web
stats
عقب نشینی دولت فرانسه و آینده مبهم تقابل با «جلیقه زردها»
en کد مطلب: 57277 | تاریخ مطلب: 1397/09/15
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

عقب نشینی دولت فرانسه و آینده مبهم تقابل با «جلیقه زردها»

حدود سه هفته از آغاز اعتراضات به سیاست های اقتصادی «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه می گذرد و معترضان موسوم به «جلیقه زردها» هزینه های قابل توجهی را متوجه دولت کرده اند به طوری که کاخ الیزه چاره را در عقب نشینی موقتی یافته است.

عقب نشینی دولت فرانسه و آینده مبهم تقابل با «جلیقه زردها»

پس از اعلام نارضایتی جلیقه زردها از گران شدن سوخت و درگیری های خشونت بار آنان در سه هفته گذشته، دولت فرانسه در برابر این جنبش اعتراضی عقب نشینی کرد و طرح گران شدن سوخت را به تعویق انداخت و «ادوار فیلیپ» نخست وزیر این کشور نیز طی روزهای گذشته این تصمیم دولت را رسانه ای کرد.


به گفته نخست وزیر این کشور، دولت افزایش مالیات سوخت را برای چند ماه به تعویق انداخته و در نظر دارد هر چه زودتر راهکارهایی برای آرام کردن وضعیت اتخاذ کند.


در همین راستا، مکرون و برخی اعضای کابینه برای یافتن تدابیری مناسب در خصوص آرام کردن اوضاع و جلب رضایت معترضان در کاخ الیزه گرد هم آمدند.


در ارتباط با شکل گیری جنبش اعتراضی لازم به یادآوری است که نارضایتی ها نسبت به افزایش مالیات، گرانی سوخت و غیره به سه هفته پیش برمی گردد. این کشمکش ها ابتدا از اعتراض برای افزایش مالیات سوخت آغاز شد و در نهایت به اعتراضات خشونت آمیز در خصوص بالا رفتن هزینه های زندگی رسید.


در یک سال گذشته، در فرانسه بهای گازوئیل رشدی 23 درصدی داشته و بر پایه مصوبه دولت این کشور، در سال 2019 نیز مالیات بر هر لیتر گازوئیل 6.5 سنت و هر لیتر بنزین 2.9 سنت افزایش خواهد یافت. یکی از مهمترین وعده های مکرون در رقابت های انتخاباتی سال گذشته تلاش برای بهبود اوضاع اقتصادی بود؛ تبلیغاتی که موجب استقبال مردم از برنامه های او و پیروزی اش در انتخابات شد.


با وجود شعارهای انتخاباتی مکرون اما او همچنان نتوانسته است به شعارها و وعده های انتخاباتی خود جامه عمل بپوشاند. گذشت یک سال و نیم از عمر دولت و عملی نشدن برخی برنامه های از پیش تعیین شده، موجب نارضایتی شهروندان از فعالیت های دولت مکرون شده است. به عنوان مثال، در آغاز ریاست جمهوری مکرون نرخ بیکاری 9.5 درصد بود و بر پایه برنامه های مکرون این نرخ باید تا سال 2022 به هفت درصد برسد.


با وجود این اما هنوز تلاش قابل قبولی برای دستیابی به این هدف انجام نشده است تا جایی که تا آگوست امسال نیز بر اساس گزارش ها نرخ بیکاری 9.3 اعلام شد.


از این رو طی ماه های اخیر بارها موج های اعتراضی در نقد سیاست های دولت فرانسه به جریان افتادند که برخی تا هفته ها ادامه یافتند. اعتصاب کارکنان و لوکوموتیورانان شرکت راه آهن فرانسه (اس. ان. س.اف) و همچنین کارکنان و خلبانان شرکت هواپیمایی فرانسه (ایرفرانس) به سیاست های دولت در زمینه حمل و نقل و همچنین اعتراضات فراگیر بیش از 20 دانشگاه فرانسه به سیستم نظام آموزش عالی این کشور از آن جمله اند.


اینک هم اعتراض به سیاست های اقتصادی دولت با بهانه افزایش بهای سوخت در جریان است؛ اعتراضاتی که به خشونت و تخریب کشیده شده و خسارت های زیادی به همراه داشته است. جنبش های معترضان در چند شهر گوناگون نظیر پاریس، لیون و ... موجب کشته شدن چهار تن، مجروح شدن صدها نفر و دستگیری بیش از 400 شهروند به دست پلیس این کشور شده است.


با وجود اینکه چند هفته از آغاز این اعتراضات می گذرد اما ارزیابی رسمی از خسارت های وارد شده صورت نگرفته و نمی توان به صورت قطعی برآورد دقیقی از آن اعلام کرد.


طی این اغتشاشات شمار زیادی از فروشگاه ها در پاریس و دیگر شهرهای فرانسه مورد هجوم معترضان قرار گرفته و تعداد زیادی از خودروها نیز در آتش خشم شهروندان سوختند. حتی برخی ساختمان‌ های اداری و بانک‌ ها نیز از این آسیب ها در امان نمانده و تخریب شدند.


افزون بر آن در جریان این جنبش ها، شماری از بناهای باستانی و تاریخی فرانسه همچون «طاق پیروزی» نیز مورد حمله قرار گرفته و به دلیل دیوار نویسی معترضان با اسپری آسیب دیده اند.


آسیب های ناشی از دیوارنگاری ها بر این اثر تاریخی به اندازه ای است که کارشناسان خسارتی حدود یک میلیون یورو را برای بازسازی آن ارزیابی کرده اند. همچنین مجسمه‌های مرمری ناپلئون و تعدادی دیگر از آثار هنری نیز از دیگر مواردی است که مورد آسیب جدی قرار گرفته اند.


بنابراین خشم و نارضایتی شهروندان نسبت به برنامه های اجرایی رئیس جمهوری به اندازه ای بود که سرانجام دولت فرانسه در نشست اضطراری (11 آذر) به ریاست مکرون، تصمیم گرفت تا با برگزاری جلسه ای با معترضان و احزاب سیاسی برای به دست آوردن راه حلی مشترک در خصوص آرام کردن شهروندان رایزنی کند؛ نشستی که در آن رئیس جمهوری فرانسه ناآرامی های کنونی را گسترده تر از همه ناآرامی های دهه های اخیر دانست.


علاوه بر آن نمایندگان دولت و شهردار پاریس نیز تلاش کردند تا با با نمایندگان این جنبش گفت وگو کنند. با وجود برنامه های دولت برای مذاکره با معترضان اما رایزنی های هفته گذشته «فرانسو دو روگی» وزیر محیط‌زیست فرانسه با معترضان بی نتیجه بود.


پس از این دیدار بی نتیجه، نخست ‌وزیر فرانسه نیز در نظر داشت تا با سردمداران جنبش اعتراضی و نمایندگان احزاب سیاسی مذاکره کند که به دلیل عدم شرکت دو نفر از نمایندگان جلیقه زردها برگزار نشد.


گفته می شود که این افراد به دلیل تماس با مقامات دولتی از طرف معترضان تندرو مورد تهدید قرار گرفته اند و دلایل امنیتی مانع از حضور آنان در نشست شد.


اینک اما تنها کاهش بهای سوخت، تنها خواسته معترضان نیست. «مارین لوپن» رهبر راست افراطی فرانسه لغو مالیات اضافه سوخت، کاهش قیمت گاز و برق را یکی از راه های بهبود اوضاع اقتصادی می داند و معتقد است که دولت می تواند با تغییر قوانین، میزان دستمزد و حقوق بازنشستگی را افزایش دهد.


مطالبات معترضان حتی به برکناری رئیس جمهوری نیز کشیده شده به طوری که یکی از سخنگویان جنبش جلیقه زردها استعفای مکرون و جایگزینی آن با فرمانده واقعی مانند «ژنرال دی ویلیرز» را به عنوان خواسته معترضان عنوان کرد.


ویلیرز سرپرست سابق نیروهای مسلح فرانسه بود که مدتی پیش به علت اختلاف نظر با مکرون بر سر کاهش بودجه استعفا داد. به باور ناظران به موازات افزایش دامنه اعتراضات و فرسایشی شدن آن، توقعات و مطالبات معترضان نیز افزایش خواهد یافت.


منبع: گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، 14 آذر 1397


1885

. انتهای پیام /*
 

صدا و سیما در پرتو قانون اساسی: تحلیل اصل 175

وزارت علوم تحقیقات و فناوری برگزار می کند:

صدا و سیما در پرتو قانون اساسی: تحلیل اصل 175

1 از 4

ایران و لوایح چهارگانه (AFTF)

دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی برگزار می کند:

ایران و لوایح چهارگانه (AFTF)

2 از 4

استراتژی های اقتصادی ایران در شرایط تحریم

پژوهشکده دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می کند:

استراتژی های اقتصادی ایران در شرایط تحریم

3 از 4

تحلیل ژئوپلیتیکی روابط ایران و روسیه

انجمن علمی دانشجویی زبان روسی برگزار می کند:

تحلیل ژئوپلیتیکی روابط ایران و روسیه

4 از 4

تازه ترين مطالب