web
stats
تعاونی ها؛ راهبرد توسعه ملی
en کد مطلب: 55640 | تاریخ مطلب: 1397/07/18
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

تعاون بستری برای بهبود رشد اقتصادی؛ بخش دوم پایانی

تعاونی ها؛ راهبرد توسعه ملی

آنچه در پی آمده است نگاهی دارد به بخش تعاون و راهکارهای افزایش جایگاه تعاونی ها در اقتصاد ملی که بخش اول آن را دیروز ملاحظه کردید و اینک بخش دوم و پایانی را می خوانید.

تعاونی ها؛ راهبرد توسعه ملی

آنچه در پی آمده است نگاهی دارد به بخش تعاون و راهکارهای افزایش جایگاه تعاونی ها در اقتصاد ملی که بخش اول آن را دیروز ملاحظه کردید و اینک بخش دوم و پایانی را می خوانید:


رئیس اتاق تعاون استان اصفهان با تاکید بر اینکه احیا و راه اندازی تعاونی ها و سازماندهی آن ها از مهمترین اهداف در راستای رسیدن به سهم واقعی تعاونی ها در اقتصاد استان است، از ثبت بیش از هشت هزار تعاونی در زمینه های مختلف تولیدی، خدماتی و توزیعی در استان اصفهان خبر داده و می گوید: از این تعداد حدود ۳ هزار و ۴۰۰ تعاونی در استان فعال هستند. البته فعال بودن این تعداد تعاونی در اصفهان نشان می دهد که هنوز از توان این بخش از اقتصاد آنگونه که باید و شاید استفاده نشده و تعاون به جایگاه حقیقی خود نرسیده است.


وی در تشریح محدودیت های بخش تعاون بیان می دارد: به رغم تصویب قانون مبنی بر برخورداری از ۲۵ درصد تخفیف مالیات و ۲۰ درصد تخفیف حق بیمه شرکت های تعاونی نسبت به شرکت های خصوصی هنوز این امر محقق نشده است.


نامبرده گرفتن مالیات بر ارزش افزوده از تعاونی ها و در مقابل نگرفتن مالیات بر ارزش افزوده از سایر شرکت های بخش خصوصی را نابرابری دانسته و اضافه می کند : اکنون در برخی موارد قانون نیازمند بازنگری است. تعاونی ها می توانند با سرمایه اندک اعضا سرمایه گذاری و اشتغال آفرینی های بزرگی انجام دهند؛ این در حالی است که در ایران هنوز تعاونی به جایگاه حقیقی خود که افزایش سهم در اقتصاد ملی به شمار می آید، نرسیده است.


وی اقتصاد کشور را بیمار دانسته و تصریح می کند : برای بهره گیری از توانمندی بخش تعاون، مسئولان باید توانمندی و ظرفیت تعاونی ها را باور داشته باشند تا به تبع آن تولید افزایش یابد و بیکاری ریشه کن شود. اگر همه مسئولان به جایگاه و نقش جدی تعاونی ها در اقتصاد غیر دولتی توجه کنند بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.


بهرامی با بیان این که هیچ کمبودی در تولید و توزیع کالاهای اساسی در کشور ما وجود ندارد ، بیان می دارد : تعاونی ها برای اشتغالزایی، مهار تورم و ایجاد عدالت اجتماعی نقش موثر و برجسته ای دارند.همچنین تعاونی ها ابزار و بستر مناسب و مطمئنی برای ساماندهی اقتصاد بیمار کشور محسوب می شوند.


وی با اشاره به این که تعاونی ها حرف های زیادی برای رفع مشکل امروز جامعه دارند، تصریح می کند: فعالیت های تعاونی ها در زمان جنگ تحمیلی در جهت توزیع عادلانه کالاها بسیار موفق بود و اکنون می توان از این الگوها استفاده کرد.


رئیس اتاق تعاون استان اصفهان با بیان این که تعاونی ها در رسیدن به نقطه تعادل اقتصادی نقش موثری دارند، اضافه می کند : در نوسانات اخیر ارزی، اگر تعاونی ها حضور فعال و فراگیر داشتند، اخلالگران نظام اقتصادی نمی توانستند این نوسانات را به وجود آورند. تعاونی ها بازوی عملیاتی و کمک کننده تفکرات دولت و یاری دهنده بخش خصوصی در سالم سازی اقتصاد هستند و در شرایط فعلی، جای تعاونی های توانمند خالی است.


رئیس اتاق تعاون استان اصفهان اظهار امیدواری می کند با هم افزایی و هم اندیشی بتوان مشکلات اقتصادی ناخواسته کشور را حل کرد، زیرا توسعه تعاونی ها باعث کوچکتر شدن نقش دولت در اقتصاد و به سود ملت است و در آینده شاهد فعال تر شدن و پویایی تعاونی ها در استان و کشور باشیم.


وی با بیان این که در صورت واگذاری عمران و توسعه شهرستان ها به شرکت های تعاونی سهام عدالت بخش مهمی از مسائل استان در این زمینه مرتفع خواهد شد، می گوید: حدود ۴۸ درصد از مردم کل کشور( ۴۳ میلیون نفر) عضو شرکت تعاونی سهام عدالت هستند و این شرکت در استان بیش از ۲ میلیون نفر و در شهرستان اصفهان۹۲۰ هزار نفر عضو دارد.


بهرامی با اشاره به لزوم تبدیل و تغییر نام شرکت تعاونی سهام عدالت به شرکت تعاونی پیشرفت و عمران و واگذاری طرح های عمرانی دولت به این شرکت، افزود: توانایی و آمادگی لازم برای تکمیل طرح های عمرانی استان از جمله طرح قطار سریع السیر اصفهان – تهران و اجرای کامل طرح های آبی در این شرکت وجود دارد.


مدیر تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان هم با بیان این که اوایل انقلاب رشد زیادی در تعاونی ها داشتیم، می گوید: انگیزه های اجتماعی و خیرخواهانه این کار در سال های اخیر تضعیف و انگیزه های فردی، جایگزین آن شده است. اگر فرهنگ کار گروهی در کشورمان تقویت شود و در اولویت قرار گیرد تعاونی ها رشد می کنند.


علیرضا تیغ ساز تاکید می کند: یکی از مهمترین مشکلات شرکت های تعاونی این است که شعارهای بسیار زیبایی در خصوص حمایت از این شرکت ها داده می شود اما در عمل چنین نیست. توسعه تعاونی ها فقط با شعار دادن و وعده های غیرقابل تحقق میسر نمی شود بلکه لازمه این امر کار عملیاتی و میدانی است.


وی با بیان این که حس مشارکت و کارهای گروهی و شورایی باید از دوران کودکی در وجود ما نهادینه شود، ادامه می دهد: این حس مشارکت و کار گروهی باید توسط آموزش و پرورش و رسانه ها در جامعه نهادینه شود. قوانین و مقررات خوب و مناسبی در زمینه تعاونی ها در کشور داریم اما باور به این کار در بین ما وجود ندارد و در عمل منافع فردی را بر منافع جمعی ترجیح می دهیم.


مدیر تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان با بیان این که باید با تشکیلات اداری قوی، نظام مند و منسجم برای توسعه تعاون کار کنیم، اظهارمی دارد: تعاونی ها در تشکیلات و شرایط فعلی مغفول مانده اند و نسبت به گذشته ضعیف تر شده اند.


وی با بیان این که ترویج فرهنگ تعاون یکی از وظایف اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی است ، تصریح می کند: بر اساس آخرین اصلاحیه بخش تعاون، وظیفه هر نهاد در توسعه و ترویج فرهنگ تعاون مشخص شده و آموزش و پرورش، رسانه ها، دانشگاه ها هم در این زمینه نقش مهمی بر عهده دارند.


هر چند در رسانه ها و دانشگاه ها کمتر به بحث تعاون و تعاونی ها توجه شده است و تا زمانی که نگرش مسئولان تغییر نکند و به تعاون به عنوان یک ضرورت در کشور نگاه نشود نمی توان در تحقق این راهبرد موفق بود.


این مقام مسئول با بیان این که با توجه به نظارت ها و قانون مقررات موجود، امکان فرار مالیاتی در بخش تعاون وجود ندارد، تصریح می کند: سخت گیری و فشارهای مالیاتی در استان برای تعاونی ها و انسان های قانونمند بسیار زیاد است.


وی با اشاره به اینکه از مجموع ۲۰۰ هزار تعاونی موجود در کشور ۵۰ درصد فعال و ۵۰ درصد غیر فعال هستند، از فعالیت ۳ هزار و ۳۰۰ تعاونی در استان خبر داد ه و می افزاید: تشکیل و رونق شرکت های تعاونی با حمایت مسئولان و جلب مشارکت مردم در این زمینه می تواند مهمترین راهکار برای گذر از چالش های اقتصادی در کشور باشد.


تیغ ساز با بیان این که اشتغال یک بحث حیاتی برای استان و کشور است و فعال کردن شرکت های تعاونی می تواند سهم بسزایی در ایجاد اشتغال داشته باشد، یکی از راهکارهای برون رفت از رکود بیکاری در استان را مردمی کردن اقتصاد و تشکیل تعاونی ها دانسته و اضافه می کند: مردم با مشارکت خود و با جمع کردن سرمایه های اندک می توانند با تحقق یافتن شعار اقتصاد مقاومتی به تولید و اشتغال برسند.


وی با بیان اینکه رکود و وضعیت نامناسب اقتصادی به بخش تعاونی ها کم اثرتر از سایر بخش های اقتصادی است و در حقیقت تعاونی ها به دلیل فعالیت های مردم محور با اقتصاد مقاومتی همخوانی دارند، می گوید: براساس برنامه ششم توسعه، سهم تعاون در بخش اقتصاد کشور باید به ۲۵ درصد افزایش یابد که در این زمینه اقداماتی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دست انجام است اما موانع موجود در مسیر فعالیت تعاونی ها هم باید برداشته شود.


مدیر تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان ادغام وزارتخانه های کار، تعاون و رفاه اجتماعی را تصمیمی اشتباه ذکر کرده و اضافه می کند : ادغام وزارت تعاون با وزارت کار باعث شد که بخش تعاون در انزوا قرار بگیرد که مشکلات زیادی به این بخش تحمیل شده و گردش کار پایین بیاید.


وی با بیان این که تعاونی ها بهترین بخشی هستند که می توانند در جنگ اقتصادی ایفای نقش کنند، می گوید : اقدامات و فعالیت های مطلوبی در حوزه تعاونی ها انجام گرفته است اما با توجه به ظرفیت ها می توان تعداد تعاونی ها را از نظر کمی و کیفی افزایش داد.


تیغ ساز با بیان اینکه باور به تعاون در بین مدیران وجود ندارد، می گوید: برای بهبود و ارتقای وضعیت تعاونی ها در راستای تفاهمنامه توافق شده بین وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و وزارت کشور، تفاهمنامه تشکیل شورای راهبردی تعاون در هر استان به ریاست استانداران از سال ۹۵ امضا شده اما تاکنون این شورا تشکیل نشده است.


وی اضافه می کند : نظارت بر تعاونی ها راحت تر از نظارت بر صنوف است چرا که در قالب شرکت تعاونی همه چیز آشکار است و حکومت قادر به نظارت واقعی است.


اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان هم در این میزگرد با بیان اینکه تعاونی یکی از نهادهایی است که پس از انقلاب اسلامی رشد داشته، دلایل آن را به دو دسته درونی و بیرونی تقسیم کرده و می گوید: دلایل بیرونی رشد تعاونی ها در کشور شامل نوع نگاه جامعه به تعاونی و دوران دفاع مقدس بود.


محمد واعظ برازانی با اشاره به اینکه تعاونی ها  در ابتدای انقلاب به عنوان نهادی اقتصادی بر مبنای انگیزه های مشارکت جویانه و حتی خیرخواهانه و برخوردار از منافع اقتصادی بوجود آمد، می افزاید: جوانان پس از انقلاب بیشتر به دنبال کارهای خیرخواهانه و مشارکتی بودند که تعاونی ها این امر را با توجه به انتفاعی که همراه با مشارکت و خیرخواهی بود، برای آنها فراهم کرد.


وی به دلیل دوم یعنی دوران دفاع مقدس اشاره کرده و تصریح می کند : در این برهه زمانی با محدودیت کالاهای وارداتی مواجه بودیم و تعاونی ها در همه اداره ها با نقش توزیع کالا به وجود آمدند.


واعظ برازانی دلیل درونی رشد تعاونی ها پس از انقلاب اسلامی را قوانین موجود درباره نحوه مدیریت و توزیع سود تعاونی ها ذکر و اضافه می کند: پس از پایان هشت سال دفاع مقدس و با گذشت زمان، عوامل بیرونی و تلاش دولت برای تک نرخی شدن قیمت ها و ایجاد شبکه توزیع با مشکلاتی مواجه شد.


وی با تاکید بر اینکه نظام انگیزشی فعالان اقتصادی پس از جنگ به نظام منفعت گرایی مبتنی بر فردگرایی سوق پیدا کرد،می گوید: در نتیجه زمینه مناسب برای ایجاد تعاونی های جدید تضعیف شد و اکنون شاهد سهم به تعادل رسیده ۵ر۵ درصدی تعاونی ها از اقتصاد ملی کشور هستیم.


این استاد دانشگاه یکی از راهکارهای توسعه تعاونی ها را تعریف نظام تصمیم گیری با توجه به هدف گسترش تعاونی بدون لطمه وارد کردن به هویت آنها برشمرده و اضافه می کند: در تعاونی ها بر خلاف شرکت های سهامی، میزان سهام مبنای حق رای نیست زیرا نوعی فعالیت جمع گرایانه محسوب می شود.


نامبرده با بیان اینکه وقتی اختلاف بین سهم ها در تعاونی ها زیاد باشد، این موضوع ناهمگن شده و با مشکل مواجه می شود، ادامه می دهد: به همین دلیل لازم است اصلاحاتی از درون در تعاریف و قوانین تعاونی ها صورت گیرد تا تناسبی بین حق رای و میزان سهام به ویژه در شرکت های تعاونی تولیدی بوجود آید.


وی همچنین تعاونی ها را از لایه های اقتصاد مقاومتی خوانده و ادامه می گوید: تعاونی ها با وجود اختلال های جدی بیرونی می توانند امکان پیشرفت اقتصادی را فراهم کنند به شرطی که شرایط توسعه تعاونی های توزیعی تسهیل و تشویق شود.


این اقتصاد دان، ایجاد و گسترش شرکت های تعاونی دانش بنیان و تولیدی مانند مَسکن برای راهبرد سیاست های اقتصاد مقاومتی در شرایط حاضر را ضروری دانسته و می افزاید: یکی از مجاری قوی و مردمی شدن اقتصاد کشورمان در شرایط پیش رو تکیه بر تعاونی ها است و رسانه ها در این موضوع نقش بسزایی دارند و باید برای معرفی اهمیت این بخش اقتصادی و اقناع سازی افکار عمومی و مبارزه با مفاسد و جرایم اقتصادی اقدام کنند.


این عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان هماهنگی مجموعه دستگاه های اجرایی برای رفع مشکلات تعاونی ها را ضروری خوانده و می گوید: حفظ تعاونی های موجود و گسترش آنها نیاز به ستاد هماهنگی دارد.


بنیانگذار و مدیر عامل شرکت تعاونی چند منظوره “نوید نور” هم در این میزگرد، اقتصاد هر کشوری را در سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی تعریف کرده و تصریح می کند: یکی از علل پیشرفت کشورهای توسعه یافته، توجه آنها به تعاونی هاست.


صبری نقاشیان با اشاره به کمکی که تعاونی ها به پیشرفت کشوری مانند هند کردند، می افزاید : این باور و واگذاری کار مردم به خود مردم، هنوز در بین مسئولان کشور ما شکل نگرفته است. اگر در این شرایط بحرانی، کار مردم به درستی و از طریق تعاونی ها به خود آنها واگذار شود، دیگر این معضلات را نخواهیم داشت.


نقاشیان با بیان اینکه دولت ۸۰ درصد از اقتصاد کشور را در دست خود دارد،می گوید: بخش خصوصی هم به فکر منافع خود است. اما تعاونی ها می توانند کار مردم را به خوبی انجام دهند.


وی با تاکید بر اصلاح قوانین شرکت های تعاونی به ویژه تولیدی ها اضافه می کند : ما باید به این باور برگردیم که تعاونی ها می توانند راه نجاتی برای اقتصاد کشور باشند .


مدیر عامل این شرکت تعاونی با تاکید بر اینکه ظلم های بی شماری به شرکت های تعاونی می شود، تصریح می کند : در بسیاری از واگذاری ها به بخش تعاونی توجهی نمی شود، همچنین بسیاری از قوانین مصوب درباره این شرکت ها هم اجرا نمی شود.


وی خواهان رعایت عدالت و مبارزه با ارتباطات ناسالم و مفاسد اقتصادی شده و تاکید می کند : حدود ۲۰ شرکت تعاونی دانش بنیان در اصفهان فعال است اما نیازمند حمایت و توجه بیشتر از سوی مردم و مسئولان هستند. براساس آمار ۹۵ هزار و ۸۲ تعاونی در کشور فعالیت دارد.


منبع: روزنامه اطلاعات، چهارشنبه 18 مهر 1397


1497

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب