web
stats
مکرر اما بی ثمر؛ تقلای موشکی آمریکا در شورای امنیت علیه ایران
en کد مطلب: 57260 | تاریخ مطلب: 1397/09/14
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

مکرر اما بی ثمر؛ تقلای موشکی آمریکا در شورای امنیت علیه ایران

تیم نظامی دیپلماتیک ترامپ از ابتدای هفته جاری موج تازه ای را علیه فعالیت های موشکی جمهوری اسلامی ایران به راه انداخته تا این بار شورای امنیت و اروپایی ها را با خود همراه سازد.

مکرر اما بی ثمر؛ تقلای موشکی آمریکا در شورای امنیت علیه ایران

تیم نظامی دیپلماتیک ترامپ از ابتدای هفته جاری موج تازه ای را علیه فعالیت های موشکی جمهوری اسلامی ایران به راه انداخته تا این بار شورای امنیت و اروپایی ها را با خود همراه سازد.


 سناریویی که آمریکایی ها از ابتدای هفته جاری به راه انداختند تا برنامه موشکی ایران را تهدیدی برای امنیت منطقه و جهان جلوه دهند، بار دیگر به نشستی در شورای امنیت البته پشت درهای بسته منتهی شد.


روز شنبه بود که «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه دولت «دونالد ترامپ» با ادعای انجام آزمایشی موشکی از سوی جمهوری اسلامی ایران گفت که این اقدام نقض صریح قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل به شمار می رود و اگر نتوانیم در برابر خطر موشک های ایرانی که می تواند هر نقطه ای را در خاورمیانه و مناطقی از اروپا را هدف قرار دهد، بازدارنگی ایجاد کنیم خطر جنگ به سرعت افزایش خواهد یافت.


دیگر هم تیمی های ترامپ نیز با پمپئو همنوا شدند و «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا در توئیتر خود نوشت موشک ایرانی می تواند به اسرائیل و آمریکا برسد و نمی شود این رفتار تحریک آمیز را تحمل کرد.


یک روز بعد، «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا این لفاظی ها را پی گرفت و در جمع دموکرات ها و جمهوریخواهان حاضر در کتابخانه ریگان مدعی شد اقدام تازه ایران در آزمایش موشکی با قابلیت حمل کلاهک های چندگانه اثبات می کند همه تلاش های صورت گرفته برای خودداری ایران از حمایت از تروریسم به شکست منتهی می شود.


این موج تازه ضدایرانی در کاخ سفید با اظهارات «برایان هوک» نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران ادامه یافت و وی ضمن تکرار ادعاهای پیشین، از اروپایی ها خواست تا به تبعیت از آمریکا، ایران را هدف تحریم های خود قرار دهند.


طی روزهای گذشته وزارت امور خارجه فرانسه و انگلیس نخستین مرحله این درخواست دنباله روی را پذیرفتند. «جرمی هانت» وزیر امور خارجه انگلیس اولین مقام اروپایی بود که گفت آزمایش موشکی ایران، تهدیدآمیز، تحریک کننده و مغایر قطعنامه شورای امنیت است و کشورش خواستار توقف این آزمایش ها است.


وزارت خارجه فرانسه نیز در بیانیه ای به سناریوی آمریکایی پیوست و نتیجه این روند، درخواست جلسه غیرعلنی شورای امنیت برای بررسی تحولات مربوط به برنامه موشکی ایران بود.


در مقابل، طی روزهای اخیر مسوولان نظامی و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران به هیاهوگری غربی ها پاسخ داده و برخی رسانه ها و صاحبنظران مستقل نیز خط رد بر ادعاهای مذکور کشیده اند.


در این پیوند، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح اعلام کرد آزمایشات موشکی و تقویت توان دفاعی در جهت ایجاد بازدارندگی در برابر تهدیدات پیش روی ایران است و ادامه خواهد یافت.


«بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه نیز با بیان اینکه هیچ قطعنامه ای در شورای امنیت اقدامات مشروع ایران برای دفاع از خود و آزمایش موشکی را ممنوع نکرده، یادآور شد آمریکایی ها خود در خروج غیرقانونی و یکجانبه از برجام، مصوبات شورای امنیت را نادیده گرفته و به قطعنامه ای استناد می کنند که دیگران را به نقض آن تشویق و مجریان آن را با تهدید و تحریم مواجه می سازند.


همزمان با طرح مجدد ادعای آمریکایی ها مبنی بر نقض قطعنامه شورای امنیت با آزمایش موشکی ایران، ناظران مستقلی چون مدیر اجرایی اندیشکده بین‌المللی مطالعات راهبردی در پیامی توئیتری به مقامات واشنگتن پاسخ داد و بیان داشت ایران با آزمایشات موشکی خود اقدام به نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت نکرده است. وی با اشاره به تصریح قطعنامه مبنی بر خودداری کشورهای عضو از تضعیف برجام گفت اگر ایران در حال تخطی از قطعنامه باشد پس آمریکا نیز چنین است.


با این حال همدستی آمریکا با دو کشور اروپایی عضو برجام و شورای امنیت منجر به تلاشی تکراری برای تشدید فشار بر تهران شد. در این میان رفتار انگلیس و فرانسه به عنوان داعیه حمایت از برجام بسیار قابل تامل بوده و مصداق گرایش از استقلال طلبی و مسوولیت پذیری به سوی بهانه جویی، خصومت طلبی و غوغاسالاری آمریکایی به شمار می آید.


تلاش برای کشاندن شورای امنیت به ورطه بازی ضدایرانی آمریکایی ها در موضوع فعالیت های مشروع دفاعی جمهوری اسلامی ایران پس از برجام، مسبوق به سابقه است.


اسفندماه سال 94 یعنی حدود دو ماه پس از اجرای توافق هسته بود که شورای امنیت نشستی مشورتی برای بررسی آزمایش موشکی ایران برگزار کرد؛ نشستی که برای غربی ها بی نتیجه بود و بنا بر اعلان نماینده روسیه در شورای امنیت این توافق حاصل شد که آزمایش موشکی ایران به هیچ وجه نقض قطعنامه شورای امنیت نبوده است.


یک سال بعد و البته در دوره ریاست جمهوری ترامپ باز هم نشستی در این شورا برگزار شد. در اواسط بهمن ماه سال 95 شماری از رسانه های آمریکایی و صهیونیستی هیاهویی بر سر آزمایش موشکی ایران به راه انداخته و زمینه ساز تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت در این باره شدند؛ نشستی که این بار هم به جایی نرسید.


با توجه به بی اساس بودن ادعاهای مطروحه و مغایرت آن با واقعیات فعالیت های دفاعی جمهوری اسلامی و نیز نص صریح مصوبات شورای امنیت، انتظار می رود این تلاش تکراری نیز راه به جایی نبرد. در این میان باز هم علامت سوالی بزرگی پیش روی مدعیان اروپایی حمایت از برجام قرار می گیرد.


منبع: گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، 13 آذر 1397


1197

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب