web
stats
واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی دهد؟
en کد مطلب: 55642 | تاریخ مطلب: 1397/07/19
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی دهد؟

رژیم صهیونیستی تاکنون یورش های متعددی به ویژه موشکی به سوریه انجام داده که نتوانسته است از این حملات خود به نتیجه ای برسد و همچنان به خط و نشان کشیدن برای دمشق ادامه می دهد.

واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی دهد؟

رژیم صهیونیستی تاکنون یورش‌های متعددی به ویژه موشکی به سوریه انجام داده که نتوانسته است از این حملات خود به نتیجه‌ای برسد و همچنان به خط و نشان کشیدن برای دمشق ادامه می دهد.به گزارش خبرگزاری مهر،رژیم صهیونیستی مجددا در حالی فرودگاه دمشق را هدف حملات موشکی خود قرار داد که طبق گفته‌های مسئولان رژیم صهیونیستی، تل آویو طی ۱۸ماه گذشته بیش از ۲۰۰حمله به سوریه انجام داده است.


تحرکات رژیم صهیونیستی در طول سالهایی که از بحران سوریه می‌گذرد به خوبی نمایانگر این است که هدف تل آویو، سوریه بدون ایران و بی ثبات و بدون حاکمیت است. صهیونیستها نمی‌خواهند که سوریه تمامیت ارضی یکپارچه داشته باشد. اسرائیل تمایل شدید بر بی ثباتی سوریه دارد و حملات آن به سوریه و حمایت از گروههای تروریستی نیز در این راستا تعریف می شود.


گواه این مدعا نیز مقاله ای بود که روزنامه جروزالم پست اخیرا با عنوان اینکه ارتش اسرائیل شورشیان در سوریه را حمایت تسلیحاتی کرده و به آنها سلاح سبک داده است، منتشر کرد که البته این مقاله بلافاصله حذف شد اما با سرچ در گوگل می توان آنرا یافت. در این مقاله اشاره شده است که نظامیان رژیم صهیونیستی اعتراف کرده اند که پول و سلاح و مهمات به گروههای مسلحی که در نزدیکی مرزهای این رژیم هستند، داده اند.رژیم صهیونیستی در شرایط کنونی که گروههای مسلح دیگر در درعا نیستند از تحرکات خود برای حمایت از تروریستهایی که در ادلب و نیز منطقه التنف هستند و نیز بازمانده‌های داعش در سوریه، بهره می برد. تل آویو به همراه آمریکا در حال حاضر به دنبال استفاده از ابزارهای بشردوستانه برای مهار سوریه و فشار بین المللی به آن به منظور عدم شروع عملیات ادلب هستند.


 جنجال آفرینی درباره احتمال استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی هم در این راستا تعریف می‌شود. اما به اعتقاد تحلیلگران اینکه رژیم صهیونیستی اخیرا به ۲۰۰حمله به سوریه اعتراف کرده است قابل تامل است زیرا اعتراف رسمی اسرائیل به حمله به سوریه در حالی صورت می‌پذیرد که پیش از این و در مواردی متعدد این رژیم پس از انجام حمله به سوریه از به عهده گرفتن آن طفره می‌رفت و اغلب سکوت اختیار می کرد.


بر این اساس مبادرت به اعلام رسمی در این خصوص و در شرایط کنونی به نظر با هدف روحیه دادن به آخرین بازماندگان تروریسم در ادلب برای مقاومت در برابر ارتش سوریه صورت می پذیرد.پذیرش این واقعیت برای رژیم صهیونیستی بسیار سخت است که ارتش سوریه را بر خلاف میل و پس از هفت سال جنگ به منظور سرنگون ساختن دولت سوریه مجددا در نزدیکی خود ببیند و شب و روز با کابوس عدم امنیت از ناحیه محور مقاومت دست و پنجه نرم کند.


چرایی عدم پاسخ دمشق به حملات اسرائیل


حقیقت آن است که اینک دولت و ارتش سوریه دقیقا در کنار مرزهای اسرائیل سنگر گرفته اند و به راحتی می توانند به تعرضات رژیم صهیونیستی پاسخ قاطع دهند اما فعلا اولویت خود را آزاد سازی ادلب قرار داده اند و مبتنی بر منطق خاص جنگ، اصراری بر گشودن جبهه‌هایی جدید و همزمان برای مبارزه ندارند.


بی شک مبتنی بر این نگاه زمان پاسخگویی به تجاوزهای اسرائیل زیاد دور نخواهد بود.در حالی که آمریکا، برخی کشورهای غربی و همپیمانان منطقه ای آنها منطقه به صراحت بر خروج ایران از سوریه تاکید می کنند رژیم صهیونیستی در عمل و در قالب حمله به سوریه می کوشد تا پیام‌های این گروه و البته خودش را صریح تر اعلام کند. اینکه جماعت مذکور در این رویا پردازی چقدر موفق شوند را آینده با روایتی منفی روشن خواهد کرد.


«عبدالباری عطوان» تحلیلگر مشهور جهان عرب با اشاره به حمله اخیر به فرودگاه دمشق در رای الیوم آورده است: در حالی که نفس‌ها در سینه برای شروع نبرد ادلب حبس شده است؛ منابع سوری از حمله موشکی اسرائیل به فرودگاه دمشق و دفع این حمله از سوی پدافند سوریه و سرنگونی تعدادی از موشکها خبر دادند.وی می نویسد: بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به این حمله اعتراف نکرده است اما به شکل تلویحی بدان اشاره کرد و آن هنگامی بود که گفت: اسرائیل برای ممانعت از دستیابی دشمنانش به سلاح پیشرفته در سوریه از هیچ اقدامی دریغ نخواهد کرد.


عطوان می افزاید: قابل توجه این است که مقامات نظامی اسرائیل از نیروی هوایی برای حملات خود به سوریه از زمان سرنگونی جنگنده اف۱۶درحدود یکسال قبل استفاده نمی کنند و به موشکهای هدایت شونده به منظور پرهیز از سرنگونی جنگنده‌های دیگر روی آورده اند که این نشان دهنده این است که پدافند هوایی سوریه در برخورد با جنگنده‌های رژیم صهیونیستی مجهزتر شده اند. مقامات نظامی اسرائیل از نیروی هوایی برای حملات خود به سوریه از زمان سرنگونی جنگنده اف۱۶درحدود یکسال قبل استفاده نمی کنند و به موشکهای هدایت شونده به منظور پرهیز از سرنگونی جنگنده‌های دیگر روی آورده اند که این نشان دهنده این است که پدافند هوایی سوریه در برخورد با جنگنده‌های رژیم صهیونیستی مجهزتر شده اند.


این تحلیلگر عرب آورده است: اسرائیل اعتراف کرده است که بیش از ۲۰۰بار اهدافی که بیشتر آنها ایرانی بوده اند را در عمق سوریه در ۱۸ماه گذشته هدف قرار داده است؛ ما دلیلی برای رد یا تایید آن نداریم اما آنچه ما در اختیار داریم این است که بیشتر این حملات در پایان دادن به حضور نظامی ایران در سوریه که همچنان برقرار و در حال تقویت شدن است، شکست خورده است.علاوه بر آن ارتش سوریه هم قوی تر از قبل شده است و تلاش‌ها برای تضعیف آن از سوی اسرائیل راه به جایی نبرده است. ارتش سوریه که غوطه و درعا را اخیرا به کنترل کامل خود درآورده، قوی تر از قبل شده است.


حزب الله لبنان نیز توان موشکی و جنگ افزاری خود را بیش از قبل تقویت کرده است و این به اذعان خود محافل اسرائیلی است. آنچه مسئولان نظامی اسرائیل را نگران می کند تعداد موشک‌های حزب الله نیست بلکه دقت عالی آن در اصابت به اهداف است. عطوان بیان کرد: حمله موشکی اخیر به فرودگاه دمشق اقدامی تحریک آمیز از روی ناامیدی بود که هدف اولش تبلیغاتی و نمایانگر سرخوردگی اسرائیل پس از شکست در برابر ارتش سوریه در موضوع بازپس گیری درعا بود که ارتش سوریه توانست درعا را به آغوش حاکمیت دمشق بازگرداند و گروههای مسلح در آن را نابود کند. به اعتقاد بیشتر کارشناسان امور نظامی این حمله موشکی تاثیرات محدودی بر سوریه و ایران خواهد داشت به ویژه که تمرکز کنونی دمشق بر روی نبرد ادلب است. اما بدان مفهوم نیست که این حمله و دیگر حملات به سوریه بدون واکنش باقی خواهد ماند.


قدر مسلم آن است که حملات رژیم به اهدافی در سوریه تاکنون ثمری برای تل آویو نداشته است و همانگونه که گفته شد، هدف از این حملات روحیه دادن به گروههای مسلح و تروریستی است که در ادلب و نیز اندک مناطق دیگر به شکل پراکنده هستند. اما درباره عدم واکنش دمشق به این حملات نیز باید آنرا در استراتژی و راهبرد دولت سوریه دانست که عملیات ضد گروههای تروریستی و مسلح مورد حمایت خارجی را ارجحتر می داند و در واقع با نابودی این تروریستها ضربه دردناکی به تل آویو وارد می کند. هدف تل آویو ممانعت از موفقیت ارتش سوریه در تسلط بر همه جغرافیای سوریه است اما دمشق با حمایت متحدان خود سرانجام سوریه را از این گروهها پاکسازی می کند.


از سویی، تحولات در ادلب در شمال سوریه روند پرشتابی پیدا کرده است به نحوی که همزمان با آماده شدن ارتش سوریه و متحدانش برای آغاز عملیات؛ آمریکا و غرب بر دامنه تحرکات خود افزوده‌اند.مرکز روسی آشتی سوریه در بیانیه ای از آغاز صحنه‌سازی از حمله‌شیمیائی ساختگیِ ارتش سوریه در ادلب خبر داد و اعلام کرد :بر اساس خبرهای رسیده از طرف ساکنین استان ادلب در حال حاضر در منطقه جسرالشغور، صحنه سازی از حمله شیمیایی ارتش سوریه علیه ساکنین محلی آغاز شده است. برای اجرای این صحنه سازی از صبح گروه‌های فیلمبرداری چندین شبکه خاورمیانه ای و همچنین شعبه محلی چند شبکه تلویزیونی خبری آمریکایی در محل حاضرشده‌اند. تمامی صحنه‌های فیلمبرداری شده در منطقه مسکونی «جسر الشغور» باید تا پایان امروز به این کانال‌ها تحویل داده شود.


این همزمان با حمایت قوی روسها از سوریه است به طوری که «اولیگ موروزوف» عضو کمیته بین المللی شورای فدرال روسیه به اسپوتنیک گفت: اگر حمله به سوریه از سوی غربی‌ها شروع شود، احدی حمله شیمیایی را باور نخواهد کرد اما این بدان مفهوم نیست که ائتلاف (انگلیس، آمریکا، فرانسه) حمله نخواهد کرد. حمله شیمیایی بهانه‌ای برای توجیه تحرکات آنهاست. واکنش سوری‌ها در وهله اول در قبال تروریست‌ها خواهد بود و بعید نمی‌دانم که نیروی هوایی وارد عمل شود و آن در صورتی است که ائتلاف غربی حملات را شروع کند.روسها به خوبی به خطرناک بودن تروریستهایی که در ادلب به سر می برند، واقفند.


«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه گفت: واشنگتن تمام هشدارها و نشانه‌های روسیه درباره سوریه را نادیده می‌گیرد و با تهدید مستقیم درباره سوریه، به دنبال باج‌خواهی از ایران و روسیه است. این در شرایطی است که هرگونه رویکرد مخرب درباره سوریه، بازی به نفع تروریست‌ها بوده و امنیت منطقه‌ای را به خطر می‌اندازد. مسئله ادلب باید به طور مؤثر و با دقت و نشانه‌گیری دقیق حل شود.


روسیه اطلاعات فعلی درباره ادلب را به طور مستمر با ترکیه به اشتراک می‌گذارد و به دنبال ایجاد زمینه‌های مشترک و کنار گذاشتن اختلافات است. مواضع ترکیه و روسیه درباره ادلب به طور کلی مشابه است اما مسئله که به دنبال زمینه‌های مشترک هستیم بسیار خوب است. مسکو آرامش خود را در قبال تهدیدات آمریکا برای حمله به سوریه حفظ می‌کند چرا که اقدامات احتیاطی حفظ ایمنی و آمادگی برای وقوع هر مسئله‌ای از جانب آمریکا مدت‌ها است که لحاظ شده است.


تحرکات ترکیه در آستانه عملیات ادلب


ترکیه نگران موج جدید از آوارگان است. آنکارا به خوبی می‌داند که نمی‌تواند به تنهایی به جنگ گروههای افراطی برود. این همزمان با گزارش‌ها درباره تحرکات ترکیه در ادلب است.الجزیره گزارش داد: بر اساس گزارش‌های میدانی نیروهای ترکیه حالت آماده باش شدید اعلام کرده اند و به همپیمانانش در ارتش آزاد سوریه گفته اند که آماده حمایت از آنها هستند. حدود ۳۰هزار نیروی ترکیه ای هم اکنون در مناطقی که ترکیه در عملیات‌های سپر فرات و شاخه زیتون بر آن مسلط است، دست به تحرکاتی زده اند؛ به طوری که ۱۰هزار نظامی در ۱۲نقطه نظامی در ادلب مستقرند و ۲۰هزار نیرو به منطقه اعزام شده اند.بر اساس این گزارش؛ نیروهای ترکیه موشک اندازها و ادوات زرهی را طی دو هفته گذشته در منطقه مستقر کرده اند.


دیدگاه کارشناسان


الجزیره به نقل از «احمد نور الدین» بیان کرد: افزایش شمار نیروهای ترکیه در امتداد مرز با سوریه نشان دهنده این است که هر اقدامی و در راس آن اقدام نظامی قابل اجراست. تحرک ارتش ترکیه در امتداد مرزها در راستای آنچه اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفت که ترکیه تنها نظاره گر اوضاع نخواهد بود، است.«جوشکون باشبوغ» کارشناس امنیتی و امور تروریستی نیز به الجزیره گفت:تحرک ارتش ترکیه در مرز با سوریه به آن اندازه که ماهیت آغاز عملیات نظامی دارد ماهیت دفاعی ندارد.


«ایتون اورهان» کارشناس مرکز مطالعات و امور راهبردی خاورمیانه آنکارا نیز گفت: واشنگتن از تبعات جنگ ادلب می‌ترسد واشنگتن از تبعات جنگ ادلب می ترسدو نگران است که نیروهای کُرد همپیمان آن در چنگ دشمن قرار گیرند و علت مخالفت جدی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با هر حمله نظامی به ادلب از سوی سوریه نیز همین است.«عبدالباری عطوان» نیز درباره اوضاع ادلب در رای الیوم نوشته است: نفس‌ها در سینه برای شروع عملیات ادلب حبس شده است، احدی زمان حمله را نمی داند همه شواهد گواه آن است که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بر عملیات در ادلب اصرار دارد.


وی می نویسد: سناریوی احتمالی شروع عملیات روسی-ایرانی-سوری در ادلب است و اینکه کلاه سفیدها را ببینم که در حال امداد رسانی به کودکانی که در معرض سلاح شیمیایی قرار گرفته اند، هستند و آنگاه حمله آمریکا-فرانسه و انگلیس شروع شود. مسئولان آمریکایی با قطعیت از حمله با سلاح شیمیایی در ادلب سخن می‌گویند، سئوالی که مطرح می شود این است که آنها چگونه با قطعیت سخن می گویند مگر در نشستی که تصمیمی در این رابطه اتخاذ شده شرکت داشته‌اند؟! عطوان درباره موضع ترکیه آورده است: موضع ترکیه مبهم است به ویژه که نقش اصلی در تحولات ادلب ایفا می کند و هر گونه موضع منفی و مثبت در روند اوضاع و ائتلاف روسی-ترکی تاثیرگذار است.


موضع گیری‌های مقامات ترکیه از جمله اردوغان در آمادگی ترکیه برای جنگ حکایت دارد اما فرماندهان نظامی آن از نیات جدی خود برای بکارگیری زور علیه هر گونه عملیات سوری-روسی-ایرانی سخن نگفته اند. آنچه ما مطمئن هستیم این است که اردوغان دخالت نظامی ضد عملیات روسی-سوری-ایرانی در ادلب نمی کند زیرا با بند بیانیه مشترک نشست تهران مبنی بر اینکه سه کشور ایران، روسیه و ترکیه بر ادامه همکاری برای غلبه بر تروریستها متعهد هستند، موافقت کرده است.


وی نوشت: حزب جمهوری خلق مخالف اردوغان که در کودتا و اختلافات با آمریکا در کنار اردوغان قرار گرفت؛ نقشه راه حل بحران ادلب را مشخص کرد و آن برقراری مجدد ارتباط با بشار اسد، پایان دادن به حیات گروههای تروریستی و خلع سلاح همه گروههای مسلح و توجه به توافق سال ۱۹۹۸اضنه میان دو کشور همسایه یعنی سوریه و ترکیه است.


عطوان آورده است: پوتین بر عملیات ادلب برای حفظ دستاورهایش در سوریه اصرار دارد زیرا حضور ترویست‌ها را تهدیدی برای پایگاههای خود در سوریه و ثبات داخلی روسیه می داند و در این راه از حمایت مطلق چین برخوردار است و نیز می خواهد این پیام را به متحدانش در خاورمیانه و دنیا بدهد که متحدانش را نادیده نمی‌گیرد. در برابر ما روزهای دشوار آکنده از غافلگیری وجود دارد. هر گونه رویارویی آمریکایی-روسی به جنگ جهانی کوچک یا بزرگ منجر می شود و اقدام سه کشور آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه با واکنش حتمی روبرو خواهد شد و این ام‌المعارک است.


 منبع: روزنامه اطلاعات، چهارشنبه 18 مهر 1397


1497


 

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب