web
stats
از خروج از برجام تا خروج از پیمان هسته ای با روسیه و دخالت در ونزوئلا
en کد مطلب: 59340 | تاریخ مطلب: 1397/11/17
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

سریال تصمیم های فاجعه آمیز ترامپ ادامه دارد

از خروج از برجام تا خروج از پیمان هسته ای با روسیه و دخالت در ونزوئلا

شت این سیاست تنش آفرین، هوشمندی ویژه ای از او را می بینیم، دلیل آن هم مهارت فوق العاده او در پیچیده کرده محاسباتی است که جلوی هر گونه بررسی و پیش بینی و احتمالات را می گیرد، در حالی که به نظر می رسد خودش از این مشکلات رها است و به راحتی سخنرانی می کند و یکی پس از دیگری فاجعه می آفریند.

از خروج از برجام تا خروج از پیمان هسته ای با روسیه و دخالت در ونزوئلا

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا توانسته است افکار عمومی در ایالات متحده و خارج از آن را از سیاست های فاجعه آمیزش که به زودی نشانه های آن بروز می کند، منحرف کند. همچنین موفق شده است تا جلوی افرادی که از این سیاست ها آسیب و ضرر دیده اند، بگیرد تا نگذارد جبهه ای برای غلبه بر او تشکیل دهند.


چرا که کار آنها به ظرفیت و وقت کافی نیاز دارد، در حالی که ماشین قدرتمند و ویرانگر او توانسته زمام امور را به دست بگیرد و یکی پس از دیگری مشکلات تازه به وجود بیاورد و به سرعت همه چیز را در بحران قرار دهد. این در حالی است که مشکلات قدیم همچنان به قوت خود باقی هستند. با این وجود او اصرار دارد که مشکلات جدید به وجود آورد و حتی آنها را به اولویت های خود تبدیل کرده است!


پشت این سیاست تنش آفرین، هوشمندی ویژه ای از او را می بینیم، دلیل آن هم مهارت فوق العاده او در پیچیده کرده محاسباتی است که جلوی هر گونه بررسی و پیش بینی و احتمالات را می گیرد، در حالی که به نظر می رسد خودش از این مشکلات رها است و به راحتی سخنرانی می کند و یکی پس از دیگری فاجعه می آفریند.


در این جا اشاره کوتاه و گذرایی به سلسله فجایعی که در این مدت پشت سر هم ایجاد کرده است، می کنیم: در دسامبر 2017 تصمیم گرفت که سفارت امریکا را از تل آویو به بیت المقدس انتقال دهد، به این ترتیب به راحتی حقوق فلسطینیان را زیر پا گذاشت و بدون هیچ درنگی به قوانین بین المللی و مشکلاتی که برای دنیا به ویژه شرکای اروپایی اش ایجاد می کند، پشت پا زد! اما، در حالی که به سرعت جامعه جهانی تصمیم او را رد می کرد، در مارس 2018 معرکه دیگری را شعله ور کرد و تعرفه های گمرکی برای کالاهای آلومینیوم و آهن که به امریکا وارد می شوند، وضع کرد.


حتی هم پیمانان تاریخی امریکا را هم از قلم نینداخت، و اظهار داشت که تنش های بیشتری را برای همه به وجود خواهد آورد، برای این که حق دارد میزان تعرفه ها را به دلخواه خودش بالا و پایین ببرد.


البته تاکید کرد که برای هر کشوری به حد خودش این کار را انجام خواهد داد، و شخصا این حق را دارد که کشورهایی را مستثنا کند یا کشورهایی را به این جمع بیفزاید.


هنوز طوفان این تنش ها فروکش نکرده بود که در مه 2018 تصمیم هولناکی گرفت و اعلام کرد که ایالات متحده به طور یکجانبه از توافق هسته ای با ایران خارج می شود، و تحریم هایی را وضع کرد که تا کنون سابقه نداشته است، شرکت های بزرگ چند ملیتی غیرامریکایی از این اقدام ترامپ شوکه شدند و خود را برای رهایی از این تصمیم ناتوان دیدند برای این که هم وام های کلان از بانک های امریکایی گرفته اند و هم ارتباطات بسیار نزدیکی با شرکت های امریکایی دارند، برای همین همه آنها مجبورند که سیاست های ترامپ برای قطع همکاری با ایران را بپذیرند! سلسله این فجایع اخیرا به ونزوئلا رسیده است، او چند روزی است که سیاست خصمانه ای را در برابر این کشور اتخاذ کرده و به موازت آن به طور ناگهانی تصمیم به خروج یکجانبه از توافق تسلیحات هسته ای با روسیه گرفته است!


عقل می گوید هنوز کارهای شوک آور او پایان نیافته است! و سلسله فجایع همچنان ادامه دارد!


از: احمد عبدالتواب


منبع: الاهرام


ترجمه: تحریریه دیپلماسی ایرانی، 16 بهمن 1397


1885

. انتهای پیام /*
 

کارگاه آموزشی ابزارهای تحلیل در سیاست خارجی

موسسه مطالعات و تحقیقات بین المللی تهران برگزار می کند:

کارگاه آموزشی ابزارهای تحلیل در سیاست خارجی

1 از 4

ایده ایران ( چرا باید ایران را دوست داشته باشیم)

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می کند:

ایده ایران ( چرا باید ایران را دوست داشته باشیم)

2 از 4

سیاست جنایی فرانسه در قبال پولشویی

دانشگاه شیراز برگزار می کند:

سیاست جنایی فرانسه در قبال پولشویی

3 از 4

ایران و روسیه در آستانه دهه چهارم همکاری های پسا جنگ سرد

انجمن ایرانی مطالعات جهان برگزار می کند:

ایران و روسیه در آستانه دهه چهارم همکاری های پسا جنگ سرد

4 از 4

رأی اعتماد مردم به نهادهای امدادی

تازه ترین نظرسنجی نشان می دهد مردم در حادثه سیل بیشترین اعتماد را به نهادهای رسمی، مساجد، حسینیه ها و رسانه ملی داشتند

رأی اعتماد مردم به نهادهای امدادی

1 از 4

پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی

فیلترینگ چه اثری بر استفاده از تلگرام داشت؟

پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی

2 از 4

تازه ترين مطالب