web
stats
اصلاح قانون انتخابات به در بسته خواهد خورد؟
en کد مطلب: 58537 | تاریخ مطلب: 1397/10/22
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

میرزایی نیکو: تصویب طرح استانی شدن انتخابات با دفعات قبل تفاوت دارد؛

اصلاح قانون انتخابات به در بسته خواهد خورد؟

به سال های آخر مجلس که می رسیم، بحث اصلاح قانون انتخابات جدی تر می شود اما همین که انتخابات از سر می گذرد، حرف و حدیث ها هم فروکش می کند. از 16 سال پیش برای اولین بار تحت عنوان لوایح دوقلو اسمش بر سر زبان ها افتاد. موضوع مربوط به ایرادات قانون انتخابات مجلس است که رفع آن نزدیک به دو دهه به تعویق افتاده هنوز هم سایه اما و اگرها بر سر آن سنگینی می کند.

اصلاح قانون انتخابات به در بسته خواهد خورد؟

به سال‌های آخر مجلس که می‌رسیم، بحث‌ اصلاح قانون انتخابات جدی‌تر می‌شود اما همین که‌ انتخابات از سر می‌گذرد، حرف‌و حدیث‌ها هم فروکش می‌کند. از 16 سال پیش برای اولین ‌بار تحت عنوان لوایح دوقلو اسمش بر سر زبان‌ها افتاد. موضوع مربوط به ایرادات قانون انتخابات مجلس است که رفع آن نزدیک به دو دهه به تعویق افتاده هنوز هم سایه اما و اگرها بر سر آن سنگینی می‌کند.


سال 81 وقتی سیدمحمد خاتمی در راس دولت هشتم لایحه «اصلاح قانون انتخابات مجلس» را به همراه لایحه «تبیین حدود وظایف و اختیارات رییس‌جمهور» به مجلس ارایه کرد و همان سال هر دو لوایح به تصویب نمایندگان در مجلس ششم رسید اما این مصوبه نتوانست از سد شورای نگهبان عبور کند و دوباره به مجلس بازگردانده شد تا در نتیجه مذاکرات سه‌جانبه میان دولت، شورای نگهبان و مجلس این موضوع حل و فصل شود اما هیچ نقطه اشتراکی به وجود نیامد و در نهایت دولت مجبور شد، لوایح را پس بگیرد.


پس از آن در دولت دوم محمود احمدی‌نژاد چند باری بحث اصلاح قانون انتخابات مجلس و ریاست‌جمهوری مطرح شد اما از آنجا که رییس دولت چندان اقبالی به آن نشان نداد این موضوع در 8 سال دولت آبادگران نیز به در بسته خورد و موضوع اصلاح قانون انتخابات به حاشیه رانده شد تا اینکه سال 92 بعد از روی کار آمدن حسن روحانی بار دیگر زمزمه‌های اصلاح قانون انتخابات مطرح شد البته این ‌بار تحت عنوان «نظام جامع انتخاباتی» اما این لایحه نیز چندان سرنوشت درخشانی نداشت.


تهدیدی که عملی شد


قرار بود لایحه دولت به مجلس تقدیم شود تا این اصلاح قانون برای انتخابات سال 94 و مجلس دهم به یک سرانجامی برسد اما این اتفاق با تعلل دولت رخ نداد. بهارستانی‌ها که به ‌شدت نسبت به تعلل دولت یازدهم نسبت به ارایه لایحه اصلاح انتخابات نقد داشتند، نهایتا از راهکار تهدید وارد شدند.


محمدجواد کولیوند، عضو هیات رییسه کمیسیون شوراهای مجلس نهم در آن مقطع به خانه ملت گفته بود:«با توجه به آغاز روزشمار برگزاری انتخابات مجلس دهم در صورتی که دولت هرچه‌ سریع‌تر لایحه مذکور را به پارلمان ارایه کند، مجلس آن را تا پایان شهریور ماه بررسی و تصویب می‌کند.»


همین تهدیدات باعث شد، طرح استانی شدن انتخابات مجلس در اردیبهشت 94 برای سومین بار در صحن علنی مجلس مطرح شود و اتفاقا اکثریت نمایندگان بر آن مهر تایید زدند اما همانطور که زمزمه‌های رد این طرح در شورای نگهبان به گوش می‌رسید این مصوبه دوباره با سد شورای نگهبان و مهر برگشت آن مواجه شد.


چهارمین تصویب و معمای تداخل


هفته پیش برای چهارمین بار طرح اصلاح قانون انتخابات زیر سقف هرمی بهارستان تصویب شد اما این ‌بار هم انتقادات نه تنها متوجه دولت شد بلکه گریبان مجلس را هم گرفت به طوری که کلیات طرح استانی شدن انتخابات هر چند با تایید نمایندگان رو به رو شد اما این تصویب مشروط به بازگشت دوباره آن به کمیسیون شوراها شد تا ایرادات مطرح شده دوباره مورد ارزیابی قرار بگیرد.


اما مساله مهم‌تر بحث تداخل این طرح با لایحه جامع انتخاباتی دولت است که قاسم میرزایی‌نیکو از اعضای کمیسیون شوراها در این رابطه به «اعتماد» گفت: در کارگروه‌هایی که بحث می‌شد، غیررسمی موضوع قانون جامع انتخاباتی مطرح شد که این لایحه با طرح مجلس مغایرت پیدا نکند اما من بعید می‌دانم این لایحه به این زودی‌ها به مجلس برسد.


او درباره تعلل دولت گفت: دولت تلاش داشت همه قوانین انتخابات را مد نظر قرار دهد و برای همین تهیه و تدوین لایحه جامع انتخاباتی آنقدر به تاخیر افتاد که مجلس چاره‌ای نداشت برای بحث استانی شدن انتخابات خودش دست به کار شود.


باز بن ‌بست شورای نگهبان؟


از آنجا که این طرح در دوره‌های مختلف در مجلس مطرح و هر بار با سد شورای نگهبان روبه رو شد بعد از تصویب آن برای چهارمین بار در صحن علنی مجلس بار دیگر زمزمه‌ها درباره رد این طرح در شورای نگهبان به گوش رسید.


موضوعی که وقتی آن را با میرزایی‌نیکو، عضو کمیسیون شوراها و نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در میان گذاشتیم، معتقد بود این‌ بار با دفعات قبلی تفاوت دارد و احتمال تصویبش زیاد است. میرزایی‌نیکو به «اعتماد» گفت: امروز در این طرح تنها بحث استانی شدن انتخابات مطرح است و از آنجا که کارگروه تشکیل شده در این زمینه با شورای نگهبان در ارتباط بود تا طرحی بی‌نقص ارایه کند همچنین جلساتی که میان اعضای هیات رییسه کمیسیون و شورای نگهبان برقرار شد، بعید است که این ‌بار هم این طرح با رد شورای نگهبان رو به رو شود.


او ادامه داد: به نظر می‌رسد با توجه به وضعیت انتخابات‌های ما و عیان شدن ایرادات، محاسن انتخابات استانی برای شورای نگهبان نیز مشخص شده است.


انتقادات به استانی شدن انتخابات


این طرح هم در میان مجلسی‌ها و هم در میان چهره‌های خارج از مجلس دارای منتقدانی است؛


در این میان سیدمحمودکاشانی از اساتید دانشگاه یکی از منتقدان اصلی این طرح است او در این رابطه به خبرآنلاین گفت: در این طرح، حوزه‌های انتخابیه که از صدر مشروطیت و تأسیس مجلس شورای ملی در ایران، شهرهای کشور بوده‌اند به استان‌های کشور تبدیل شده و از رأی‌دهندگان در شهرها خواسته‌اند با حضور در پای صندوق‌های رأی به یک لیست طولانی از نامزدها برابر با تعداد نمایندگان هر یک استان آن هم یک جا رای بدهند.


او با بیان اینکه روش برگزاری استانی انتخابات مجلس نه در ایران و نه در هیچ کشور دیگری سابقه ندارد، این طرح را حتی موهوم می‌خواند و مدعی می‌شود که یک بار دیگر پشت سد شورای نگهبان خواهد ماند.


او می‌گوید: این طرح موهوم تاکنون 3 بار در مجلس‌های گذشته در سال‌های ۱۳۸۲، ۱۳۸۶ و ۱۳۹۴ تصویب شده و هر بار شورای نگهبان آن را خلاف قانون اساسی اعلام و رد کرده است. اینک طرح استانی شدن انتخابات مجلس برای چهارمین بار در دستورکار مجلس قرار گرفته است.


نقوی‌حسینی از نمایندگان اصولگرای مجلس نیز در مخالفت با این طرح در گفت‌وگو با آنا عنوان می‌کند: توجه به اینکه در استانی شدن انتخابات، نماینده باید در سطح استان رأی بیاورد، تعهدی به مردم نداشته و خود را محتاج به رأی مردم نمی‌بیند بنابراین این طرح با روح مردم‌سالاری و قانون اساسی مغایرت دارد و در عین حال حاکمیت زر و زور و تزویر را تقویت می‌کند.


او ادامه داد: با توجه به اینکه نماینده باید در سطح استان رقابت کند به دامان قدرت و ثروت و بسیاری از ابزار‌های دیگر متوسل می‌شود بنابراین طرح استانی شدن انتخابات حاکمیت قدرت و نه حاکمیت مردم را تقویت می‌کند.


نقوی‌حسینی طرح استانی شدن انتخابات را در مجموع به نفع نظام، مردم و مجلس ندانست و یادآور شد: اگر زیرساخت‌های لازم فراهم بود شاید استانی شدن انتخابات به کیفیت انتخابات کمک می‌کرد گرچه این موضوع هم 100درصد نیست چراکه این طرح باعث می‌شود، لیست‌ها در مجلس حاکم شوند و حاکمیت لیست شکل بگیرد. مانند حضور نمایندگان مردم تهران در مجلس که از طریق لیست انتخاب شدند


البته مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم به مخالفت با این طرح می‌پردازد و معتقد است این طرح باعث افزایش لابی‌گری‌ها می‌شود.


پاسخ به انتقادات


قاسم میرزایی‌نیکو درباره انتقاداتی که به استانی شدن انتخابات مطرح می‌شود، گفت: این طرح می‌تواند موجب رشد و بالندگی انتخابات شود.


او ادامه داد: با استانی شدن انتخابات باعث خواهد شد که اولا نخبگان از میان رقبا بتوانند به مجلس راه پیدا کنند. مضاف بر این رویه انتخاب نمایندگان به شیوه استانی باعث خواهد شد، نگاه محلی کنار رود و نگاه ملی جایگزین آن شود.


او افزود: ناگفته نماند در حال حاضر نمایندگان شهرستانی ، بسیار درگیر مسائل محلی هستند و این موضوع باعث می‌شود تا دقت کمتری نسبت به مساله قانون‌گذاری مطرح شود.


میرازیی‌نیکو همچنین گفت: چنانچه طرح استانی شدن انتخابات مجلس با موافقت رو به رو شود و رنگ قانون به خود بگیرد، مقدمه‌ای خواهد بود تا شوراهای شهر و روستا یا همان پارلمان‌های محلی تقویت شوند و نقشی را که امروز نمایندگان شهرستان‌ها در راستای حوزه‌ انتخابیه ناخواسته ناچار به بازی آن هستند، متوجه پارلمان‌های شهری خواهد شد لذا این امر به تقویت مساله قانون‌گذاری در کشور ختم خواهد شد.


از: فائزه عباسی


منبع: روزنامه اعتماد، شنبه 22 دی 1397


1497

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب