web
stats
تندرستی، ره آوردِ کم خوردن گوشت
en کد مطلب: 58481 | تاریخ مطلب: 1397/10/22
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

گیاهان؛ توأمانی از غذا و دوا - بخش دوم – پایانی

تندرستی، ره آوردِ کم خوردن گوشت

امروز یکی از گرفتاری های سفره ایرانیان، گوشت‎های سفید و قرمز ناسالم و بیش از اندازه است و همین سبب شده که چاق باشند و دارای زیادی وزن و دچار بیماری های کوچک و بزرگ. سفره ایرانیان نه نزدیک به پزشکی سینایی است و نه سفارش غذاشناسان مدرن. چون اینک غذاشناسی مدرن، سفارشش بر پروتئین گیاهی (غلات و دانه‏‎ها) است و در کنارش سبزی و میوه. ‏

تندرستی، ره آوردِ کم خوردن گوشت

به سفره پیشینیان خود نزدیک شویم، بر سر سفره آنان بنشینیم، چه می‎بینیم؛ بی‌گمان کمتر گوشت و بیشتر گیاه. حال به میز غذای خودمان برگردیم و بر روی صندلی بنشینیم؛ چه می‌بینیم؟ سس مایونز، نوشابه کافئین‎دار، دوغ، ماست، ترشی با سرکه سفید، زرشک‎‌‎پلو چرب، مرغ و ماهی سرخ‏‎شده و سالاد. همه این‌ها از غذاهای گروه سردند و پُر چگالی خون می‌آورد و بلغم و سودا.


ماده «سودا» بد نیست و به دستگاه ایمنی بدن کمک می‌کند اما هنگامی که فوران کند و بر اندامگان بدن چیره شود، خستگی، تکیدگی، پوست خشک و ترک، فکر خیال بد، بدبینی و آشفتگی در خواب پدید می‌آورد. پیامد چیرگی ماده بلغم نیز در بدن، خواب‌آلودگی مدام، چاقی، بی‌خیالی، فراموشی و کسالت است.


 امروز یکی از گرفتاری‌های سفره ایرانیان، گوشت‎های سفید و قرمز ناسالم و بیش از اندازه است و همین سبب شده که چاق باشند و دارای زیادی وزن و دچار بیماری‌های کوچک و بزرگ. سفره ایرانیان نه نزدیک به پزشکی سینایی است و نه سفارش غذاشناسان مدرن. چون اینک غذاشناسی مدرن، سفارشش بر پروتئین گیاهی(غلات و دانه‏‎ها) است و در کنارش سبزی و میوه. ‏


سزاوارِ گوشتِ درجهِ سه برزیلی ‏


ابوعلی پور‌سینا از بیماری‌هایی نام می‎برد(سرطان، گسیختگی روانی و هموروئید) که از گوشت گاو و گوساله در بدن انسان بر می‎خیزد. گوشت گاو سودازاست و خون را از روان‎بودگی بیرون آورده و پُر چگال(غلیظ) می‎کند. این‎همه بازدارندگی غذاشناسان بر نخوردن سوسیس و کالباس برای آن است که از گوشت گاو پیر و دور ریز درست می‌شود و خون‌مردگی و سیاهی‌اش با نیترات سدیم خوشرنگ پوشانده می‌شود.


میانگین واردات گوشت قرمز منجمد ایران از برزیل به چندین هزار تن در سال می‌رسد.(گونه‌ای همیاری برای تولید گاز متان و گلخانه‌‌و شتاب‌بخشیدن به گرم‌تر شدن زمین!) با این‌همه، بهای گوشت قرمز در بازار داخلی کشور فزونی می‌گیرد و برزیلِ دچارِ آز نیز به سبب افزایش درخواست گوشت ایران، بهایش را(به نسبت دیگر کشورها) بالاتر می‌برد. رئیس انجمن دوستی ایران و برزیل گفته است بهای هر تُن گوشت برزیل برای خریداران ایرانی صدها یورو گران‎تر از دیگر خریداران جهانی است؛ روشن است که این گرانی، دودش به چشم مردم ایران می‎رود و بسیاری از دهک‏‎های کم‏‎‌‎درآمد را از خوردن گوشت قرمز به دور می‎‌‎دارد؛ و این افسوس ‌را برایشان می‌گذارد که نمی‎توانند آهن و ویتامین ب 12 به بدن خود و فرزندشان برسانند.(یک باور نادرست!)‏


 هر سال برزیل، استرالیا و آلمان از فرستادن گوشت به ایران سود هنگفتی می‌برند؛ به تازگی بازرگانان گوشت بوفالوی روسیه و هندوستان نیز به تکاپو افتاده‌اند که در بازار گوشت ایران، سهمی برای خود بردارند.


 گوشت گاو


 گوشت این جانور یکی از بدترین گوشت‎هاست. گوشت گوساله تا اندازه‌ای و گاو بیش از همه سودازا است و بیماری می‎آورد. افزون بر این گاوهای صنعتی مانند مرغ‏‎ها زندانی‌اند و آفتاب‏‎ندیده و شکنجه‎شده‌و دیدن وضعیتی که در آن بسر می‌برند هر گوشت‌خواری را گیاه‌خوار می‌کند.گوشت تازه گوسفند جوان نیز برای گرم‌سرشت‌ها بهتر است همراه با مری‎نئت سماق(سرد) باشد.


 جگر گوسفند(گرم و ‌تر و بسیار خوشمزه) در بازار، همان جگر گاو است و اگر گوسفندی و تازه هم باشد برای بارداران و غشی‌ها بیماری‎زا است و بهتر است که به جایش از گیاهان خون‌ساز(گریپ‌فروت، اسفناج، لیموترش، جوانه یونجه، هویج، پیاز، شاهی)استفاده کرد. مغز گوسفند پرچربی و زیان‌بار است و پاچه و زبان آن را مگر با تجویز پزشک سنتی نباید خورد. دل و قلوه(کلوه) نیز سودازا است و بسیار دیرگوارش و خوردن آن برای بیماران و پیران و زنان باردار زیان جبران ناپذیر به بار می‌آورد.


 ماهی نیز به سبب سردی، برای سردسرشت‌ها(بلغمی،سوداوی) خوب نیست. از دید پزشکی سینایی، گوشت ماهی یکی از بدترین غذاهاست. اگر کسی پافشاری دارد آن را در برنامه هفتگی‌اش بگنجاند، بهتر است مری‌نئت شود و 2 ساعت در آب‌لیموی تازه و پیاز بخوابد. به جای بریان در روغن نیز بهتر است کباب شود. خوردن ماهی در زمستان و شام‏‎هنگام، سرمای زیادی در بدن می‎‌‎دمد برای همین همراه‎‌‎اش باید شیره انگور و خرما باشد. سرد سرشت‎‌‎ها و انسان‎های پا به سن با وجود همه تدبیرها، به جای خوردن، باید اندکی آن را بچشند ولی کم‌خون‌ها و دچارشدگان به ام‏‎اس و بیماری اعصاب حتی آن را نچشند.


 همان به که انسان‌های سوداوی و بلغمی در گوشت مرغ زیاده‌روی نکنند. مرغ‏‎های ماشینیِ زندانی، گوشت‌شان بیماری‎زا است و مگر چاقی و افزایش وزن، فایده دیگری ندارد؛ کسانی اینک جایگزین‎هایی برای گوشت مرغ ماشینی یافته‌اند ولی گوشت غاز، مرغابی و اردک بسیار دیرگوارش است و از بدن، انرژی زیادی می‌گیرد.


 جایگزین‌ها


از دیدگاه پزشکی سینایی، هم خوراک پایه و هم داروی بنیادی انسان، گیاه است؛ اما با آن که "بوعلی" گیاه‌خوار بود، خوردن گوشت گوسفند جوان با چاشنی(مری‎نئیت) را به میزان کم در ماه به کناری ننهاده است؛ از دیدگاه این دانش پزشکی کهن ایرانی، حتی گوشت پرندگانی مانند دُراج را نباید بی‎چاشنی به سفره آورد.


نخود آبگوشتی گرم‌سرشت، ویژگیِ سم‌زدایی دارد و سرشار از پروتئین است و سبب توانمندی بیشتر مغز و قلب می‎شود و خون‎ساز و استخوان‎ساز است. مغزهایی که خوب جویده شود برای کاهش چربی، قلب، کبد، کارکرد مغز و شل‎شدن خون در رگ‌ها، بسیار سود رسان است. روزی یک مشت آجیل به انسان کمک می‌کند سال‌های بیشتری را سلامت بزید. روزی هفت بادام تازه و دو گردوی تازه پوست‌کنده آسیابی برای افزایش هوش کودکان مفید است؛ البته بهترین ترکیب مغزها، گردو، بادام و فندق و پسته است که چند برابر گوشت انرژی دارد و پروتئین مورد نیاز بدن کودکان را برآورده می‎سازد.


به جای تنقلات صنعتی می‌توان از تنقلات مفید برای کودکان(نخود، کشمش، انجیرخشک، برنجک و گندمک و برگه‎های(قیسی) استفاده کرد. تنها باید از گوشت مرغ بومی جوان و تازه و با چاشنی زیاد و به میزان اندک در برنامه غذایی ماهانه گنجاند؛ مرغ‌هایی که زیر آفتاب‌اند و آزادچرند و زیر آسمان آبی گام بر می‌دارند.


 گوشت مرغ بومی‌محلی برای انسانِ سلامت و میانه‌سرشت بد نیست. این گوشت هم چاق‌کننده است و نم(رطوبت) بالا دارد و انسان‎های سردسرشت را سردتر می‎‌‎کند؛ اما گوشت خروس ویژگی گرم‏‎‌‎تری دارد. تخم‎مرغ بومی‌محلی نیز با آویشن، ارزش تغذیه بالایی دارد.


 تنها نامی از غذا ‏


 بهترین غذا آن است که به میزان کم و در خانه فراهم‌‌آید و در یک نوبت خورده شود. غذاهای آماده کارخانه‏‎ای و وارداتی و مانده(سالاد الویه، کنسروها، سوسیس، کالباس، بیسکویت، شکلات) یبوست‌آور است و همچنین دارای مواد نگهدارنده شیمیایی. افزون بر این بیشتر آماده‌های بازار مانند سالاد الویه در شمار غذاهای بسیار سرد و بلغم‌زا قرار دارد. حتی چاشنی آن(سس مایونز) که (ناسازگار با گوشت‎ها) که باید به آن گرمی ببخشد، بیشتر سردش می‌کند. اگر انسان به سس مایونز(سرکه،تخم مرغ) نگاه کند جوش‌های چهره خود را در ذراتش خواهد دید.


 سرشت بیشتر سبزی‎ها گرم است و به گوارش غذا یاری می‎رساند ولی اینک سالاد سرد با سس مایونزِ سراسر سرد، جایش را گرفته است. سبزی‎ها سرشار از ویتامین ‏C‏ و کلسیم و آهن است و فیبر زیادشان از یبوست جلوگیری می‎کند اما بیشتر مواد شکل‎دهنده سالادها(سس مایونز، سرکه، روغن‎مایع، کاهو،کلم، خیار، گوجه)سردی است و با خوردن آن بیش‎تر گرسنگی ایجاد می‌شود و پرخوری(سم بدن) می‌آورد.


 در دوران باستان که نه مواد شیمیایی بود و نه ماشین، تنها با فشردن میوه زیتون لای دوسنگ از آن روغن سالم می‎گرفتند و در غذاها می‎‏چکاندند؛ اینک روغن نباتی هیدروژنه جامد و روغن‌های شیمیایی نباتی مایع و مارگارین گیاهی سبب افزایش چربی، کلسترول و تری‌گلیسیرید خون می‎شود و در رگ‎های بدن و قلب رسوب می‎کند. همچنین مواد رنگ‎بُر و نگهدارنده این روغن‌ها، ترکیباتی نیست که بدن انسان آمادگی پذیرایی از آن‏‎ها را داشته باشد؛ این مهمانان ناخوانده، ارزش میزبان خود را نمی‎دانند و به بدن انسان آسیب می‎زنند.


 انسان امروز بی‎قرار است و نوشابه بی‌قرارترش می‏کند. غذایی که به شتاب خورده شود، روشن است که برای فرو‌دادنش‌‌ به نوشابه‎ای خوشرنگ و اشتهاانگیز و شیرین و گازدار(‏CO2‎‏) و پرکافئین نیاز است؛ نوشابه‎هایی که چاشنی‎اش کمی سم(بنزوات سدیم) هم باشد.


مواد شکل‎دهنده پیتزا سس‎های بیماری‎زا، پنیر پخته غیرقابل‎‏ گوارش، آرد 3 صفر و بی‎سبوس و چربی ترانس است که همه اندامگان بدن آن را پس می‎زند و چیزی مگر بلغم(سردی) بیشتر برای بدن ندارد. پنیر پخته، سوسیس و کالباس، پابرجاهای پیتزاست. پیتزا را می‎توان در خانه و به کمک مواد غذایی سالم و آرد سبوسی تهیه کرد و همچنین همبرگری که از گوشت گوسفند چربی‎گرفته باشد و تازه چرخ‎شده.


 ماکارونی نیز با آرد بی‌سبوس تهیه می‌شود و بی‎ارزش است. ماده شیمیایی خشک‌کننده رشته‌ها چنگار(سرطان)‌زاست و ایجاد یبوست و زخم‌روده می‌کند. برنج سفید، یبوست‌آور و سودازاست و پرچگالی خون به همراه دارد.


فرآورده‌های شیری


ماست با گوشت همخوان نیست. گونه‎گون‌خواری در یک نوبت غذایی اشتباه است. چنین شیوه غذاخوردن، سبب گیجی‌و-گولی ماشین گوارش انسان می‌شود. آنزیم گوارشی از یک غدا تا غذای دیگر متفاوت است؛ زمانی که چند غذا با هم خورده ‏‎شود(گوشت با ماست) آنزیم هر غذا به آن‌نمی‎رسد و غذا در شکم و روده تباه و فاسد می‎شود و چرک روان می‌کند.


 در کل لبنیات نه غذاست و نه با غذاها سازگار است؛ ماست با غذا یا ماست با اسفناج به سبب اگزالات(پیوند) با کلسیم، به سنگ کلیه می‌انجامد.


همان‌گونه که گفته شد ماست با غذاهای گوشتی سازگاری ندارد و سبب ناگوارشی و بدگوارشی گوشت می‌شود و در دستگاه گوارش و روده می‎گندد و سبب پیدایش لک‎وپیس بر پوست چهره می‌شود.‏


 همان‎گونه که خرید میوه درهم خوب نیست، بدن هم درهم خوری(غذاهای گوناگون در یک نوبت) را نمی‌پذیرد؛ برای نمونه خوردن پنیر با غذا به سبب سنگینی، سامانه کل بدن را به هم می‎ریزد به ویژه اگر با گوشت خورده شود.(گوارش برخی غذاهای گوشتی تا 6 ساعت به درازا می‎کشد.) پس کسانی که نمی‌توانند از پنیر ببرند، باید آن را شباهنگام و 3 ساعت پس از شام‌گاه و به میزان بسیار کم و با گردو و زیره میل کنند.


 با غذا خوب است میوه (زیتون) بخوریم؛ ولی موز با غذا(شیر؛ گونه‎ای غذا) اشتباه ا‏‎ست و موجب بیماری می‎شود زیرا گوارش موز به نیم‌ساعت نمی‎کشد ولی شیر دست‎کم 3 ساعت در دستگاه گوارش می‎ماند. بیشتر میوه‎ها گوارش غذا را ناتمام می‎گذارند و همین سبب گندیدن غذا و روان‎شدن آنزیم چرک در بدن می‎شود. تنها سه چهار میوه(انار، زیتون، خرما، کشمش) هم‌ساگاز با غذاست؛ میوه‏هایی که فیبر خوبی هم دارند و جلوگیر یبوست است.


غذاخوردن هنگام دویدن ‏


بهنام اسفندیاری- کارشناس علوم غذایی: «شاید شگفت باشد که غذا گونه‎ای داروست؛ کسی که بیمار می‌شود در حقیقت بدن‌اش بی‌غذا و بی‌ویتامین مانده است و غذاهایی خورده که تنها شکم‌پرکن بوده است و نامغذی؛ و کسی که دوست ندارد بیمار شود باید غذا بخورد؛ غذاهایی مغذی و دارای گرمی و سرشار از مواد سفیده‎ای و ویتامین و اسیدهای آمینه و مواد کانی.»


 «هنگامی که ماشین چهره نمود و زندگی را ماشینیزه کرد، گمان می‌رفت انسان آزاد شود و با آسودگی بیشتری به کارهایش برسد؛ ولی به همان میزان که ماشین به انجام کارها شتاب بخشید انسان را نیز تندرفتار کرده است؛ به گونه‎ای که اینک بیشتر آدم‌ها میز و صندلی غذاخوری را فراموش کرده‌اند و ایستاده غذا می‎خورند. ایستاده غذاخوردن کمترین زیانش این است که سودا در خون می‏ریزد.»


 «دکتر آدامو- غذاشناس، سفارشش این است که حتی برای خوردن یک فنجان چای سبز(یا میوه میان‌غذا) باید از پشت میز کار برخاست و پشت میز غذاخوری رفت و 15 دقیقه به بدن آسایش و سبک‎بالی داد. غذای خوب نه چاقی می‌آورد و نه فشارخون و نه کبد چرب و نه گرفتگی رگ و نه سکته. روشن است که خوردن همان غذای خوب نیاز به زمان 45 دقیقه‌ای دارد و آرامش و 60 بار جویدن هر تکه که در دهان گذاشته می‌شود.»


«سخن ناعلمی‌ست که ناهار را تنها بخورید و شام را بدهید دشمن بخورد؛ دست‌کم باید گفت شام ساعت 10 یا 11 شب را بدهید دشمن بخورد. زمان خوردن غذای پایه به ویژه گوشتی شب است ولی در ناهار خورده می‎شود. نیمروز برای برخی انسان‏‎ها اوج کار است که با خوردن غذای سنگین(برنج سرد دیر گوارش) همخوانی ندارد و ناهارخوردن به جای انرژی‎بخشی، انرژی از انسان می‌گیرد.»


 «همچنین ناهار سنگین تولید بلغم می‌کند و سودای بیشتر می‎آورد و به سفتی خون می‎‌‎انجامد و به جایش اگر غذایی سبک(لب‌چره) گیاهی خورده شود و ناهار از برنامه سه‌گانه غذایی برداشته شود، ایمنی بدن افزایش می‌یابد، تناسب اندام به وجود می‌آید، سردی و گرمی و خشکی و تری بدن به میانگی(تعادل) می‌رسد و به درمان بیماری، یاری ‌می‌رساند.»


 «نیمروز، گرم‌ترین زمان است و بهترین کار، سردکردن بدن است، نه خوردن غذا که بدن را گرم می‌کند. در پزشکی سینایی آمده که در هنگامه نیمروز، انرژی خود را از آفتاب و چُرت کوتاه به دست آوریم نه از غذا.»


‏از: علی‌درویشی


منبع: روزنامه اطلاعات، چهارشنبه 19 دی 97


1194

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب