web
stats
برندگان «ایده های بزرگ»
en کد مطلب: 55592 | تاریخ مطلب: 1397/07/18
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

طبیعت و فناوری برای رشد اقتصادی گرد هم آمدند؛

برندگان «ایده های بزرگ»

ویلیام نوردهاوس و پاول رومر دو اقتصاددان امریکایی به خاطر ترکیب مساله گرمایش جهانی و فناوری های نوین با مسائل اقتصادی برنده جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۱۸ شدند.آکادمی نوبل ایده های این دو اقتصاددان را از سر اهمیت و نتایج مثبتی که داشته اند و خواهند داشت، ایده های بزرگ خوانده است.

برندگان «ایده های بزرگ»

رومر و نورد هاس‌ نوبلیست‌های اقتصاد 2018 شدند


 ویلیام نوردهاوس و پاول رومر دو اقتصاددان امریکایی به خاطر ترکیب مساله گرمایش جهانی و فناوری‌های نوین با مسائل اقتصادی برنده جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۱۸ شدند.


در بیانیه آکادمی نوبل درباره دلایل اعطای این جایزه به آنها آمده است که یافته‌های ویلیام نوردهاوس و پل رومر «به‌طور چشمگیری محدوده تحلیل‌های اقتصادی را گسترش داده است».


به گفته آکادمی نوبل، این دو اقتصاددان امریکایی مدل‌هایی تهیه کرده‌اند که کنش متقابل اقتصاد بازار با طبیعت و دانش را نشان می‌دهد. ویلیام نوردهاوس از دانشگاه ییل اولین فردی است که مدلی کمیتی در مورد کنش بین اقتصاد و آب و هوا تهیه کرد. ابزاری که او معرفی کرده است، توانایی شبیه‌سازی اقتصاد و محیط زیست و فرضیه‌های جایگزینی درباره کنش بنگاه اقتصادی و طبیعت (که شامل سیاست‌های مربوطه نیز شامل می‌شود) را به جهانیان عرضه می‌کند.


آکادمی نوبل ایده‌های این دو اقتصاددان را از سر اهمیت و نتایج مثبتی که داشته‌اند و خواهند داشت، ایده‌های بزرگ خوانده است.


چوب جادویی تکنولوژی


پل مایکل رومر، اقتصاددان و استاد دانشگاه نیویورک متولد ۷ نوامبر ۱۹۵۵ است. رومر فرزند یک سیاستمدار اهل کلرادو است. اما بر خلاف خانواده خود به تحصیل در ریاضیات، فیزیک و نجوم مشغول شد. کار اقتصادی رومر از دانشگاه‌ ام‌ای تی آغاز و در نهایت در دانشگاه شیکاگو به پایان رسید.


قبل از ورود به دانشگاه نیویورک، رومر در مدرسه کسب‌وکار استنفورد به تدریس مشغول بود. او قبل از استنفورد، در دانشکده اقتصاد دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، دانشگاه شیکاگو و دانشگاه روچستر نیز سابقه تدریس داشت. برنده نوبل اقتصاد، استادیار دفتر ملی تحقیقات اقتصادی و همکار آکادمی علم و هنر امریکاست. رومر همچنین به عنوان پژوهشگر مدعو در مرکز توسعه جهانی در واشنگتن و موسسه مک‌دونالد لوریه اتاوا حضور دارد. در سال ۲۰۰۲، او جایزه رکتنوالد را برای پژوهش روی نقش ایده‌ها در رشد اقتصادی پایدار از آن خود کرد.


رومر به عنوان یکی از بنیانگذاران اصلی «تئوری جدید رشد» شناخته می‌شود. در این تئوری، رشد اقتصادی مختص به اضافه کردن نیروی کار به سرمایه نیست. این تئوری بیان می‌کند که رشد اقتصادی با به‌کارگیری ایده‌های بهتر و جدید که همان پیشرفت فناوری است، حاصل می‌شود. از این رو تئوری جدید رشد، علم اقتصاد را از یک «علم ثروت» که بیانگر کمیابی و بازده‌های نزولی به مقیاس است، به علمی که بیانگر پیشرفت ثابت و پتانسیل‌های نامحدود است، تبدیل می‌کند.


برخی مردم فکر می‌کنند با توجه به افزایش جمعیت جهان، زندگی انسانی باید هر روز بدتر شود، انواع و اقسام بیماری‌ها، قحطی مواد غذایی به دلیل افزایش جمعیت، تغییر اکوسیستم و گرمای زمین از مواردی است که وضعیت زندگی را در آینده سخت‌تر می‌کنند. اما رومر معتقد است فناوری‌های جدید راه را برای رشد اقتصادی بیشتر و زندگی بهتر فراهم می‌کنند.


رومر در توضیح رشد اقتصادی در قبال افزایش تکنولوژی، معتقد است، «ایده‌های نو» فرصت همکاری بین افراد را ایجاد می‌کنند، همکاری‌های افراد به مرور زمان به سمت تعامل بین دو کشور می‌رود و درگذر زمان، جهان از ایده‌های تازه و فناوری‌های مدرن بهره می‌برد. رومر، قوانین و نهادهای کارا را از ابزارهای ایجاد مسیر رشد هموارتر و متفاوت‌تر در کشورهای توسعه‌نیافته می‌داند.


جنجال‌های علمی پل رومر ادامه داشت تا سپتامبر 2016 که با انتشار مقاله‌ای، سه دهه تلاش اقتصاددانان حوزه کلان را زیر سوال برد. رومر آمریکایی در مقاله خود انتقاد بی‌سابقه‌ای به پژوهشگران حوزه اقتصاد کلان کرد و بی‌توجهی به آمارهای واقعی توسط اقتصاددانان کلان را زنگ هشداری برای عدم مشاهده واقعیته‌های اقتصادی، قلمداد کرد. از نظر مجله تایم، پل رومر، یکی از 25 اقتصاددان پرنفوذ آمریکا است. این مجله چند سال پیش رومر را به عنوانی یکی از اقتصاددانانی که تحولی شگرفت در اقتصاد کلان ایجاد می‌کند، معرفی کرد. او یکی از اقتصاددانان ارشد بانک جهانی است.


رومر در اظهار نظر خود بعد از دریافت جایزه گفت: اگر از الان شروع کنیم، می‌توان تغییرات آب و هوایی را متوقف کرد. رومر در تماس تلفنی با روزنامه گاردین تاکید کرد: در تلاش برای کاهش اثرات (جانبی) کربن دی اکسید بر محیط زیست هستیم. این کار سخت‌تر از آنچه پیش‌بینی می‌کردیم، نیست.


همه برای محیط زیست


ویلیام نورد هاوس اقتصاددان متولد نیوجرسی است. در سال 1963 کارشناسی اقتصاد را از دانشگاه ییل دریافت کرد و برای ادامه تحصیل به موسسه تکنولوژی ماساچوست رفت. سال 1967 تحصیل وی در این موسسه به پایان رسید و در همان سال نیز به عضویت مجمع مدرسان دانشگاه ییل درآمد. برای نورد هاوس دانشگاه ییل نقطه آغازی برای عضویت در جامعه پژوهشگران اقتصادی آمریکا بود.


نورد هاوس از 1977 نیز به عضویت شورای مشاوران اقتصادی درآمد و با توجه به سوابق علمی و مقالات آکادمیکش علاوه بر سمت استادی دانشگاه، معاونت اقتصادی فدرال‌رزرو بوستون را نیز بر عهده گرفت. وی از همان ابتدا تمرکز خود را بر محیط زیست و ارتباطش با اقتصاد گذاشت. نورد هاوس در این خصوص دو کتاب نیز منتشر کرده است. «استفاده بهینه از منابع انرژی» و «گرم شدن کره زمین» از کتاب‌های وی در زمینه محیط زیست و اقتصاد است.


نورد هاوس به عنوان یک اقتصاددان که تبحر خاصی در مسائل زیست محیطی نیز دارد، در مصاحبه‌ای با گاردین به‌شدت نسبت به پیمان کیوتو انتقاد کرد و آن را یک قمار بی‌پروایانه و جریمه شرکت کشورها در کنگره تغییرات آب و هوایی کپنهاگ عنوان کرد.


نورد هاوس معتقد بوده است پیمان آب و هوایی کیوتو این اجازه را به کشورهای صنعتی می‌دهد که مطابق الگوی ارایه شده (در این پیمان)، سهمی از اعتبار کربن کشورهای در حال توسعه را بخرند، و مواد زائد و سمی خود را به این کشورها ببرند یا به جای این کشورها، آب و هوا را آلوده کنند.


نکته جالب در خصوص نورد هاوس این است که وی اولین کسی بود که هزینه جنگ آمریکا در عراق را بالغ بر دو هزار میلیارد دلار تخمین زد و ادامه جنگ را به هیچ عنوان به نفع اقتصاد کشورش نمی‌دانست.


تعامل با رشد


علم اقتصاد، تخصیص منابع محدود با توجه به نیازهای نا محدود است. طبیعت (به خاطر منابع محدود) به عنوان عامل بازدارنده رشد اقتصادی محسوب می‌شود و دانش بشر حد و مرز چگونگی برخورد با محدودیت منابع را تعیین می‌کند.


رومر نشان می‌دهد چگونه دانش (در کنار منابع محدود) به مانند یک راننده، رشد بلندمدت اقتصادی را ممکن می‌سازد. راه‌حل رومر (که در سال 1990 منتشر شد) پایه‌ای از آنچه امروز تحت عنوان «تئوری رشد درونی» نامیده می‌شود، است. این نظریه به صورت مفهومی و عملی‌، توضیح می‌دهد که چگونه ایده‌های تکنولوژیکی برای هر کالا متفاوت است و بسته به شرایط بازار، درجاتی از پیچیدگی را با خود به همراه دارد. تئوری رومر منجر به سیاستگذاری‌های نوینی در خصوص رونق و رشد بلندمدت اقتصادی شده است.


یافته‌های نورد هاوس نیز به تعاملات بین طبیعت و جامعه می‌پردازد. نورد هاوس از سال 1970 روی این موضوع کار می‌کند. وی به عنوان یک اقتصاددان نگرانی‌های زیادی در خصوص ارتباط میان احتراق سوخت‌های فسیلی و گرمای زمین دارد. نورد هاوس اولین فردی است که به مدل ارزیابی یکپارچه در خصوص تعاملات اقتصادی و محیط زیست رسید. مدل نورد هاوس تلفیقی از فیزیک، شیمی و اقتصاد است.


پل رومر و ویلیام نورد هاوس در مدل‌سازی‌های خود متدلوژی بنا کرده‌اند که علل و پیامدهای نوآوری‌های تکنولوژیکی را بر تغییرات آب و هوایی بررسی کرده است. رومر و نورد هاوس جواب قطعی در مورد میزان اثرگذاری تکنولوژی بر محیط زیست نمی‌دهند اما یافته‌های آنها بشر را به پاسخ این سوال «که چگونه به رشد اقتصادی پایداری (با منابع محدود) دست یابیم؟» نزدیک‌تر می‌کند.


رومر و نورد هاوس ابزار جدیدی را برای تجزیه و تحلیل رشد بلندمدت طراحی کرده‌اند. از منظر جهانی، تغییرات تکنولوژیکی و آب و هوایی جنبه‌های کلیدی رشد بلندمدت اقتصادی هستند و بر جنبه‌های مختلف اقتصاد یک کشور تاثیر می‌گذارد هر چند که بسیاری از اقتصاددان، تکنولوژی را به عنوان عامل خارجی تاثیرگذار بر رشد اقتصادی در نظر می‌گیرند اما رومر و نورد هاوس ثابت کردند، تکنولوژی با تاثیری که بر محیط زیست می‌گذارد، می‌تواند مشکل منابع محدود را تا حدودی حل کند.


هر دو اقتصاددان نقطه شروع یکسانی برای مدل‌سازی خود در نظر گرفتند.‌ مدل رشد نئوکلاسیک به عنوان نقطه آغاز مدلسازی رومر و نورد هاوس است. این دو اقتصاددان این مدل رشد را با داده‌های کلیدی اقتصادی، تکنولوژی و آب و هوایی به روز و اصلاح کردند که هر دو در تحلیل‌های خود بر اثرات جانبی کارشان تاکید داشتند. کار مشترک رومر و نورد هاوس راه‌حلی به جوامع تحقیقاتی کشورهای مختلف برای حل مسائل زیست‌محیطی، تامین انرژی‌ و رشد اقتصادی پایدار، تاثیر سیاست‌های دولتی بر محیط زیست ارایه می‌دهد.


نویسنده: آویده علم جمیلی


منبع: روزنامه اعتماد، سه شنبه 17 مهر 1397


1497

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب