web
stats
هند و لزوم واقعگرایی در روابط با آمریکا
en کد مطلب: 56181 | تاریخ مطلب: 1397/08/15
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

هند و لزوم واقعگرایی در روابط با آمریکا

هند به دنبال موفقیت در کسب جایگاهی در بین پنج قدرت برتر اقتصادی جهان، اکنون درصدد تثبیت حضور خود به عنوان یک ابرقدرت سیاسی است که لازمه این کار واقع نگری در تنظیم روابط به ویژه با آمریکا است.

هند و لزوم واقعگرایی در روابط با آمریکا

هند به دنبال موفقیت در کسب جایگاهی در بین پنج قدرت برتر اقتصادی جهان ، اکنون درصدد تثبیت حضور خود به عنوان یک ابرقدرت سیاسی است که لازمه این کار واقع نگری در تنظیم روابط به ویژه با آمریکا است.


هند در سالهای اخیر با اجرای برنامه های اقتصادی جامع و مستمر خود را به جمع کشورهای قدرتمند اقتصادی جهان کشاند و به همین مناسبت خود را در قامت یک ابرقدرت سیاسی می بیند و سعی دارد با بازتعریف نقش خود در منطقه به مسائل سیاست جهانی نیز ورود پیدا کند. البته این رویه ای خلاف رسم سیاستمداران پیشین این کشور است که همواره سعی داشتند به حل مسایل داخلی بپردازند و معتقد بودند که منابع موجود این کشور را باید در درجه اول برای حل مشکلات بی شمار اقتصادی و اجتماعی آن صرف کرد. اما اکنون با تجربه رشد اقتصادی بی سابقه و پایدار، دولتمردان کنونی به دنبال یک صندلی برای خود در جایگاه قدرت های بزرگ جهانی هستند.


قبل از فروپاشی شوروی هند که سردمدار جنبش غیرمتعهدها بود به سیاست های مسکو اقتدا می کرد و در بسیاری از مسایل بین المللی با آن همفکری می کرد. در سالهای پس از فروپاشی که با ظهور نظم نوین جهانی مقارن بود، این کشور فرصتی پیدا کرد تا نفسی تازه کند و به دنبال بازتعریف خود در این ساختار جدید برود. اکنون دیگر شکی نیست که هند یک ابرقدرت در حال ظهور است.


دهلی نو در سالهای اخیر بر این پندار بوده است که با تغییر محور همبستگی های سیاسی خود به سوی آمریکا و اسرائیل می تواند سریعتر خود را به باشگاه قدرتمندان جهان نزدیک کند اما سیاست 'اول آمریکا' ی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که به خاطر اجرای آن، روسیه ، ایران و چین را به عنوان سه مهره اساسی روابط خارجی هند تحت تحریم قرار داده، ضرورت بازنگری در سیاست خارجی دهلی نو را آشکار کرده است. همچنین مساله افغانستان به عنوان کشوری که مرکز توجه دو کشور مهم برای هند یعنی ایران و پاکستان و همچنین آمریکا است، بر پیچیدگی این مساله افزوده است. بسیاری از تحلیلگران هند به این نتیجه رسیده اند وقت آن است که دهلی نو با یک اقدام زیرکانه و متعادل به حفظ روابط خوب با ایران و روسیه ادامه دهد، به بهبود روابط با چین و پاکستان بیندیشد و همزمان آمریکا را راضی نگه دارد.


بسیاری از تحلیلگران هند به این نتیجه رسیده اند وقت آن است که دهلی نو با یک اقدام زیرکانه و متعادل به حفظ روابط خوب با ایران و روسیه ادامه دهد، به بهبود روابط با چین و پاکستان بیندیشد و همزمان آمریکا را راضی نگه دارد.


چین، رقیبی بزرگ که باید به دوست تبدیل شود


در حالیکه مدتها روی گفتگوهای 2+2 بین وزرای خارجه و دفاع هند و آمریکا بسیار تبلیغ و تلاش شده بود آن را به رویدادی بسیار مهم که سرنوشت روابط هند با بسیاری از کشورهای جهان را مشخص خواهد معرفی کنند اما هند با هوشیاری و برای حفظ خود از توهم 'سلطه' واشنگتن بر دهلی نو، دو تحول جالب در روابط خود با چین را مهندسی کرد.


نخستین آنها، نشست بسیار گرم نخست وزیر نارندرا مودی با ژنرال وی فنگه وزیر دفاع چین، در ماه اوت (مرداد) بود که مودی با قدردانی از چین اعلام کرد اختلافات بین دو کشور با 'حساسیت و بلوغ' که از صلح حاکم بر مرزهای چین و هند آشکار است، بازبینی خواهد شد. وی همچنین از همکاری روزافزون بین دو کشور، از جمله در زمینه مبادلات دفاع و نظامی، استقبال کرد. این سخنان نشان داد که پس از نشست مودی با شی جین پینگ در رهبر چین در سال گذشته، چین نیز دیگر تنش هایی مانند آنچه را سال گذشته در منطقه مرزی دوکلام اتفاق افتاد، نمی خواهد. ظاهرا هر دو پایتخت خطر قلدری های آمریکا را درک کرده و ترجیح داده اند برای تمرکز قوا فعلا از تنش های مزمن بین دو کشور چشم پوشی کنند.


اولین نتیجه ملموس این تفاهم نانوشته آن بود که بر خلاف گذشته که چین درباره احتمال وقوع سیل به هند اطلاع رسانی نکرده و باعث آوارگی سه میلیون نفر و مرگ 130 نفر در سال گذشته در آسام شد، این بار در سال جاری اطلاعات خوبی در زمینه افزایش سطح رود براهماپوترا که در دو کشور جاری است ارائه داد.


این امر هند را قادر ساخت به طور موثر به مقابله با سیل بپردازد. البته این همکاری های پراکنده با این حال خیلی ساده لوحانه خواهد بود اگر استنباط کنیم این تحولات هر گونه تغییری در تلاش های پکن برای تضعیف نفوذ دهلی نو در منطقه اقیانوس هند و یا حمایت اقتصادی، دیپلماتیک و نظامی خود از پاکستان و گروه های تروریستی مانند جیش المحمد را کاهش می دهد. به دلایل مختلف، روسیه و چین اکنون با طالبان روابط دوستانه ای دارند. با این وجود، نه روس ها و نه چینی ها، گذشته از سوابق زیادی که در ناتوانی در درک افغانستان و مردمشان دارند ظاهرا امیدوارند که طالبان با آنها مماشات کند.


افغانستان ابزار جدید هند برای خودنمایی سیاسی


آمریکایی ها می گویند از خروج زود هنگام از افغانستان بدشان نمی آید؛ بنابراین نیروهای مسلح افغانستان امیدوارند برای مبارزه با چالش های طالبان تحت حمایت پاکستان همچنان مسلح، مجهز و تأمین مالی شوند. در این مسیر تعامل بیشتر با هند، مخصوصا با احزابی که به قانون اساسی افغانستان احترام می گذارند، برای کابل ضروری است.


به دلایل مختلف، روسیه و چین اکنون با طالبان روابط دوستانه ای دارند. با این وجود، نه روس ها و نه چینی ها، گذشته از سوابق زیادی که در ناتوانی در درک افغانستان و مردمشان دارند ظاهرا امیدوارند که طالبان با آنها مماشات کند.


ایران، نقطه تنش با آمریکا


پس از آنکه دولت قبلی آمریکا به رهبری باراک اوباما تحریم های سازمان ملل را لغو کرد و ایران تبدیل به یک تامین کننده اصلی نفت شد، هند نیز اکنون در تلاش است خود را از تاثیر تحریم های اخیر دولت ترامپ بر خرید نفت از ایران برهاند. با تکرار مجدد تحریم ها علیه ایران توسط ترامپ، دهلی نو باید از تحریم های ترامپ بر واردات نفت از ایران از ماه نوامبر (ابان) تبعیت کند اما شواهد نشان از آن دارد که دولت هند می خواهد به آمریکا بفهماند که حاضر نیست بی چون چرا فرامین یک کشور خارجی را بپذیرد. هند می گوید که یک کشور مستقل است که دست مانند آمریکا تنها به منافع ملی خود می اندیشد.


چین اعلام کرده از این تحریم ها تبعیت نمی کند؛ روسیه هم مخالف است و اتحادیه اروپا هم به دنبال راه حل می گردد اما هند به عنوان یک ابرقدرت نوپا هنوز موانع تجاری زیادی در پیش رو دارد و دارای نقایص تجاری زیادی است و نمی تواند با پرداختن از طریق مکانیسم های دوجانبه، مانند روسیه یا ایران، تجارت کند. بخصوص آن که توجه شود علاوه بر ایران، دو شریک تجاری بزرگ آن یعنی روسیه و چین تحت تحریم آمریکا قرار دارند و دهلی نو باید برای ادامه تجارت با آنها هم چاره ای بیندیشد.


روزنامه 'نیو ایندین اکسپرس' در تحلیلی خاطرنشان کرد در حالی که تحریم های آمریکا احتمالا برای پروژه بندر چابهار هند در ایران اعمال نخواهد شد، اما پس از متقاعد کردن آمریکا به عدم مخالفت با پرداخت دلاری، دهلی باید در یک زمان معین خرید نفت خود از ایران را کاهش دهد.


سامانه موشکی روسیه، دلیل عصبانیت آمریکا


تجارت با ایران و روسیه و بدون انتقال دلار اکنون رو به پیشرفت است. اینها دو موضوع مهم هستند که اکنون بر روابط هند و آمریکا تأثیر می گذارد. اما از آن طرف هم حرکت آمریکا در اعمال تحریم های مربوط به خرید اسلحه روسیه بر هند، با انگیزه آشکار فروش اسلحه های خود به هند، نقطه اصطکاک دیگری بین دو کشور است.


هند اگر از دریافت سامانه موشکی اس 400 روسیه عقب بکشد وجهه بین المللی اش را از دست خواهد داد. از اقدامات پیشگیری کننده ای که هند می تواند در نظر بگیرد، تغییر در روابط با روسیه و شروع به ساخت سلاح های هندی است. اما ابتدا باید بررسی کند چگونه می تواند سلاح هایی مثل مسلسل و زیر دریایی را بومی سازی کند و این لازمه واردات بیشتر و پرداخت با روپیه است.


همکاری نظامی بین هند و آمریکا در طول سفر پمپئو- متیس، با پیوند رسمی میان فرماندهی دریایی غربی هند و ناوگان پنجم آمریکا که در بحرین مستقر هست، تقویت شد. همکاری دریایی با این ناوگان بسیار مفید خواهد بود زیرا در حوادث تأثیرگذار در خلیج فارس ایمنی و امنیت بیش از شش میلیون هندی را تامین می کنند.


علاوه بر این، توافقنامه ارتباطات و امنیت در طول مذاکرات اخیر امضا شده است که به هند اجازه دسترسی به اطلاعات با ارزش امنیتی را می دهد که آمریکایی ها می توانند ارائه دهند.


آمریکا و هند نگرانی های خود را در مورد افزایش حضور چینی ها در غرب اقیانوس آرام و اقیانوس هند به اشتراک گذاشته اند. قوانین اخیر آمریکا، موسوم به کاتسا دولت آمریکا را قادر می سازد تحریم هایی را علیه کشورهایی که 'معاملات قابل توجهی' با صنایع تولید سلاح روسیه دارند، اعمال کند. این تحریم ها بر بانک های دارای معاملات دلار تاثیر می گذارند که تقریبا تمام بانک های اصلی هند را شامل میشود.


قوانین اخیر آمریکا، موسوم به کاتسا دولت آمریکا را قادر می سازد تحریم هایی را علیه کشورهایی که 'معاملات قابل توجهی' با صنایع تولید سلاح روسیه دارند، اعمال کند. این تحریم ها بر بانک های دارای معاملات دلار تاثیر می گذارند که تقریبا تمام بانک های اصلی هند را شامل میشود.


در واقع می توان دید که دهلی نو به این نتیجه رسیده است که اگر از اقدامات متکبرانه و خودسرانه آمریکا جلوگیری نشود در بلندمدت ساختار و شاکله سیاست ها و همکاری های بین المللی دولت به هم خواهد ریخت.


این تحولات به هند اجازه تحرکات دیپلماتیک بیشتری برای توافق با آمریکای ترامپ می دهد، کسی که دوستان و دشمنانش را به یک اندازه می رنجاند. دولت ترامپ به طور یک جانبه بسیاری از تعهدات دوجانبه، منطقه ای و جهانی آمریکا را با سیاست 'اول آمریکا' مورد بازبینی قرار داد؛ دولتی که حتی متحدان بلند مدتش مثل کانادا، آلمان و ژاپن را رنجانده است. هند باید در برخورد با دولت ترامپ کاملا واقع بین باشد. تحلیلگران با اشاره به اینکه حتی قبل از آغاز گفت و گو با دهلی نو، ترامپ ادعایی علیه هند در سازمان تجارت جهانی مطرح کرده بود بر این نکته تاکید می کنند که آمریکا با اینکار چندین برنامه صادراتی این کشور را به چالش کشید. شاهد بی اعتنایی آمریکا به ابراز دوستی عمیق هند هم آن که از قضا گفت و گوهای اخیر بین دو کشور در دهلی نو زمانی اتفاق افتاد که آمریکا مالیات سنگینی بر صادرات فولاد هند وضع کرد.


منابع:


https://indianexpress.com/article/india/india-set-to-pay-for-iranian-oil-using-rupees-from-november-sources-5366893


https://www.youtube.com/watch?v=i4YOaHtLawQ/


 نویسنده: وحیده دینداری


‏منبع: ایرنا، یکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷


1497

. انتهای پیام /*
 

همایش بین المللی بازخوانی آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی ایران-

مجتمع آموزشی عالی علوم انسانی برگزار می کند:

همایش بین المللی بازخوانی آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی ایران-

1 از 4

کارگاه بازیابی اسناد سازمان ملل متحد

دانشگاه تهران برگزار می کند:

کارگاه بازیابی اسناد سازمان ملل متحد

2 از 4

نوروز و صلح

سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری برگزار می کند:

نوروز و صلح

3 از 4

اهداف و بسترهای برنامه هسته ای عربستان

پژوهشگاه مطالعات خاورمیانه برگزار می کند:

اهداف و بسترهای برنامه هسته ای عربستان

4 از 4

تازه ترين مطالب