web
stats
سعودی و مهلتی رو به پایان برای تجاوزگری در یمن
en کد مطلب: 56438 | تاریخ مطلب: 1397/08/15
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

سعودی و مهلتی رو به پایان برای تجاوزگری در یمن

تداوم و تعمیق بحران انسانی در یمن و مبهم بودن نتیجه تجاوز ائتلاف سعودی به این کشور عربی در کنار فشار افکار عمومی، کشورهای غربی را برای پایان بخشی به این جنگ به صرافت انداخته است.

سعودی و مهلتی رو به پایان برای تجاوزگری در یمن

تداوم و تعمیق بحران انسانی در یمن و مبهم بودن نتیجه تجاوز ائتلاف سعودی به این کشور عربی در کنار فشار افکار عمومی، کشورهای غربی را برای پایان بخشی به این جنگ به صرافت انداخته است.


 نزدیک به سه سال و نیم از آغاز تجاوز ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی به یمن می گذرد؛ تجاوزی که زیر سایه حمایت آمریکا و سکوت کشورهای اروپایی آغاز شد و پس از گذشت سال ها سرنوشتی مبهم تر از روز اول دارد.


تجاوزی که ائتلاف عربی از فروردین 1394 به منظور بازگرداندن «عبدربه منصورهادی» رییس جمهوری مستعفی و متواری یمن کلید زد، پیامدی جز انهدام زیرساخت ها، وقوع بحران انسانی، قحطی و رواج بیماری و آوارگی نداشته است.


یورشی که بر اثرِ بلندپروازی و برآوردهای دور از واقعیتِ «محمد بن سلمان» وزیر دفاع وقت و ولیعهد کنونی عربستان آغاز شد، امروز به جنگی فرسایشی بدل شده که واقعیت های میدانی پیش بینی نتیجه آن را دشوارتر از همیشه می سازد.


هزینه های حمایت از سعودی ها و سکوت در برابر تجاوز به فقیرترین کشور عربی و فشار افکار عمومی امروز چنان بالا رفته که کشورهای غربی را به تکاپو برای پایان بخشی به جنگ و حمایت از پیشبرد سازوکارهای مبتنی بر صلح واداشته است.


**تغییر مواضع غرب در قبال یمن


نماد بارز تغییر مواضع غرب در خصوص منازعه یمن، از دید بسیاری از ناظران صدور بیانیه اخیر دستگاه دیپلماسی آمریکا بود. روز نهم آبان بود که «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه ای، ضمن حمایت از متحدان منطقه ای خود در تجاوز به یمن، پایان دادن به مناقشه در این کشور را اولویت امنیت ملی دولت آمریکا دانست و خواستار پایان یافتن منازعات در یمن و آغاز مذاکرات صلح تحت نظر سازمان ملل شد.


پمپئو در بیانیه مطبوعاتی خود افزود: دولت ترامپ روشن کرده است که پایان دادن به مناقشه یمن اولویت امنیت ملی است. ما همچنان به همکاری نزدیک با ائتلاف به رهبری سعودی ادامه خواهیم داد تا عربستان سعودی و امارات متحده عربی حمایت از تلاش های سازمان ملل متحد برای پایان دادن به جنگ داخلی در یمن را حفظ کنند.


بر اساس بیانیه پمپئو، ضروری است مشاوره های اصلی تحت نظر فرستاده ویژه سازمان ملل، ماه نوامبر در کشوری ثالث صورت گیرد با این هدف که اقداماتی در راستای ایجاد اعتماد برای رفع عوامل اصلی درگیری، غیر نظامی کردن مرزها و متمرکز کردن همه سلاح های سنگین زیر نظر ناظران بین المللی به انجام برسد.


وزیر امور خارجه آمریکا گفته است: اکنون زمان پایان دادن به درگیری فرا رسیده است، مصالحه باید جایگزین درگیری و به مردم یمن اجازه داده شود تا از طریق صلح و بازسازی، زخم های خود را التیام دهند.


پس از آن بود که «جیمز متیس» وزیر دفاع ایالات متحده بازه ای زمانی برای آتش‌بس و آغاز گفت‌وگوها تعیین کرد و اعلام داشت: ما خواهان این هستیم که طی 30 روز آینده آتش‌بس برقرار شود و همه طرف‌های درگیر سر میز مذاکره صلح حاضر شوند.


وزیر دفاع آمریکا که در «انستیتو صلح ایالات متحده» در واشنگتن سخن می گفت با اشاره به آمادگی عربستان و امارات جهت شرکت در مذاکرات صلح، تاکید کرد که چنین آتش بسی باید بر اساس عقب نشینی به مرزها باشد و حملات و بمباران‌ها متوقف شود تا فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن بتواند آنها را در سوئد گردهم بیاورد.


پس از این اظهار نظرهای مقام های آمریکایی بود که «فلورانس پارلی» وزیر دفاع فرانسه در گفت‌وگو با شبکه تلوزیونی «بی. اف. ام» اعلام کرد زمان آن فرا رسیده که جنگ عربستان در یمن متوقف شود چرا که جنگ یمن سرمنشا بحران انسانی است. پارلی اولویت مهم کشورش را بهبود شرایط انسانی در یمن دانست و گفت در راستای همکاری با سازمان ملل به منظور رسیدن به یک راهکار سیاسی تلاش می‌کند.


در ادامه این چرخش مواضع بود که دیروز بریتانیا هم با قطار مخالفت با ادامه جنگ یمن همراه شد. «جرمی هانت» وزیر امور خارجه انگلیس دیروز یکشنبه 13 آبان خواستار پایان خشونت ها و پیگیری روند مذاکرات صلح در یمن شد.


به گفته وزیر امور خارجه انگلیس، اکنون زمان آن است که شورای امنیت دست به کار شود تا روند تحت هدایت سازمان ملل برای صلح در یمن جان تازه‌ای بگیرد.


هانت اظهار کرد، کشورش از تمام نفوذ خود استفاده می‌کند تا هر دو طرف درگیری‌های یمن را پای میز مذاکره بیاورد و به خشونت‌های مرگبار در این کشور پایان دهد.


«آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل هم روز جمعه وضعیت یمن را بدترین بحران انسانی در جهان دانسته و خواستار توقف سریع خشونت در یمن شده است.


 **الزامات پایان بخشی به بحران یمن


در حالی اراده ای بین المللی برای پایان دادن به جنگ یمن به ویژه در میان کشورهای غربی در حال شکل گیری است که از دید کارشناسان دلایل مختلفی برای این تکاپوی جمعی مطرح شده است.


بحران یمن در نتیجه تخریب زیرساخت ها، تحریم های گسترده عربستان و تجاوزات ادامه دار ائتلاف عربی روز به روز دامنه گسترده تری پیدا می کند. هفته گذشته بود که «مارک لوکوک» معاون دبیرکل سازمان ملل و رییس کمک های انسان دوستانه این سازمان به شورای امنیت هشدار داد نیمی از مردم یمن، یعنی حدود 14 میلیون نفر، با قحطی روبرو هستند و این قحطی در یمن این پتانسیل را دارد رویدادی را رقم بزند که هیچ متخصص و کارشناسی در تمام طول عمرش با آن مواجه نشده است.


گسترش بحران انسانی در یمن، دورنمای مبهم و تاریک جنگ در این کشور، هزینه های سنگین این بحران برای اعتبار کشورهای غربی، فشار افکار عمومی و ... کشورهای غربی را به تعیین تکلیف مساله یمن متقاعد کرده است. این در حالی است که سه سال پیش خود این کشورها مانند پسر سلمان پایانی دو یا سه ماهه را برای جنگ یمن پیش بینی کرده بودند.


در کنار این موارد، مسایل دیگری چون اختلافات میان نخبگان سیاسی، مسایل انتخاباتی و ... دولت های غربی را به سوی تعیین تکلیف مساله یمن سوق داده است. بسیاری از کارشناسان اتخاذ رویکرد وزیر امور خارجه و دفاع ترامپ در حمایت ار روند صلح در یمن را به انتخابات میان دوره ای آمریکا ارتباط می دهند.


یمن در نتیجه تجاوز عربستان فاجعه ای انسانی را تجربه می کند. پایان بخشی به بحران این کشور، مساله ای است که هر عقل سلیمی ضرورت های آن را در می یابد. مذاکرات صلح باید از سر گرفته شود. مساله مهم این است که گروه های سیاسی این کشور در روندی دموکراتیک و بدون دخالت نیروهای خارجی با یکدیگر به گفت و گو بنشینند. این تنها راه حل پایدار بحران یمن است.


«ما همچنان به همکاری نزدیک با ائتلاف به رهبری سعودی ادامه خواهیم داد تا عربستان سعودی و امارات متحده عربی حمایت از تلاش های سازمان ملل متحد برای پایان دادن به جنگ داخلی در یمن را حفظ کنند.» ذکر این عبارات در بیانیه پمپئو اما بر چشم انداز رسیدن به صلح چنگ می افکند.


 منبع: گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، 14 آبان 1397


1197

. انتهای پیام /*
 

همایش بین المللی بازخوانی آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی ایران-

مجتمع آموزشی عالی علوم انسانی برگزار می کند:

همایش بین المللی بازخوانی آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی ایران-

1 از 4

کارگاه بازیابی اسناد سازمان ملل متحد

دانشگاه تهران برگزار می کند:

کارگاه بازیابی اسناد سازمان ملل متحد

2 از 4

نوروز و صلح

سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری برگزار می کند:

نوروز و صلح

3 از 4

اهداف و بسترهای برنامه هسته ای عربستان

پژوهشگاه مطالعات خاورمیانه برگزار می کند:

اهداف و بسترهای برنامه هسته ای عربستان

4 از 4

تازه ترين مطالب