکه دو کره از سال ۱۹۵۳ تاکنون به لحاظ فنی در حالت جنگی به سر می برند و عدم تخاصم تنها به واسطه آتش بس ادامه یافته است، برای مردم و رهبران شبه جزیره از اهمیت بالایی برخوردار است.


همچنین در این ملاقات تاریخی، کیم جونگ اون به دعوت «مون جائه این» با عبور از خط صفر مرزی برای لحظاتی در خاک کره جنوبی ایستاد تا پس از ۷۰ سال، وی اولین رهبر کره شمالی نام بگیرد که قدم در این کشور گذاشته است.در ادامه این روند، دومین دیدار سران پیونگ یانگ و سئول در ۵ خرداد در همان روستای قبل برگزار شد.


اهمیت ملاقات دوم در ایفای میانجیگری رئیس جمهور کره جنوبی برای زمینه‌سازی نشست ترامپ و کیم جونگ اون بود. همچنین در این دیدار دو طرف پذیرفتند ملاقات سوم آنها در پیونگ یانگ انجام شود.در فاصله ۵ خرداد تا ۲۷ شهریور که پیونگ یانگ میزبان مون جائه این شد، در سطوح پایین تر مذاکراتی میان مقام‌های سیاسی و نظامی دو کره صورت گرفت. نتایج مثبت این گفتگوها باعث شد تا رهبران دو کشور مصمم شوند یک بار دیگر دور یک میز بنشینند.


با توجه این تحولات، مون جائه این وارد پیونگ یانگ شد. ماحصل دو دور گفتگو رهبران دو کره در پایتخت کره شمالی تاکید آنها بر تبدیل شبه جزیره به سرزمین صلح بدون سلاح هسته ای و تهدید هسته ای و توافق در زمینه غیرنظامی کردن مرز مشترک بود. در همین رابطه کیم جونگ اون و مون جائه این متعهد شدند شماری از پست‌های بازرسی خود در مناطق مرزی را تعطیل و این منطقه را از تجهیزات نظامی تخلیه کنند.


حضور مشترک دو کره در بازی‌های المپیک سال ۲۰۲۰ توکیو، اقدام در جهت کسب میزبانی مشترک بازی‌های المپیک ۲۰۳۲ و به هم پیوستن خطوط آهن دو کشور از دیگر مسائل طرح شده در این دیدار بود.علاوه براین مون جائه این اعلام کرد پیونگ‌ یانگ موافقت کرده است تا «برای همیشه» سایتهای آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی خود را ببندد و به بازرسان بین‌المللی اجازه دهد تا بر این روند نظارت داشته باشند. وی افزود کرۀ شمالی آماده است تا در صورت مشاهدۀ رفتاری مناسب از سوی آمریکا، قدم‌های بیشتری در راستای غیرهسته‌ای کردن این کشور بردارد و از جمله اقدام به بستن راکتور هسته‌ای یونگ‌بیون کند.


در همین خصوص کیم جونگ اون با بیان اینکه کشورش موفق شده تاکنون به بمب‌های اتمی دست یابد اظهار داشت کره شمالی در بعد اقتصادی عقب مانده است و در مقایسه با کشورهای توسعه یافته، کمبودهای زیادی دارد، لذا پیونگ یانگ مایل است مناسبات خود را با سئول تقویت کند. وی همچنین نسبت به حضور خود در پایتخت کره جنوبی برای نشست بعدی ابزار تمایل کرد.گفتنی است توافقات دو کره و تاکید آنها بر عاری سازی منطقه از تسلیحات اتمی واکنش‌های مثبتی در جهان برانگیخت.


دیدار تاریخی رهبران دو کره از نگاه بنیان‌گذار انجمن خبرنگاران آسیا


دیدار تاریخی رهبران دو کره به تازگی در پیونگ‌یانگ در حالی رخ داد که این سومین ملاقات رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی با رهبر کره‌شمالی پس از برگزاری مراسم تحلیف وی در اواخر مه است.به گزارش ایسنا، لی سانگ کی، بنیان‌گذار و رئیس پیشین انجمن خبرنگاران آسیا در یادداشتی که در اختیار ایسنا قرار داد، با این مقدمه نوشته است: شبه‌جزیره کره متاسفانه در سال ۱۹۴۵و پس از استقلال از ژاپن به دو قسمت تقسیم شد. از آن زمان به مدت ۷۳سال شبه‌جزیره کره به دو قسمت کره‌شمالی و کره‌جنوبی تقسیم شده و میلیون‌ها شهروند از خانواده‌هایشان جدا شده و زندگی فاجعه‌باری داشتند. مناقشات متعددی در طول این مدت رخ داده و شهروندان و سربازان بسیاری قربانی شده‌اند .


تلاش‌ها برای بهبود وضعیت از زمان تشکیل دولت جدید در کره‌جنوبی افزایش یافته است. با این حال، توفیقات اساسی در ماه ژوئن سال ۲۰۰۰زمانی آغاز شد که کیم دائه جونگ، رئیس‌جمهوری وقت کره‌جنوبی با کیم جونگ ایل، رهبر کره‌شمالی در پیونگ‌یانگ دیدار کرد. از آن زمان رهبران دو کشور در مواردی ملاقات‌هایی داشته‌اند که از آن جمله می‌توان به دیدار رو مو هیون، رئیس‌جمهوری وقت کره‌جنوبی با کیم جونگ ایل در اکتبر ۲۰۰۷اشاره کرد. هرچند نتایج ملموسی از این دیدارها به تدریج حاصل آمد اما با این حال لی‌میونگ باک و پارک گئون هیه به عنوان روسای جمهور کره‌جنوبی این ملاقات‌ها را ادامه ندادند.در ملاقاتی که به تازگی برگزار شد، انتظار می‌رفت کره‌شمالی تعهد واضح خود را در قبال خلع سلاح هسته‌ای اعلام کند.


رهبر جوان کره‌شمالی بر امر توسعه اقتصادی تمرکز کرده است. مذاکرات میان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و او در سنگاپور که ماه ژوئن برگزار شد، هم متمرکز بر همین موضوع بود. افزون بر موضوع خلع سلاح هسته‌ای، همکاری اقتصادی میان دو کره از جمله موضوعات مطرح شده در ملاقات دو طرف است. دو کره در منطقه کائسونگ در سال ۲۰۱۴مجتمعی صنعتی به راه انداختند که به مدت ۱۲سال کارایی داشت. این مجتمع اما در سال ۲۰۱۶بسته شد تا همکاری‌های اقتصادی میان دو طرف متوقف شود. محصولات تولیدشده توسط کارگران ماهر کره‌شمالی توجه بسیاری را چه در کره و چه در سایر کشورها جلب کرد و به طور قطع با بسته شدن این مجتمع صنعتی تولیدات مشترک دو کره به بن‌بست رسید.


موضوع دیگری که میان دو طرف مطرح است، خطوط راه‌آهنی است که دو کره را به یکدیگر متصل می‌کند. خطوط راه‌آهن و جاده‌ها میان دو کره در اوایل سال‌های ۱۹۰۰ساخته شد تا منطقه بوسان کره‌جنوبی و منطقه سینوئیجو کره‌شمالی را به یکدیگر وصل کند. با این حال این اتصال به دنبال جدا شدن دو کشور قطع شد. نشست اخیر شامل مذاکراتی جدی برای ایجاد اتصال و ارتباط میان دو کره است و در آن موضوع استفاده از خطوط راه‌آهن مطرح شده که می‌تواند این امکان را فراهم سازد که شهروندان از طریق کره و چین و جاده ابریشم به سمت ایران نیز مسیر حرکت داشته باشند. حتی این ایده مطرح است که شهروندان کره‌ای از طریق راه‌آهن بتوانند چشم به شگفتی‌های امپراتوری پارسی بگشایند و در نهایت به تهران برسند.


گفته‌های نیاکان ما به ما یادآوری می‌کند که اگر چیزی در رویاهای همه ما باشد، برایمان قابل تحقق است.در نهایت این مذاکرات با محوریت از سرگیری جهانگردی در منطقه کوهستانی معروف کومگانگ است که از نوامبر سال ۱۹۹۸تا ژوئیه ۲۰۰۸تعداد کثیری از گردشگران داخلی و خارجی از آن بازدید کرده‌اند. در بهار ۲۰۰۷، ۲۰۰عضو فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران از سراسر جهان برای گفت‌وگو درباره صلح جهانی گردهم آمدند.


من از کره‌شمالی هفت بار بازدید کرده‌ام؛ دو بار پیونگ‌یانگ، چهار بار کومگانگ و یک بار کائسونگ. هر بار که به این کشور رفته‌ام از خود پرسیدم که اگر پرنده‌ها می‌توانند به آسانی بر فراز مرزها پرواز کنند، چرا ما انسان‌ها نتوانیم این کار را بکنیم؟ بله، ما خودمان را پشت دیوارهایی که ساخته‌ایم محدود می‌کنیم. این نشست فرصتی فراهم ساخت که دیوار منطقه حائل را از بین ببریم تا امکان سفر و تعامل آزاد فراهم آید. ما امیدواریم شهروندان ایران از رویاهای ما حمایت کنند. ما می‌خواهیم روزی فرا برسد که دیدن شگفتی امپراتوری پارسی صرفا از طریق سوار شدن به یک قطار در سئول، عبور از پکن و رسیدن به تهران محتمل باشد.


«مرد موشکی» چه خوابی برای ترامپ دیده است؟


بسیاری از مقامات آمریکایی نگران هستند رهبر کره شمالی با نقشه‌ای زیرکانه امتیازات فراوانی از ترامپ گرفته و معادلات در شبه جزیره را به نفع خود به پایان برساند.به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، دونالد ترامپ و رهبر کره شمالی احتمالا در ماه اکتبر دیدار مجددی با هم خواهند داشت. اما سوالی که در این بین مطرح می‌شود این است که آیا ممکن است شرایط چندان مساعد پیش نرود؟ بله این احتمال وجود دارد.


در نشست اول بین دو طرف که در سنگاپور انجام شد بیانیه مشترکی امضاء شد و طرفین به تلاش برای خلع سلاح کامل در شبه جزیره متعهد شدند. حتی اخیرا نیز رهبر کره شمالی در نامه‌ای به ترامپ اعلام کرده که خواستار خلع سلاح شبه جزیره پیش از پایان دوره اول ریاست جمهوری ترامپ است.اما نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که توافق صلح الزاما به معنی ترویج صلح نبوده و می‌تواند به معنی پایان تمام اهرم‌ها علیه پیونگ یانگ باشد. مایکل گرین، استاد دانشگاه جرج تاون معتقد است که مهمترین تحریم‌ها علیه کره شمالی تحریم‌های قانون تجاریت با دشمن” است.


با این توافق صلح کره شمالی و احتمالا چین و روسیه دیگر الزامی به اجرای این تحریم‌ها نخواهند داشت.کره شمالی و متحدانش، ازجمله کره جنوبی احتمالا حضور نظامی آمریکا در شبه جزیره را زیر سوال خواهند برد و تهدیدی برای توافق معرفی خواهند کرد. به عبارت دیگر کره شمالی می‌تواند به تمام آنچه چندین دهه به دنبال آن بود بدون تعهد به انجام هیچ چیزی دست یابد.


ترامپ در جلسات خصوصی سه ماه گذشته خود با رهبر کره شمالی همچنین با شرایط پیونگ یانگ برای خلع سلاح موافقت کرد.مسلما هیچ رهبری بهترین دارایی‌های خود را پیش از دریافت امتیازاتی جالب توجه تقدیم رقیب نخواهد کرد. حال کره شمالی معتقد است که گام‌های خود را در قبال خلع سلاح برداشته و در مقابل توقف آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای و بازگرداندن بقایای سربازان آمریکایی و تخریب یک سایت آزمایش موشکی اکنون زمان اقدام آمریکاست.


شاید برخی تصور کنند که کره شمالی با عدم به نمایش گذاشتن تسلیحات موشکی و هسته‌ای خود در رژه هفتادمین سالگرد تاسیس این کشور به دنبال جلب نظر آمریکا بود. اما این مسئله می‌تواند به این دلیل باشد که رهبر کره شمالی کشورش را به عنوان یک قدرت هسته‌ای قبول داشته و نیازی به نمایش تسلیحات و دستاوردهای خود نمی‌بیند. ترامپ شاید این تصور را داشته باشد که کیم واقعا دوست وی بوده و این دوستی تنها مبنای توافقات بین المللی است.


شاید او تصور کند بوروکراسی‌های اداری و اعضای تیم وی قادر به توافق با رهبر کره شمالی نیستند. ترامپ نیز همانطور که قبلا در بسیاری از موارد مدعی شده ” تنها او می‌تواند این موضوع را حل کند”، ممکن است در دام تعریف و تمجیدهای رهبر کره شمالی افتاده و در این معامله ضرر سنگینی را متحمل شود .بسیاری از مقامات در واشنگتن، سئول، توکیو و مناطق دیگر نگران نشست بعدی ترامپ و کیم هستند. آنها نمی‌دانند ترامپ قصد دارد در این نشست از چه موضوعاتی صحبت کند و چه امتیازاتی به کره شمالی بدهد.


منبع: روزنامه اطلاعات، دوشنبه ۱۶ مهر۱۳۹۷


1497

. انتهای پیام /*
 

همایش بین المللی بازخوانی آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی ایران-

مجتمع آموزشی عالی علوم انسانی برگزار می کند:

همایش بین المللی بازخوانی آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی ایران-

1 از 4

کارگاه بازیابی اسناد سازمان ملل متحد

دانشگاه تهران برگزار می کند:

کارگاه بازیابی اسناد سازمان ملل متحد

2 از 4

نوروز و صلح

سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری برگزار می کند:

نوروز و صلح

3 از 4

اهداف و بسترهای برنامه هسته ای عربستان

پژوهشگاه مطالعات خاورمیانه برگزار می کند:

اهداف و بسترهای برنامه هسته ای عربستان

4 از 4

تازه ترين مطالب