web
stats
ثمره انقلاب اسلامی؛ بازماندن دشمنان در تحقق اهداف استعماری
en کد مطلب: 59380 | تاریخ مطلب: 1397/11/22
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

ثمره انقلاب اسلامی؛ بازماندن دشمنان در تحقق اهداف استعماری

دستاوردهای 40 ساله انقلاب اسلامی نشان از رشد، توسعه و پیشرفت در حوزه های مختلف دارد. از این رو خودکفایی کشور در بسیاری از زمینه ها با توجه به وضعیت خاص جغرافیای سیاسی ایران، سبب شده است تا بیگانگان همواره در تحقق اهداف خود، ناکام بمانند.

ثمره انقلاب اسلامی؛ بازماندن دشمنان در تحقق اهداف استعماری

دستاوردهای 40 ساله انقلاب اسلامی نشان از رشد، توسعه و پیشرفت در حوزه های مختلف دارد. از این رو خودکفایی کشور در بسیاری از زمینه‌ها با توجه به وضعیت خاص جغرافیای سیاسی ایران، سبب شده است تا بیگانگان همواره در تحقق اهداف خود، ناکام بمانند.


 چهل سال از عمر پربرکت انقلاب اسلامی می گذرد و امروز شاهد دستاوردهای گسترده و متنوع در عرصه های مختلف کشور هستیم به طوری که اندیشمندان و صاحبنظران جهان بر عظمت آن اذعان و به کارآمدی بالای آن اعتراف دارند. انقلاب اسلامی ایران با وجود هجمه بیگانگان و تحریم های یک جانبه، توانست با پشت سر گذاشتن تمام سختی ها به ظرفیت‌ سازی لازم برای الگوشدن بپردازد و زمینه های رشد و شکوفایی مادی و معنوی را فراهم آورد و در مسیر خودکفایی قدم بردارد. پیشرفت ایران اسلامی در طول این چهار دهه بر فردی پوشیده نیست و بیان این دستاورد‌ها نیز در سطح جامعه موج امیدآفرینی و ایستادگی بیش ‌از پیش مردم در برابر توطئه‌ها را سبب خواهد شد.


از این ‌رو پژوهشگر گروه اطلاع رسانی به مناسبت پاسداشت چهل سالگی انقلاب اسلامی درباره دستاورد‌های انقلاب در حوزه های مختلف به گفت وگو با کارشناسان و فعالان پرداخته است.


 - متن کامل این گفت و گو را در ادامه می خوانیم:


 ** بازگشت به خویش و نفی استعمارگری


«علیرضا ذاکر اصفهانی» کارشناس علوم سیاسی و عضو پژوهشکده اندیشه سیاسی در انقلاب و تمدن اسلامی، مطالبه گری کنشگران سیاسی را بسیار مهم خواند و گفت: انقلاب اسلامی در راستای مطالبه کنشگران سیاسی توانست به دستاوردهای زیادی برسد که از آن جمله می توان به بازگشت به خویشتن اشاره کرد. انقلاب فرهنگ های مغایر و به خصوص فرهنگ غربی را به چالش کشید و به خودباوری رسید و در چارچوب آن استقلال کشور به دست آمد. ایران در آن سال ها در مواجهه با ارزش های آمریکایی و بر پایه یک نوع فراگفتمان استعلایی غرب شکل گرفته بود که همین عاملی بر ضعف کشور بود. انقلاب اسلامی برپایه گفتمان مقاومت شکل گرفت و توانست استقلال را در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی فراهم کند و در رویارویی با نظام سلطه گفتمان عدالت را فراهم آورد.


 توسعه کمی و کیفی مراکز علمی تحقیقاتی، فناوری های نوین در حوزه نانو هسته ای و هوافضا همگی ریشه در خودباوری و استقلال سیاسی کشور دارد. ذات قدرت غربی ها بر بنیان استعمار و سلطه طلبی بنا شده است که نباید با آن ساده انگارانه برخورد کرد. بنابراین گفتمان مقاومت همچنان باید ادامه یابد و آن را در منطقه و جهان توسعه داد. پیشرفت چندبرابری در حوزه هسته‌ای به طوری که قبل از انقلاب یک نیروگاه کوچک بیشتر وجود نداشت و پیشرفت های نظامی دفاعی ایران بعد از انقلاب اسلامی آن چنان چشمگیر است که دشمنان به آن اذعان دارند از جمله دستاوردهای این انقلاب محسوب می شود. ساخت کشتی‌های نظامی، ناوچه‌ها و فناوری‌های موشکی نشان دهنده عزم کشور برای توسعه فناوری های موشک های بالستیک قاره پیما است. قدرت دفاعی - نظامی ایران از عوامل بسیار مهم در تأمین امنیت ملی کشور به شمار می رود به طوری که دستاوردهای این حوزه معادله قدرت در منطقه را به نفع متحدان جمهوری اسلامی تغییر داد. تقویت روابط منطقه ای و فرا منطقه ای با ابزار دیپلماسی نیز از جمله دستاوردهای کشور در حوزه سیاسی و نظامی محسوب می شود.


 **رسیدن به شاخص های بالای توسعه در بخش های مختلف کشور


«محمدرضا پاکنژاد» صاحبنظر در مسایل اقتصادی و استاد دانشگاه، خودباوری مردم را عاملی موثر برای پیروزی انقلاب اسلامی دانست و بیان داشت: خودباوری مردم بارزترین ثمره انقلاب بود که عاملی برای رسیدن به شاخصه های توسعه در بخش های مختلف شد. برخورداری مردم از امکانات رفاهی نسبت به سال های پیش از انقلاب دوچندان شده و دغدغه مردم از نظر درآمدی و معیشتی یا در حوزه اشتغال کاهش پیدا کرده است اما در اینجا باید گفت که کشور در وضعیت تحریمی به سر می برد و لازم است تا مسوولان نظام با هم اندیشی و مشاوره های کارشناسانه با اقتصاددانان به اصلاح زیرساخت ها و رفع اشکالات و نقص های موجود در عرصه اقتصادی بپردازند. وضعیت زندگی مردم و برخورداری آنها از امکاناتی که در حوزه اقتصادی وجود دارد با قبل از انقلاب قابل قیاس نیست و شاخص های رفاهی افزایش پیدا کرده است.


 اکنون کمتر روستایی وجود دارد که از زیرساخت ‌های برق و آب و گاز استفاده نکند یا در زمینه راه و جاده مشکلی داشته باشد. زیرساخت‌های توسعه در کشور با وجود تمام محدودیت‌هایی که بوده پیشرفت کرده است. از این رو شکل گیری برنامه های کلان اقتصادی سبب می شود تا کشور از وضعیت موجود سربلند بیرون بیاید و در برنامه بلند مدت و برنامه ششم توسعه و سند چشم انداز بتواند تمامی مشکلات اقتصادی را حل کند. چند برابر شدن تنوع کالای مورد استفاده خانوارها، اصلاح الگوی کشت، توسعه منابع آبی، مباحث زیرساختی، صادرات محصولات کشاورزی و ... از جمله مواردی به شمار می روند که انقلاب اسلامی در این حوزه ها به خودکفایی رسیده است.


 تاسیس نیروگاه‌های پیشرفته در حوزه برق و تولید گاز نیز از جمله دستاوردهای انقلاب محسوب می شوند. در حوزه تولید گاز می‌توان گفت که در سراسر کشور بیش از 80 درصد از روستاها گازرسانی شده که در توسعه نقش مهمی داشته است. ارایه خدمات عمرانی در مناطق محروم و دور دست و بهسازی روستاها، شبکه آب شرب، خانه‌های بهداشت و مدرسه از دیگر دستاوردهای این حوزه محسوب می شود. ایران در زمینه قطعه‌ سازی افزون بر تامین نیاز داخلی در حوزه تولید، جزو کشورهای صادر کننده به شمار می رود. اکتشافات گازی رشد 100 برابری داشته است به طوری که پالایشگاه ‌های بزرگ عسلویه نشان از صحت این موضوع دارد. رشد و توسعه صنعت فولاد و آلومینیوم، توسعه صنعت کشتی‌سازی، رشد صنعت هواپیما‌سازی که در پرتو آن، بسیاری فرصت شغلی برای بخش خصوصی ایجاد شدند در حالی که قبل از انقلاب تنها یک خط هوایی وجود داشت. حرکت در مسیر خودکفایی در بسیاری از شاخص‌های خرد و کلان همچون سدسازی، ارتباطات، برق، آب و جاده نیز نشان از رشد صدها برابری در این سال ها دارد و همچنین می توان به رشد شاخص عدالت در چهل سال گذشته اشاره کرد.


 ** ایران در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات رتبه اول منطقه را دارد


«حسین امامی» کارشناس حوزه ارتباطات و استاد دانشگاه، با بیان اینکه رسیدن به جایگاه نخست کشور در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات از دستاوردهای انقلاب اسلامی به شمار می رود، اظهار داشت: با پیروزی انقلاب اسلامی کشور توانست مسیر توسعه را در بخش های مختلف هموار سازد و به دستاوردهای مهمی دست یابد. شهرها و روستاهای دورافتاده تحت پوشش شبکه های ارتباطی قرار گرفتند و از خطوط تلفن ثابت و اینترنت پرسرعت بهره مند شدند. ارایه بیش از صدها مقاله علمی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و کسب مقام نخست در منطقه از دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی است. تربیت و پرورش نخبگان و دانشجویان علمی که توانستند با افتخار پرچم جمهوری اسلامی را در جهان به اهتزاز درآورند.


حدود چهار هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور فعال است که یک هزار و 391 مورد آن در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و ثبت 2 هزار و پانصد شرکت در سازمان فناوری اطلاعات از دیگر افتخارات انقلاب اسلامی محسوب می شود. ایران رتبه نخست منطقه را در دسترسی به اینترنت پرسرعت و مقاله علمی در حوزه فناوری اطلاعات دارد. برترین استعدادهای تحصیلی در رشته‌های مرتبط با حوزه فناوری اطلاعات تحصیل می کنند. از نظر تعداد شرکت‌های صادر کننده محصولات دانش بنیان در حوزه فناوری اطلاعات در منطقه بی نظیر است. کشور در حوزه طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره، جزو 10 کشور برتر دنیا محسوب می شود.


ایران تنها کشور منطقه به شمار می رود که توانایی تولید ماهواره را دارد. تمامی تجهیزات و فناوری های فیبر نوری و سوئیچ‌های آن در داخل کشور تولید و همچنین تجهیزات ارتباطات ماهواره‌ای در بخش زمینی به دست متخصصان داخلی ساخته می‌شود. تولید بومی انواع نرم افزارهای کاربردی، پیام رسان ها و… از جمله دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه فناوری اطلاعات به شمار می رود.


منبع: گروه اطلاع رسانی ایرنا، 21 بهمن 1397


1197

. انتهای پیام /*
 

کارگاه آموزشی ابزارهای تحلیل در سیاست خارجی

موسسه مطالعات و تحقیقات بین المللی تهران برگزار می کند:

کارگاه آموزشی ابزارهای تحلیل در سیاست خارجی

1 از 4

ایده ایران ( چرا باید ایران را دوست داشته باشیم)

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می کند:

ایده ایران ( چرا باید ایران را دوست داشته باشیم)

2 از 4

سیاست جنایی فرانسه در قبال پولشویی

دانشگاه شیراز برگزار می کند:

سیاست جنایی فرانسه در قبال پولشویی

3 از 4

ایران و روسیه در آستانه دهه چهارم همکاری های پسا جنگ سرد

انجمن ایرانی مطالعات جهان برگزار می کند:

ایران و روسیه در آستانه دهه چهارم همکاری های پسا جنگ سرد

4 از 4

رأی اعتماد مردم به نهادهای امدادی

تازه ترین نظرسنجی نشان می دهد مردم در حادثه سیل بیشترین اعتماد را به نهادهای رسمی، مساجد، حسینیه ها و رسانه ملی داشتند

رأی اعتماد مردم به نهادهای امدادی

1 از 4

پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی

فیلترینگ چه اثری بر استفاده از تلگرام داشت؟

پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی

2 از 4

تازه ترين مطالب