web
stats
حمایت دستگاه قضا از دختر سیرجانی مورد خشونت واقع شده
en کد مطلب: 58495 | تاریخ مطلب: 1397/10/21
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

حمایت دستگاه قضا از دختر سیرجانی مورد خشونت واقع شده

انتشار فیلم کتک زدن دختر جوان سیرجانی موجب شد تا دستگاه قضایی نسبت به آن واکنش سریع و قاطع نشان داده و متهمان پرونده را دستگیر و روانه بازداشت کند. این موضوع در رسانه های داخلی بازتاب داشته است.

حمایت دستگاه قضا از دختر سیرجانی مورد خشونت واقع شده

انتشار فیلم کتک زدن دختر جوان سیرجانی موجب شد تا دستگاه قضایی نسبت به آن واکنش سریع و قاطع نشان داده و متهمان پرونده را دستگیر و روانه بازداشت کند.این موضوع در رسانه های داخلی بازتاب داشته است.


فیلمی به تازگی در فضای مجازی از کتک زدن و شکنجه یک دختر جوان توسط دو نفر منتشر شده است. این کاربر از این حرکتش فیلم گرفته و آن را در صفحه شخصی خود منتشر کرده است. ماجرا از این قرار بود که فحش دادن این دختر در اینستاگرام به یکی از این پسر‌ها و دختر مورد علاقه آن پسر، سبب شده که پسر مذکور برای انتقام‌جویی، دختر را با نقشه قبلی و با طرح دوستی از تهران به سیرجان بکشاند و او را مورد ضرب‌و‌شتم شدید قرار دهد. یک کاربر اینستاگرام ساکن سیرجان کرمان در اقدامی غیراخلاقی دست به انتشار ویدئویی زنده یا به اصطلاح لایو در حساب کاربری شخصی خود زده است.


در این ارتباط «محسن نیک ورز» دادستان عمومی و انقلاب سیرجان بیان کرد: خانم جوان بزه دیده که متولد 1381، سیرجانی و به همراه مادرش ساکن تهران است در نخستین جلسه رسیدگی به پرونده نسبت به متهمان اعلام رضایت کرده اما مادر این دختر جوان از هر 2 متهم شکایت دارد و تاکنون رضایتی اعلام نکرده است. وی گفت این پرونده از جنبه عمومی جرم به صورت ویژه رسیدگی خواهد شد و دستگاه قضایی با عاملان این حادثه قاطعانه برخورد خواهد کرد.


مهم ترین محورهایی که رسانه های اصلاح طلب به آنها توجه نشان داده اند عبارتند از: نگاه مردسالارانه در برخورد با دختر سیرجانی، واکنش به موقع دستگاه قضایی، وجود اتفاقاتی از این دست زیر پوست شهر سیرجان، بهانه ای جدید برای فیلترینگ، لزوم فرهنگ سازی و نیاز به آموزش شبکه های اجتماعی.


برخورد قاطع و سریع با متهمان، واکنش کاربران فضای مجازی و برخورد به موقع و سریع قضایی پیامی مهم به رسانه های معاند، از محورهای طرح شده در رسانه های اصولگرا است.


رسانه های اصلاح طلب


**برخورد قاطع با متهمان حادثه


به گزارش ایسنا، «محسن نیکورز» دادستان عمومی و انقلاب شهرستان سیرجان گفت با دستور رییس کل دادگستری استان کرمان پرونده آزار و اذیت دختر جوان در سیرجان به صورت ویژه و خارج از نوبت رسیدگی می‌شود و دستگاه قضائی با عاملان این حادثه قاطعانه برخورد می‌کند. وی با اشاره به اینکه در حال حاضر متهم اصلی (ضارب) با صدور قرار بازداشت از سوی قاضی ویژه رسیدگی به جرائم سایبری روانه زندان شده اند. در این رابطه شخصی هم که اقدام به فیلمبرداری کرده بود شناسایی و به همراه ضارب اصلی دستگیر شده است. (روزنامه های مردم سالاری، آرمان و تارنمای ایران آنلاین این خبر را منتشر کرده اند)


 به گزارش خبرآنلاین، حجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور در جلسه بررسی تهدیدات حوزه فرهنگی و اجتماعی اظهار کرد: هیچ کشوری اجازه نمی‌دهد فضای مجازیش رها باشد و فیلتر برخی شبکه‌ها و کانال‌ها به معنای چشم پوشی از امکانات خوب و ارزشمند فضای مجازی نیست، آنچه ما را به صدور حکم قضایی در برخی موارد متوسل می‌کند، آسیب‌هایی است که متوجه جامعه می‌شود. با اشاره به حادثه سیرجان و اینکه فضای مجازی بستر وقوع برخی جرایم است، گفت: اگر فضای مجازی را مدیریت نکنیم روز به روز وضعمان بدتر خواهد شد. اگر فضای مجازی را مدیریت نکنیم روز به روز وضعمان بدتر خواهد شد. البته باید از این فناوری روز استفاده کرد، ولی آیا نباید در نظام جمهوری اسلامی فضای مجازی مدیریت صحیح شود؟. باید شبکه‌های اجتماعی مدیریت شوند اگر از لحاظ فنی می‌شود کاری کرد که شبکه‌های احتماعی خارجی به مردم آسیب نزند این کار را انجام دهند، نباید به جامعه آدرس غلط داد دستگاه قضایی به دنبال محروم کردن مردم نیست و باید سالم سازی شود و دولت امکانات را در اختیار قرار دهد تا فضای مجازی سالم مورد توجه قرار گیرد. (خبرگزاری ایلنا این گزارش را پوشش داده است)


 **نگاه مردسالارانه در برخورد با دختر سیرجانی


روزنامه آفتاب یزد گزارشی با عنوان «هیس؛ دخترها شکایت نمی‌کنند» عنوان کرد: دختری به پسری در فضای مجازی فحش می‌دهد. پسر برای انتقام، دختر را به سیرجان می‌کشد، او را به وحشیانه‌ترین شکل ممکن کتک می‌زند و همزمان فیلم آن را به صورت زنده در اینستاگرام پخش می‌کند. با یک جستجوی کلی در فضای مجازی می‌شد فهمید که اکثریت کاربران از نوع برخورد پسر و مجازات سنگینی که برای دختر در نظر گرفته است ناراحت و ناراضی هستند، حتی در برخی از موارد دیده می‌شد که بعضی از کاربران فیلم را منتشر کرده و برای پسر خط و نشان می‌کشیدند!. روز گذشته متنی در فضای مجازی انتشار داده شد که آن را به دخترک نسبت داده‌اند. در این متن که گفته می‌شود از استوری دختر برداشته شده آمده است: «من بیمارستانم، دماغم شکسته و باید عمل بشه، دعا کنید برام. اونهایی هم که می ‌پرسن چرا شکایتم را پس گرفتم، به خاطر این بود که پدری نداشتم که پشتم باشد. چون از موقعی که شکایت کردم تا زمانی که شکایت را پس گرفتم 10 بار تهدید شدم».


بعد از انتشار کلیپ به این دلیل که جزئیاتی از اصل ماجرا بیان نشده بود خیلی‌ها‌ قضاوت‌ها‌ی متفاوتی از داستان داشتند. گفته می‌شد که دختر از خانه فرار کرده و همین موضوع نیز سبب شده بود تا خیلی‌ها‌ حق را به پسر بدهند که دختر را زیر بار کتک بگیرد! اما هیچ کس در نظر نگرفت که این دختر تنها 15 سال سن دارد و در واقع یک کودک محسوب می‌شود! از سوی دیگر اگر این فیلم در فضای مجازی منتشر نمی شد جنبه عمومی نیز برای آن در نظر گرفته نمی شد. جامعه امروز ما همچنان در پاره‌ای از سنت‌ها‌ی مرد سالارانه گذشته باقی مانده است، سنت‌ها‌یی که به مرد اجازه می‌دهد زن را زیر بار کتک بگیرد و به زن اجازه حتی اعتراض هم نمی‌دهد! موضوعی است که این روزها در شهرستان‌ها‌ بیشتر دیده می‌شود و کم نیستند زنانی که به بد ترین شکل ممکن توسط شوهر‌ها‌یشان مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرند اما مجبور به سکوت هستند!. کارشناسان بر این باورند که علاوه بر جو مرد سالارانه‌ای که در جامعه وجود دارد و اجازه چنین برخوردی را به یک مرد یا پسر جوان می‌دهد، عوامل متعددی برای باز تولید خشونت نیز در جامعه وجود دارند که به نهاد خانواده و مدرسه بر می‌گردد.


انتشار این فیلم‌ها‌ توسط این پسر جوان یک دلیل بیشتر ندارد و آن هم اینکه پسر جوان این نوع تنبیه را حق مسلم خود می‌داند و با افتخار آن را با دیگران به اشتراک می‌گذارد! شاید دلیل اصلی این موضوع همان نگاه مردسالارانه است که اجازه این برخورد را به او می‌دهد. در قوانین بین‌المللی و حتی قوانین کشور خودمان، افراد زیر 18 سال مشمول قانون اطفال و نوجوانان می‌شوند، فراموش نکنیم که کودکان نیاز به حمایت دارند و این حمایت باید به واسطه قوانینی که برای کودکان وضع می‌شود انجام شود.


 **واکنش به موقع دستگاه قضایی


تارنمای اعتمادآنلاین گزارش داد: «محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات در حاشیه دولت در مورد فیلم شکنجه یک دختر در سیرجان گفت: ویدیو آن روز را دیده‌ام. برایم بسیار ناراحت کننده بود و واقعا از شان و منزلت ایرانی این قبیل کارها به دور است. اما موجب خوشحالی است که با انعکاس این زشتی، ناجا و دستگاه قضایی برخورد به موقعی داشتند. اصولا اصل بر همین است که با توسعه فناوری‌ها، دستگاه های مسئول در برقراری امنیت نیز با به روزرسانی فناوری‌های خود سرعت عمل در برخورد با جرایم را افزایش دهند که بحمدالله توفیقات خوبی داشته‌اند.


(خبرگزاری خبرآنلاین و تارنمای انتخاب این گزارش را منتشر کرده اند.)


**حادثه ای که هر روز زیر پوست شهر سیرجان در حال رخ دادن است


روزنامه شهروند در گزارشی می نویسد: با گذشت چند روز از ماجرای فیلم ضرب و شتم دختر جوان در سیرجان حاشیه‌های این ‏خبر همچنان ادامه دارد. در حالی‌که روز دوشنبه مقامات قضائی سیرجان از شناسایی و دستگیری ‏هر دو متهم این پرونده خبر دادند، اما برخی شنیده‌ها از رضایت دختر جوان در این پرونده ‏حکایت داشت. نکته عجیب ماجرا رضایت دختر جوان در این پرونده است. به گفته «محسن نیک ورز» دادستان سیرجان در نخستین جلسه رسیدگی به پرونده نسبت به متهمان اعلام رضایت داده است، اما مادر این ‏دختر جوان از هر دو متهم شکایت کرد و تاکنون رضایتی اعلام نکرده است.


یکی دیگر از حواشی این پرونده عکسی است که از روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی در ‏خصوص این حادثه دست به دست می‌شود. تصویری از متهم پرونده که درحال مصاحبه با یک ‏گزارشگر صداوسیما است. اتفاق جالب اما حضور همین گزارشگر در خبر دستگیری پسر جوان از ‏سوی پلیس آگاهی سیرجان است و محمد ایران نژاد همان فردی است که حالا به واسطه این پرونده ‏عجیب تصویر او هم در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود. وی قبلا قبل قهرمان کنگ‌‏فوی سیرجان بود. از سوی دیگر اما یکی از روحانیون جوان سیرجان که ظاهرا متهمان این پرونده را از سال‌های قبل ‏می‌شناسد پستی در صفحه شخصی‌اش منتشر کرده و توضیحات جالبی در خصوص پیشینه «امیر» ‏و چند نفر دیگر از دوستانش ارایه داده. او در این متن با اشاره به رفتار معقول و حضور در مراسم ‏مذهبی از سوی متهم در سال‌های گذشته از فاصله گرفتن او و دوستانش از مسجد و مناسک ‏مذهبی را یکی از عوامل اصلی بروز این حادثه و حوادث مشابه دیگری می‌داند که به گفته او زیر ‏پوست شهر سیرجان هر روز اتفاق می‌افتد.


 **بهانه ای جدید برای فیلترینگ


تارنمای ایران آنلاین در گزارشی با عنوان «بهانه جدید فیلترینگ» می نویسد: دختر روی زمین خاکی نشسته بود و پشت سر هم کتک می‌خورد. با مشت و با لگد. فیلمی ناراحت کننده که دیروز بارها در توییتر آن را دیدیم. ماجرای پسری که دختری را به سیرجان کشانده و کتک زده بود. فیلم را همان پسر در استوری اینستاگرامش منتشر کرد و دیروز هم بازداشت شد اما خشم و ناراحتی کاربران بعد از انتشار این فیلم آنقدر زیاد بود که شاید بشود گفت جوی که ایجاد کرد کم سابقه بود. اما واکنش‌های دیگر بیشتر تأسف بود و تعجب از اتفاقی که افتاده و شرایطی که در جامعه ایجاد شده است. البته بعضی‌ها این فیلم را نمادی از آسیب‌های فضای مجازی دانستند که این نگاه با انتقاد تعداد زیادی از کاربران مواجه شد.


 **لزوم فرهنگ سازی و آموزش شبکه های اجتماعی


عصرایران در گزارشی به نقل از روزنامه همشهری نوشت: مسئولان قوه‌قضاییه بارها اعلام کرده‌اند که پرونده‌های مرتبط با رفتارهای خشن در صدر پرونده‌های دستگاه قضاست. انتشار یک فیلم از کتک زدن دختر نوجوان 15ساله توسط پسری به نام «امیرحسین» موجی از احساسات را برانگیخت. در این فیلم کوتاه یک‌دقیقه‌ای پسری مشغول ضرب‌و‌شتم دختر نوجوان است و پسر دیگری که گفته می‌شود دوست امیر‌حسین است از صحنه فیلم می‌گیرد. این فیلم نخستین بار در اینستاگرام توسط خود امیرحسین منتشر شد و بلافاصله در تلگرام و توییتر بازنشر شد. واکنش‌ها نسبت به انتشار آن آن‌قدر زیاد بود که پلیس بلافاصله اعلام کرد هر دو پسر دستگیر شده‌اند. اما با اعلام این خبر باز هم موج احساسات فروکش نکرد و بحث‌ها درباره علل وقوع این حادثه شدت گرفت. یکی از مهم‌ترین بحث‌ها در این رابطه موضوع افزایش خشونت اجتماعی در جامعه است؛ موضوعی که حسن موسوی‌چلک، رئیس مددکاری اجتماعی ایران هم آن را تأیید می‌کند و می‌گوید: جرایم مرتبط با خشونت در صدر پرونده‌هایی است که در قوه‌قضاییه تشکیل می‌شود.


سرعت دسترسی به اطلاعات با سرعت بیشتر و با هزینه ارزان، فضای مجازی را تبدیل به فضایی کرده است که جذابیت‌های زیادی برای مخاطبان ایجاد کرده. در چنین شرایطی آموزش و فرهنگسازی‌ موضوعی است که بسیار باید جدی گرفته شود. از این باب من فکر می‌کنم که فیلترینگ راه‌حل نیست. چون شبکه‌های اجتماعی موبایلی مانند چاقوی عمل می‌کنند و نمی‌شود نسبت به فواید و مضرات آن تصمیم چکشی گرفت. در حقیقت با فیلترینگ نمی‌شود به جنگ اینستاگرام، تلگرام و توییتر رفت بلکه آموزش، ماندگارترین، کم‌هزینه‌ترین و درست‌ترین راه‌حل است.


 رسانه های اصولگرا


**برخورد قاطع و سریع با متهمان


به گزارش فارس، «محسن نیک‌ورز» دادستان عمومی و انقلاب سیرجان در تشریح جزئیات خبر آزار و اذیت دختر جوان در سیرجان اظهار داشت: خانم بزه‌دیده که جوانی متولد 1381 و اصالتا سیرجانی و به همراه مادرش ساکن تهران است در اولین جلسه رسیدگی به پرونده نسبت به متهمان اعلام رضایت کرده است اما مادر این دختر جوان از هر دو متهم شکایت کرده و تاکنون رضایتی اعلام نکرده است. این پرونده از جنبه عمومی جرم به صورت ویژه رسیدگی خواهد شد و دستگاه قضایی با عاملان این حادثه قاطعانه برخورد خواهد کرد. متاسفانه متهم اصلی پرونده با حیله و نیرنگ و به قصد انتقام دختر بزه‌دیده را ترغیب می‌کند که به سیرجان سفر کند و این دختر جوان نیز به همراه مادرش و بهانه ملاقات اقوام به سیرجان سفر می‌کند.


خبرگزاری دانشجو گزارش داد: شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های سیرجان در نامه به دادستان این شهر در پی بازتاب کلیپ تاسف برانگیر آزار و اذیت دختر جوان در سیرجان در فضای مجازی خواستار رسیدگی به این موضوع شدند. در بخشی از این نامه آمده است که ما دانشجویان بسیجی شهرستان سیرجان بنا به رسالت مطالبه گری و عدالت خواهی خود بر آن شدیم تا در خصوص انتشار ویدئو زننده و منزجر کننده ضرب و شتم دختر نوجوان در سیرجان که بسیار حاشیه ساز هم بوده با شما سخن برانیم. با شدیدترین مجازات آن‌ها را به سزای اعمالشان برسانید تا درس عبرتی برای سایرین باشد که اینگونه با نام و اعتبار یک شهرستان و مردمش بازی نکنند. ما دانشجویان بسیجی و انقلابی در کنار مردم شریف سیرجان منتظر صدور حکم قاطع و عادلانه دستگاه قضایی شهرستان در خصوص مجرمین این حادثه هستیم. در پایان امیدواریم دیگر شاهد تکرار این چنین حوادث تلخی در سطح شهرستان مان نباشیم و جز افتخار و خوش نامی از سیرجان خبری به گوشمان نرسد.


خبرگزاری دانشجو در گزارشی نوشت: حجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور در جلسه بررسی تهدیدات حوزه فرهنگی و اجتماعی بیان کرد هیچ کشوری اجازه نمی‌دهد فضای مجازیش رها باشد و فیلتر برخی شبکه‌ها و کانال‌ها به معنای چشم پوشی از امکانات خوب و ارزشمند فضای مجازی نیست، آنچه ما را به صدور حکم قضایی در برخی موارد متوسل می‌کند، آسیب‌هایی است که متوجه جامعه می‌شود. وی با اشاره به حادثه سیرجان و اینکه فضای مجازی بستر وقوع برخی جرایم است، گفت اگر فضای مجازی را مدیریت نکنیم روز به روز وضعمان بدتر خواهد شد. البته باید از این فناوری روز استفاده کرد، ولی آیا نباید در نظام جمهوری اسلامی فضای مجازی مدیریت صحیح شود؟. تا بحث مدیریت فضای مجازی و فیلتر برخی فضا‌هایی که جز ضرر چیزی ندارد را مطرح می‌کنیم، عده‌ای از رسانه‌ها و بخش‌های مختلف ما را متهم می‌کنند که قوه قضاییه نمی‌خواهد از این فضا استفاده شود که این برداشت نادرست است، هیچ کشوری اجازه نمی‌دهد فضای مجازیش رها باشد و فیلتر برخی شبکه‌ها و کانال‌ها به معنای چشم پوشی از امکانات خوب و ارزشمند فضای مجازی نیست، آنچه ما را به صدور حکم قضایی در برخی موارد متوسل می‌کند، آسیب‌هایی است که متوجه جامعه می‌شود.


 **واکنش کاربران فضای مجازی


تارنمای الف در گزارشی نوشت: ویدئویی از لایو یکی از کاربران اینستاگرام در فضای مجازی منتشر شد. در این فیلم کاربر در این لایو توضیحاتی پیرامون اتفاق پیش رو که قرار است مخاطبان او در ادامه این فیلم ببینند، منتشر کرد. در این ویدئو دختری تهرانی که پیش از این به این کاربر و دختر مورد علاقه او فحاشی کرده بود، با دسیسه این پسر خود را از مسافتی دور به سیرجان رسانده بود که برخلاف انتظار او آن‌ها با کتک از او میزبانی کردند. منتشر شدن این فیلم در لحظه وقوع این اتفاق واکنش‌های متفاوتی را به دنبال داشت. پس از رسانه‌ای شدن این خبر کاربران فضای مجازی دو هشتگ #جرایم_اینستاگرامی و #سیرجان را داغ کردند.


 **برخورد به موقع قضایی


به گزارش خبرگزاری دانشجو، وزیر ارتباطات در حاشیه دولت در مورد فیلم شکنجه یک دختر در سیرجان گفت که ویدیو آن روز را دیده‌ام. برایم بسیار ناراحت کننده بود و واقعا از شان و منزلت ایرانی این قبیل کار‌ها به دور است. اما موجب خوشحالی است که با انعکاس این زشتی، ناجا و دستگاه قضایی برخورد به موقعی داشتند. اصولا اصل بر همین است که با توسعه فناوری‌ها، دستگاه‌های مسئول در برقراری امنیت نیز با به روزرسانی فناوری‌های خود سرعت عمل در برخورد با جرایم را افزایش دهند که بحمدالله توفیقات خوبی داشته‌اند.


(خبرگزاری مهر، تسنیم و تارنمای صراط نیوز این گزارش را منتشر کرده اند)


 **برخورد سریع قضایی ،پیامی مهم به شبکه های معاندا


خبرگزاری میزان در گزارشی می نویسد: پسر ناجوانمردی که دختری بی‌دفاع را در پوشش رابطه دوستی به خانه‌باغی در سیرجان کشانده و آنجا به بهانه توهین دختر به فردی دیگر، وی را به طرز هولناکی کتک می زند و با تهدید‌های خود فریاد‌های التماس‌آمیز دختر را با مشت و لگد‌های محکم تر پاسخ می دهد، ظرف چند ساعت جلوی میز دادستان می‌ایستد و درحالی که دستهایش در دستبند عدالت فرو رفته، سر به زیر می‌اندازد و ابراز پشیمانی می کند. فیلم به سرعت در فضای مجازی منتشر می شود و در اندک زمانی با ارسال آن به شبکه‌های معاند، دستاویزی می شود برای تبلیغات گسترده معاندان انقلاب اسلامی به منظور ناامن جلوه دادن فضای ایران عزیز. اما این خیال باطلی است، چرا که اینجا چشمان بیداری هستند که فرشته عدالت را یاری می کنند تا تلخی ظلم پایدار نماند.


اولین پیام برخورد موثر قوه قضاییه خطاب به معاندان است؛ آن‌ها که با انتشار چنین فیلم‌هایی توسط عده‌ای مجرم، از بدست آوردن مستمسکی برای حمله به جامعه ایران سر ذوق می‌آیند. پیام قوه قضاییه به ایشان این است که تا ما هستیم، اجازه ظلم کردن به مظلوم بوسیله کسانی که احساس قدرت می کنند را نمی دهیم.


منبع: گروه نشریات خبری ایرنا، 19 دی 1397


1197

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب