web
stats
برداشت غلط از ادبیات واعظی
en کد مطلب: 58532 | تاریخ مطلب: 1397/10/22
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

برداشت غلط از ادبیات واعظی

آقای واعظی به دلیل آنکه در فرایندهای انتخاباتی و سیاسی کمتر حضور داشته اند و بیشتر در فضای دیپلماتیک و اقتصادی حضور داشته اند، نوع ادبیاتشان به گونه ای است که مجموعه سیاسی کشور را دچار ابهام کرده و به نوعی باعث سوءتفاهم شده است.

برداشت غلط از ادبیات واعظی

سخنان اخیر رئیس دفتر رئیس‌جمهوری، درباره نسبت اصلاح‌طلبان و دولت روحانی، واکنش‌های سیاسی- رسانه‌ای را به‌همراه داشت. البته در ادامه، این موضع‌گیری‌ها، با پاسخ مجدد واعظی همراه شد.


او مصاحبه قبلی‌اش را سوءبرداشت اعلام کرد و با تأکید بر اینکه بارها از همکاری اصلاح‌طلبان برای پیروزی دولت دکتر روحانی قدردانی کرده‌ است، بر موضع اعتدالی دولت تأکید کرد و گفت: نه با اصولگرای تند و نه با اصلاح‌طلب تند هیچ ائتلافی نداشته‌ایم. در این خصوص ذکر نکاتی ضروری است که در ادامه به آن پرداخته می‌شود.


آقای واعظی به دلیل آنکه در فرایندهای انتخاباتی و سیاسی کمتر حضور داشته‌اند و بیشتر در فضای دیپلماتیک و اقتصادی حضور داشته‌اند، نوع ادبیاتشان به‌گونه‌ای است که مجموعه سیاسی کشور را دچار ابهام کرده و به‌نوعی باعث سوءتفاهم شده است.


صحبت‌های ایشان را درباره اینکه در انتخابات همراهی داشته‌ایم و ائتلافی نداشته‌ایم، شنیدیم. این‌جانب به‌عنوان کسی که در فضای انتخابات بودم، به یاد دارم که روی این واژگان که ما ائتلاف می‌کنیم یا همراهی می‌کنیم بحثی نمی‌شد.


طبیعی است که برای هر انتخاباتی یک شرایطی مهیا می‌شود و فردی کاندیدا می‌شود و از جریانات مختلف سیاسی دعوت به عمل می‌آید و از آنها کمک خواسته می‌شود؛ برای ‌مثال وقتی آقای شریعتمداری به‌عنوان رئیس ستاد انتخاباتی آقای روحانی انتخاب شدند، ایشان از همه جریانات سیاسی اصلاح‌طلب و اصولگرای معتدل هم دعوت کردند و از همراهی‌شان نیز استقبال کردند.


اینکه به فرایند سیاسی دو یا چندین جریان سیاسی قبل از انتخابات مؤتلف شوند و سهم‌خواهی کنند، اصلا در فرایند انتخابات ما تاکنون سابقه نداشته است و در سایر انتخابات هم به این‌گونه بوده است.


در سال92 هم که ایشان گفتند فقط حزب اعتدال توسعه بوده به نظر می‌رسد گزارش غلطی به ایشان داده‌شده است؛ زیرا در همان انتخابات هم ابتدا آیت‌الله هاشمی رفسنجانی کاندیدا بودند که بعد از اینکه رد‌صلاحیت‌شدن به دستور ایشان کلیه ستادهای انتخاباتی او برای حمایت از آقای روحانی عمل کردند و من هم در همان ستاد مرکزی با اینکه به‌هرحال شناسه‌ام اصلاح‌طلبی و اصلاح‌گرایی است فعال بودم و در کارگروه‌های تدوین برنامه‌ها عمده اصلاح‌طلبان بودند.


به‌عنوان‌ مثال در کارگروه تدوین سیاست داخلی، 90 درصد افرادی که در آن کارگروه بودند، عمدتا از احزاب سیاسی اصلاح‌طلب بودند؛ درعین‌حال اساسا در سال 92 بعدازاینکه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به حمایت از آقای روحانی توصیه کردند، آن موقع بود که کل ستادها به حمایت از آقای روحانی پرداختند.


بعد از نظرسنجی‌هایی که بین آقای عارف و آقای روحانی صورت گرفت، این جریان اصلاح‌طلبان بودند که وقتی دیدند آقای روحانی درصد بسیار کمی از آقای عارف بیشتر رأی دارد و از طرفی امید به حمایت اصولگرایان معقول بود، جریان اصلاح‌طلب به این جمع‌بندی رسید که از آقای روحانی حمایت کند و این حمایت هم سبب پیروزی آقای روحانی در انتخابات شد و درصدهای آرای انتخابات و اتفاقاتی که در ستاد انتخابات در آن زمان افتاد مؤید این است که اگر جریان اصلاح‌طلب نبود هرگز آقای روحانی به پیروزی نمی‌رسید و در انتخابات سال 96 که خود من رئیس ستاد خبری انتخاباتی دکتر روحانی بودم و کمیته ستاد انتخاباتی ایشان دست من بود، بیش از 95 درصد خبرنگاران و اصحاب رسانه از اصلاح‌طلبان بودند؛ درنتیجه به نظر می‌رسد بیان این حرف‌ها کمکی به فرایند توسعه‌یافتگی ما و روند خدمت‌رسانی دولت به مردم نمی‌کند، بلکه یک نوع نگاه و گسست بین جریانات سیاسی حامی دولت ایجاد می‌کند.


اگر نقدی از دولت است باید این نقد مشفقانه صورت بگیرد و اگر حمایتی است باید در چارچوب پروتکل‌های سیاسی باشد و به نظرم در‌حال‌حاضر زمانه‌ای نیست که به این مسائل دامن بزنیم و دولت باید زمینه پذیرش آرا و تمام تفکرات سیاسی را مهیا کند و حرف‌هایشان را بشنود آن‌وقت شاید آنها هم ‌نظرهایی داشته باشند که به آنها باید به دیده احترام نگریسته شود و ضمن اینکه با اصولگرایان و اصلاح‌طلبان معتدل ارتباط دارند؛ ارتباط خوبی است اما این ارتباط هم باید در چارچوب فرایندهای حزبی باشد و در فرایندهای گفتمانی یک معنا و مفهوم سیاسی را متبادر کند.


از: جهانبخش خانجانی فعال سیاسی اصلاح‌طلب


منبع: روزنامه شرق، 22 دی 1397


1885

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب