web
stats
بیماری های ارتوپدی را جدی بگیریم
en کد مطلب: 56365 | تاریخ مطلب: 1397/08/26
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

بیماری های ارتوپدی را جدی بگیریم

امروزه باتوجه به آمار بالای تصادفات رانندگی و بروز حوادث طبیعی و غیرمترقبه، بیماری ها و آسیب های ارتوپدی، جزو پنج بیماری شایع دنیا به حساب می آیند که سالانه موجب ناتوانی و مرگ میلیون ها نفر در سراسر جهان می شوند. معمولا شکستگی های ناحیه مچ دست وپا، بازو، شانه، لگن، ران و ساعد از مهم ترین آسیب های ارتوپدی در بین مردم است.

بیماری های ارتوپدی را جدی بگیریم

امروزه باتوجه به آمار بالای تصادفات رانندگی و بروز حوادث طبیعی و غیرمترقبه، بیماری‌ها و آسیب‌های ارتوپدی، جزو پنج بیماری شایع دنیا به حساب می‌آیند که سالانه موجب ناتوانی و مرگ میلیون‌ها نفر در سراسر جهان می‌شوند. معمولا شکستگی‌های ناحیه مچ دست وپا، بازو، شانه، لگن، ران و ساعد از مهم‌ترین آسیب‌های ارتوپدی در بین مردم است. این در حالی است که سلامتی و کارکرد مناسب سیستم عضلانی اسکلتی، با نحوه فعالیت سایر دستگاه‌های بدن، ارتباط مستقیمی دارد؛ اما متأسفانه نوع شیوه زندگی ماشینی، کم تحرکی، نوع فرهنگ غذاهای مصرفی، عدم ورزش و فعالیت‌های بدنی و ایجاد تصادف‌ها، حوادث طبیعی و غیرمترقبه باعث شده امروزه سلامت و عملکرد این بخش از سیستم بدنی، بیشتر به مخاطره بیفتد. ‏


‏برگزاری بیست و ششمین کنگره سالیانه انجمن جراحی ارتوپدی ایران ما را بر آن داشت تا گفت و گویی داشته باشیم با مسئولان و دست اندرکاران که در پی می‌آید.


تاریخچه ارتوپدی در ایران


در قدیم شکستگی‌ها و دررفتگی‌ها و بیماری‌های استخوان و مفاصل اکثراً توسط جراحان عمومی درمان می‌شد. از اواخر دهه 40خورشیدی که متخصصان ارتوپدی تحصیل کرده به ایران آمدند به تدریج جراحی ارتوپدی برای مردم شناخته و بیماری‌های استخوان و مفاصل و نیز شکستگی‌ها و دررفتگی‌ها توسط این متخصصان درمان شدند. متخصص ارتوپدی به مداوای بیماران دچار بیماری‌های استخوان، مفاصل و ستون فقرات می‌پردازد. این بیماری‌ها شامل شکستگی‌ها و دررفتگی‌ها، فلج‌های مادرزادی و اکتسابی، ترمیم زردپی‌ها و اعصاب محیطی و درمان تومورهای استخوانی است.


ناکارایی طرح تحول سلامت ‏


دکتر محمد رازی ـ رئیس انجمن جراحان ارتوپدی درمورد کمبود تجهیزات پزشکی در حوزه ارتوپدی می‌گوید: این کمبود به علت شرایط دلایل اقتصادی و تحریم‌ها بوجود آمده است به طوری که در 6 ماه گذشته تهیه و توزیع تجهیزات پزشکی دچار مشکل شده است. اما مشکل اصلی به ناکارایی طرح تحول سلامت بر می‌گردد. به دلیل اجرای این طرح برخی از تجهیزات ارتوپدی رایگان شد و استفاده بی‌رویه از آنها باعث شد که پول‌های اختصاص داده شده به بخش دولتی به اتمام برسد. ‏


وی با بیان این مطلب که طرح تحول سلامت ابتدا باید به صورت پایلوت در شهر کوچکی اجرا می‌شد ودر صورت موفقیت در کل کشور گسترش می‌یافت می‌افزاید: هیچ کشوری در دنیا چنین کاری نمی‌کند و حتی کشورهایی با درآمد بالا نیز تن به این کار نمی‌دهند. طبیعی است وقتی همه خدمات در همه حوزه‌ها رایگان شود از نظر مالی با کمبود مواجه می‌شوند در حال حاضر بیماری که در بخش خصوصی بستری می‌شود نمی‌تواند خودش برای ‌خرید تجهیزات اقدام کند زیرا نه تنها با ممنوعیت همراه می‌شود بلکه بیمارستان‌ها هم خودشان تجهیزات لازم را ندارند و نمی‌توانند بیماران را درمان کنند. مشکلات بوجود آمده باعث شده است که اعتراض کنیم ولی متاسفانه گوش شنوایی وجود ندارد. متأسفانه ریخت و پاش‌های بی رویه در مراکز درمانی دولتی باعث شد که پول این طرح تمام شود و این در حالی است که شرکت‌های تجهیزات پزشکی هنوز میلیاردها تومان از بیمارستان‌ها طلب دارند.


رئیس انجمن ارتوپدی ایران در پاسخ به پرسشی در ارتباط با برکناریش از دانشگاه علوم پزشکی ایران یادآوری می‌کند: همه می‌دانند که وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی کشور ما تنها وزارتخانه‌ای در دنیا است که دائم در حال تاخت و تاز به کسانی است که باید به مردم خدمات ارائه دهند. ‏ در قدیم شکستگی ها و دررفتگی ها و بیماری های استخوان و مفاصل اکثراً توسط جراحان عمومی درمان می شد. از اواخر دهه 40خورشیدی که متخصصان ارتوپدی تحصیل کرده به ایران آمدند به تدریج جراحی ارتوپدی برای مردم شناخته و بیماری های استخوان و مفاصل و نیز شکستگی ها و دررفتگی ها توسط این متخصصان درمان شدند.


وی با بیان اینکه به دلیل مشکلات ارزی امسال نتوانستیم مهمانان خارجی به اندازه کافی دعوت کنیم می‌گوید: امسال هیچ ارزی برای کنگره ما اختصاص داده نشد و بسیاری از شرکت‌های عمده تجهیزات پزشکی نیز جهت برگزاری نمایشگاه در حاشیه این کنگره حضور چندانی نخواهند داشت.


دکتر رازی می‌افزاید: بسیاری از پروتزها و تجهیزات پزشکی وارداتی هستند و آنچه مسلم است این است که ما در کشورمان در مرحله ساخت لوازم پیچ و پلاک و لوازم مربوط به شکستگی‌ها و تروماها هستیم اما شایعاتی به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه تجهیزات پزشکی از کشورهای چین و پاکستان با مارک ایران در داخل ایران توزیع می‌شود که امیدواریم واقعیت نداشته باشد. کشور چین هم برای ما و هم برای کشور آمریکا، تجهیزات پزشکی تولید می‌کند اما باید بدانیم تجهیزاتی که برای ایران از کشور چین وارد می‌شود، همانی است که برای امریکا هم تولید می‌شود؟


بیماری‌های شایع ارتوپدی ‏


دکتـر روشنــک مـــرادی?-?متخصــص ارتوپدی و جراحی دست در مورد بیماری‌های ارتـوپــدی به گـزارشگـــر روزنامه?اطلاعـات می‌گوید: ارتوپدی 2دسته از بیماری‌ها را پوشش می‌دهد دسته اول بیماری‌هایی هستند که در اثر تصادفات و حوادث بوجود می‌آیند که شامل شکستگی و پیچ خوردگی‌ها است که توسط ارتوپد‌ها درمان می‌شوند و دسته دوم بیماری‌های مادرزادی وناهنجاری‌هایی است که به علت ناهنجاری و یا به علت عوارض بیماری‌های غددی و تومورها بوجود می‌آیند. ‏


وی با بیان این مطلب که صدمات ارتوپدی در کشور خیلی شایع هستند می‌افزاید: بیماری‌های مادرزادی و ناهنجاری‌ها مهمی وجود دارند که اگر به موقع تشخیص و درمان نشوند زندگی شخص عوض می‌شود و سلامتش به خطر می‌افتد. یکی از بیماری‌های شایع در حال حاضر سندرم تونل کارپل است این بیماری که در مچ دست اتفاق می‌افتد از شایع‌ترین بیماری‌های دست است. از مچ دست تعداد زیادی تاندون،ورید و عصب رد می‌شود و فشار مشخصی را تحمل می‌کند. در بعضی از کارهایی که به صورت تکراری و مدام انجام می‌شود و یا و در بعضی از بیماری‌ها و همچنین در بعضی از جابجا‌یی‌های استخوانی فشار این تونل از حد عادی بالاتر می‌رود و زمانی که به عصب فشار بیشتری وارد شود، درد به عنوان یک زنگ خطرشخص را آگاه می‌کند که اعصاب دست تحت فشار هستند و زمانی که فشار این تونل بالا برود ‌ ما دچار درد و بی‌حسی می‌شویم که علل آن هم خیلی متفاوت است. ‏ کشور چین هم برای ما و هم برای کشور آمریکا، تجهیزات پزشکی تولید می کند اما باید بدانیم تجهیزاتی که برای ایران از کشور چین وارد می شود، همانی است که برای امریکا هم تولید می شود؟


این متخصص ارتوپدی در مورد درمان این بیماری یاد آوری می‌کند: خیلی از مواقع نیاز به جراحی نیست و جراحی در واقع انتهای درمان است و در خیلی از مواقع با اصلاح موقعیت و استفاده از آتل و دارو مشکل برطرف می‌شود ولی در اکثر موارد کار به جراحی هم می‌کشد که خوشبختانه جزو جراحی‌هایی است که بیمار از آن راضی است اگرچه مانند همه جراحی‌های دیگر ممکن است عود داشته باشد ولی میزان عود در آن خیلی کم است و بیمارکاملا بهبود پیدا می‌کند. ‏


بیماری آرتروزو علایم آن


دکتر مرادی در مورد بیماری آرتروز هم می‌گوید: آرتروز در واقع تخریب غضروف وپیر شدن غضروف است. همانگونه که در طول زمان موها سفید می‌شوند بعد از مدتی غضروف‌ها هم پیر می‌شوند و عملکرد اولیه خودشان را از دست می‌دهند. البته گاهی هم اتفاقاتی باعث می‌شود که این بیماری از سیستم عادی خودشان سریعتر خارج شوند. ‏


وی با اشاره به این مطلب که افزایش سن، توارث و سبک زندگی در ایجاد این بیماری خیلی مهم است می‌افزاید: اتفاقات و صدماتی که برای فرد بوجود می‌آید در بروز این بیماری مهم است. زمانی که پروسه تخریب غضروف شروع می‌شود چون غضروف‌ها فاقد رگ‌های خونی هستند مانند بافت‌های دیگر بدن نمی‌توانند خودشان را ترمیم کنند از اینرو آرتروز بوجود می‌آید. در حال حاضر سعی می‌شود که با روش‌های جدید مهندسی پروسه این بیماری متوقف و یا علایم برطرف شود. از علایم آرتروز می‌توان به درد اشاره کرد که البته در خیلی از موارد این بیماری بدون درد است ومعمولا به صورت گز گز دست و درگیری عصب خودش را نشان می‌دهد، گاهی هم ممکن است به علت مشکلات عروقی بوجود بیاید. ولی به طور کلی آرتروز مربوط به غضروف است. همیشه وقتی یک روش جدید وارد کشور می شود فرهنگش خیلی دیرتر از آن وارد کشور می شود اینترنت روش خوبی است برای اینکه شما فرهنگ را اشاعه دهید و شاید خیلی از مردم با خیلی از مسایل طبی روبرو شوند ولی اگر قرار باشد هر کسی در مورد هر بیماری اظهارنظر کند و کنترلی روی بیمار نباشد خطر ناک می شود. ‏


این جراح ارتوپد با اشاره به این مطلب که آماری در مورد این بیماری در کشور نداری یادآوری می‌کند: خوشبختانه وسایل ارتباط جمعی به مسایل پزشکی علاقمند هستند ولی به نظر می‌رسد در خیلی از موارد اطلاع رسانی به طور کامل وجامع انجام نمی‌شود. به عنوان مثال: اگرکسی رانندگی بلد نباشد فرق نمی‌کند بنز زیر پایش باشد یا پراید. مهم این است که رانندگی بلد باشد اطلاعات پزشکی باید هدفمند و برنامه ریزی شده در اختیار بیماران قرار بگیرد به طوری که مردم بدانند بیماریشان چیست و روش‌هاس پیشگیری از این بیماری‌ها کدام است و در نهایت برای درمان بیماری به کجا و کی باید مراجعه کنند تا وقتشان تلف نشودو با این پرسش مواجه نشوند که دیر مراجعه کرده‌اید. ‏


وی در مورد طب اینترتی هم می‌گوید: همیشه وقتی یک روش جدید وارد کشور می‌شود فرهنگش خیلی دیرتر از آن وارد کشور می‌شود اینترنت روش خوبی است برای اینکه شما فرهنگ را اشاعه دهید و شاید خیلی از مردم با خیلی از مسایل طبی روبرو شوند ولی اگر قرار باشد هر کسی در مورد هر بیماری اظهارنظر کند و کنترلی روی بیمار نباشد خطر ناک می‌شود. ‏


ورم دست را جدی بگیرید


دبیر بیست و ششمین کنگره سالانه انجمن جراحان ارتوپدی ایران با اشاره به اینکه مردم ورم دست ناشی از حوادث را باید جدی بگیرند می‌افزاید: گاهی افراد زمانی که دست شان آسیب می‌بیند یا خود درمانی کرده و یا دیر به پزشک مراجعه می‌کنند زمان طلایی درمان را از دست می‌دهند و این در حالی است که صدمات دست طیف وسیعی را شامل می‌شود و همیشه موضوع دررفتگی و شکستگی مطرح نیست ولی به طور کلی آنچه در این میان حائز اهمیت محسوب می‌شود، درمان به موقع صدمه وارد شده به دست است.


وی یادآوری می‌کند: حوادث دست انواع کوچک و بزرگ داشته و می‌تواند گرفتن دست به لباس و کشیدن تاندون یا له شدن زیر دستگاه پرس باشد که در هر کدام از این حوادث باید به سلامت دست اهمیت داد چرا که دست دارای حرکات بسیار ظریف بوده و هر اختلال و صدمه می‌تواند سبب مشکل در این زمینه شود.


این فوق تخصص جراحی دست‌ با بیان این مطلب که درمان آسیب وارده به دست شامل بازگشت کامل حرکات و قدرت به دست است که در 70درصد موارد درمان همیشه کافی نیست و باید به صد در صد این سلامت برسیم می‌گوید: گاهی افراد زمانی که دستشان در حوادث آسیب میبیند یا خود درمانی کرده و یا دیر به پزشک مراجعه می‌کنند و این مسئله سبب می‌شود که امکان رسیدن به درمان 100درصدی را از دست بدهیم.


وی با اشاره به اینکه دست شاید جزء کوچکی از بدن باشد ولی درمان آن بسیار حائز اهمیت است می‌افزاید: افراد نباید به هیچ وجه ورم ایجاد شده در دست را به دلیل آسیب بی اهمیت جلوه دهند و در اسرع وقت باید به پزشک مراجعه کنند.


کمبود پروتز مفصل در کشور ‏


دکتر حمید رضا اصلانی ـ عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران نیز می‌گوید: ‌در حال حاضر پروتزهای موجود در کشور ناقص بوده و گاهی سایزهای متوسط یافت نمی‌شود و به طور کلی در این زمینه کمبود داریم.


وی در ارتباط با شایع‌ترین بیماری‌های مرتبط با آرنج می‌افزاید: درد شانه یکی از مشکلاتی است که بیشتری حجم مراجعات به متخصصین ارتوپدی در حوزه شانه را تشکیل می‌دهد که این درد می‌تواند ناشی از گیر افتادن تاندون شانه یا پارگی تاندون و یا شانه بروز کند و بیشتر در دهه 4 و 5 زندگی افراد به وقوع پیوسته و هنگام خواب این درد افزایش می‌یابد.


این ارتوپد دررفتگی و دردهای ناپایدار شانه را از دلیل مراجعات جوانان به متخصصان ارتوپدی در حوزه شانه برشمرده و یاد آوری می‌کند: ضربه‌های مکرر می‌تواند سبب این دررفتگی شود و حتی امکان وقوع این دررفتگی تا 100 بار نیز وجود دارد که این افراد باید جهت رفع این مشکل درمان جراحی به روش آرتروسکوپ و یا به روش باز شوند. وسایل فلزی همچون پنس و قیچی در همه جای دنیا قابل استریل بوده ولی سایر وسایل، مصرف چندباره آنها عوارض زیادی را به همراه دارد. تومورهای استخوانی و بافت نرم نادر هستند و معمولا در دهه سنی بین 10 تا 20 سال همراه با درد استخوانی بروز می کنند که معمولا این دردها به درمان های رایج پاسخ نمی دهند و بیشتر در اطراف زانو هستند.


وی با اشاره به این مطلب که شکستگی شانه و آرتروز مفصل شانه از دیگر مشکلات شایع در این حوزه است آرتروز مفصل شانه با علائمی همچون درد، و گاهی برجستگی استخوانی و محدودیت حرکت شانه همراه بوده که باید این آرتروز در صورت شدید بودن حتماً مورد جراحی قرار گیرد و مفصل با پروتز جایگزین شود. متأسفانه در حال حاضر پروتزهای موجود در کشور ناقص بوده و گاهی سایزهای متوسط یافت نمی‌شود و به طور کلی در این زمینه کمبود داریم.از طرفی وسایل جراحی نیز گران شده و این موضوع بیماران را با مشکل مواجه کرده است.


دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می‌گوید: وسایل فلزی همچون پنس و قیچی در همه جای دنیا قابل استریل بوده ولی سایر وسایل، مصرف چندباره آنها عوارض زیادی را به همراه دارد. تومورهای استخوانی و بافت نرم نادر هستند و معمولا در دهه سنی بین 10 تا 20 سال همراه با درد استخوانی بروز می‌کنند که معمولا این دردها به درمان‌های رایج پاسخ نمی‌دهند و بیشتر در اطراف زانو هستند.


تومور‌ها را جدی بگیریم


دکتر مسعود میرکاظمی ـ ارتوپد در مورد تومور‌ها هم می‌گوید:این نوع تومورها معمولا در مراحل اولیه علایم رادیولوژیک واضح ندارند، لذا تکرار رادیوگرافی در صورت وجود درد مداوم ضروری است. دسته‌ای دیگر از این تومورها در سنین بالای 50 سال بروز می‌کنند که شایع‌ترین آنها سارکوم‌های اولیه بافت هستند که معمولا این نوع تومورها درد ندارند و بیشتر به صورت توده بروز می‌کنند. این تومورها معمولا در اندام تحتانی بیماران مخصوصا ران دیده می‌شوند. از طرفی در سنین بالاتر متاستازهای استخوانی نیز شایع‌ترین تومورهای استخوانی هستند.


وی با بیان این مطلب که درمان این بیماری در کشور در اوایل راه بوده و افراد اندکی در این مسیر فعالیت می‌کنند، اما تمامی مراحل درمان آن در کشور امکان پذیر است می‌افزاید: در این تومورها بر اساس نتیجه پاتولوژی، شیمی درمانی و رادیوتراپی می‌تواند کمک کننده باشد اما درمان اصلی آن جراحی است.


این متخصص ارتوپدی یادآوری می‌کند: این بیماری معمولا دلیل مشخصی ندارد و در کودکان عوامل ژنتیکی می‌تواند در بروز آن موثر باشد و در بزرگسالان نیز عواملی مانند داشتن سابقه رادیوتراپی قبلی می‌تواند در ایجاد آن موثر باشد. مثلا رادیوتراپی استفاده شده در درمان سرطان پستان بعد از گذشت 5 تا 10 سال و یا عفونت‌های مزمن و طولانی مدت، می‌توانند زمینه‌ساز ابتلا به سارکوم باشند. با توجه به اینکه این بدخیمی‌ها خیلی شایع نبوده و غربالگری ندارند، توصیه می‌شود برای افرادی با دردهای استخوانی که به درمان‌های رایج (فیزیوتراپی و دارو درمانی) پاسخ نمی‌دهند، پیگیری مکرر توسط متخصص ارتوپدی انجام شود.


‏نویسنده: بیتا مهدوی


منبع: روزنامه اطلاعات، یک شنبه، 13 آبان 1397


1497

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب