web
stats
پیشگیری از ابتلا به بیماری های گوارشی
en کد مطلب: 56406 | تاریخ مطلب: 1397/08/30
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

پیشگیری از ابتلا به بیماری های گوارشی

دستگاه گوارش یکی از مهم ترین اعضای بدن است که نقش کلیدی در سلامت انسان ایفا می کند. بررسی های انجام شده حاکی از این است که عملکرد درست این دستگاه تاثیر قابل توجهی بر سلامت انسان دارد. ‏

پیشگیری از ابتلا به بیماری های گوارشی

دستگاه گوارش یکی از مهم‌ترین اعضای بدن است که نقش کلیدی در سلامت انسان ایفا می‌کند. بررسی‌های انجام شده حاکی از این است که عملکرد درست این دستگاه تاثیر قابل توجهی بر سلامت انسان دارد. ‏


کارشناسان معتقدند، پیشرفت روش‌های تشخیص ودرمان بیماری‌های گوارشی میزان مرگ و میر و ناتوانی بیماری‌های گوارشی را در سال‌های اخیر کاهش داده است و این در حالی است که مهمترین بیماری‌های گوارشی در کشور عبارتند از: بیماری‌های التهابی روده، سرطان روده بزرگ، کبد چرب، ریفلاکس وسلیاک. برگزاری هجدهمین کنگره بین المللی بیماری‌های گوارش و کبد ایران ما را بر آن داشت تا گفت و گویی داشته باشیم با متخصصان این رشته که در پی می‌آید. ‏


شایع‌ترین بیماری‌های گوارش و کبد


دکتر رضا ملک زاده ـ رئیس انجمن گوارش و کبد ایران در مورد شایع‌ترین بیماری‌های گوارش و کبد به گزارشگر روز‌نامه اطلاعات می‌گوید: بیماری‌های گوارشی در جامعه ما خیلی شایع هستند و یکی از مهمترین دلایل مراجعه مردم به پزشکان هستند.‏


وی با بیان این مطلب که در سیستم گوارش دو بیماری ریفلاکس و روده تحریک پذیر از شایعترین بیماری‌های گوارشی هستند می‌افزاید: ریفلاکس در کشور بسیار شایع است و آماری حدود 30 درصد را به خود اختصاص داده است‎.‎‏ این بیماری معمولا با علائم سوزش سر دل و سوء‌هاضمه همراه است.


بیماری دیگرروده تحریک پذیر است که با علایمی مانند: نفخ و درد‌های زیر دل، یبوست واسهال همراه است. بررسی‌های انجام شده توسط مرکز تحقیقات گوارش و کبد حاکی از این است که حدود 20درصد از افراد جامعه به این بیماری مبتلا هستند. اگرچه این دو بیماری خطرناک نیستند ولی در کیفیت زندگی اثرگذار هستند به طوری که بیماران به دلیل نگرانی زیاد به پزشک مراجعه می‌کنند و تشخیص و درمان این بیماری‌ها هزینه زیادی را به سیستم بهداشت و درمان کشور تحمیل می‌کند.


رئیس انجمن گوارش و کبد ایران با اشاره به این مطلب که بسیاری از بیماران بیش از حد لازم آندوسکوپی و کولونوسکوپی می‌شوند خاطر نشان می‌کند: در حال حاضر محققان روی این مساله کار می‌کنند که بیماران گوارشی زیاد به دکتر مراجعه نکنند از اینروسلامتی دیجیتال راسرلوحه کارهایشان قرار داده‌اند به این صورت که برنامه سلامتی را روی تلفن‌های همراه افراد جامعه راه اندازی می‌کنند و ازاین طریق با بیماران در ارتباط هستند به پرسش‌هایشان پاسخ می‌دهند و راهنمایی‌شان می‌کنند وافرادی که بیماری جدی دارند را شناسایی می‌کنند. ‏ بیماری دیگرروده تحریک پذیر است که با علایمی مانند: نفخ و درد های زیر دل،یبوست واسهال همراه است.  


اپیدمی کبد چرب در کشور ‏


دکتر ملک زاده در پاسخ به این پرسش که شایع‌ترین بیماری‌های گوارشی در کشور چیست می‌گوید: مهمترین بیماری کبد چرب است که حدود 30درصد ایرانیان به این بیماری مبتلا هستند. این در حالی است که مهمترین علت کبد چرب ژنتیک و اضافه وزن است. بررسی‌ها حاکی از این است که در ایران 30درصد خانم‌ها و 20درصد آقایان چاق هستند و توده بدنی بالای 30 دارند. نزدیک به 30درصد افراد جامعه هم بالای 10کیلوگرم اضافه وزن دارند و به طور کلی حدود 70درصد مردم وزنشان بالا است که عامل مهم کبد چرب است.


علت افزایش وزن بدن مصرف زیاد غذا است این در حالی است که مردم ما 30درصد بیشتر از نیازشان غذا مصرف می‌کنند ومتاسفانه تحرک بدنی لازم هم ندارند. مطالعات انجام شده حاکی از این است که حدود 80درصد مردم تحرک بدنی کافی ندارند ازاینرو طبیعی است که افراد زیادی در جامعه به این بیماری مبتلا شوند و بزودی با اپیدمی کبد چرب در کشور مواجه هستیم. در اروپا و آمریکا مصرف الکل عامل مهم ابتلا به کبد چرب است اگرچه در ایران هم الکل مشکل ساز است ولی آمار کمتراست در کشور‌های دیگر حدود 60 تا 70درصد کسانی که الکل مصرف می‌کنند دچار نارسایی کبدی می‌شوند است در حالیکه در کشور ما این آمار 5 تا 6درصد است. ‏


رئیس هجدهمین کنگره بین المللی بیماری‌های گوارش و کبد با اشاره به این مطلب که هنوز درمان قطعی برای کبد چرب وجود ندارد می‌افزاید: دارویی برای کبد چرب وجود ندارد و تنها راه این است که بیماران غذای کمتری مصرف کنند تا جایی که می‌توانند وزن کم کنند و تحرک داشته باشند که متاسفانه بسیاری از بیماران این کار را انجام نمی‌دهند. ما باید روش‌هایی را اتخاذ کنیم که منجر به کم خوردن شود و یکی از آنها این است که سوبسید را از روی غذا‌هایی که کم مصرف می‌کنیم برداریم و روی غذا‌هایی که ما را چاق می‌کنند اضافه کنیم.


مساله دیگر فعالیت بدنی است که میزان فعالیت بدنی در ایرانیان خیلی کم است و برای این مساله هم باید برنامه‌های ورزشی به مردم داده شود و همچنین امکاناتی برای کارگران و کارمندان فراهم شود تا هر روز حدود نیم ساعت ورزش کنند. یک درصد ایرانی‌ها حساسیت به گندم داشته و مبتلا به بیماری سیلیاک است که موفق شده‌ایم یک نظام فقر این بیماری را در کشور راه‌اندازی کنیم. ‏


‏ این استاد دانشگاه یاد آوری می‌کند: خوشبختانه بیماری هپاتیت ‏B ‎‏ و ‏C بتدریج کنترل شده است و برنامه‌ای در سطح کشور داریم که تا 15 سال آینده این دو بیماری را در کشور ریشه کن کنیم. ‏


سرطان‌های دستگاه گوارش


دکتر ملک زاده با اشاره به این مطلب که حدود 27درصد از سرطان‌های کشور را سرطان‌های دستگاه‌های گوارش تشکیل می‌دهند می‌گوید: از این تعداد 16درصد به سرطان معده و حدود 10درصد نیز به سرطان روده بزرگ اختصاص یافته است. خوشبختانه در کشور برنامه‌هایی برای غربالگری سرطان روده بزرگ داریم چرا که این نوع سرطان قابل پیشگیری بوده و می‌توان با اقدام به موقع جهت درمان و پیشرفت آن اقدام کرد. سرطان روده بزرگ یا کلون پیش‌نشانه آن ایجاد پولیپ در روده است واین پلیپ 5 تا 10سال طول می‌کشد تا تبدیل به سرطان شود لذا نباید یک فرصت طلایی شناسایی سرطان را از دست داد.


وی می‌افزاید: با استفاده از آزمایش مدفوع و کلونوسکوپی می‌توان سرطان روده بزرگ را تشخیص داد و اگر فردی پولیپی در روده آن بود نسبت به رفع آن می‌شود اقدام کرده لذا همه افراد 50 سال به بالا باید آزمایش مدفوع و کلونوسکوپی دهند و در صورتی که نتیجه طبیعی بود هر 10سال یکبار نسبت به انجام آن اقدام کنند.


ریشه کنی هپاتیت ‏ B و C‏ در کشور


دکتر شاهین مرات - فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد می‌گوید: هپاتیت‌های ویروسی 15سال پیش در کشور وضعیت نامناسبی داشت، ولی خوشبختانه امروز به سمت ریشه‌کنی هپاتیت ‏B‏ و ‏C‏ پیش رفته‌ایم، و این در حالی است که نه تنها دارو‌های داخلی موجود در کشور ارزان هستند بلکه برای درمان این دو بیماری کافی هستند. در حال حاضر تنها یک دارو به دلیل بسته شدن شرکت تولیدکننده با کمبود مواجه شده است. این دارو آمپول ایمونوگلوبین است که برای پیشگیری از این بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آمپول در مادران باردار مبتلا به هپاتیت برای اینکه فرزندشان دچار مشکل نشود و یا پرستارانی که ممکن است با سرنگ آلوده به این ویروس مبتلا شوند، مورد نیاز است که تلاش برای تأمین این آمپول انجام شده است.


 عضو انجمن گوارش و کبد ایران با اشاره به این مطلب که برای ریشه‌کنی هپاتیت ‏B‏ و ‏C‏ اقدامات خوبی در کشور صورت گرفته است می‌افزاید: در حال حاضر از هر 1000نفر 3 نفر مبتلا به هپاتیت ‏C‏ هستند و این در حالی است که بیش از 25سال است که واکسیناسیون هپاتیت ‏B‏ در کشور انجام می‌شود و امروزه درمان هپاتیت ‏‎ C‎هم آسانتر شده است البته برخی بیماران به دلیل شرایط ویژه‌ای که دارند درمان‌های سختی دارند و نمی‌توان برای آنان اقدامات چندانی انجام داد. در حال حاضر مشکل این است که بعضی ازمردم مبتلا به این بیماری هستند اما اطلاعی از آن ندارند از اینرو شناسایی این بیماران در دستور کار وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی قرار گرفته و اقدامات مناسبی در این راستا انجام گرفته است.‏ علت افزایش وزن بدن مصرف زیاد غذا است این در حالی است که مردم ما 30درصد بیشتر از نیازشان غذا مصرف می کنند ومتاسفانه تحرک بدنی لازم هم ندارند.  


بیماری‌های التهابی روده ‏


دکتر همایون واحدی ـ فوق تخصص گوارش و کبد هم در مورد بیماری التهابی روده می‌گوید: این بیماری یکی از بیماری‌های گوارشی بوده که در غرب 40الی50 سال زودتر از شرق شایع شد و این در حالی است که دلایل مختلفی مانند، رژیم غذایی نامناسب و بی‌تحرکی سبب بروز این بیماری گوارشی می‌شود. البته ارتقاء سطح بهداشت جامعه و انجام واکسیناسیون نیز در شیوع این بیماری بی‌تأثیر نبوده است. این در حالی است که اگر کنترل بیماری‌های عفونی انجام شود بیماری‌های التهابی بیشتری بروز پیدا می‌کند و در واقع زمانی که بدن گرفتار عفونت شود تولید آنتی‌بادی سبب مقاومت بدن خواهد شد.


وی می‌افزاید: این بیماری به طور کلی به دو دسته کولیت اولسراتیو و کرون تقسیم‌بندی می‌شود که در نوع کولیت گرفتاری مربوط به مخاط روده بزرگ است و با علایمی همچون اسهال خونی و خونریزی بروز می‌یابد در حالی که کرون در هر جایی از دستگاه گوارش از دهان تا مقعد می‌تواند فرد را درگیر کند و به عبارتی هم مخاط و هم زیرمخاط و عضله را تحت تأثیر قرار می‌دهد. علایم کرون بیشتر با درد شکم، انسداد شکمی و گاهی اسهال، خونریزی، تب و کاهش وزن همراه است.


این متخصص گوارش و کبد با بیان این مطلب که در حال حاضر با داروهای کنونی کمبودی نداریم و اخیراً نیز داروهایی در کشور تولید می‌شود که سبب بهتر شدن کیفیت زندگی این افراد و کاهش ناشی از عوارض آن می‌شود یاد آوری می‌کند: کولونوسکوپی مهم‌ترین آزمایش برای تشخیص بیماری التهابی روده است. در این فرآیند از یک لوله باریک به همراه یک دوربین استفاده می‌شود تا به این ترتیب یک دید مستقیم از داخل روده به پزشک داده شود. با این روش حتی زخم‌های کوچک و التهابات خفیف هم قابل مشاهده هستند. اگر بخشی غیر طبیعی به نظر برسد، برای بررسی بیشتر پزشک از این بخش نمونه برداری می‌کند. دیگر آزمایش‌ها برای تشخیص بیماری التهابی روده آزمایش خون برای بررسی علائم التهاب یا عفونت است.


مراقب غذاهای خود باشید


دکتر اکرم پورشمسی دبیر علمی هجدهمین کنگره گوارش و کبد ایران هم می‌گوید: چاقی و دیابت احتمال ابتلا به کبد چرب را افزایش می‌دهد و این در حالی است که نوع غذا در بروز این بیماری بسیار مهم است. از این رو خوردن غذای سالم و کم کالری سلامت افراد را تضمین می‌کند در حالی که مصرف زیاد گوشت قرمز، سوسیس و کالباس، نمک و انوع ترشی‌ها موجب بروز کبد چرب می‌شود. در حال حاضر تنها یک دارو به دلیل بسته شدن شرکت تولیدکننده با کمبود مواجه شده است. این دارو آمپول ایمونوگلوبین است که برای پیشگیری از این بیماری مورد استفاده قرار می گیرد. این آمپول در مادران باردار مبتلا به هپاتیت برای اینکه فرزندشان دچار مشکل نشود و یا پرستارانی که ممکن است با سرنگ آلوده به این ویروس مبتلا شوند، مورد نیاز است که تلاش برای تأمین این آمپول انجام شده است.


وی با اشاره به این مطلب که چاقی یکی از دلایل اصلی بروز کبد چرب است می‌افزاید: مصرف سبزی و میوه می‌تواند نقش مهمی در کاهش وزن و جلوگیری از شیوع کبد چرب داشته باشد بنابراین افراد مراقب مواد غذایی که می‌خورند، باشند.


این فوق تخصص گوارش و کبد یادآوری می‌کند: کبد چرب بخشی از سندرم متابولیک است که در دنیا رو به افزایش است و کشور ما نیز از آن مستثنی نیست؛ علاوه بر چاقی، اختلالات خونی و دیابت نیز موجب بروز کبد چرب می‌شود. حدود 30درصد از ایرانیان کبد چرب دارند و شواهد نشان می‌دهد که این بیماری 40درصد نیز در حال رشد است بنابراین اطلاع رسانی از عوارض چاقی و مصرف غذاهای مضر الزامی است تا مانع شیوع آن در کشور شویم. بررسی‌ها حاکی از این است که در برخی از نقاط کشور سندرم متابولیک بیشتر از حد متوسط است و عددی حدود 30 تا 40درصد ابتلا به کبد چرب نیز گزارش شده است. ‏ 


دکتر پور شمسی با اشاره به این مطلب که شایع‌ترین دلیلی که سبب بروز یبوست می‌شود تنبلی روده است می‌گوید: این بیماری به ندرت به علت کم‌کاری تیروئید یا بیماری انتهایی روده ایجاد می‌شود واین در حالی است که بخش اعظم تنبلی روده وابسته به عدم تحرک و ورزش است. از این رو انجام کارهای خانه و راه‌ رفتن عادی در رفع تنبلی روده تأثیری ندارد و باید فرد حتما فعالیت فیزیکی که با نفس نفس زدن و با افزایش ضربان قلب همراه است را داشته باشد.


وی می‌افزاید: مصرف غذاهای فیبردار همچون انواع سبزیجات و میوه‌ها نوعی رژیم غذایی سالم بوده و علاوه بر اینکه در سلامت قلب و کنترل وزن و چربی مؤثر است می‌تواند تا حدودی نیز در رفع یبوست تأثیر بگذارد.‏


تشخیص به موقع سرطان معده


دکتر همایون زجاجی ـ دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می‌گوید: پولیپ‌ها انواع مختلفی دارد که برخی از آنها پیش سرطانی بوده و به طور کلی زمان تبدیل شدن پولیپ به سرطان متوسط 7سال به طول می‌انجامد و این در حالی است که تشخیص به موقع سرطان معده با آندوسکوپی امکان پذیر است که هزینه انجام آندوسکوپی و کلونوسکوپی در بخش دولتی و خصوصی متفاوت است و تعرفه یکسانی ندارد.


 وی با بیان این مطلب که بیماری‌های گوارشی جزو شایع‌ترین بیماری‌ها هستند می‌افزاید: حدود 30 درصد از مردم در طول عمر خود به مشکلات گوارشی مبتلا می‌شوند و نیاز به مراجعه به پزشک دارند این در حالی است که بسیاری از بیماری‌های گوارشی قابل پیشگیری است و حتی سرطان روده بزرگ در صورتی که در مراحل اولیه و ابتدایی به خوبی درکلونوسکوپی تشخیص داده شود قابل پیشگیری و درمان است و در واقع آندوسکوپی و کلونوسکوپی دقیق تشخیص زودرس و درمان به موقع را به ارمغان می‌آورد. حدود 30درصد از ایرانیان کبد چرب دارند و شواهد نشان می دهد که این بیماری 40درصد نیز در حال رشد است بنابراین اطلاع رسانی از عوارض چاقی و مصرف غذاهای مضر الزامی است تا مانع شیوع آن در کشور شویم. بررسی ها حاکی از این است که در برخی از نقاط کشور سندرم متابولیک بیشتر از حد متوسط است و عددی حدود 30 تا 40درصد ابتلا به کبد چرب نیز گزارش شده است. ‏  


این متخصص گوارش و کبد با اشاره به اینکه پولیپ می‌تواند از ضایعات پیش سرطانی باشد خاطر نشان می‌کند: پولیپ‌ها انواع مختلفی دارد که برخی از آنها پیش سرطانی بوده و به طور کلی زمان تبدیل شدن پولیپ به سرطان متوسط 7 سال به طول می‌انجامد.


بنابراین اگر در این هنگام تشخیص به موقع انجام شود می‌توانیم سرطان را به موقع درمان کنیم از اینروافراد بالای 50 سال و کسانی که سابقه سرطان روده بزرگ و معده در خانواده دارند انجام کلونوسکوپی و آندوسکوپی در دوره زمانی 5 تا 10 سال برای آنان توصیه می‌شود.


وی در مورد علائم سرطان معده می‌گوید: این سرطان علائم ابتدایی چندانی ندارد و می‌تواند با درد مبهم و سوءهاضمه همراه باشد که پزشک اگر تشخیص به موقع دهد با آندوسکوپی می‌توان این بیماری را به موقع شناسایی کرد.


 نویسنده: بیتا مهدوی


 منبع: روزنامه اطلاعات، دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷


1497

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب