web
stats
کانون های تولید جرم زیر گوش کلانشهرها
en کد مطلب: 55626 | تاریخ مطلب: 1397/07/19
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

کانون های تولید جرم زیر گوش کلانشهرها

بر اساس آخرین آمارهای سرشماری نفوس و مسکن در سال 96 جمعیت استان تهران 13 میلیون و 260 هزار نفر بود که با توجه به رشد جمعیت این رقم در سال جاری به 14 میلیون نفر نزدیک شده است، این در حالی است که همه این افراد ساکن پایتخت نیستند.

کانون های تولید جرم زیر گوش کلانشهرها

بر اساس آخرین آمارهای سرشماری نفوس و مسکن در سال 96 جمعیت استان تهران 13 میلیون و 260 هزار نفر بود که با توجه به رشد جمعیت این رقم در سال‌جاری به 14 میلیون نفر نزدیک شده است، این در حالی است که همه این افراد ساکن پایتخت نیستند. در این میان در حدود 2 تا 3 میلیون نفر که دست کمی از یک شهر کوچک ندارند، به‌عنوان جمعیت شناور، صبح‌ها وارد تهران شده و شب هنگام از شهر خارج می‌شوند و عملاً در تهران سکونت ندارند.


به گفته رئیس اطلاع‌رسانی پلیس آگاهی تهران بخشی از جمعیت شناور پایتخت، کسانی هستند که برای انجام اعمال مجرمانه به تهران مراجعه می‌کنند و پس از انجام جرم از شهر خارج شده و در حاشیه شهر مخفی می‌شوند.


سرهنگ بابک نمک شناس دراین باره به «ایران» می‌گوید: مخفیگاه بیشتر افرادی که در تهران مرتکب جرم می‌شوند در حاشیه پایتخت است، زیرا قیمت مسکن در حاشیه‌ها بسیار پایین‌تر از تهران است. این مکان‌ها به نوعی هم محل زندگی و هم محلی برای سازماندهی کردن عملیات مجرمانه گروهی است که در بیشتر موارد در داخل شهر تهران به وقوع می‌پیوندند. بر اساس بررسی‌های انجام شده افرادی که از حاشیه غرب به تهران مراجعه می‌کنند، سرقت‌ها را در همان منطقه غرب انجام می‌دهند تا بتوانند بلافاصله از منطقه خارج شده و به مخفیگاه خود بازگردند این موضوع در شرق و دیگر مناطق تهران نیز صادق است؛ به‌عنوان مثال سارقانی که از مناطقی مانند واوان، مارلیک یا وردآورد وارد می‌شوند در محل‌های نزدیک، اقدام به اعمال مجرمانه می‌کنند یا فردی که از سمت ورامین وارد تهران شده در مناطقی مانند مشیریه ، افسریه مرتکب جرم شده و بلافاصله از محل متواری می‌شود.


 افزایش آمار سرقت‌های خانگی به‌دنبال بی‌ثباتی اقتصادی


بر اساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1395 بیشترین سرقت‌ها مربوط به سرقت خودرو و منازل است که به ترتیب با 40 درصد و 14 درصد، بیشترین رتبه را نسبت به سرقت‌های دیگر به خود اختصاص داده‌اند.


رئیس اطلاع‌رسانی پلیس آگاهی تهران با اشاره به اینکه بالاترین آمار جرایم در پایتخت مربوط به سرقت خودرو و سرقت از خانه‌های مسکونی است، می‌افزاید: متأسفانه بواسطه شرایط بی‌ثبات اقتصادی که در جامعه به وجود آمده، با تراکم پرونده‌های سرقت مواجه هستیم، بسیاری از خانواده‌ها دارایی خود را به طلا، جواهرات و ارز تبدیل کرده و در خانه‌های خود نگهداری می‌کنند، از این‌رو آمار سرقت از منازل مسکونی افزایش یافته است، به‌عنوان نمونه در یک مورد پرونده سرقت، رقمی معادل یک میلیارد تومان از یک منزل مسکونی ربوده شده بود، البته تعداد پرونده‌های این چنینی در مناطق بالای شهر بیشتر از سایر مناطق تهران است.


وی با بیان اینکه تعدد سرقت خرد بسیار بیشتر از سرقت‌هایی با ارزش‌های مالی بالا است، می‌گوید: هرچند ارزش مالی یک فقره سرقت خرد 50 تا 100هزار تومان است، اما در یک سرقت خانگی چندین برابر خسارت به افراد وارد می‌شود، او به خانواده‌ها توصیه می‌کند که از نگهداری حجم بالای طلا و جواهرات و پول نقد در منازل اکیداً خودداری کنند.


سرهنگ نمک شناس در زمینه پیگیری قضایی و تشکیل پرونده افرادی که در حاشیه‌ها زندگی می‌کنند توضیح می‌دهد: برای دستگیری فردی که در حوزه قضایی خارج از تهران مثلاً در حاشیه‌های استان البرز زندگی می‌کند ولی جرم را در تهران انجام داده با هماهنگی مقام قضایی و اعزام واحد نیابت قضایی، پلیس به محل سکونت متهم مراجعه و پس از دستگیری، مجرم را به تهران که در واقع محل وقوع جرم است، باز می‌گرداند. در نهایت پرونده در تهران بررسی می‌شود.


 انگیزه سرقت‌های حاشیه نشین‌ها


رئیس اطلاع‌رسانی پلیس آگاهی تهران با اشاره به اینکه بیش از 50 درصد جرایمی که در تهران اتفاق می‌افتند مربوط به سرقت‌های خرد مانند سرقت‌های داخل خودرو و کیف قاپی است می‌افزاید: سرقت‌های خرد اغلب در اطراف مراکز تجاری اتفاق می‌افتند و مهم‌ترین دلیل و انگیزه سارقان هم نیاز اقتصادی است، بیشتر سرقت‌های خرد، سرقت به عنف و سرقت‌های خشن در مناطق جنوبی پایتخت رخ می‌دهند و سرقت‌هایی مانند کلاهبرداری، در مناطق مرفه و بالای شهر اتفاق می‌افتند. اغلب سارقان خرد، معتاد به مواد مخدر هستند و تأمین هزینه مالی موادمخدر می‌تواند انگیزه اصلی آنها باشد، این افراد بیشتر در حاشیه‌ها ساکن هستند و برخی از آنها ممکن است حتی بی‌خانمان و بلامکان باشند که این امر دستگیری آنها را دشوار می‌کند.


وی در ادامه محیط زندگی و سطح فکری و فرهنگی را از دیگر عوامل مؤثر بر وقوع جرم می‌داند و می‌گوید: کودکی که بی‌سرپرست یا بدسرپرست است نسبت به یک کودک عادی انگیزه‌های بیشتری برای دست زدن به اعمال مجرمانه دارد یا یک متهم پرونده آزارجنسی و کودک آزار احتمالاً خود در کودکی مورد تجاوز و آزار جنسی قرار گرفته است. دراین خصوص نظارت خانواده‌ها بر عملکرد فرزندان بسیار حیاتی است، جوانی که در سنین بلوغ قرار دارد تحت تأثیر هیجان‌های زیاد می‌تواند دست به اقدامات خطرناکی بزند یا جوانی با نیاز مالی که در مناطق جرم خیز با دسترسی آزاد به مواد مخدر زندگی می‌کند، زمینه و انگیزه کافی برای گرایش به اعمال مجرمانه دارد.


 تدابیر نیروی انتظامی برای کاهش جرایم حاشیه نشین‌ها


به‌گفته سرهنگ نمک شناس کنترل مجرمین سابقه دار که عمدتاً حاشیه‌نشین هستند در طول سال در دستور کار پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دارد و در صورتی که در اقدامات پلیسی به این یقین برسیم که مجرم به چرخه وقوع جرم بازگشته حتماً دستگیر شده و سپس در اختیار مراجع قضایی قرار می‌گیرد.


او می‌افزاید: در سال 97 چهار مرحله دستگیری سارقین شهر تهران را انجام داده ایم، در هر طرح حدود 150 نفر دستگیر شده‌اند که در مجموع حدود 600 نفر دستگیری داشته‌ایم که رقم قابل توجهی است.


رئیس اطلاع‌رسانی پلیس آگاهی تهران تصریح می‌کند: در خصوص کاهش آمار جرایمی مانند سرقت، شهروندان باید هشدارهای پلیس را جدی‌تر بگیرند، اگر حتی شهروندان تا 50 درصد هم به‌هشدارهای پلیس توجه کنند، شاهد کاهش قابل توجهی در بحث وقوع جرم خواهیم بود.


سرهنگ نمک شناس در خاتمه با اشاره به اینکه 30 درصد جرایم کل کشور در تهران انجام می‌شود به شهروندان گفت: با جدی گرفتن هشدارهای ایمنی می‌توانند در کاهش آمار جرایم در پایتخت و دیگر شهرهای کشور نقش مؤثری داشته باشند.


**مهسا قوی قلب


منبع: روزنامه ایران، چهارشنبه 18 مهر 1397


1497

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب