web
stats
تحریم کنندگان، جنایت کار جنگی هستند
en کد مطلب: 58493 | تاریخ مطلب: 1397/10/20
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

نشست «بررسی آثار تحریم بر حق سلامت» در کانون وکلای دادگستری برگزار شد

تحریم کنندگان، جنایت کار جنگی هستند

نمی توانم به فرزندم بگویم به زخمت بگو خونریزی نداشته باشد تا تحریم برطرف شود. بیمار «ای بی» به پانسمان زخم نیاز دارد. در اردیبهشت، هریک از این پانسمان ها 250 هزار تومان هزینه داشت و فرزند من به 10 پانسمان نیاز دارد؛ اما در حال حاضر این پانسمان به دلیل تحریم در کشور وجود ندارد.

تحریم کنندگان، جنایت کار جنگی هستند

«نمی‌توانم به فرزندم بگویم به زخمت بگو خونریزی نداشته باشد تا تحریم برطرف شود. بیمار «ای‌بی» به پانسمان زخم نیاز دارد. در اردیبهشت، هریک از این پانسمان‌ها 250 هزار تومان هزینه داشت و فرزند من به 10 پانسمان نیاز دارد؛ اما در‌حال‌حاضر این پانسمان به دلیل تحریم در کشور وجود ندارد»؛ این بخشی از گفته‌های حجت‌الاسلام حمیدرضا هاشمی‌گلپایگانی، مدیرعامل خانه ‌ای‌بی در نشست «بررسی آثار تحریم بر حق سلامت» بود.


در این نشست که با حضور جمعی از وکلای کانون وکلای دادگستری مرکز، نمایندگانی از وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو و انجمن‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد حامی بیماران خاص، به میزبانی کانون وکلای دادگستری مرکز برگزار شد، تأثیر تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا بر سلامت مردم ایران در سه پنل، از منظر حقوقی، وزارت بهداشت و انجمن‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد حامی بیماران خاص، بحث و بررسی شد.


مدیرعامل خانه‌ ای‌بی در ادامه گفت: «به‌عنوان فردی که فرزندم 18 سال است به بیماری ای‌بی یا پروانه‌ای مبتلا است، باید بگویم بیماری ای‌بی بسیار طاقت‌فرساست. فرزند من شنوایی‌اش را از دست داده و این بیماران بینایی خود را از دست می‌دهند و انگشتان دست و پای آنها به هم می‌چسبد و بدن بیمار، زخم می‌شود و برای نوشیدن یک لیوان آب، باید ساعت‌ها تلاش کنند. فاطمه‌السادات، دختر من، 18 سال دارد؛ اما 17 بار عمل مری انجام داده است.


من معنی تحریم را متوجه نمی‌شوم و به من هم ارتباطی ندارد. مسائل مبادلات پولی و بانکی راهکارهایی دارد؛ اما در بسیاری از موارد، خودمان را تحریم فرهنگی می‌کنیم. ما در کشور فقر مالی نداریم بلکه فقر فرهنگی داریم و خودمان در بسیاری از موارد، به تحریم‌ها دامن می‌زنیم».او تأکید کرد: «اگر فرزند من مبتلا به بیماری ای‌بی نبود، مانند خیلی از همکاران خودم می‌گفتم امیدوارم شفا پیدا کند؛ اما من درد دارم که پای این کار ایستاده‌ام. من سیاسی نیستم؛ اما وزیری که به خوبی در حال کارکردن برای مردم بود، چرا اذیت کردند؟ 36 دوره پانسمان زخم بیماران مبتلا به‌ ای‌بی، به همت وزیر سابق بهداشت به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار گرفت و این بیماری در این دولت به‌عنوان بیماری خاص شناخته شد.


چرا باید کاری کنیم که وزیر بهداشت استعفا دهد؟ این چه ارتباطی به تحریم دارد؟ از وکلا می‌خواهم از هر راهی که بلد هستند، به خاطر مردم ایران، برای تحریم‌های دارویی و مبادلات مالی اقدامی انجام دهید و راهکارهای صحیح حقوقی را به ما نشان دهید. من چیزی به‌جز پانسمان زخم نمی‌خواهم. به بیماری نمی‌توانم بگویم صبر کن چون گرفتار تحریم هستیم».


اعمال چنین تحریم‌هایی ناقض قطع‌نامه 2231 است


در بخش دیگری از این نشست، پویا عسگری، حقوق‌دان با بیان اینکه وزارت بهداشت و سایران باید برای مستندکردن دقیق تحریم‌های مغایر با حق بر سلامت تلاش کنند، گفت: «تحریم‌ها به صورت کلی به دو دسته بزرگ تحریم‌های بین‌المللی و غیربین‌المللی ‏تقسیم می‌شوند. تحریم‌های بین‌المللی شامل تصمیم‌های تنبیهی است که از طرف شورای امنیت سازمان ملل متحد در نظر گرفته ‏می‌شود. در‌حال‌حاضر منظور ما تحریم‌های غیربین‌المللی است که به تحریم‌های شامل سازوکارهای منطقه‌ای و تحریم‌هایی که از سوی ‏برخی دولت‌ها وضع می‌شوند، تقسیم می‌شوند‏».


این حقوق‌دان ادامه داد: «قطع‌نامه 2231 که همه دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی متعهد به اجرای آن شدند، لغو‌کننده همه تحریم‌ها علیه ایران شامل یک‌جانبه اولیه و ثانویه بود. اعمال چنین تحریم‌هایی علیه ایران می‌تواند ناقض قطع‌نامه 2231 ‏باشد. ‏همه دولت‌ها متعهد هستند تحریم‌ها را تا جایی اجرا کنند که مغایرت با حق بر سلامت شهروندان ایرانی ‏نداشته باشد. حدود چهار دهه است ایران هدف تحریم قرار گرفته است. اتفاقی که به واسطه تحریم‌ها درباره ایران می‌افتد، در تاریخ ثبت ‏می‌شود؛ اما با وجود چهار دهه تحریم، در زمینه مستندسازی ‏به‌خوبی عمل نکرده‌ایم.‏ تحریم نباید تبدیل به بهانه‌ای شود که همه چیز را گردن آن بیندازیم؛ زیرا در برابر سلامت شهروندان  مسئول هستیم».


حق بر سلامت منشأ همه حق‌های بشری


قاسم زمانی، مدرس حقوق بین‌الملل نیز در این نشست گفت: حقوق جهانی سلامت مؤید این است که سلامت همه افراد بشر به یکدیگر وابسته است ‏و حق بر سلامت منشأ همه حق‌های بشری در کنار حق حیات است و نتیجه سایر حق‌های بشری محسوب می‌شود.‏


زمانی اظهار کرد: در قرن بیست‌و‏یکم و با توجه به جهانی‌شدن، حقوق بین‌الملل به تمام حوزه‌های زیست بین‌المللی ازجمله حوزه سلامت رسوخ کرده است. بهداشت ‏و سلامتی موضوعی بین‌المللی است و ارتباطی محکم میان بهداشت و سلامت با صلح و امنیت جهانی وجود دارد.


او افزود: در جولای 1941 و ‏در جنگ جهانی دوم، وقتی رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد جهان پس از جنگ بر پایه چهار آزادی بنیادین بشری شامل آزادی بیان، ‏آزادی مذهب، رهایی از ترس و رهایی از نیاز بنا نهاده خواهد شد، رهایی از نیاز نشان‌دهنده تعهد دولت‌ها برای سلامتی و بهداشت ‏برای مردم خود بود.


زمانی ادامه داد: به همین علت، سازمان جهانی بهداشت که در سال 1948 هم‌زمان با امضای اعلامیه جهانی حقوق بشر متولد شد‏، تحقق بهداشت و اعتلای استانداردهای بهداشتی را سرلوحه اهداف خود قرار داد. مقدمه اساسنامه این سازمان، بهره‌مندی از ‏بالاترین استانداردهای قابل حصول سلامتی و یکی از حقوق بنیادین هر انسان بود و بهداشت و سلامتی در محدوده‌ای فراتر از بیماری ‏مرکز توجه قرار گرفت.‏


وی بیان کرد: حق بر سلامت در اسناد بین‌المللی مختلف مورد شناسایی قرار گرفته است. علاوه بر اساسنامه سازمان جهانی بهداشت ‏و ماده 25 اعلامیه جهانی حقوق بشر، در ماده 12 میثاق بین‌المللی اجتماعی، فرهنگی و... نیز این حق مورد شناسایی قرار گرفته ‏است.زمانی در تعریف حق بر سلامتی اظهار کرد: حق بر سلامتی، صرفا حق بر سالم‌بودن نیست و حق بر نظام حمایتی است که ‏فرصت برابر بهره‌مندی از بالاترین سطح سلامت را برای عموم فراهم کند. حق بر سلامت یک حق فراگیر است که در کنار آن حق ‏بر خدمات درمانی و عوامل تعیین‌کننده‌ای مثل دسترسی به مسکن، غذا و محیط زیست سالم نیز وجود دارد.


وی افزود: حق بر سلامتی بر ‏شماری از حوزه‌های حقوق بین‌الملل به عنوان یک حق بشری تأثیر گذاشته و حقوق مالکیت معنوی را تعدیل کرده است. سازمان ‏جهانی تجارت دسترسی افراد به داروهای ضروری را یکی از حداقل‌های ضروری قلمداد کرده و از لایسنس‌های اجباری سخن به ‏میان آورده است.


زمانی ادامه داد: دعوایی که دولت روآندا علیه کانادا مطرح کرده می‌تواند به مبتلایان ایدز سلامتی بیشتری عرضه کند و سازمان ‏جهانی تجارت اصرار می‌کند که دولت کانادا باید شرکت دارویی کانادا را تحت فشار قرار دهد تا زمینه فروش دارو را به کشورهای ‏آفریقایی و روآندا فراهم کند.‏


‏تحریم و دسترسی ایرانیان به دارو


این مدرس حقوق بین‌الملل افزود: تحریم نباید منجر به عدم دسترسی شهروندان به دارو و مواد غذایی شود و دیوان بین‌المللی ‏دادگستری در 11 مهر 97 قرار موقت در دعوای ایران و آمریکا صادر کرد و دارو و اقلام پزشکی و مواد غذایی و اقلام ‏کشاورزی را با قرار موقت درخواست کرد که آمریکا از تحریم این موارد دست بردارد.


همچنین تأکید کرده که آمریکا نباید محدودیتی ‏در دسترسی ایران به این اقلام ایجاد کند و نباید موانعی در سیستم پولی شکل گیرد تا راه خرید این اقلام توسط ایران مسدود شود.‏ وی ادامه داد: حق بر سلامت حقی قابل‌دادخواهی است.


این حق یکی از پیچیده‌ترین حق‌های بشری در حوزه حقوق بین‌الملل است. ‏حقوق بین‌الملل سلامت که با تکیه بر اسناد بین‌المللی گوناگون و نهادهای مختلف ملی، منطقه‌ای و جهانی در حال توسعه است با ‏مفاهیم جدیدی مواجه شده که در ظرف زمان این موارد را به نظم می‌کشد. مواردی مثل عدالت بهداشتی و مراقبت‌های اولیه بهداشتی و ‏ارتقای سلامت و امنیت بهداشتی به عنوان یکی از مؤلفه‌های امنیت انسانی از جمله این موارد است.


وی گفت: سازمان جهانی بهداشت در مورد حق بر بهداشت و سلامت تا حدودی رویه انتقادبرانگیزی داشته و سیستم نظارتی مناسبی ‏در نظر نگرفته است، اما این سازمان از اواخر دهه 90 با ایجاد دپارتمانی شروع به نهادینه‌کردن حق بر سلامت با رویکرد حقوق‌بشری کرده است. این سازمان در سال 2008 گزارشی مبنی بر «مراقبت اولیه بهداشتی، اکنون بیش از هر زمان دیگر» صادر کرده ‏و نابرابری در بهداشت عمومی در دو سطح ملی و بین‌المللی را مورد توجه قرار داده است.‏


تحریم‌کنندگان جنایتکاران جنگی‌ا‌ند


در ادامه نشست احمد قویدل، مدیرعامل کانون هموفیلی ایران با بیان اینکه براساس منابع حقوقی مشخص شد که تحریم‌های اعمال‌شده، بین‌المللی نیست بلکه یک‌جانبه و از سوی یک کشور علیه یک کشور و ملت دیگر است، گفت: «تحریم‌های کنونی در مقایسه با تحریم‌های گذشته، متفاوت است چون فقط یک کشور ما را تحریم کرده و تقاضای ما از کانون وکلا این است که به حوزه سلامت کمک کنند چون در این مقطع، مصالح ملی و جان مردم، مطرح است».


او از تحریم به عنوان جنگ خاموش یاد کرد و گفت: «تحریم، یک نبرد کم‌هزینه است، اما مشکل بزرگ آن نبود قانون است یعنی تحریم جنگ بدون مقررات بین‌المللی است و در مصاحبه‌های خودمان با رسانه‌های خارجی تلاش می‌کنیم تا ذهن سیستم حقوقی بین‌المللی را به سمت این جلب کنیم که باید برای تحریم‌ها هم قانون گذاشته شود. شاهدیم که بعد از چندین دهه هنوز به دنبال هیتلر هستند چون انسان‌های بی‌گناه و عادی را کشته است و تحریم‌ها هم همین کار را می‌کنند و جان مردم و به‌ویژه بیماران از دست می‌رود، بنابراین تحریم‌کنندگان، جنایتکاران جنگی محسوب می‌شوند».


مدیرعامل کانون هموفیلی ایران با بیان اینکه از کشورهای دیگر خواسته‌ایم به ایران کمک کنند، افزود: «آمریکا دروغ می‌گوید که دارو، تجهیزات پزشکی و غذا مشمول تحریم نیست و ما باید اثبات کنیم که آمریکایی‌ها دروغ می‌گویند. وزارت بهداشت نهایت تلاش خود را برای تأمین دارو و تجهیزات پزشکی می‌کند، اما نباید غافل شویم که در شرایط تحریم ممکن است به دلیل محدودیت‌هایی که برای کشور ایجاد می‌شود، گرفتار داروهای بی‌کیفیت خارجی شویم. البته خوشبختانه تفاوت تحریم‌های کنونی با گذشته این است که نمایندگی‌های شرکت‌های دارویی معتبر جهانی هنوز دفتر خود در ایران را تعطیل نکرده‌اند اما بانک‌ها به گونه‌ای تحریم شده‌اند که امکان مبادلات مالی  وجود ندارد».


قویدل با اشاره به استعفای وزیر سابق بهداشت گفت: این اتفاق در دولت قبل هم به وجود آمد و وضعیت وزارت بهداشت، نامناسب شد اما زمانی که دکتر هاشمی در حال ترک‌کردن مسئولیت خود بود می‌گفت که رئیس‌جمهور این دولت با دولت گذشته، متفاوت است، اما ما نگران هستیم، چراکه 500 میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی برداشت شده بود، اما بعد از دو ماه، بخشی از آن وصول شده است. نمی‌توانیم صبر کنیم و دست روی دست بگذاریم تا بیماران جان خود را از دست بدهند.


او تأکید کرد: باید راه‌های بسته‌شده را باز کنیم و ابراز تأسف و ناراحتی اروپایی‌ها دردی از ما درمان نمی‌کند و باید آنها را به پشت میز بیاوریم تا راهکارها را به ما نشان دهند. در دورانی که وضعیت قیمت دلار دچار نوسان بود، همه دغدغه و فکر ما این بود که وضعیت دارو چه خواهد شد. باید پتانسیل مدنی و حقوقی در کشور شکل گیرد که ایران بتواند در مقابل تحریم‌ها اعتراض به‌حق خود را مطرح کند؛ چون افکار عمومی جهان با ما همراه است و مردم دنیا طرفدار مردم هستند.


تلاش برای حل کمبود دارو


محمد عبده‌زاده، مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، نیز با بیان اینکه موضوع تحریم‌ها و تأمین دارو و تجهیزات پزشکی باید از زوایای مختلف بررسی شوند، گفت: همه از وزارت بهداشت انتظار تأمین دارو و تجهیزات پزشکی را دارند؛ اما برخی اقدامات در این راستا، در حوزه اختیارات وزارت بهداشت نیست.


برای تأمین دارو و تجهیزات پزشکی، علاوه بر وزارت بهداشت، نهادهای دیگری مانند بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز وظایفی دارند و زنجیره تأمین و تدارک دارو و تجهیزات پزشکی، بازیگران مختلفی دارند که وزارت بهداشت هم جزئی از آن است و سایر بخش‌ها نیز باید به وظایف خود عمل کنند تا نتیجه همه این اقدامات را در جامعه ببینیم. او با بیان اینکه تمام تلاش خودمان را می‌کنیم تا کمبود دارو در کشور وجود نداشته باشد، افزود: خوشبختانه وضعیت دارو در کشور، سفید است و هنر ما باید این باشد که در کشور کمبود دارو ایجاد نشود؛ اما رفع کمبودها، موضوع دیگری است.


عبده‌زاده درباره مشکلات حوزه دارو در کشور گفت: در موضوعاتی مانند تأمین ریال، بدهی سازمان‌های بیمه‌گر به حوزه دارو و تأمین نقدینگی شرکت‌های دارویی مشکل داریم؛ چون اول باید ریال تأمین شود تا بعد‌ از‌ آن ارز مورد نیاز تأمین و در نهایت داروهای مورد نیاز تهیه شود.


البته در‌حال‌حاضر برخی اقدامات را برای تأمین دارو انجام می‌دهیم که از وظایف ذاتی وزارت بهداشت نیست و تأمین ریال و ارز از اقداماتی است که بنا به ضرورت و شرایط کشور انجام می‌دهیم تا دارو و تجهیزات مورد نیاز تأمین شوند و مردم کمترین مشکل را داشته باشند.مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو تصریح کرد: بیماران از ما دارو و درمان می‌خواهند و کاری به تحریم‌های یک‌جانبه ندارند و مردم از جامعه حقوقی در این زمینه عمل می‌خواهند.


البته در مجامع بین‌المللی و رسانه‌ها عملکرد خوبی داشتیم؛ اما انتظار داریم که در عمل شاهد نتیجه‌ای از انجام این اقدامات باشیم. هر مستندی که در حوزه تأثیر تحریم‌ها بر سلامت و تأمین دارو بخواهند در اختیارشان قرار می‌دهیم. دو هفته پیش با نماینده یونیسف در ایران نشستی داشتیم و در این نشست، نماینده یونیسف مطرح کرد که ما به آنها مستنداتی مبنی بر اینکه در تأمین دارو دچار مشکل هستیم، ارائه دهیم.


ما هم به این نماینده گفتیم که شما یک مستند از سازمان جهانی بهداشت به ما بدهید که یک بانک اروپایی با ما مبادلات مالی دارد.او افزود: کانون وکلای ایران باید با حمایت از بهداشت و درمان ایران این خروجی را داشته باشد که به سازمان ملل و نهادهای بین‌المللی تفهیم کند شما که می‌گویید دارو و تجهیزات پزشکی مشمول تحریم نیست، راهکار و بانک‌هایی را مشخص کنید که برای مبادلات مالی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی فعالیت کنند.


متأسفانه بانک مرکزی ایران تحریم شده و هیچ بانکی ارز بانک مرکزی ایران را نمی‌پذیرد و محل ورودی هم بسته شده است.  وقتی ارز برای تأمین دارو و تجهیزات پزشکی حواله می‌شود، اگر از مبدأ و منشأ ایران باشد، بازگردانده می‌شود؛ این در حالی است که هیچ پول و ارزی از منشأ ایران را نمی‌پذیرند، بنابراین باید هزینه جابه‌جایی پول و ارز را پرداخت کنیم که همین امر نیز منجر به گران‌شدن دارو می‌شود.


در حمل‌ونقل دارو مشکل داریم


مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو تصریح کرد: در حوزه حمل‌و‌نقل دارو مشکلاتی داریم. برای مثال دارویی دو هفته قبل وارد شده و در فرودگاه است و بعد از دو هفته می‌خواهند دارو را بازرسی کنند، این در حالی است که نمی‌توانیم بیماران را برای یک دارو معطل کنیم. وقاحت به حدی رسیده که از کنسولگری آمریکا با شرکت‌هایی که با ایران کار می‌کنند، تماس گرفته می‌شود که اگر با ایران کار کنید، دیگر نمی‌توانید در این حوزه با آمریکا همکاری داشته باشید و شرکت‌ها را تهدید می‌کنند که همکاری با ایران، فراتر از تحریم است و با اینکه بانک مرکزی و مبادلات مالی را نیز تحریم کرده‌اند، عنوان می‌کنند که دارو و تجهیزات پزشکی، مشمول تحریم نیست اما در عمل شرکتی را که به‌خاطر اقدام انسان‌دوستانه به ایران دارو داده است، تهدید می‌کنند.


او افزود: در حوزه غذا و دارو، از طریق ایمیل این امکان برای شرکت‌های دارویی و دانشگاه‌های علوم پزشکی فراهم شده تا کمبودهای دارویی ناشی از عدم انتقال ارز را با مستندات، ثبت کنند. یک نسخه از این مستندات از همین طریق به یونیسف ارسال می‌شود و در دانشگاه‌ها مواردی که سلامت بیماران به دلیل کمبود دارو، در معرض خطر قرار می‌گیرد، ثبت می‌شود اما نباید اجازه دهیم این اتفاقات رخ دهد.


شرکت‌های داروسازی دنیا مشکلی برای تجارت با ایران ندارند و حتی چندین ماه بعد پول خود را دریافت می‌کنند اما باید ارز را برای آنها منتقل کنیم که این امکان وجود ندارد. بنابراین باید بانک‌هایی در اروپا برای حوزه غذا، دارو و تجهیزات پزشکی مشخص شوند که ارز از منشأ ایران را بپذیرند.


مستندسازی آثار تحریم بر سلامت مردم ایران


جلال نائلی، رئیس اداره همکاری‌های اقتصادی امور بین‌المللی وزارت بهداشت با اشاره به اقدامات انجام‌شده توسط وزارت بهداشت برای مستندسازی آثار تحریم بر سلامت مردم ایران، گفت: در وزارت بهداشت، ستاد تدابیر ویژه برای ارائه راهکارهای تأمین تکنولوژی‌های تشخیصی، دارو و تجهیزات پزشکی تشکیل شد و از سوی دیگر برخی اقدامات نیز در راستای مستندسازی آثار تحریم بر سلامت مردم صورت گرفت؛ به گونه‌ای که بخش‌های مختلفی از وزارت بهداشت از جمله معاونت حقوقی و امور مجلس و نیز معاونت برنامه‌ریزی راهبردی و هماهنگی، مسئول جمع‌آوری مستندات اثرات تحریم بر سلامت شدند. البته باید بپذیریم که مستندسازی در کشور ما بسیار ضعیف است و برای نوشتن مناسب، تربیت نشده‌ایم.


منبع: روزنامه شرق، 20 دی 1397


1885

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب