web
stats
تبدیل تهدید به فرصت
en کد مطلب: 58488 | تاریخ مطلب: 1397/10/20
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

تبدیل تهدید به فرصت

آنچه من از رهنمودهای مقام معظم رهبری استنباط می کنم این است که مثل همیشه مقام معظم رهبری فضای مجازی را یک فرصت تلقی می کنند نه تهدید و حتی اگر تهدید باشد، ایشان این رهنمود را می دهند که این تهدید را تبدیل به فرصت کنیم.

تبدیل تهدید به فرصت

مهم‌ترین مساله در ارتباط با فضای مجازی توجه به دانش و فناوری این حوزه است. این دانش و فناوری نوپدید است یعنی برای بسیاری از مردم و به خصوص کسانی که سن و سال بالایی دارند ناشناخته است ولی برای نسل جوان آشناتر است و گروه‌های سنی جوان و نوجوان بیش از افراد مسن با این فضا انس دارند.


ویژگی دوم سرعت رشد این دانش و فناوری است. در گذشته هر علم و تکنولوژی‌ای که کشف و اختراع می‌شد، زمان زیادی می‌برد تا به مرحله جدیدتر و بالاتری برسد اما یکی از ویژگی‌های مهم دنیای مجازی این است که با سرعتی غیر‌قابل توصیف و تعریف، رشد می‌کند و گسترش می‌یابد.


ویژگی سوم این است که این دانش و فناوری مادر است؛ یعنی در همه حوزه‌ها تاثیر می‌گذارد و به همان نسبتی که خودش جلو می‌رود، چیزهای دیگر را با خودش پیش می‌برد.


برای مثال، دنیای مجازی در حوزه حمل و نقل تاثیر گذاشته، در نظام بانکداری، گردش مالی و پولی، در انتظامات اداری و... تاثیر گذاشته و حتی مرزهای جغرافیایی را تحت تاثیر قرار داده است.


دیگر مرزهای جغرافیایی، اعم از زمینی، دریایی و هوایی متاثر از مرزهای سایبری هستند. الان مرز واقعی بین ملت‌ها، مرز دیجیتال و فضای مجازی است که نوعی تداخل فرهنگی در جوامع ایجاد کرده است چرا که از طریق دسترسی به این فناوری و با استفاده از پیام‌رسان‌ها و اینترنت، مکاتب، تمدن‌ها، فرهنگ‌ها، ارزش‌ها و هنجارها و سبک‌های زندگی‌ مختلفی در معرض آگاهی و تبادل ملت‌های مختلف قرار گرفته است.


این موضوع، تداخل فرهنگی و به عبارتی بحران فرهنگی برای جوامع مختلف ایجاد کرده و تا حدودی به بحران هویت دامن زده است. به هرحال این پدیده‌ای است که ما باید با دقت و حوصله و در عین حال با سرعت با آن رو به رو شویم.


یکی از مسائلی که به تعامل ما با این پدیده ارتباط پیدا می‌کند، مربوط به کنار آمدن ما با آن است؛ یعنی ما باید بپذیریم که در فضایی زندگی می‌کنیم که حقیقی‌ترین فضا، فضای مجازی است و ما فضا و واقعیت دیگری نداریم. هر آنچه هست در این فضا تعریف می‌شود و ما باید خودمان را با این فضا و دانش آن تطبیق دهیم.


طبعا ممکن است در مواردی احساس کنیم که باید در میزان دسترسی مردم به این فضا محدودیت‌هایی ایجاد کنیم اما این محدودیت‌ها موقتا می‌تواند جواب دهد و قطعا در میان‌مدت و دراز مدت به ضد خودش تبدیل می‌شود؛ کما اینکه فیلترینگ تلگرام باعث شده که جامعه ما را از چاله ارتباط با تلگرامی که با سیستم‌های داخلی می‌توانستند به آن وارد شوند بیرون بیاورد اما، به چاه استفاده از فیلترشکن‌هایی که مال دشمن است، بیندازد و در نتیجه نوجوانان ما با فضاهایی آشنا شدند که قبلا با آنها آشنا نبودند. این برخورد حذفی و سلبی با این فناوری ما را دچار مشکل کرده است.


من از همان ابتدا گفتم که هرگونه تصمیمی در ارتباط با فضای مجازی از جمله تلگرام نتیجه‌ای که در بر خواهد داشت، شبیه برخورد با ماهواره و ویدیو است و ما نباید نسنجیده وارد آن شویم. مشخص است که فیلترینگ شکست خورد و جواب نداد. جنبه دیگر این مساله تولید محتوا است.


تا جایی که من به عنوان عضو شورای عالی فضای مجازی با شخصیت‌های حقیقی و حقوقی این حوزه ارتباط و تعامل دارم، مطلع هستم که متاسفانه ما جزو کشورهایی هستیم که کمترین تولید محتوا را داریم.


یعنی همه کسانی که در مورد مشکلات و مفاسد پیام‌رسان‌ها و فضای مجازی فریاد می‌زنند، قدمی برای تولید محتوا برنداشته‌اند و تمام فکرشان متمرکز این شده است که چه کسی مرز فضای مجازی را کنترل کند و در اختیار داشته باشد تا بتواند اهداف سازمانی خودش را دنبال کند یا چگونه می‌تواند فیلتر کرد تا مردم دسترسی نداشته باشند یا چطور می‌توان برای کسانی که تخلف می‌کنند، مجازات تعریف کرد.


اینها متاسفانه ضعف‌هایی است که وجود دارد ولی ما در مسیر تولید محتوا کمتر تلاش کرده‌ایم. آنچه من از رهنمودهای مقام معظم رهبری استنباط می‌کنم این است که مثل همیشه مقام معظم رهبری فضای مجازی را یک فرصت تلقی می‌کنند نه تهدید و حتی اگر تهدید باشد، ایشان این رهنمود را می‌دهند که این تهدید را تبدیل به فرصت کنیم.


یعنی به همان اندازه که دشمنان ما از هر ابزاری از جمله ابزار فضای مجازی برای جنگ روانی علیه ما استفاده می‌کنند، ما برای مقابله با این جنگ روانی از این ابزار باید استفاده کنیم؛ کما اینکه اگر دشمن جنگ نظامی را بر ما تحمیل کرده، ما هم با ابزار و سلاح نظامی در مقابل دشمن ایستادیم.


اینجا هم همین‌طور است یعنی اگر دشمنان ما در فضای مجازی با روح و روان جامعه و با باورهای ما سر و کار دارند، ما باید برای پاسخگویی به شبهات از این فضا استفاده کنیم. یا حتی بالاتر از آن ما باید خودمان طرح سوال و شبهه کنیم و توضیح دهیم و جوانان‌مان را در مسیر صیانت اخلاقی و اجتماعی هدایت کنیم و اینها را آواره یک برهوت فضایی که هیچ‌چیزی از آن در اختیار ما نیست، قرار ندهیم.


ما می‌توانیم با مدیریت و تولید محتوای صحیح با همان تعبیری که حضرت آقا داشتند، این فضا را تبدیل به مشتی کنیم به دهان آنهایی که می‌خواهند سربلندی ایران و عزت مردم ایران را هدف قرار دهند. ما می‌توانیم در مقابل آنها مقاومت کنیم.


این ظرفیت و امکان وجود دارد و شرطش این است که همه کسانی که دل در گروی ایران، اسلام و جمهوری اسلامی دارند و برای مردم ایران دل می‌سوزانند، برای استفاده از این ظرفیت از مسیر گفت‌وگو و تعامل وارد شوند نه از مسیر رقابت‌های سیاسی و جناحی یا رقابت‌های سازمانی که سم مهلکی برای مدیریت این فضا شده است.


از: احمد مازنی


منبع: روزنامه اعتماد، 20 دی 1397


1885


 

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب