web
stats
میزگرد شبکه المیادین درباره دستاورهای فرهنگی انقلاب اسلامی
en کد مطلب: 59377 | تاریخ مطلب: 1397/11/21
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

میزگرد شبکه المیادین درباره دستاورهای فرهنگی انقلاب اسلامی

در میزگرد شبکه «المیادین» با حضور کارشناسان به دستاوردهای فرهنگی ایران در 4 دهه گذشته پس از انقلاب اسلامی پرداخته شد.

میزگرد شبکه المیادین درباره دستاورهای فرهنگی انقلاب اسلامی

 در میزگرد شبکه «المیادین» با حضور کارشناسان به دستاوردهای فرهنگی ایران در 4 دهه گذشته پس از انقلاب اسلامی پرداخته شد.


«عباس خامیار» معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و «محمد حسن قدیری ابیانه» سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا در میزگردی در شبکه المیادین به بررسی نقش فرهنگ در انقلاب اسلامی و دستاوردهای فرهنگی ایران پس از 4 دهه بپرداختند.


خمیار درباره تأثیر فرهنگ در انقلاب ایران گفت: انقلاب اسلامی در سطح رهبری آن یعنی امام خمینی (ره) و چه از سوی مردم ایران یک انقلاب فرهنگی و تمدنی برای مقابله با رژیم شاهنشاهی بود.


وی افزود: زمانی که «میشل فوکو» فیلسوف، تاریخدان و متفکر فرانسوی در دوره اوج انقلاب به ایران آمد و شاهد بود که مردم در میدان شهدا چگونه در برابر نظام شاهی مقاومت می کنند و شهید می دهند، گفت، ایران روح جهان بی روح است و بر قدرت خفته در میان این ملت تاکید کرد.


قدیری نیز درباره این موضوع که آیا در ایران امروز به معنای غربی آزادی فرهنگی وجود دارد، گفت: در نظام اسلامی در چارچوب اسلام، آزادی فرهنگی وجود دارد و در داخل کشور اقلیت های یهودی و مسیحی می توانند در مجلس نماینده داشته و مناسک دینی خود را برگزار کنند و همانند یک شهروند ایرانی مطالبات خود را دنبال می کنند و ما یهودیت و مسیحیت را بعنوان ادیان الهی به رسمیت می شناسیم هرچند معتقدیم که «تورات» و «انجیل» تحریف شده اند.


در ادامه این میزگرد خامیار درباره آزادی نقد و نقادی در نظام جمهوری اسلامی ایران گفت و تاکید کرد: بیش از 306 ایستگاه تلویزیونی فارسی زبان و صدها تلویزیون عربی در جهان ضد ایران فعالیت می کنند که همگی اطلاعات و داده های خود را از روزنامه ها و رسانه های داخل کشور در طیف های مختلف می گیرند و منابع تامین کننده اطلاعات آنها منابعی از داخل است که نشان می دهد در ایران آزادی نقد و انتقاد وجود دارد.


وی افزود که در داخل ایران 250 حزب سیاسی وجود دارد که در خارج از کشور به دو طیف اصلاح طلب و اصولگرا تقسیم می شوند . 55 موسسه سیاسی در زمینه جامعه مدنی، 2هزار موسسه رسمی مرتبط با جوانان فعالیت دارد و یک هزار و 109 روزنامه به زبان فارسی و لهجه های مختلف در تهران و استان های دیگر منتشر می شوند که در بردارنده نقد سیاسی و اجتماعی و فرهنگی نیز هستند و این همان آزادی است که در قانون اساسی بر آن تاکید شده است.


وی درباره دستاوردهای بعد انقلاب اسلامی بخصوص در حوزه نشر و کتاب، سینما و تئاتر و موسیقی نیز گفت: در حوزه کتاب و نشر یک شوک بزرگ رخ داده و نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که سالانه برگزار می شود، یکی از پدیده های فرهنگی جهان است. اکنون دو هزار عنوان کتاب در سال در ایران منتشر می شود و کتاب یکی از ارکان مهم جامعه در میان خانواده ها است و ضرورت آن همانند ضرورت نان است. امروز انواع کتاب حتی در دیوارهایی در خیابان ها و یا در اتوبوس ها برای استفاده یکسان همه شهروندان عرضه می شود.


خامیار اضافه کرد: در زمینه سینما نیز سالانه صد فیلم تولید می شود و هنرمندان ایرانی جوایز بزرگی در عرصه بین المللی برنده شده اند . در زمینه موسیقی و تئاتر و فیلم ما جشنواره هایی همانند فجر را داریم که این جشنواره ها حتی در زمان موشکباران صدام برگزار می شدند.


وی گفت: امروز در ایران 150 جشنواره موسیقی و 7 هزار کنسرت موسیقی در سال برگزار می شود. هزار و 290 سالن نمایش در ایران وجود دارد که 80 مورد آن در تهران قرار دارد و سالانه 3 میلیون نفر به سالنهای تئاتر مراجعه می کنند .


قدیری نیز درباره دیدگاه امام خمینی (ره) درباره آزادی اقلیت های دینی گفت: ما اساسا به آزادی انسان ایمان داریم ، اما معتقدیم که این آزادی باید در چارچوب اسلام باشد. مسیحیت و یهودیت ادیان آسمانی هستند و آزادند اما به آزادی در عبادت بت ها معتقد نیستیم و پیامبر (ص) با ورود به کعبه همه بت ها را شکست و بنابراین ما اجازه به پرستش بت ها نمی دهیم. اما کسانی که خدا را می پرستند، آزادند بنابراین ما از اقلیت های مذهبی حمایت کرده و آنها در انتخابات شرکت می کنند و می خواهیم که در مجلس نماینده داشته باشند. اقلیت های دینی در ایران جشن ها و مناسک خود را برگزار کرده و آنها بیش از 200 شهید و جانباز به انقلاب اسلامی تقدیم کرده اند.


وی افزود: همچنین در ایران صدها کلیسا و امکان مذهبی متعلق به اقلیت های مذهبی وجود دارد که حتی از سوی دولت حمایت مالی می شوند و سه کلیسا در ایران در سال های گذشته در یونسکو ثبت شده است. در امتحانات مدارس ایران اقلیت ها مطابق با کتاب های دینی خود امتحان می دهند.


قدیری درباره دستاوردهای علمی و دانشگاهی ایران نیز گفت: اکنون در ایران پنج میلیون دانشجو داریم که این تعداد از جمعیت برخی کشورهای عربی بیشتر و بسیاری از آنها را زنان و دختران تشکیل می دهند و اساتید و پزشکان از زنان هستند و در المپیادهای علمی مدال های زیادی را بدست آورده ایم. بحث های علمی در سطح دبیرستان ها و دانشگاه ها در جریان است و دستاوردها در این زمینه حتی در سطح دبیرستان است.


خامیار درباره گفت و گوهای میان ادیان نیز تاکید کرد که ایران در راستای گفت و گوی ادیان تلاش های زیادی داشته و دهها گفت و گو در پایتخت های مختلف برگزار و تلاش کردیم تا در سایه تبلیغات و اسلام هراسی که در سطح جهانی شکل گرفته، اسلامی معتدل همانطور که پیامبر (ص) مطرح کرد، در همه جهان ارایه دهیم.


منبع: ایرنا، 20 بهمن 1397


1197

. انتهای پیام /*
 

کارگاه آموزشی ابزارهای تحلیل در سیاست خارجی

موسسه مطالعات و تحقیقات بین المللی تهران برگزار می کند:

کارگاه آموزشی ابزارهای تحلیل در سیاست خارجی

1 از 4

ایده ایران ( چرا باید ایران را دوست داشته باشیم)

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می کند:

ایده ایران ( چرا باید ایران را دوست داشته باشیم)

2 از 4

سیاست جنایی فرانسه در قبال پولشویی

دانشگاه شیراز برگزار می کند:

سیاست جنایی فرانسه در قبال پولشویی

3 از 4

ایران و روسیه در آستانه دهه چهارم همکاری های پسا جنگ سرد

انجمن ایرانی مطالعات جهان برگزار می کند:

ایران و روسیه در آستانه دهه چهارم همکاری های پسا جنگ سرد

4 از 4

رأی اعتماد مردم به نهادهای امدادی

تازه ترین نظرسنجی نشان می دهد مردم در حادثه سیل بیشترین اعتماد را به نهادهای رسمی، مساجد، حسینیه ها و رسانه ملی داشتند

رأی اعتماد مردم به نهادهای امدادی

1 از 4

پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی

فیلترینگ چه اثری بر استفاده از تلگرام داشت؟

پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی

2 از 4

تازه ترين مطالب