web
stats
فرانسه در تسخیر «جلیقه زردها»
en کد مطلب: 57242 | تاریخ مطلب: 1397/09/14
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

فرانسه در تسخیر «جلیقه زردها»

از دو هفته پیش واکنش ها به سیاست های دولت فرانسه درراستای اصلاحات اقتصادی که جدیدترین آن منجر به افزایش قیمت سوخت در این کشور شد، با موجی از اعتراضات گسترده مردم پاریس و چند شهر دیگر مواجه شده است.

فرانسه در تسخیر «جلیقه زردها»

ده ها هزار نفر از مردم پاریس و چند شهر دیگر این کشور به نشانه اعتراض به افزایش قیمت سوخت به خیابان‌ها آمده‌اند.


بنا برگزارش وزارت کشور فرانسه، حدود هزار مورد اعتصاب و اعتراض در سراسر این کشور برگزار و دست‌کم بین 50 تا 80 هزار نفر در آن شرکت کرده اند. این اعتراضات که به عنوان بخشی از جنبش مردمی موسوم به «جلیقه زردها» سازماندهی و منجر به ترافیک طولانی در بزرگراه‌ها و خروجی های پاریس شده است.


این اعتراضات که عمدتا در شبکه‌های اجتماعی سازماندهی شد و با هدف قطع دسترسی جاده‌ها به برخی از جایگاه‌های سوخت و فرودگاه‌ها صورت گرفت که در این میان حمایت گسترده آن دسته از مردم فرانسه را که از سیاست‌ها و اصلاحات اقتصادی دولت «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهوری این کشور ناراضی هستند، به همراه داشت.


امانوئل ماکرون در 18 ماهی که در کاخ الیزه به قدرت رسیده یک سری اصلاحات اقتصادی از جمله افزایش مالیات بر سوخت را مطرح کرد که با اعتراضات گسترده مردم در سراسر این کشور مواجه شد. بر اساس این طرح، قیمت سوخت در فرانسه از ابتدای سال 2019 میلادی افزایش خواهد یافت.


دلیل این که اعتراضات «جلیقه زرد» نام گذاری شده ، پوشیدن جلیقه‌ای شبرنگی زرد رنگ است که طبق قوانین راهنمایی و رانندگی در فرانسه هر خودرو باید به آن مجهز باشد تا در صورت نقص فنی و توقف خودرو در میان بزرگراه ، صاحب خودرو باید آن را بر تن کند.


«جلیقه زرد» ها بیشتر شهروندانی هستند که با وجود کار و درآمد، در گذران زندگی و معاش به مشکل برمی‌خورند. کارمندان، کارگران و خانواده‌هایی که در حومه شهرهای بزرگ یا مناطق روستایی زندگی می‌کنند و برای رفت و آمد و زندگی روزمره به خودروی شخصی وابسته هستند.


با این‌که می‌توان تجمعات اعتراضی «جلیقه زرد» ها را یک حرکت سیاسی دانست اما شرکت‌کنندگان خود را وابسته به طیف سیاسی یا حزب خاصی نمی‌دانند و نمی‌خواهند خواسته‌هایشان با مطالبات حزبی و رهبری جناحی منحرف شود. جناح‌های مختلف فرانسه از چپ تا راست حمایت خود را از حرکت «جلیقه زردها» اعلام کرده‌اند.


جنبش «جلیقه‌ زرد»‌ها با اعتراض به افزایش قیمت سوخت آغاز شد، اما اکنون این جنبش اعتراضی تبدیل به جنبشی علیه مالیات شده است. جنبشی که به گفته تحلیل‌گران اولین و مهم‌ترین چالش فراحزبی برای دولت ماکرون محسوب می‌شود.


طبق آخرین نظرسنجی‌ها 69 درصد از شهروندان فرانسه از جنبش اعتراضی «جلیقه زرد» ها حمایت می‌کنند. همین طور بیش از 50 درصد از رای دهندگان به ماکرون در انتخابات رییس جمهوری نیز از این اعتراضات حمایت می کنند.


اکنون سوال این است که چرا دولت می‌خواهد مالیات بر سوخت را افزایش دهد؟ «الیزابت بورن» وزیر راه و ترابری فرانسه، درباره قیمت سوخت اعلام کرد که بر اساس مصوبه جدید دولت فرانسه از ابتدای سال آینده میلادی مالیات بر هر لیتر گازوییل 6.5 و هر لیتر بنزین 2.9 سنت افزایش خواهد یافت.


افزایش قیمت سوخت در واقع ناشی از وضع مالیات بر کربن است. این مالیات به منظور کاهش گاز گلخانه‌ای در نظر گرفته شده است. دولت فرانسوآ اولاند، رییس جمهوری پیشین فرانسه در سال 2014 برای اولین‌بار این مالیات بر سوخت را وضع کرد. دولت فرانسه قصد دارد به تدریج به میزان این مالیات اضافه کند.


طبق داده‌های وزارت محیط زیست و توسعه پایدار فرانسه، مالیات بر سوخت 60 درصد از کل قیمت سوخت را شامل می‌شوند. بنابراین 40 درصد باقی‌مانده که بر روی قیمت سوخت مصرف‌کنندگان تاثیر می‌گذارد، نتیجه تغییر قیمت نفت جهانی است. دولت فرانسه هدف از افزایش مالیات بر کربن را کسب درآمد برای دولت به منظور تامین هزینه و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های محیط زیستی اعلام کرده است.


در مقابل این اعتراضات «امانوئل ماکرون» رییس جمهوری فرانسه گفت که «تنها با گفت وگو و ارائه توضیحات است که می‌توان به این اعتراضات پایان داد. دولت اکنون با یک جنبش اعتراضی مواجه شده است.


ما باید با یک روحیه جمعی مسئول باشیم.» رییس جمهوری فرانسه در ادامه افزود هدف افزایش مالیات بر سوخت‌های فسیلی به منظور کاهش آلودگی هوا است ولی در عین حال برای اقشار کم‌ درآمد، کمک‌هایی برای خرید خودروهای کم آلاینده در نظر گرفته خواهد شد.


رئیس جمهوری فرانسه با این حال تاکید کرد که بزرگ‌ترین قربانیان آلاینده‌های هوا، فرانسوی های طبقه متوسط و پایین جامعه هستند. وی وعده داد افزایش قیمت گازوئیل با توجه به قیمت جهانی نفت باشد تا «بر دوش طبقات پایین جامعه فرانسه» فشار وارد نکند.


البته این سخنان بلافاصله با واکنش منفی «جلیقه زردها» در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های فرانسوی مواجه شد. نمایندگان این گروه می‌گویند هیچ پاسخ روشنی از ماکرون دریافت نکرده اند.


مخالفان، امانوئل ماکرون را رئیس جمهوری ثروتمندان فرانسه می‌دانند و معتقدند وی پس از حذف مالیات بر دارایی، تلاش می‌کند کمبود بودجه دولتی را از حقوق و مزایای تامین اجتماعی شهروندان با درآمد کمتر جبران کند.


به نظر می‌رسد وعده‌هایی که «امانوئل ماکرون» رییس جمهوری فرانسه در زمینه اقتصاد داخلی در شرایط افول وحشتناک محبوبیت «فرانسوا اولاند» رئیس‌جمهوری سابق این کشور داده بود، حالا توقعات را از او بالا برده، به خصوص اینکه قرار است او هفته بعد، طرح جدید دولت در مدیریت حوزه انرژی را اعلام کند.


منبع: ایرنا، 13 آذر 1397


1885

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب