web
stats
اَبَر زنان در تاریخ ملی و مذهبی ما
en کد مطلب: 58531 | تاریخ مطلب: 1397/10/22
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

اَبَر زنان در تاریخ ملی و مذهبی ما

در گذشته ای نه چندان دور اَبَر زنان در تاریخ ایران و اسلام در ذهن و روح زنان ایرانی تأثیری ماندگار داشتند. زنانی که در مقاطع مختلف تاریخ اسلام و ایران نقش آفرینی کرده و نام و اعمال و آثارشان برای همیشه ثبت شده بود.

اَبَر زنان در تاریخ ملی و مذهبی ما

در گذشته‌ای نه‌چندان دور اَبَر‌زنان در تاریخ ایران و اسلام در ذهن و روح زنان ایرانی تأثیری ماندگار داشتند. زنانی که در مقاطع مختلف تاریخ اسلام و ایران نقش‌آفرینی کرده و نام و اعمال و آثارشان برای همیشه ثبت ‌شده بود.


کتب آموزشی و تربیتی رسمی و غیررسمی هم پر بود از سرگذشت این ابرزنان تا الگوی ایدئال را برای زنان و دختران ایرانی مسلمان بنمایاند.


در تاریخ معاصر ایران حکومت‌گران به نسبت گرایش‌های ملی یا مذهبی خود این الگوها را انتخاب و به جامعه مخاطب خود عرضه کرده‌اند؛ اما امروز نسل نوی زنان ایرانی چندان تمایلی به الگوگزینی واحد برای زیست فردی و اجتماعی خود نشان نمی‌دهند و اگر هم تمایلی باشد، با توجه به تنوع‌خواهی، تکثرطلبی و دگرخواهی نسل جدید متکثر و فراتر از مرزهای جغرافیایی و عقیدتی خواهد بود.


این به آن معنا نیست که دستگاه‌ها و نهادهای رسمی و غیررسمی فرهنگی و نظام‌های آموزشی و تعلیم‌و‌تربیت درباره معرفی الگوها احساس مسئولیت نکنند؛ بلکه تأکیدی است بر ضرورت فراخ‌اندیشی و توجه به شرایط و مطالبات روز جامعه؛ به‌ویژه جامعه جوان ایران. این مقدمه را به‌آن‌دلیل آوردم که یادآور شوم...


به دلیل عملکرد و شیوه ناصحیحی که نسل گذشته در معرفی برخی الگوها و نیز تحریف‌ها و کم و زیادگویی‌ها و افراط و تفریط‌ها موجب شده، برخی واقعیت‌های تاریخی نیز انکار شوند و شاید زمان بیشتر و تلاش مضاعف لازم باشد تا در فضایی آرام و بی‌طرف نسل نو با مطالعه و دریافت و معرفت خود به ذات عریان حقیقت دست یابد.


روز 22 دی برابر با پنجم جمادی‌الاول روز ولادت بزرگ‌بانویی است که نامش هماره در تاریخ اسلام درخشیده و درخشش این نام که منبعث از ایثار و ازخودگذشتگی‌ها، دلاوری‌ها و شجاعت و جسارت مقابله با ظلم و حمایت از مظلوم است؛ تا امروز باقی است.


هرچند اوج این دلاوری و نام‌آوری بزرگ‌بانوی تاریخ اسلام با عاشورای حسینی پیوند خورده و حماسه‌سرایی‌ها و قهرمانی‌هایش از زمان رویارویی برادر و یاران و همراهانش در مقابله با لشکر تجاوزگر و خون‌خوار فرزند معاویه آغاز و پس از شهادت آنان در جریان اسارت خانواده آن بزرگوار پررنگ شد؛ اما هر صفحه از داستان زندگی او پیش از ازدواج و پس‌از‌آن برای زنان امروز ایران و عالم اسلام و حتی برای همه بشریت درس‌آموز است.


زادروز این بانوی تاریخ‌ساز را در تقویم کشورمان روز پرستار نام نهاده‌اند. در‌حالی‌که این نگاهی محدود و جزئی به شخصیت چندوجهی زینب سلام‌الله علیه است.


نام زینب در کنار نام دو برادر ارجمندش و دو سید جوانان اهل بهشت بلندمرتبه ماند. دو برادرش حسن و حسین (ع) پس از پدر مرتبت امامت یافتند و دل و جان در پی راهبری مردمان زمان‌شان به طریقت درست نهادند و افسوس که با بی‌مهری همان مردمان دنیادوست هر دو به شهادت رسیدند و او نیز مانند جد و پدر و مادر بلندمرتبه و برادران گران‌قدرش پیشوا شد و پیشوا ماند تا آموزه‌های قرآنی در لوح دل و جان مسلمانان تا آخرالزمان بماند که قلب آدمی فارغ از جنسیتش می‌تواند مهبط وحی الهی باشد و زن و مرد فارغ از جنسیت‌شان می‌توانند به مقام والای انسانیت و مرتبه بلند تقوا دست یابند. 


امید که زینبی بمانیم و زینبی بمیریم.


از: فخرالسادات محتشمی‌پور


منبع: روزنامه شرق، 22 دی 1397


1885

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب