web
stats
«اف ای تی اف» و عینک بدبینی
en کد مطلب: 57284 | تاریخ مطلب: 1397/09/15
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

«اف ای تی اف» و عینک بدبینی

یکی از کارشناسان حقوقی مرکز مبارزه با پولشویی در دیداری روایت می کرد که خیلی از همکاران او و حتی تیم مذاکره کننده مرتبط با مسائل اف ای تی اف و از جمله میثم نصیری احمدآبادی رئیس مرکز مبارزه با پولشویی که اخیراً حاشیه هایی برایش ساختند، قبل از دولت اعتدال مشغول به کار بوده اند و حتی در تقسیم بندی های مرسوم، جزو اصولگرایان محسوب می شوند.

«اف ای تی اف» و عینک بدبینی

یکی از کارشناسان حقوقی مرکز مبارزه با پولشویی در دیداری روایت می‌کرد که خیلی از همکاران او و حتی تیم مذاکره کننده مرتبط با مسائل اف‌ای‌تی‌اف و از جمله میثم نصیری احمدآبادی رئیس مرکز مبارزه با پولشویی که اخیراً حاشیه‌هایی برایش ساختند، قبل از دولت اعتدال مشغول به کار بوده‌اند و حتی در تقسیم‌بندی‌های مرسوم، جزو اصولگرایان محسوب می‌شوند.


 او می‌گفت که برخی رسانه‌هایی که پیش از این مدام خبرها و نظرهای آنها را پوشش می‌دادند، حالا با برجسته شدن بحث‌های مربوط به لوایح 4 گانه دیگر هیچ خبری از آنها کار نمی‌کنند. به گفته او، حالا حتی دوستان اصولگرایشان هم حرف‌شان را نمی‌خوانند، چون همه چیزهای فنی، سیاسی و جناحی شده است.


این کارشناس حتی این را هم اضافه کرد که سابقه و علت تصویب قانون مبارزه با پولشویی بخوبی نشان می‌دهد که مراوده ما با اف‌ای‌تی‌اف از چه زمانی آغاز شد و در چه دولتی به اهمیت همکاری با این نهاد پی بردیم، اما حالا که دولت عوض شده و دولت اعتدال سر کار است، با ما که هنوز همان افراد هستیم و همان جهت‌گیری‌های سیاسی را داریم، به صورت دیگری برخورد می‌شود.


واقعیت این است که بحث‌های مربوط به اف.ای.تی.اف، فنی و البته قابل فهم  است. منتقدان و مخالفان براحتی در گفت‌وگوها با کارشناسان مرتبط می‌توانند زوایای مختلف و البته محسنات آن برای کشور را دریابند. چنانکه کارشناس حقوقی مرکز پولشویی در روایت خود برای خبرنگار «ایران» توضیح داد که بتازگی کارشناسان مرتبط با اف ای تی اف به یکی از شخصیت‌های اصولگرا که عضو مجمع تشخیص هم هست مراجعه کرده و جزئیات مذاکرات و توصیه‌های اف ای تی اف، محتوای لوایح و حق شرط‌های ایران را برای او تشریح کردند. در پایان مذاکره، این چهره سیاسی از کارشناسان خواست هرچه زودتر دیدگاه‌های خود را با بزرگان حوزه و سیاست هم مطرح کنند تا آنان هم متوجه شوند که اف ای تی اف، این هیاهوی رسانه‌ای و سیاسی نیست، بلکه  توصیه‌هایی است که ما به آن نیاز داشته‌ایم.


بر همین اساس از یک سو می‌توان بر مسئولان مرتبط خرده گرفت که چرا از ابزارها و شیوه‌های مختلف موجود برای ارتباط بر قرارکردن با مخالفان استفاده نکرده‌اند و همزمان بر مخالفان هم ایراد گرفت که چرا آنها بدون کسب اطلاعات فنی و تخصصی پیشداوری کرده و موافقان و رقیبان سیاسی خود را ترسو و خائن و بی غیرت خوانده‌اند. البته در این میان برخی هم هستند که گویی مواجهه آنها با موضوعات سیاسی خارج از چارچوب‌های منطقی و تنها بر اساس منافع جناحی تعریف شده خودشان است و بر این اساس هیچ توضیحی هم آنها را قانع نخواهد کرد. مضاف بر اینکه چه بسا عینک بدبینی و بی اعتمادی هم به چشم داشته باشند.


به هر روی به گفته این کارشناس حقوقی، اف ای تی اف بیشتر از آنکه نیازمند این همه هیاهو باشد، مستحق گفت‌وگو و تبادل اطلاعات و نظرات است.


منبع: روزنامه ایران، ۱۵ آذر ۱۳۹۷


1497


 

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب