web
stats
حفظ وحدت و رفع کاستی ها و مشکلات
en کد مطلب: 59402 | تاریخ مطلب: 1397/11/22
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

توصیه احزاب سیاسی کشور در چهل سالگی انقلاب اسلامی؛

حفظ وحدت و رفع کاستی ها و مشکلات

در چهل سالگی انقلاب اسلامی، 'حفظ وحدت و انسجام ملی' و 'آسیب شناسی و رفع کاستی ها' از جمله توصیه هایی است که احزاب سیاسی کشور بیش از هر زمان دیگر بر آن ها تاکید داشته اند.

حفظ وحدت و رفع کاستی ها و مشکلات

احزاب سیاسی کشور از طیف های اصلاح طلب و اصولگرا با صدور بیانیه هایی ضمن لزوم ارائه تحلیل و ارزیابی عملکرد چهل ساله انقلاب اسلامی، به برشمردن دستاوردهای آن پرداختند.


دعوت به مشارکت همه اقشار جامعه در راهپیمایی 22 بهمن جهت تجدید میثاق با آرمان های انقلاب و تجلی وحدت ملی از دیگر محورهای مطرح شده در بیانیه های صادر شده از سوی این احزاب است.


بررسی 10 بیانیه احزاب سیاسی کشور که 5 بیانیه آن از سوی احزاب اصلاح طلب صادر شده و 5 بیانیه دیگر مربوط به احزاب اصولگرا می باشد، نشان می دهد، که اصلاح طلب ها در بیانیه های خود بیش از همه بر ضرورت وحدت و اصولگراها بیشتر بر لزوم توجه به کاستی ها و بازنگری در عملکردها تاکید داشته اند.


احزاب اصلاح طلبی که بیانیه آن انتخاب شده ، عبارتند از: حزب اعتماد ملی، حزب اتحاد ملت ایران اسلامی، حزب مردمسالاری، حزب ندای ایرانیان و مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم.


احزاب اصولگرا عبارتند از: جامه روحانیت مبارز، جبهه پیروان خط امام و رهبری، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، موتلفه اسلامی و جبهه پایداری انقلاب اسلامی.بیانیه احزاب اصلاح طلب


-----------------------------


** لزوم بازبینی و تامل در عملکرد 40 ساله انقلاب اسلامی


حزب اعتماد ملی: بعد از گذشت 40سال از وقوع انقلاب اسلامی اکنون باید به صورت بی‌پرده با رویکرد نقد درباره عملکرد جمهوری اسلامی در این 4دهه بدون تعارف سخن گفت تا به آسیب‌های مهم درونی نظام توجه شود تا با تدبیر و مدیریت صحیح حاکمان و مسوولان، برای دردهای موجود، راهکارهای درمانی تدارک شود و زمینه بقای دراز مدت نظام از درون فراهم شود و تلاش دشمنان و مخالفان جمهوری اسلامی برای براندازی و سرنگونی آن ناکام بماند.


رأیت نقادی و آسیب‌شناسی انقلاب اسلامی را پیش از دیگران، باید وفاداران به نظام برافرازند و بدون تعارف و با بیرحمی تمام، آسیب‌های موجود را شناسایی کرده و بیان کنند تا برای آن فکری شود. این شیوه برخورد، حداقل انتظاری است که از دلسوزان به نظام داریم و به معنای نفی دستاوردهای بزرگ جمهوری اسلامی در این سال‌ها نیست.


حزب مردمسالاری: همانگونه که زیر سوال بردن دستاوردهای انقلاب شکوهمند اسلامی، اقدامی مغرضانه و دور از واقعیت است، از آن سو اگر بگوییم انقلاب اسلامی به تمام اهداف خود دست یافته نیز سخنی آرمانی خواهد بود که مبتنی بر واقعیات جاری جامعه نیست و علاوه بر آن چنین تفکری می تواند هر گونه حرکت رو به رشد را متوقف کرده یا سرعت آن را کاهش دهد. در واقع هنوز مطالبات فراوانی باقی مانده که باید در جهت تحقق آنها بسترسازی کرد تا انقلاب اسلامی به تعالی نزدیکتر شود. اما این به معنای توقف و سکون نیست.


 ** ضرورت دفاع از اصل انقلاب


حزب اعتماد ملی: برخلاف برخی اقوال نسنجیده و مواضع ناپخته در میان اقشاری از جامعه که به دلیل نارضایتی از عملکرد مسوولان نظام در این 40 سال، در اصل انقلاب اسلامی و ضرورت آن تشکیک می‌کنند، ما بر این باوریم که انقلاب یک ضرورت گریز ناپذیر در مقطعی از حیات اجتماعی مردم ایران بود. در واقع مردم ایران در درون ساز و کار رژیم گذشته هیچ راهی را برای اصلاح اجتماعی و رسیدن به آرمان‌های خود نمی‌یافتند و تغییر رژیم سیاسی را به اجبار در دستور کار خود قرار دادند. آن اقدام تاریخی مردم را یک گام بزرگ به جلو برای ملت ایران می‌دانیم و ضعف‌ها و نارسایی‌های بعدی در اداره کشور را توجیه مناسبی برای زیر سئوال بردن اصل انقلاب نمی‌دانیم. انقلاب اسلامی باید رخ می‌داد و راه دیگری برای مردم باقی نمانده بود.


حزب اتحاد ملت ایران اسلامی: انقلاب اسلامی، برخلاف آنچه برخی به آن نسبت داده‌اند، انقلابی از سر ناآگاهی و جهل و «دانستن آنچه نمی‌خواهند و ندانستن آنچه می‌خواهند» نبود. این درست است که در هر انقلابی، سویه‌های سلبی همواره قوی‌تر از سویه‌های ایجابی آن است اما انقلابی که بسیاری آن را مردمی‌ترین انقلاب قرن می‌شناسند، اجماعی تقریبا کامل و بی‌نظیر از توده‌های مختلف مردم و همراهی روشنفکران را پشت سر خود داشت و در نتیجه کم‌ترین خشونت و هزینه‌های جانی را نسبت به اتفاقات مشابه در دنیا تجربه کرد. چنین انقلابی با توجه به عقبه تاریخی آن که دست‌کم به مشروطه باز می‌گشت، نمی‌توانست بدون چشم‌انداز و تصویری روشن از خواسته‌های ملی خود باشد. این انقلاب، یک حرکت دفعی و کور نبود بلکه در ادامه راهی شکل گرفت که از زمان مشروطه، مردم ایران برای آرمان‌هایی چون عدالت، آزادی، استقلال، حاکمیت قانون، مقید و پاسخ‌گو کردن قدرت، نفی استبداد و تبعیض آغاز کرده بودند و در این مسیر نهایتا به گزینه انقلاب در برابر سلطنت موروثی و استبدادی رسیدند و ساخت جمهوری را با محتوایی معنوی و دینی برای حاکمیت خود برگزیدند.


 ** اهداف انقلاب اسلامی


حزب اتحاد ملت ایران اسلامی: این انقلاب مستظهر به گفتمانی نه فقط سلبی که ایجابی بود که طی سال‌ها به آهستگی نضج گرفت و بی‌تردید تبلور دقیق و تجمیع شده آن در نوفل لوشاتو و توسط رهبری بلامنازع و مورد وفاق آن، امام خمینی صورت گرفت. در این گفتمان، آزادی‌های سیاسی به عنوان مقدمه‌ای برای سایر آزادی‌های اجتماعی و فرهنگی در شکل کمال یافته آن تضمین شد....عدالت و رفع تبعیض به عنوان هدفی ویژه آمد، بر عنصر استقلال تاکید شد و نهایتا همه این‌ها در قالب جمهوری اسلامی وعده داده شد. جمهوری که در گفتمان نوفل لوشاتو مثل سایر جمهوری‌ها عنوان شد، «جمهوری به معنای اینکه متکی به آرای اکثریت است.» امام به صراحت گفتند که «با قیام انقلابی ملت شاه خواهد رفت و حکومت دموکراسی و جمهوری اسلامی برقرار می شود.»


 حزب اعتماد ملی: انقلاب اسلامی محصول مبارزات بیش از یکصد ساله ملت ایران برای کوتاه کردن دست استعمار و از میان برداشتن سلطه استبداد و رسیدن به توسعه و پیشرفت و کسب آزادی و مردمسالاری بود... از حیث مبانی نظری، انقلاب اسلامی محصول همگرایی میان روحانیت انقلابی و روشنفکری دینی در کشور بود.


 حزب مردم سالاری: دهه مبارک فجر یادآور خاطراتی فراموش نشدنی از همبستگی ملی مردم ایران در جهت سرنگونی نظامی خودکامه و مستبد است که توسعه و پیشرفت را به بهای افزایش اختلاف طبقاتی، به حاشیه راندن اسلام و نفی هرگونه انتقاد و اعتراضی در دستور کار قرار داده بود. مردمی که به تاسی از روح الله خمینی (ره) معتقد بودند پدرانشان نمی توانند برای آینده آنها تصمیم گیری کنند و خود درباره نوع حکومت باید نظر دهند. آنها یکصدا حکومتی اسلامی مبتنی بر رای و نظر مردم خواستند تا عدالت اسلامی در جامعه حاکم شود و در جامعه ای با کمترین تبعیض، آزادانه نظرات خود را بیان کنند.


حزب ندای ایرانیان: بهمن‌ماه یادآور قدرت مردمی است که در برابر ژاندارم منطقه قد علم کردند و چنان بر خواسته خویش پای فشردند که نه تنها حکومت مستبد پهلوی که حامیان جهانی وی را نیز از ایران بیرون راندند تا ثابت کنند که در برابر اراده ملت ایران، بلندای کاخ قدرت، پست است و نه زور سرنیزه و نه تزویر نمی‌تواند راه تاریخ ملت را سد کند...مردم ایران، در بهمن 57 نشان دادند که انقلابشان، 'نه' به تحقیر است. ایستادند و با مشت‌های گره‌کرده خود استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی را فریاد زدند. از پای ننشستند تا به خواست بر حقشان به ثمر نشیند.


 مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم: مردم به جای نظام پادشاهی به دنبال نظامی بودند که براساس فرموده‌های رهبرانقلاب امام خمینی(ره)، متکی بر آرای مردم و به دور از تصمیم‌گیری‌های فردی و جناحی باشد؛ نظامی که استقلال کشور را بر اساس عزت ملت ایران حفظ نماید و شعارش همواره صلح، عزت و عدالت باشد و نشانه‌های تلخ و زهرآگین فاصله‌های طبقاتی را با از بین بردن فساد، رشوه، اختلاس و رانت‌خواری از بین ببرد و نشاط، امید و نگاه به آینده را به ویژه در جوانان ایجاد کند. نظامی که در ایران پس از سقوط رژیم شاه بنیان نهاده شد، نه تئوکراسی و حکومت از بالا بود و نه نظام آریستوکراسی و اشرافی گری و نه نظام سوسیالیستی و نه نظام سرمایه داری؛ بلکه نظام جمهوری اسلامی مبتنی بر آرای مردم بود که روح آن آزادی و عدالت اجتماعی است.


** دستاوردی انقلاب


حزب اعتماد ملی: این انقلاب در مقطع «پیروزی» و «تثبیت» بسیار خوب عمل کرد و در برابر تهاجم و جنگ خارجی هم کامیاب بود و اجازه تجزیه حتی یک وجب از خاک کشور را به دیگران نداد. جمهوریت، استقلال سیاسی، آزادی، حاکمیت مردم و رسیدن به خودباوری و درونی شدن توسعه، از دستاوردهایی بود که جز با وقوع انقلاب اسلامی نصیب مردم ما نمی‌شد.


با وقوع انقلاب اسلامی در ایران، کانون تصمیم‌گیری از بیرون مرزها به درون جامعه و کشور و به مردم منتقل شد. این دستاورد یعنی استقلال سیاسی و حاکمیت مردم بر سرنوشت خود، اصلی‌ترین دستاورد انقلاب اسلامی است و باید پاس داشته شود.


حزب مردم سالاری: با پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل جمهوری اسلامی، مردم در پی تحقق مطالبات گذشته خود بودند و هرچند ترورها و ناآرامی های اوایل انقلاب و جنگ تحمیلی هشت ساله، موجب بروز بی ثباتی هایی در کشور شد و تحقق مطالبات انقلاب مردمی ایران را با تاخیر همراه ساخت، اما گامهای بلندی هم برای رشد و توسعه کشور برداشته شد که به صورت کمی و کیفی قابل سنجش و بررسی است.


مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم: ما در این چهل سال به برخی شعارها و آرمان‌ها دست یافته ایم. قانون اساسی ما بر اساس آرای مردم تدوین شد، رهبری نظام بر اساس آرای مردم و در چارچوب قانون انتخاب می‌شود، احزاب و آزادی‌های مدنی در قانون اساسی پیش‌بینی شده است؛ اما به پاره‌ای از شعارها و وعده‌های نخست انقلاب و گفته‌های حضرت امام خمینی (ره) دست نیافته‌ایم... سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران با این که تا حدودی استقلال خود را حفظ کرده و مانند گذشته، دیگران برای ما تصمیم نمی‌گیرند و مستشاران نظامی آمریکایی نداریم؛ ولی با تنش‌هایی در سیاست خارجی مواجه هستیم که می‌تواند وجود نداشته باشد.


** اهداف محقق نشده و تهدیدهای انقلاب اسلامی


حزب اعتماد ملی: آنچه جمهوری اسلامی را به صورت حقیقی تهدید می‌کند، اقدامات خصمانه دشمنان در عدم اجرای برجام یا تحریم اقتصادی کشور نیست. جمهوری اسلامی اگر شکست بخورد حتما به دلایلی است که رد آن را باید در درون و در نوع تدبیر مسوولان و در میزان رضایتمندی مردم جست‌وجو کرد. تصمیم به دشمنی با جمهوری اسلامی در اختیار ما نیست اما تصمیم برای تصحیح روند اداره کشور با ماست.


مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم: پاره‌ای قرائت‌ها از قانون اساسی تفسیر دیگری به خود گرفت و به محدودیت آزادی های مردم منجر شد؛ از جمله، نظارت شورای محترم نگهبان بر انتخابات در قانون اساسی اول، به یک نظارت استصوابی سخت‌گیرانه مبدل شد. برخی از افکار که با افکار امام و انقلاب سازگاری نداشت در پوشش دین در پاره‌ای از مراکز مهم نفوذ کرد. بیت‌المال و ثروت ملی آن طور که انتظار می‌رفت براساس عدالت اجتماعی و در راستای مصالح ملی به جریان نیفتاد. باکمال تاسف ما بعد از چهل سال شاهد فاصله‌های طبقاتی در جامعه هستیم. هر از چندگاهی شاهد دادگاه اختلاسگران و شبکه‌های مالی و سوءاستفاده از بیت‌المال هستیم که هیچ نسبتی با اسلام و انقلاب ندارد. شفافیت مالی کم رنگ شده و ساز و کاری برای از بین بردن مفاسد مالی وجود ندارد...تداخل در سیاست خارجی و ایجاد سیاست خارجی موازی و شعار مدیریت نظامی به جای مدیریت دیپلماسی و ...


** نقش مردم در پیروزی انقلاب و تداوم آن


حزب اتحاد ملت ایران اسلامی: خواست تداوم جمهوری اسلامی قدرتمند در ایران، بیش از هر چیزی بر زمینه‌های پیدایش آن استوار است. به بیان روشن‌تر، همان طور که مردم و خواست ملت علت موجده انقلاب بود، امروز و فردا علت مبقیه نظام جمهوری اسلامی محسوب می‌شود.


...با تجدید بیعت با آرمان‌های بلند آن نهضت بزرگ مردمی و حق دانستن آن حرکت تاریخ‌ساز، تداوم راه تعالی‌بخش آن را پای‌بندی به اصول بدون تحریف آن و نوزایی دایمی و درونی در گفتمان و رفتار اجتماعی و حکومتی در چارچوب آن اصول بر محور روشن و گویایی به نام «حق حاکمیت ملت» می‌دانیم...


قدرت جمهوری اسلامی ایران در پیوستگی عمیق‌تر با مردم و تامین زندگی، معیشت و آینده آنان تعریف می‌شود. مردم باید نظام را خدمتگزار خود ببینند و بدانند و نه حاکم بر مقدرات خود و این آرمان انقلاب و خواست مردم بوده است. اعتماد متقابل مردم به نظام و نظام به مردم، رمز بسیج امکانات برای تامین فردای بهتر است.


 حزب مردمسالاری: ملت ایران علیرغم مشکلات فراوان و بویژه برخی سوء مدیریتهای داخلی و تحریم های خارجی، همچنان پای آرمانهای خود ایستاده اما این امر به معنای نادیده گرفتن مطالبات اقشار مختلف مردم بویژه مطالبات اقتصادی و معیشتی نیست که اگر چه برای نان انقلاب نکردند، اما برخورداری از حقوق بدیهی، حق غیر قابل انکار این مردم است.


... علیرغم برخی گلایه ها از مشکلات در جامعه بویژه مشکلات اقتصادی و معیشتی، مردم همچنان خواستار ثبات و تلاش پیگیر برای تحقق مطالبات خود هستند و با وجود تمام مشکلات، برای دفاع از نام ایران، همچون گذشته، یکدل و یکصدا در راهپیمایی بیست و دوم بهمن ماه حاضر می شوند تا یکپارچگی و اتحاد خود را در مقابل مخالفان این کشور بویژه آمریکا به سرکردگی ترامپ، نشان دهند.


حزب ندای ایرانیان: مردم ایران به رهبری امام خویش، بیست و دوم بهمن‌ماه را در تاریخ این سرزمین جاودانه کردند و تک‌تک روزها و ثانیه‌های چهل سال بعد را نیز ایستادند تا از دستاورد خویش پاسداری کنند.


پیشرفت‌های صورت گرفته در عرصه‌های مختلف، میسر نمی‌شد مگر به واسطه‌ی ایثارها و رشادت‌های یکایک شما در برهه‌های گوناگون تاریخ پرفراز و نشیب ایران. لذا اگر به واسطه‌ی ناکارامدی های داخلی و تحریم ها و خیانت های دشمنان خارجی و نظام سلطه، تنگنایی بر ما حادث‌شده، بازهم می‌توان در کوران حوادث، با همدلی، از چالش‌ها، پله‌هایی ساخت برای تقویت کارآمدی و کارآیی نظام جمهوری اسلامی ایران.


 ** لزوم حفظ وحدت


حزب اتحاد ملت: خیر نظام و مردم، حرکت در مسیری است که اعتماد و همگرایی و نهایتا رضایت عمومی، خروجی آن است. مادامی که نیروهای جامعه مشترکات خویش را نبینند و چنگ در اختلافات خود بزنند، ایران ما در چنبره تعارضات داخلی گرفتار خواهد ماند و این همه ممکن نیست مگر آنکه ارکان وحدت‌بخش جامعه ارتفاع بگیرند و خود را از گزند رقابت‌های جناحی برهانند.


دوست و‌دشمن خود را در میان مردم خویش تعریف نکنیم و همه را دوست خود و خود را وکیل و‌ ولی همه بدانیم. چنین چشم‌اندازی، تصویری منطبق بر آرمان‌های انقلاب اسلامی است و هر که در این مسیر باشد انقلابی در معنای پنجاه و هفتی آن است.


حزب مردمسالاری: اکنون در شرایطی وارد چهل سالگی انقلاب می شویم که ضرورت همبستگی ملی و افزایش اعتماد عمومی به مسوولان بیش از پیش احساس می شود. انقلاب زمانی می تواند مسیر حرکت خود را با قوت و قدرت بیشتری طی کند که فاصله میان مردم و مسوولان، همانند سالهای اول انقلاب به حداقل برسد.


بیانیه حزب ندای ایرانیان: امروز همه باید در یک فضای همدلانه و مسئولانه برای رفع مشکلات مردم همفکری و برنامه ریزی کنیم. یکی از مهم‌ترین پیام های انقلاب 57، ساخت ایران توسط تمامی ایرانیان و شنیدن ندای وحدت در عین کثرتِ ملت ایران است، هیچ گروهی نباید در پی حذف گروهی دیگر از عرصه مدیریت کشور باشد.


** دعوت به مشارکت در راهپیمایی 22 بهمن


حزب مردم سالاری ضمن گرامیداشت یاد شهدا و دعوت از مسوولان برای تلاش بیشتر در جهت رفع مشکلات مردم، از مردم وفادار ایران نیز دعوت می کند همچون گذشته، با حضور در راهپیمایی روز بیست و دوم بهمن ماه، بار دیگر یکرنگی خود را در معرض دید جهانیان قرار دهند تا آنها بدانند مردم ایران وقتی پای تهدید و تحریم در میان باشد، در مقابل بیگانگان ایستادگی خواهند کرد.


 بیانیه حزب ندای ایرانیان: همچون گذشته و این بار راسخ‌تر از قبل، از شما مردمان فهیم کهن دیار ایران‌زمین، دعوت می‌نماییم برای نشان دادن اتحاد خود به استکبار جهانی، برای بازآفرینی ارزش‌هایی که دوام استقلال مملکت را تضمین می‌نمایند، و به پاسداشت رادمردی‌های خود به میدان بیایید. وعده‌ی دیدار، 22 بهمن 97، راهپیمایی بزرگ چهل‌سالگی انقلاب.


مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم: از ملت ایران می‌خواهد تا در راهپیمایی 22 بهمن حضور یافته و با یک وفاق ملی همبستگی خود را نسبت به نظام جمهوری اسلامی به دنیا اعلام دارند. حضور مردم در این راهپیمایی برای این است که ما نسبت به شعارهای نخست انقلاب یعنی نه شرقی، نه غربی، آزادی و عدالت اجتماعی مبتنی بر تعالیم اسلام، همچنان پای بندیم و اصل را بر این گذاشته‌ایم که با حفظ تمامیت ارضی خود، با همه ملل و نحل دنیا بر اساس صلح و آرامش زندگی کنیم.


** وظیفه مسئولان در چهل سالگی انقلاب


بیانیه حزب ندای ایرانیان: تمامی قوای حاکم و کارگزاران نظام باید توان و تکاپوی خود را در جهت کاهش آلام مردم ایران بکار ببندند و با بحران‌های موجود در زندگی مردم از سر سادگی و بی‌اعتنایی برخورد نگردد. بدانیم مردمی که مسئولین را بر کرسی قدرت نشانده‌اند انتظار آن دارند که آنان حکمرانان خوب، سالم و با انگیزه برای ایران‌زمین باشند. غرور، تکبر، فساد، بی‌برنامگی و عدم رسیدگی به مشکلات مردم و جامعه مردود است و نیاز امروز ما تقویت کارآمدی و توانمندی حکومت و دولت است...تعامل بیش‌ازپیش مسئولین با مردم، مدارا در شنیدن صدای دل‌سوختگان نظام و توجه به توسعه‌ی پایدار ایران، جزو مسئولیت نخبگان سیاسی و دولتمردان است و باور دارد که بلوغ انقلاب و نشاط سیاسی در ایران‌زمین، محقق نخواهد شد مگر با تکیه‌بر مشروعیت، کارآمدی، شایسته‌سالاری و مردم‌سالاری دینی به معنای واقعی کلمه. دولتمردان ما باید بدانند همان‌طور که در بحبوحه‌ی انقلاب، جوانان پاک‌ضمیر ایران‌زمین، سررشته‌ی امور را به دست گرفته و انقلاب را به پیروزی رساندند، هم‌اینک نیز که 40 سال از عمر پربرکت آن می‌گذرد، بازهم اعتماد به نسل جوان پویای این مرزوبوم کارگشا خواهد بود.


 مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم: از سیاست‌مداران و نظامیان انتظار می‌رود با تدبیر و درایت، منطق صلح، مدارا و تنش‌زدایی را از اصول دیپلماسی بدانند... مسولان فاصله زندگی خود را با طبقات محروم جامعه کم کنند... آزادی اندیشه که از شعارهای نخستین انقلاب بود، در صدا و سیما کم رنگ جلوه می‌نماید. در بخش خبررسانی به گونه‌ای عمل می‌شود که اقبال به شبکه‌های بیگانه رو به افزایش است. بزرگترین سرمایه‌ای که می‌تواند نظام را از گزند حوادث حفظ نماید، ایجاد همدلی و رافت ملی است.


بیانیه احزاب اصولگرا


------------------------


** تداوم و تحکیم انقلاب اسلامی


جبهه پیروان خط امام و رهبری: ایران عزیز در حالی به پیشواز چهلمین فجر انقلاب می رود که انوار خورشید پرفروغ انقلاب اسلامی ملت های جهان را تحت الشعاع خود قرار داده است. امروز جمهوری اسلامی ایران که نظام شکل گرفته از انقلابی شگرف در عصر حاضر بود، نمادی از مقاومت برای همه ملت های مظلوم در سراسر دنیاست...رؤسای جمهور ایالات متحده آمریکا یکی پس از دیگری آمدند و رفتند اما رؤیای شکست نظام جمهوری اسلامی ایران هیچگاه تعبیر نشد. کاخ ظلم صدام جنایتکار فرو ریخت اما پایه های انقلاب اسلامی ایران روز به روز محکم تر شد. هیمنه ابرقدرت شرق شکست اما انقلاب اسلامی ایران هر روز در جهان و منطقه شکوفا تر شد.


جامعه روحانیت مبارز: خورشید انقلاب اسلامی فروزان تر از همیشه به درخشش و نورافشانی ادامه می دهد. یاران، همراهان و شیفتگان انقلاب بدنبال مراد و امام خود، خمینی کبیر و همراه و همپای رهبر فرزانه و فرهیخته حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله العالی) همه سختیها و مرارت ها،کینه ها و دشمنی ها، سنگ اندازیها وطعنه ها و مشکلات پی درپی را تحمل کرده تا جایگاه ممتاز انسانی وتاریخی خود را حفظ نمایند.


جامعه مدرسین حوزه علمیه قم: انقلاب اسلامی که در اثر مجاهدت و ایمان مردم و رهبری حضرت امام خمینی(رضوان الله علیه) به وقوع پیوست اکنون در چهل سالگی خود به بلوغ و کمال رسیده است. این میراث بزرگ چون سیلی عظیم، خروشان و پرشتاب در حرکت است و با قدرت تمام سدهایی که دشمنان و مستکبران در مقابل جمهوری اسلامی قرار داده‌اند را درهم می‌شکند و با وحدت و بصیرت ملت، محاسبات غلط شیطان بزرگ آمریکا و اذنابش در منطقه را نقش برآ‌ب می‌کند.40 سال ایستادگی و صبر انقلابی در برابر گسترده‌ترین توطئه‌ها و سهمگین‌ترین دسیسه‌ها جایگاه عظیمی به جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان داده و ایران را خار چشم جبهه ظلم و استکبار کرده است.


شعائر اسلامی، عزاداریها و حضور گسترده در مجامع مذهبی، مساجد و نمازهای جمعه از جمله عواملی است که در پیروزی انقلاب اسلامی و تداوم آن، نقش تعیین‌ کننده‌ای داشته است. امروز نیز تقویت و تجهیز ایمان و تقوا و پیگیری ارزش‌های الهی، طراوت و نشاط جامعه اسلامی را تضمین خواهد کرد.


جبهه پایداری انقلاب اسلامی: اکنون که در آستانه چهل سالگی انقلاب مردمی ملت عزیز و سربلند ایران، و ورود به دهه پنجم عمر پر برکت این انقلاب قرار داریم، بررسی روندهای طی شده در 4 دهه گذشته، و توجه به مسیر پیش رو، از اهمیت بالایی برخوردار است. در 40 سال گذشته دستاوردهای فراوانی در عین وجود موانع و کارشکنی های متعدد داخلی و خارجی نصیب ملت ایران شد، همچنین ضعف هایی نیز وجود داشت که می بایست برای برطرف شدنشان و حرکت پرشتاب تر به سوی موفقیت ها، آن ها را به خوبی شناخت و با ارائه راه حل های دقیق و عالمانه به نقاط قوت تبدیل کرد. همچنین باید چالش های این 4 دهه را مطرح و برای تبدیل آن ها به فرصت، اولا به مردمی که اصلی ترین حامیان انقلاب در همه این سال ها بوده اند آگاهی داد و از ظرفیت های عظیم آن ها برای غلبه بر این چالش ها به خوبی استفاده کرد.


** ویژگی انقلاب اسلامی


جبهه پیروان خط امام و رهبری: بهمن 57، ترمینولوژی جدیدی در میان انقلاب های جهان شکل گرفت. انقلاب هایی که تا آن روزگار یا وابسته به شرق بود یا به غرب، حالا شعار جدیدی را تجربه می کردند: « نه شرقی، نه غربی ، جمهوری اسلامی». ساختارهای سیاسی که یا مبتنی بر الحاد و مارکسیست بود و یا به سکولار و اومانیسم، حالا جای خود را به جمهوری اسلامی یا همان مردمسالاری دینی داد. حتی مذهب که تا پیش از نهضت امام روح ا...(ره) صرفاً به رابطه فردی انسان با خدا محدود می شد، حالا شده بود مبنای تشکیل تنها حکومت مردمسالار مبتنی بر اسلام ناب محمدی(ص) در جهان. نه شرق و نه غرب شکوفایی این انقلاب نوظهور را بر نمی تافتند. فلذا از اولین روزهای پیروزی انقلاب ، دشمنی شان را با آرمان های این مردم بزرگ آشکار ساختند.


بیانیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم: نهضت حسینی ما با هدف «دعوت الی الله» و نجات مستضعفین و تحقق حاکمیت «الله» شکل گرفته است. اکنون شرط بقا و حیات این نظام الهی وجود انگیزه‌های انقلابی، انقلابی ماندن و انقلابی عمل کردن است که حافظ عزت و عظمت ملت و جمهوری اسلامی خواهد بود.


ایمان به اسلام ناب محمدی، رهبری الهی حضرت امام خمینی‌(قدس سره) و خلف شایسته‌اش امام خامنه‌ای‌(دام‌ظله الوارف)، تقوا، صبر و بصیرت مردم از عناصر سازنده و تداوم بخش انقلاب اسلامی بوده و خواهد بود که مسیر حرکت تمدن ساز انقلاب اسلامی را هموار‌تر خواهد کرد.


حزب موتلفه اسلامی: انقلاب اسلامی مسیر تاریخ بشر را تغییر داد و به حاکمیت طاغوت در ایران مهر باطل زد. انقلاب، مشروعیت حکومت های شرق و غرب عالم را زیر سوال برد و مناسبات قدرت در عصر ما را دچار تحول و دگرگونی ساخت. انقلاب اسلامی افق تمدن جدید را پیش روی بشریت گشود و به مبارزات رهایی بخش و آزادیخواهانه مردم جهان رنگ بوی مذهب و معنویت داد.


جبهه پایداری انقلاب اسلامی: زمانی که در تقابل دو بلوک غرب و شرق، یکی به ترویج تفکر سرمایه داری و لیبرالی و دیگری به تبلیغ نگرش بی خدایی و کمونیستی می پرداختند، تفکر سومی تحت عنوان 'خدا محوری و خدا باوری' در مقابل این دو اندیشه فرد محوری قد علم کرد و با افول و نابودی شوروی کمونیست، امروز اندیشه بنیادینی که در برابر جهانخواری غرب به رهبری آمریکا قد علم کرده و به گواه همان اندیشمندان غربی به خوبی توانسته مانع سیطره آمریکا بر دنیای امروز شود، به گونه ای که این بار با عنوان 'پایانِ پایان تاریخ' از آن یاد کرده اند.


** ثمرات و دستاوردهای انقلاب اسلامی


جبهه پیروان خط امام و رهبری: امروز جوانان ایران اسلامی، در بسیاری از زمینه ها سرآمد دیگران هستند. در تولید علم و فناوری، در صنایع هسته ای، موشکی، علوم پایه، پزشکی و در بسیاری از زمینه ها رتبه ما درمقایسه با میانگین جهانی، رتبه ای قابل تقدیر است و همه این ها در کنار سالها تحریم و تهدید و ترور و جنگ بدست آمده است.


در بخش دیگر این بیانیه آمده است: امروز ایران سر بلند، نه تنها گاو شیرده آمریکا نیست، بلکه بازیگری بزرگ در تمامی معادلات سیاسی منطقه است. امروز امنیت ایران اسلامی الگویی بی بدیل در منطقه ای بحران زده و چالش برانگیز است. امروز سرمایه های اجتماعی ایران و حضور مردم در صحنه های دفاع چه در داخل و چه در خارج از مرزهای پرگهر ایران و همینطور مراجعه به آراء عمومی نمونه ای بی نظیر در میان تمام انقلاب های عصر حاضر است و کشورهای منطقه همواره بر آن رشک می برند.


 جامعه روحانیت مبارز: عزت امروز ملت بزرگ ایران اجر عظیم الهی است.امنیت مثال زدنی ایران اسلامی پاداش برجسته و آشکار خداوند است.توسعه و رشد علمی و قله نشینی فرزندان این ملت در بسیاری از رشته های پیشرفته علمی عنایت رب علیم است و آزادی، حق تعیین سرنوشت و میزان رأی ملت است، هدیه بزرگ احسن الخالقین است. استقلال جمهوری اسلامی که بی شک در بالاترین سطح جهانی آن قرار دارد محصول توکل به قدرت لایزال الهی و امید به نصرت الهی است. توسعه و فراگیری بسیاری از خدمات زیر بنایی و رفاهی و برخورداری اکثریت ملت شریف ایران از نعمتهای بیکران الهی، پاسخ اکرم الاکرمین به حرکت خداجویانه مردم عزیزماست. حق طلبی، عدالتخواهی، معنویت گرایی، دیانت و اخلاق مداری مردم با هدایت پروردگار به صراط مستقیم است. آگاهی، رشد سیاسی و اجتماعی جامعه ایرانی حاصل خودآگاهی و خدا آگاهی ساکنان این سرزمین و تابش نورالهی بر قلوب آنان است. احراز بالاترین نرخ توسعه انسانی در30سال گذشته در بین همه کشورهای جهان، لطف جلی حضرت رب العالمین است. درماندگی، دریوزگی، بی آبرویی و خفت و خواری دشمنان این ملت و سردمداران کفر، نفاق، ظلم و خشونت نتیجه صبری است که این مردم هوشمندانه و بزرگوارانه تحمل میکنند.


 حزب موتلفه اسلامی: بخشی از دستاوردهای انقلاب عبارتند از: زندگی زیر پرچم الله و رهایی از طاغوت، آزادی، استقلال و پدیداری نظام مردم سالاری دینی.


جبهه پایداری انقلاب اسلامی: حجم دستاوردهای کشور در 40 سال گذشته بی نظیر بوده است... این آمار که تنها بخش کوچکی از دستاوردهای بی نظیر ایران پس از پیروزی انقلاب است نشان می دهد می توان هم مستقل بود و به نوکری بیگانگان و ظالمان تن نداد و هم پیشرفت کرد و قله های دانش و افتخار با حفظ عزت و کرامت ملی دست یافت. در کنار این حجم بالای دستاوردهای مادی که به جای خود بسیار مهم هستند و باید روز به روز ارتقا نیز یابند، مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی ایجاد نظم نوین جهانی در شرایطی است که اندیشمندان غربی از سیطره کامل آمریکا بر جهان پس از فروپاشی شوروی با تعابیری چون 'پایان تاریخ' یاد می کردند.


** لزوم توجه به کاستی ها و بازنگری در عملکردها


جبهه پیروان خط امام و رهبری: در کنار همه پیشرفت ها و دستاوردهای بزرگ، در طی این 40 سال، ضعف هایی هم وجود داشته و دارد که باید در دهه پنجم انقلاب، حتماً آن ها را مرتفع نمود. ما همواره تاکید کرده ایم که شایسته است در چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران، کارنامه ای عادلانه و عالمانه از عملکرد 40 سال گذشته منتشر شده و در اختیار افکار عمومی قرار گیرد.


آن قدر عادلانه باشد که نه در بیان نقاط قوت افراط و نه در بیان ضعف ها از حد بگذرد و عالمانه باشد به آن صورت که نه فقط تنها به بیان آمار و ارقام بپردازد، بلکه حسّ ملت بزرگ ایران را در بیان نقاط قوت و ضعف در نظر بگیرد.


 بیانیه جامعه روحانیت مبارز: امروز بیش از هر زمان باید به ارزیابی و باز نگری گذشته خود بپردازیم و بر قوت ها تاکید و ضعفها و اشتباهات و لغزشهایمان را جبران کنیم. امروز باید بیش از هر زمان به روشنگری، شفاف سازی و پاسخگویی بپردازیم. امروز بیش از هر زمان باید نقد پذیر باشیم، مشورت پذیر باشیم، به هم اعتماد کنیم... بیاییم انقلاب اسلامی را بر اساس آرمانهای امام عزیز و شهیدان مان باز نویسی و باز آفرینی کنیم.


بیایید چهل ساله ها را تکرار کنیم و انقلاب را پیوسته در مرز بلوغ، رویش، نوسازی و حیات طیب نگاه داریم.از خداوند مددگیریم و با فکر و اندیشه و همت والای نسل جدید و فرزندانمان دهه پنجم انقلاب را دهه نوسازی، جبران ضعفها، مبارزه با مفاسد و اجرای عدالت و اصلاح ساختارهای معیوب اداری، قضایی، اقتصادی، فرهنگی و آموزشی قرار دهیم.


 جامعه مدرسین حوزه علمیه قم: تحریم‌های ظالمانه و برخی سوء مدیریت‌ها منجر به ایجاد مشکلات فراوانی برای مردم شده است. لازم است تمام مسئولین نظام با التزام به آرمان‌های انقلاب اسلامی و در راستای تحقق عدالت اجتماعی، خدمت و تلاش خود را برای رفع دغدغه‌های مردم دو چندان کنند و با توجه به ظرفیت‌های داخلی و نیروهای جوان متعهد و کار آمد، فشار اقتصادی دشمن را ناکام بگذارند.


ویروس خطرناک اشرافیگری و دنیا طلبی، عدالت و سلامت نظام اسلامی را تهدید می‌کند. مسئولین و کارگزاران نظام اسلامی باید شدیداً مراقب ظهور و رشد این عامل خطرناک باشند.


ملت ما علی‌رغم وجود برخی مشکلات اقتصادی، گرانی‌ها و تنگناهای معیشتی، همیشه در دفاع از انقلاب حاضر بوده‌اند و این حضور در صحنه و نهیب ملت ایران، معادلات دشمنان را به هم ریخته و آنان را وادار به عقب نشینی کرده است. مسئولان کشور شاکر و سپاسگزار این پدیده‌ی بی‌نظیر باشند و با استقامت کامل و روحیّه‌ی انقلابی و عمل جهادی به ملت عزیز خدمت و از آرمانهای انقلاب دفاع کنند.


 حزب موتلفه اسلامی: دولت باید کرکره هر نوع گفتگو با دولت آمریکا را پائین بکشد و بدعهدی های آمریکا را با تقویت مقاومت در منطقه و سیلی به رژیم صهیونیستی مقابله به مثل نماید. SPV و INSTEX فریبی بیش نیست... دولت نباید کمترین اعتنایی به آن بکند. دولت در سیاست خارجی باید ارتباط راهبردی با شرق بویژه با روسیه، چین، هند، ترکیه، کشورهای آمریکایی لاتین که با آمریکا فاصله دارند را در دستور کار خود قرار دهد و برای همیشه عطای بهبود روابط با غرب بویژه اروپا و آمریکا را به لقای آن بخشد. باید عقده حقارت و خود کم بینی و دست کم گرفتن قدرت ملت را کنار گذاشت و با شجاعت و واقع بینی پنجه به پنجه دشمنان نظام انداخت.


 جبهه پایداری انقلاب اسلامی: یکی از مهمترین چالش های انقلاب، استفاده جریان غرب گرا از بستر انتخابات به عنوان ابزاری برای ایجاد تغییر مسیر انقلاب است... اگر کشور می خواهد به بلندترین قله های پیشرفت و عدالت برسد، احتیاج به یک تصفیه درونی و به عبارت دقیق تر یک 'انقلاب در انقلاب' دارد... در آستانه 40 ساله شدن انقلاب که سن بلوغ عقلی انسان نیز می باشد، با تجربه افراد و نگاه های مختلف در مناصب اجرایی کشور، دیگر حجت بر همگان تمام شده است که جریان لیبرال مسلک، هیچ راهی برای اداره کشور ندارد چرا که به توانمندی های داخلی بی اعتقاد، و در مقابل توسعه غرب مرعوب است. راه و چاره پیشرفت کشور در حوزه عدالت و رفع تبعیض نیز، بازگشت به آرمان های روزهای پیروزی انقلاب و رجعت به گفتمان امام(ره) و مقام معظم رهبری است. یعنی تشکیل دولت اسلامی و انقلابی. دولت ها اگر مردم را ولی نعمت و صاحبان کشور، و نه رعیت، و خود را خدمت گذار مردم، و نه مالک آن ها بدانند، مشکلات کشور بر طرف خواهد شد.


** توصیه به حفظ وحدت و انسجام ملی


جامعه مدرسین حوزه علمیه قم: آحاد مردم و مسئولین باید با اتکا به خدا و وحدت کلمه، انسجام ملی، صمیمیت و صفای همگانی را در جامعه حاکم کنند و با تصمیم قاطع بر انجام وظایف الهی و اسلامی، به تقویت جبهه انقلاب اسلامی در مقابل هجمه‌های گسترده فرهنگی بپردازند.


 ** دعوت به مشارکت در راهپیمایی 22 بهمن


جامعه مدرسین حوزه علمیه قم: امسال نیز همچون چهل سال گذشته ملت مؤمن و انقلابی ما، حوزه‌های علمیه، اساتید و فضلا، علمای بلاد و روحانیت بیدار همراه و همپای مراجع بزرگوار تقلید، به شکرانه نعمت اسلام، انقلاب و ولایت فقیه برای حفاظت از نظام اسلامی و به عنوان یک عمل صالح سیاسی، یکپارچه و یک صدا در راهپیمایی 22 بهمن شرکت می‌نمایند.


حزب موتلفه اسلامی در کنار احزاب، گروه‌ها و ملت بزرگوار ایران در راهپیمایی 22 بهمن شرکت می‌کند و به فضل الهی پیام نفرت ملت ایران را به گوش دشمنان نظام خواهد رساند.


جبهه پایداری انقلاب اسلامی، از اقشار مختلف مردم و تمامی گروه ها و جریانات سیاسی و اجتماعی دعوت به عمل می آورد تا با شرکت در راهپیمایی یوم الله 22 بهمن، ضمن بیعت مجدد با آرمان های معمار کبیر انقلاب و مقام معظم رهبری، نقش موثری در هرچه باشکوه تر برگزار شدن این اجتماع عظیم داشته باشند.


منبع : گروه نشریات خبری ایرنا، 21 بهمن 97


1194

. انتهای پیام /*
 

کارگاه آموزشی ابزارهای تحلیل در سیاست خارجی

موسسه مطالعات و تحقیقات بین المللی تهران برگزار می کند:

کارگاه آموزشی ابزارهای تحلیل در سیاست خارجی

1 از 4

ایده ایران ( چرا باید ایران را دوست داشته باشیم)

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می کند:

ایده ایران ( چرا باید ایران را دوست داشته باشیم)

2 از 4

سیاست جنایی فرانسه در قبال پولشویی

دانشگاه شیراز برگزار می کند:

سیاست جنایی فرانسه در قبال پولشویی

3 از 4

ایران و روسیه در آستانه دهه چهارم همکاری های پسا جنگ سرد

انجمن ایرانی مطالعات جهان برگزار می کند:

ایران و روسیه در آستانه دهه چهارم همکاری های پسا جنگ سرد

4 از 4

رأی اعتماد مردم به نهادهای امدادی

تازه ترین نظرسنجی نشان می دهد مردم در حادثه سیل بیشترین اعتماد را به نهادهای رسمی، مساجد، حسینیه ها و رسانه ملی داشتند

رأی اعتماد مردم به نهادهای امدادی

1 از 4

پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی

فیلترینگ چه اثری بر استفاده از تلگرام داشت؟

پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی

2 از 4

تازه ترين مطالب