web
stats
دلواپسان حاشیه ساز «در حاشیه امن»
en کد مطلب: 57232 | تاریخ مطلب: 1397/09/13
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

قاسم میرزایی نکو عضو فراکسیون امید درگفت و گو با «آرمان»:

دلواپسان حاشیه ساز «در حاشیه امن»

قاسم میرزایی نکو عضو فراکسیون امید می گوید؛ تدوین کننده مصادیق منافع ملی، شورای عالی امنیت ملی است، نه دلواپسان. تا سال 1400 زمان زیادی مانده است. این سکه تا به زمین بیفتد ده ها چرخ خواهد خورد! بنابراین همه این ها گمانه زنی است و نتیجه ای هم ندارد. در واقع یک نوع فرار به جلو و تغییر اصل موضوع استیضاح است.

دلواپسان حاشیه ساز «در حاشیه امن»

تدوین‌کننده مصادیق منافع ملی، شورای عالی امنیت ملی است، نه دلواپسان. مدتی است که چراغ انتخابات 1400 را روشن کرده‌اند. به‌ویژه تندروها که مدام با حمله به این و آن، به زعم خود در حال سوزاندن نامزدهای اصلی انتخابات هستند تا با خیال راحت مهره خود را به «پاستور» برسانند. یک روز علی‌لاریجانی را می‌زنند و فردایش قربان صدقه سعیدجلیلی می‌روند و پس فردایش ازعزت ا...ضرغامی حمایت می‌کنند. می‌دانند و امروز هم به ظریف می‌تازند. اما تا سال1400 این سکه هزار رو خواهد داشت.


برای بررسی بیشتر مواضع اخیر دلواپسان «آرمان» با قاسم میرزایی نکو نماینده مجلس و عضو فراکسیون‌امید به گفت‌وگو پرداخته است که می‌خوانید.


طرح استیضاح آقای ظریف حواشی بسیاری را به همراه داشت، از جمله اینکه شنیده شد هدف آنها از هجمه برای جلوگیری از تاثیرگذاری او بر انتخابات 1400 است! نظر شما چیست؟


تا سال 1400 زمان زیادی مانده است. این سکه تا به زمین بیفتد ده‌ها چرخ خواهد خورد! بنابراین همه این‌ها گمانه زنی است و نتیجه‌ای هم ندارد. در واقع یک نوع فرار به جلو و تغییر اصل موضوع استیضاح است. اولا آقای ظریف به عنوان یک شخص حقیقی و دوم به دلیل اینکه در نوک پیکان دیپلماسی کشور قرار دارد، مسائل را با تجزیه و تحلیل و مصلحت سنجی بیان می‌کند. بحث پولشویی را بارها آقای‌رحمانی فضلی وزیر کشور و یا سایر مسئولان بارها در مجلس عنوان کرده‌اند؛ لذا بحث تازه‌ای نبوده است. هدف هجمه‌ها بیشتر فشار بر ظریف و دولت است.


اینها همکار‌ان شما در پارلمان هستند که طرح استیضاح ظریف را امضا کرده‌اند و چند سال‌است با این افراد در مجلس نشست و برخاست دارید. واقعا حرف این عده چیست؟


برای بنده هم‌ جای سوال دارد که این دوستان در پی چه هستند! به‌رغم اینکه در مجلس همدیگر را می‌بینیم و هم کلام هستیم اما به نظر این‌ها طیفی هستند که خط مشی دیگری برای خود ترسیم کرده‌اند و به مصالح خود بیشتر اهمیت می‌دهند. به هر حال هر انسان عاقلی می‌داند که در این شرایط که دشمن از هر سو فشار و هجمه وارد می‌کند، نباید در داخل چنین رفتارهای صورت بگیرد. شاهدیم که آمریکا، منافقین، ارتجاع منطقه، تحریم ها و... چه مشکلاتی را ایجاد می‌کنند، این که چرا در داخل در این موقعیت حساس آنها چنین رفتاری دارند جای تعجب دارد و بسیارسوال برانگیز است.


تعدادی از نمایندگان در مصاحبه با «آرمان» اشاره داشته‌اند که انگیزه دلواپسان مجلس را غیرشفاف می‌دانند. شما هم چنین برداشتی دارید؟


برخی از این افراد و سخنانشان را نمی‌توان هضم کرد! آنقدر نگاه بسته‌ای دارند و اطراف خود را نمی‌بینند که برای من تعجب‌آور است. یا خوابند یا خودشان را به خواب زده‌اند. اما اگر شما به توده مردم، یا دانشگاه‌ها و مراکز حضور مردم مراجعه کنید، متوجه خواهید شد که حرفی که این طیف می‌زند، واقعا حرف و موضع اکثریت نیست. ما برخوردهای جامعه، فضای مجازی و صحبت‌های مردم را که می‌بینیم و می‌شنویم، آن چیزی نیست که این عده قلیل بیان می‌کنند.


به نظر شما هدف دلواپسان از این جوسازی‌ها و واردکردن هجمه به چهره‌ها و شخصیت‌ها، انتخاباتی نیست؟


به نظرم همین‌طور است. گروه‌ها و طیف‌های سیاسی باید برای انتخابات مختلف، استراتژی تدوین کنند و بر اساس آن پیش بروند؛ در این شکی نیست. دلواپسان، اعتدالی‌ها، اصلاح طلبان، اصولگراهای میانه رو و... همه به شکلی استراتژی‌ای برای خود دارند. اما اینکه بخواهند بر اساس منافع گروهی خود به همه صدمه وارد کنند و به‌اصطلاح همه را با خاک یکسان کنند! این کار مورد تأیید هیچ کسی در هیچ جای جهان نیست.


این طیف اخیرا عقبه رسانه‌ای خود را قوی کرده است.


 این مسأله برای الان نیست. مدت زیادی است که چنین امکاناتی در اختیار دلواپسان است. پیشنهاد می‌کنم یکی از این آقایان را بیاورید تا یک مناظره‌ای داشته باشیم، ببینیم چه می‌گویند. آن‌ها هم داعیه حفظ و نگهداری انقلاب را دارند یا مثلا دلواپسان می‌گویند اگر ما نبودیم به انقلاب و نظام ضربه وارد می‌شد این دلیل را خودشان می‌گویند و ادعا دارند. اما بنده می‌گویم که به غیر از این موارد، منافع ملی تدوین شده و از سوی شورای عالی امنیت ملی و نهادهای دیگر بررسی و مورد رصد قرار می‌گیرد. نمی‌دانم چرا این آقایان به راحتی هر چه می‌خواهند می‌گویند. بنابر این نباید درباره منافع ملی تفاوتی میان افراد قائل شد به‌طوری که مردم تصور کنند برخی حاشیه امن دارند که این برای جامعه و کشور خوب نیست.


از منافع ملی سخن گفتید و می‌دانید که لازمه حفظ این منافع، گفت‌وگوی ملی است. آیا اصلاح‌طلبان در این باره برنامه‌ای دارند؟


 حقیقت این است که اصلاح‌طلبان همواره آماده گفت‌وگو بوده و هستند اما طرف مقابل از این امر فرار می‌کند!


 البته آقای باهنر از گفت‌وگو بین جناح‌ها حمایت و اعلام آمادگی کرده‌اند


این‌ به کنار، حالا یک طیف دلواپس هم هستند که کارشان دلواپسی است! همیشه غائله درست می‌کنند و ظاهرا حاشیه امن هم دارند. این‌ها فیلم نماینده مخالف خود یا افراد دیگر را نشان می‌دهند و کسی هم جلوی این‌ها را نمی‌گیرد و برخورد نمی‌کند. به نظر کاری نمی‌توان کرد! هر چه به این دلواپسان از گفت‌وگو و مصالحه بگوییم، فایده‌ای نخواهد داشت! آن‌ها کار خودشان را می‌کنند.


منبع: روزنامه آرمان، سه شنبه 13 آذر 97


1194

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب