web
stats
تلاش نافرجام آمریکا علیه برنامه موشکی ایران در شورای امنیت
en کد مطلب: 57288 | تاریخ مطلب: 1397/09/15
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

تلاش نافرجام آمریکا علیه برنامه موشکی ایران در شورای امنیت

ایالات متحده که از هر ابزاری برای زیر فشار قرار دادن تهران بهره می گیرد، اینک از طریق شورای امنیت در صدد اجماع سازی علیه برنامه موشکی ایران است؛ تاکتیکی که بارها تکرار شده اما به نتیجه دلخواه مقامات کاخ سفید منجر نشده است.

تلاش نافرجام آمریکا علیه برنامه موشکی ایران در شورای امنیت

ایالات متحده که از هر ابزاری برای زیر فشار قرار دادن تهران بهره می گیرد، اینک از طریق شورای امنیت در صدد اجماع سازی علیه برنامه موشکی ایران است؛ تاکتیکی که بارها تکرار شده اما به نتیجه دلخواه مقامات کاخ سفید منجر نشده است.


 روز سه شنبه (13 آذرماه) اعضای شورای امنیت سازمان ملل پشت درهای بسته تشکیل جلسه دادند تا به موضوع برنامه موشکی ایران رسیدگی کنند. چند روز پیش «مایک پومپئو» وزیر امور خارجه آمریکا از آزمایش موشکی جدید ایران خبر داد و موشک آزمایش شده را با قابلیت حمل کلاهک هسته ای ارزیابی کرد که نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت تلقی می شود.


پیشتر نیز «برایان هوک» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در جریان گفت وگویی با «رویترز» به برنامه موشکی ایران اشاره کرد و با بیان این که اروپا باید برنامه موشکی ایران را تحریم کند، افزود: ما خواهان آن هستیم که شاهد تصویب تحریم ‌هایی از سوی اتحادیه اروپا علیه نهادها و شخصیت ‌هایی باشیم که آزمایش و توسعه برنامه موشکی ایران را تسهیل می ‌بخشند .این گونه اقدامات تنبیهی معمولا شامل ممنوعیت سفر و بلوکه شدن دارایی‌ ها و جلوگیری از تامین مالی اینگونه برنامه ‌های تسلیحاتی است.


در نتیجه با تلاش های آمریکا و همراهی فرانسه و انگلیس نشستی پشت درهای بسته توسط اعضای شورای امنیت برگزار شد اما بر پایه اخبار انتشار یافته، آنها حتی نتوانستند به بیانیه مشترکی در خصوص آزمایشات موشکی ایران دست یابند.


«بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به نشست اخیر شورای امنیت گفت که «ما در برنامه دفاعی موشکی خود هیچگونه مغایرتی با هیچ قطعنامه شورای امنیت نمی‌ بینیم و اگر کسانی چنین ادعایی دارند یا با قطعنامه 2231 آشنایی ندارند و یا اینکه بدون توجه به مفاد این قطعنامه، صرفاً قصد فضاسازی و ایجاد حساسیت و تنش علیه ایران را دارند که در هر دو حالت، جمهوری اسلامی ایران چنین رویکردی را محکوم کرده و آن را غیرسازنده و ناکارآمد می ‌داند.»


به باور مقامات جمهوری اسلامی، ماهیت برنامه موشکی این کشور به طور کامل بازدارنده و دفاعی بوده و این قبیل موشک ها با هدف حمل کلاهک های هسته ای طراحی نشده اند. بنابراین، تقویت بنیه نظامی ایران در منطقه آشوب زده غرب آسیا که مقصدی برای سیل تسلیحات غربی است، لازم و ضروری به نظر می رسد.


تا به امروز آزمایشات و فعالیت های موشکی ایران با سه گونه واکنش متفاوت همراه بوده است. در دسته اول کشوری چون روسیه قرار می گیرد که که آزمایشات موشکی ایران را بی ارتباط با قطعنامه 2231 و توافق هسته ای قلمداد می کند. دسته دوم که در مقابل دسته نخست قرار دارد همچون آمریکا و اسرائیل را در برمی گیرد که آزمایشات موشکی ایران را ناقض برجام و قطعنامه 2231 می دانند. در نهایت دسته سوم شامل کشورهای اروپایی معتقدند که آزمایشات موشکی ایران نه ناقض برجام و قطعنامه جدید شورای امنیت بلکه در تعارض با روح توافق هسته ای است. اینک آمریکا در پی جذب گروه سوم است و تا حدی در تغییر نگاه اروپایی ها موفق عمل کرده است.


اما براستی قطعنامه 2231 شورای امنیت در ارتباط با فعالیت های موشکی ایران چه گفته است؟ در قطعنامه 2231 شورای امنیت که اواخر تیرماه 1394 صادر شد به مسائل تسلیحاتی و موشکی ایران نیز اشاره شد و در بند 3 بخش «پیوست ب: اعلامیه» قطعنامه 2231 آمد: از ایران خواسته می شود تا هشت سال پس از «روز قبول توافق» یا تا زمانی که آژانس گزارشی مبنی بر تایید «نتیجه گیری گسترده تر» ارایه کند، هرکدام زودتر حادث شود، هیچ فعالیتی مرتبط با موشک های بالستیکی طراحی شده برای قابلیت حمل سلاح های هسته ای، شامل پرتاب با استفاده از چنین فناوری های موشک های بالستیک، صورت ندهد.


با مروری بر به بند مذکور آشکار می شود که ایران از آزمایش موشک هایی که قابلیت حمل سلاح های هسته ای دارند، منع شده است. بنابراین دشمنان ایران در تلاش اند تا فعالیت های موشکی ایران را ناقض قطعنامه شورای امنیت و تهدید کننده منطقه و جهان معرفی کنند.


«بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی و «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در انعکاس این دیدگاه بیش از دیگران کوشیده اند. وقتی در سال 1394، ایران به آزمایش 2 موشک از جمله موشک زمین به زمین عماد اقدام کرد، نتانیاهو به سرعت در واکنش به آن، آزمایش موشکی ایران را نقض قطعنامه 2231 و برجام دانست اما راه به جایی نبرد.


پس از روی کار آمدن ترامپ، یک همسویی قابل توجهی بین مقامات اسرائیل و آمریکا شکل گرفت که هر یک به نوعی با هدف تخریب وجهه ایران کوشیدند. علاوه بر نمایش های تکراری نتانیاهو از فعالیت های موشکی و هسته ای ایران که هرازگاهی از تریبون های مختلف از جمله مجمع عمومی سازمان ملل متحد بازتاب می یابد، مقامات کاخ سفید نیز رفتار مشابهی را از خود به نمایش می گذارند.


«نیکی هیلی» نماینده ایالات متحده (23 آذرماه پارسال) در ادامه سیاست های ضدایرانی دولت جمهوریخواه آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی در پنتاگون با نمایش بقایای موشکی که گفت مدتی پیش از یمن به سمت فرودگاه ریاض شلیک شد، جمهوری اسلامی ایران را حامی تروریسم و موشک پرتاب شده را ساخت ایران اعلام کرد.


اوایل آذرماه امسال نیز تاکتیک مشابهی از سوی برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران به اجرا درآمد و وی با نمایش مجموعه ای از تسلیحات سبک و سنگین به خبرنگاران گفت که این تسلیحات به وسیله ایران در اختیار شبه نظامیان حوثی در یمن و طالبان در افغانستان قرار گرفته اند. به باور ناظران، شوی تبلیغاتی و تکراری کاخ سفید با هدف انحراف افکار عمومی جهان از مشارکت آمریکایی ها و متحدان منطقه ای آنها در بحران یمن هرازگاهی تکرار می شود.


 منبع: گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، 14 آذر 1397


1197

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب